بینی

رینوپلاستی بسته چیست ؟

شاید برای شما هم سوال باشد که رینوپلاستی بسته چیست ؟ باید بگوییم که رینوپلاستی بسته یکی از روش های جراحی بینی است که از آن استفاده می شود. امروزه جراحی بینی کی از پر طرفدار ترین روش های جراحی زیبایی است که بیشتر مردم به آن علاقه دارند و افراد در هر سن و سالی از این جراحی برای زیباتر شدن ظاهر و بینی و از بین رفتن مشکلات و برای بیشتر شدن اعتماد به نفس استفاده می کنند. در ادامه برای آشنا شدن با جراحی بینی با ما همراه باشید.

جراحی بینی یا رینوپلاستی چیست ؟

جراحی بینی یا رینوپلاستی جراحی است که باعث می شود ظاهر بینی شما  تغییر کند و مشکلات شما را از بین می برد. بخش بالایی بینی استخوان است و بخش پایینی را غضروف تشکیل می دهد. جراحی بینی می تواند استخوان، پوست  و غضروف را تغییر دهد و به شکل دلخواه شما در بیاورد. بسیاری از افراد مشکلاتی مانند پولیپ، انحراف، شکستگی، قوز و برآمدگی دارند که با جراحی بینی می توانند این مشکلات را از بین ببرند. پزشک قبل از جراحی بینی شما و پوست بینی را بررسی می کند و بعد دست به انجام جراحی می زند.

جراحی بینی یا رینوپلاستی چیست ؟

چه انتظاری می تواند از جراحی رینوپلاستی می توان داشت ؟

رینوپلاستی امکان دارد در داخل بینی توسط یک برش در پای بینی و بین سوراخ ها باشد و یا بدون برش استخوان و غضروف شما را در داخل بینی تغییر دهد. پزشک می تواند استخوان و غضروف بینی را به طریق های مختلف تغییر دهد و این که ساختار بینی چگونه است زاویه سازی کند. برای اینکه تغییر کوچکی انجام دهد امکان دارد از غضروف خارج شده از عمق زیادی ذر داخل بینی یا از غضروف گوش استفاده کند. برای جراحی های بزرگ تر می تواند از غضروف دنده یا استخوان در نقطه های بدن شما استفاده کند.

انواع رینوپلاستی

یکی از مزیت های جراحی بینی این است که روش هایی دارد که پزشک با توجه به فرم بینی و مشکلات شما تشخیص می دهد که از کدام روش استفاده کند. رینوپلاستی به سه روش تقسیم می شود که می توان در روش های مختلف آن از تکنولوژی های جدید استفاده کرد تا عوارض و خطرات کم شود و بینی شما به فرم دلخواه برسد. یکی از این تکنولوژی ها استفاده از تصویر برداری سه بعدی است که می تواند میزان و عمق برش و آسیب به بافت بینی کاهش یابد.

در این روش در قسمت های متفاوتی روی بینی برش های ریزی ایجاد می شود تا بشود لوله آندوسکوپی را از داخل بینی رد کرد و سر این لوله ها دوربین های فیلم برداری  است که بتواند داخل بینی را پزشک نشان دهد و با این روش پزشک می تواند تغییرات را روی بینی انجام بدهد و عوارضی مثل تورم و خونریزی را کاهش دهد. در ادامه با این روش ها آشنا می شوید :

جراحی بینی به روش باز :

جراحی بینی به روش باز یکی از روش های جراحی بینی است که در این روش دسترسی بیشتری به همه نقاط بینی دارد و می تواند تغیرات زیادی در بینی انجام دهد. بیشتر پزشکان از این روش برای جراحی استفاده می کنند. از این روش برای از بین رفتن مشکل و زیبا کردن بینی در مدل های بینی گوشتی و بینی هایی که قوز دارند و یا انحراف دارند استفاده می شود. اگر بینی شما نیاز به تغییرات زیادی داشته باشد پزشک از این روش برای جراحی استفاده می کند. مدت زمان این روش از انواع دیگر بیشتر است و نیاز به مراقبت های بیشتری دارد.

جراحی بینی به روش بسته :

پزشک در این روش دسترسی کمتری به نقاط بینی دارد و برای زمانی استفاده می شود که می خواهد تغییرات کمی در بینی شما ایجاد کند. در این روش یک برش در قسمت پایینی بینی ایجاد می شود و یا توسط حفره های بینی انجام می شود. در این روش ما میزان کمی تورم و درد را تجربه می کنید. این روش برای افرادی که می خواهند جای بخیه روی بینی آن ها دیده نشود مناسب است.

آلار پلاستی :

آلار پلاستی کی از جدید ترین روش های جراحی بینی است که باعث می شود بینی شما باریک تر و ظریف تر دیده شود و این جراحی برای تغییرات در سوراخ های بینی صورت می گیرد. در روش آلار پلاستی پزشک می تواند غضروف نوک بینی را کوتاه کند و پایه آلار را بلند یا کوتاه کند.

جراحی بینی چه تفاوتی با رینوپلاستی دارد ؟

جراحی رینوپلاستی یکی از زری مجموعه های جراحی بینی است که عوارض کم تری دارد و عملکرد بینی حفظ می شود و شما می توانید به غیر از کوچک کردن سایز بینی آن را بزرگ تر کنید. در رینوپلاستی بعد از تمام شدن جراحی و بخیه زدن بینی را با گچ و آتل می بندند و این گچ تورم بینی را کاهش می دهد و مراقبت های بعد از جراحی بینی راحت تر می شود.

در جراحی رینوپلاستی چه ایراداتی از بین می رود ؟

جراحی بینی می تواند ایرادات و مشکلات بینی را از بین ببرد و باعث زیبایی بینی شما بشود.

 • زیاد بودن فاصله نوک بینی تا صورت
 • قوزدار بودن بینی
 • بزرگ بودن سوراخ های بینی
 • بزرگ بودن اندازه بینی
 • دو شاخه بودن نوک بینی
 • پهن بودن بینی
 • دررفتگی تیغه بینی و غیر قرینه بودن بینی
 • بدشکلی های بعد از عمل جراحی
 • جعبه ای شکل بودن نوک بینی
 • افتادگی نوک بینی یا کم بودن زاویه بینی و لب

عوارض جراحی بینی :

جراحی بینی مانند سایر جراحی های دیگر می تواند عوارض و مزایایی داشته باشد که این عوارض طبیعی هستند و از بین می روند اما بعضی از عوارض بعد از گذشت چند وقت از بین نمی روند و با افراد همراه هستند که در غیر این صورت باید جراحی بینی ترمیمی صورت بگیرید. یکی از عوارض جراحی بینی در است که این درد طبیعی است و بیشتر افراد به آن دچار می شوند که با استفاده از قرص های مسکن از بین می رود. یکی دیگر از عوارض جراحی بینی کبودی است که با قرار دادن کمپرس سرد و گرم می توان این کبودی را کاهش داد. میزان کبودی در افراد فرق می کند و در بینی های استخوانی کبودی بیشتر است. ورم یکی دیگر از عوارض جراحی بینی است که بعد از 2 تا 3 هفته از بین می رود. بعضی از عوارض مثل اختلال در تنفس، اختلال در عصب ناحیه بینی، کج شدن و انحراف و یا باقی ماندن جای زخم وجود دارد که امکان دارد تا مدتی با شما هماره باشد و باعث اذیت شما شود که در این صورت باید جراحی بینی ترمیمی انجام دهید.

انواع رینوپلاستی 

مراحل جراحی بینی

بیهوشی :

مصرف دارو برای راحتی شما در هنگام جراحی است و با دستور پزشک برای شما مسکن هایی یا بیهوشی عمومی پیشنهاد می شود.

برش :

همانطور که گفتیم جراحی بینی به دو روش جراحی بینی باز و بسته انجام می شود و امکان دارد در جراحی بینی به صورت باز بینی شما برش داشته باشد و در جراحی بینی به روش بسته بینی شما بدون برش باشد و یا برش کوچکی در آن صورت بگیرد تا بتوان ساختار بینی را تغییر داد. بیشتر پزشکان از روش باز استفاده می کنند زیرا دسترسی زیادی به همه نقاط بینی دارند و می توانند تغییرات زیادی در بینی انجام دهند.

شکل دهی ساختار بینی :

اندازه بینی بزرگ امکان دارد با حذف کردن استخوان و غضروف کاهش یابد و بعضی اوقات جراحی بینی امکان دارد به پیوند غضروف نیاز داشته باشد زیرا بیشتر از غضروف تیغه میانی استفاده می شود. بعضی اوقات هم از غضروف گوش و یا دنده استفاده می شود.

دزست کردن انحراف بینی :

اگر تیغه بینی انحراف داشته باشد این انحراف صاف می شود و برآمدگی درون بینی برای بهتر شدن تنفس کم می شود.

بستن برش :

زمانی که ساختار زیر بینی به خوبی تغییر کند پوست بینی و بافت بخیه شده و برش بسته می شود و برای تغییر اندازه بینی امکان دارد برش اضافی در چین های طبیعی سوراخ های بینی به وجود بیاید.

بهبودی :

بعد از جراحی گچ و آتل از بینی شما محافظت می کند.

اقدامات قبل از جراحی بینی :

بری اینکه جراحی مناسب و مطلوبی داشته باشید و عوارض و خطرات آن را کاهش دهید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های قبل از جراحی بینی آشنا می شوید :

 •  روز قبل از عمل آب بنوشید.
 •  شب قبل از عمل دوش بگیرید.
 • 2 هفته قبل از عمل نباید از آسپرین استفاده کنید.
 •  از خوردن و آشامیدن در روز عمل پر هیز کنید.
 •  آزمایش و مدارک پزشکی خود را در روز عمل به همراه داشته باشید.
 •  مصرف سیگار و قلیان باعث می شود رگ های خونی شما تنگ شود و باعث اختلال در گردش خون می شود به همین دلیل باید تا 2 هفته از مصرف سیگار و قلیان پرهیز کنید.
 •  حتما راه های رسیدن به محل کلینیک و یا بیمارستانی که قرار است بروید را بررسی کنید تا در روز عمل استرس نداشته باشید.
 •  در روز عمل زیورآلاتی نباید همراه شما باشد.
 •  8 ساعت قبل از عمل از خوردن و آشامیدن خودداری کنید.
 •  اگر لاک ناخن دارید آن را پاک کنید.

اقدامات بعد از جراحی بینی :

برای اینکه نتیجه مناسبی از جراحی بینی بگیرید باید مراقبت هایی را انجام دهید که در ادامه به مراقبت های بعد از جراحی بینی می پردازیم :

 •  تا 24 ساعت از مایعات و غذاهای میکس شده و نرم استفاده کنید. از خوردن غذاها و میوه هایی که نیاز به جویدن داشته باشد مانند هویج و سیب بپرهیزید.
 •  از فین کردن و فشار به بینی دوری کنید زیرا امکان دارد باعث خونریزی شود.
 •  بهترین زمان برای حمام کردن بعد از عمل بینی را از پزشک بپرسید.
 •  از خندیدن و حرف زدن زیاد در هفته های اول دوری کنید.
 •  از خوراکی هایی که برای کاهش تورم صورت مناسب است استفاده کنید. آب آناناس، آلوئه ورا و کرفس می تواند به کاهش تورم صورت کمک کند.
 • حداقل تا 24 ساعت بعد از عمل از کمپرس سرد در اطراف بینی و زیر چشم برای کاهش کبودی و تورم استفاده کنید.
 •  هنگام استراحت و خواب چند بالش زیر سر خود بگذارید.
 •  با دهان باز عطسه و یا سرفه کنید تا به بینی فشاری وارد نشود.
 •  چسب زدن برای کاهش تورم و چسبیدن پوست بینی به اسکلت است به همین دلیل در نحوه چسب زدن بینی دقت شود.
 • تا 2 ماه نباید از عینک طبی یا آفتابی استفاده شود.
 •  از خوردن نمک خودداری کنید.
 •  بعد از جراحی بینی مسافرت با هواپیما در روزهای اول توصیه نمی شود.
 •  از مسواک نرم استفاده کنید.
 •  در روزها و ماه های اول بعد از عمل بینی فرم بینی شما مشخص نمی باشد سعی کنید عجولانه قضاوت نکنید.
 •  تا چند هفته اول از پایین انداختن سر و بلند کردن اجسام سنگین و فعالیت های ورزشی خودداری کنید.

مراحل جراحی بینی 

سن مناسب برای جراحی بینی چه سنی است ؟

در دوران بلوغ به دلیل تغییرات در صورت شاید فکر کنید که زیبا نیستید و این اتفاق باعث کاهش اعتماد به نفس در شما می شود به همین دلیل دوست دارید بینی خود را جراحی کنید. سن مناسب برای جراحی بینی زمانی است که شما دوره بلوغتان تمام شده باشد و صفحات رشد بینی شما بسته شده باشد در غیر این صورت بینی شما به حالت اول بر می گردد. صفحات رشد بینی در دختران در سن 15 سالگی و در پسران در سن 17 سالگی بسته می شود و بهترین زمان برای جراحی بینی در دختران در سن 16 سالگی و در پسران در سن 17 سالگی است. سعی کنید بعد از بسته شدن صفحات رشد بینی اقدام به جراحی بینی کنید تا نتیجه مناسب از جراحی خود داشته باشید.

ویژگی بینی استخوانی و گوشتی :

اگر بینی گوشتی دارید و بینی خود را جراحی کردید باید صبر کنید تا دوران نقاهت شما تمام شود زیرا این نوع بینی ها زمان زیادی لازم دارد. بینی های استخوانی نسبت به بینی های گوشتی نتیجه بهتری دارد و زودتر نتیجه آن ها مشخص می شود. بینی هایی که پوست نازک و غضروف محکمی دارند استخوانی هستند و بینی های استخوانی برای از بین بردن قوز روی بینی و برآمدگی جراحی بینی انجام می دهند.

بینی گوشتی پوست ضخیمی دارد و غضروف آن ضعیف و نرم است و نوک پهن و بزرگی دارد و غدد چربی در آن ها بیشتر است. جراحی بینی گوشتی برای از بین بردن افتادگی نوک بینی و پهن بودن نوک بینی صورت می گرد. جراحی برای بینی های استخوانی راحت و آسان تر از بینی های گوشتی است و نتیجه آن زودتر مشاهده می شود زیرا بینی های استخوانی غضروف محکمی  دارند و آن ها به راحتی می توان شکل داد.

مدل های جراحی بینی :

جراحی بینی به سه روش جراحی بینی طبعی، جراحی بینی فانتزی، جراحی بینی نیمه فانتزی تفسیم می شود.

جراحی بینی طبیعی :

جراحی بینی طبیعی یکی از روش جراحی زیبایی بینی است که بیشتر آقایان به این روش جراحی علاقه دارند زیرا می خواهند بینی طبیعی داشته باشند . در این روش شما ایرادات بینی شما  از بین می رود و شما یک بینی طبیعی دارید.

جراحی بینی فانتزی :

نام دیگر این روش، جراحی بینی عروسکی است. که پزشک باید در این روش تجربه و مهارت کافی داشته باشد زیرا به دلیل فاصله زیاد لب و بینی امکان دارد حالت بینی خوکی شود و مشکلات تنفسی برای افراد به وجود بیاید.

جراحی بینی نیمه فانتزی :

جراحی بینی نیمه فانتزی یکی دیگر از روش های جراحی زیبایی بینی است که بیشتر خانم ها به این روش علاقه دارند و از این روش استفاده می کنند زیرا این روش هر دو ویژگی های بالا را دارد یعنی شما یک بینی طبیعی با مقداری قوس روی بینی دارید.

ویژگی بهترین کلینیک جراحی بینی

یکی از مهم ترین موارد در جراحی بینی انتخاب کلینیک و پزشک ماهر و با تجربه برای جراحی بینی است زیرا می تواند در نتیجه بینی شما تاثیر گذار باشد. در ادامه به این ویژگی ها می پردازیم :

نمونه کار :

یکی از ویژگی ها در انتخاب کلینیک نمونه کار است که شما می توانید ببینید که این کلینیک برای جراحی مناسب است یا خیر. برای جراحی بینی از کلینیک های مد نظر نمونه کار بخواهید و با مشاهده عکس های قبل و بعد افراد می توانید اطمینان داشته باشید که آیا این کلینیک برای شما مناسب این با خیر. اگر نمونه کار ها و نتیجه جراحی مناسب بود می تواند به آن کلینیک اعتماد کنید.

پزشکان و متخصصان :

یکی از مهم ترین موارد در جراحی زیبایی بینی انتخاب پزشک است  هر چقدر پزشک با تجربه باشد نتیجه جراحی شما مطلوب تر است پس سعی کنید در انتخاب پزشک دقت کنید.

رضایت مشتریان :

سعی کنید قبل از جراحی بینی از افرادی که قبلا این کار را انجام دادند پرس و جو کنید و از آن ها بپرسید که به کدام کلینیک مراجعه کردند اگر نام یک کلینیک را از چند نفر بشنوید مطمئن می شوید که آن کلینیک بسیار خوب بوده است. پس اگر کلینیکی را پیدا کردید که همه افراد از آن تعریف می کنند بدانید که آن کلینیک مناسب است.

ویژگی بهترین کلینیک جراحی بینی 

کلام آخر

سعی کنید قبل از جراحی بینی حتما مطالبی درباره جراحی بینی بخوانید و از افراد با تجربه کمک بگیرید و با آگاهی دست به انجام این جراحی بزنید و در انتخاب کلینیک و پزشک دقت زیادی داشته باشید و حتما مراقبت های قبل و بعد را به خوبی انجام دهید تا نتیجه مناسب از جراحی بینی بگیرید. ممنون از اینکه تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)