بینی

عوارض جراحی بینی

امروزه یکی از مهم ترین موضوعاتی در که در عمل جراحی بینی لحاظ می شود عوارض جراحی بینی می باشد ، اگر بخواهیم به طور کلی بیان کنیم این عمل جراحی مانند دیگر جراحی های زیبایی دارای عوارض و اثرات منفی در افراد می باشد که می توان آن ها را با انجام صحیح اقدامات قبل و بعد از عمل کاهش داد ، در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با عوارض جراحی بینی آشنا کنیم ممنون می شویم که ما را تا آخر این مقاله همراهی کنید .

عمل جراحی بینی

به طور کلی عمل جراحی بینی همان طور که از نام آن پیدا است نوعی از عمل تهاجمی به حساب می آید اما به هر حال این عمل جراحی اثرات غیر منتظره ای را در زیبایی و همچنین بهبود وضعیت ظاهری افراد می باشد ، بهترین پزشک جراحی بینی بر این باور است که عمل جراحی بینی دارای مزایا و اثرات مثبتی می باشد که افراد بسیاری با انجام این عمل جراحی از این اثرات مثبت بهره مند شده اند .

به طور کلی عمل جراحی بینی گوشتی و عمل جراحی بینی استخوان تفاوت هایی را با هم دارد اما به هر حال این دو نوع از عمل نقطه مشترک در این عمل جراحی وجود دارد کم نمی باشد و در بخش های بعدی هم به عوارض عمل جراحی هم می پردازیم که هم در عمل جراحی بینی و هم در عمل جراحی استخوانی وجود دارد .

عمل جراحی بینی

عوارض جراحی بینی

در ادامه شما را با از جمله مواردی که برای افراد خطرناک هستند و احتمال دارد که بروز داده شود و ممکن است در موارد نادر اتفاق افتد شما را آشنا کنیم با ما همراه باشید .

 • غیر قرینگی در دو طرف بینی فرد در نواحی مجرا های بینی ، در برخی از اوقات دیده می شود که به دلیل بی تجربه بودن پزشک جراح بین دو طرف بینی هیچ قرینگی وجود نداشته باشد و به همین موضوع باعث ناراحتی در افراد مورد جراحی شود ، در چنین مواردی ابتدا پزشک جراحی بینی به افراد توصیه می کند که افراد بیمار صبور باشند تا تورم در بینی به طور کامل از بین برود و نتیجه را بعد از از بین رفتن تورم مشاهده کنند ، بعد از بهبود تورم در بینی اگر همچنان هم غیر قرینگی در بینی وجود داشت فرد نیاز به جراحی بینی ترمیمی دارد .
 • از دست دادن حس بویایی ، از جمله مواردی که به طور کاملا طبیعی و موقتی برای افراد بروز پیدا می کند از دست دادن حس بویایی می باشد اما در برخی از موارد این عوارض ممکن است به مدت طولانی ادامه پیدا کند و مشکلاتی را در زمینه بویایی برای افراد به وجود بیاورد .
 • تنفس از طریق دهان و صدا دار : یکی از مهم ترین عوارضی که ممکن است برای برخی از افراد به وجود بیاید این عارضه است که فرد نمی تواند تنفسی راحتی داشته باشد و با دهان نفس بکشد و در برخی از موارد ممکن است که نفس های او صدا دار باشد ، بسیاری از این عوارض های ایجاد شده حتی بعد از گذشت مدت زمانی کوتاه بهبود پیدا نمی کنند و مدت زمان طولانی همراه فرد می ماند .

در ادامه شما را با دیگر عوارض عمل بینی آشنا خواهیم کرد با ما همراه باشید .

 • ایجاد حفره در تیغه بینی فرد ، در برخی از موارد که عمل جراحی زیبایی با یک عمل دیگر مانند عمل جراحی درمان انحراف بینی به طور همزمان انجام می شود در برخی از مواقع این خطر وجود دارد که در تیغه های بینی حفره ای ایجاد شود که به اصطلاح می گویند تیغه بینی فرد سوراخ شده است و به همین دلیل از مواردی که پزشک جراح نهایت دقت را داشته باشد  تا این مشکل به وجود نیاید .
 • بی حسی پوست در نواحی بینی و اطراف بینی ، زمانی که این عمل جراحی انجام می شود ممکن است که بعد از عمل جراحی نواحی پوستی بینی دچار کرختی و یا بی حسی شود ، این موضوع به هیچ وجه برای افراد قابل پیش بینی نمی باشد و حتی اگر بهترین پزشک جراحی بینی هم دست به انجام این عمل جراحی بزند ممکن است این عوارض همچنان برای این افراد پیش بیاید .
 • عفونت ، بعد از انجام عمل جراحی عفونت جزو مواردی است که برای برخی از افراد ممکن است پیش بیاید و می تواند یک عامل اصلی بروز خطر شود ، همچنین از جمله عواملی که در پی عفونت ممکن است به وجود بیاید چسبندگی در نواحی داخلی بینی می باشد، به همین دلیل برای درمان کامل باید از آنتی بیوتیک ها استفاده کنید .

برای کمتر کردن عوارض عمل جراحی زیبایی بینی خود تا آن جایی که می توانید با رعایت نکاتی که در پایین مقاله به اشاره خواهیم کرد از بروز این عوارض حتما جلوگیری نمایید اما انتخاب یک پزشک جراحی بینی موفق در روند عمل جراحی و نتیجه آن تاثیر بسیار زیادی می گذارد .

عوارض جراحی بینی

اقدامات قبل از جراحی بینی

به طور کلی داشتن آمادگی های لازم برای انجام این عمل جراحی یکی از مهم ترین مراحل در این اقدام مهم می باشد ، برخی از اوقات ممکن است با رعایت یک سری از نکات ساده می توان تا حدی بسیاری از این عوارض را کاهش دهید و در آخر یک نتیجه رضایت بخشی را از عمل جراحی خود کسب کنید .

 • به مدت دو هفته قبل از انجام عمل جراحی بینی خود از مصرف هر گونه قرصی جدا بپرهیزید زیر استفاده از قرص هایی مانند ایبوپروفن ، ویتامین ای و مکمل های گیاهی ممکن است که شما را دچار مشکل کند .
 • استفاده از هر گونه از نیکوتین را به طور کامل قطع نمایید زیرا نیکوتین در سیگار افراد را در روند درمان و ترمیم آن ها کند خواهد کرد .
 • حتما به تعداد کافی نوشیدنی های خنک و مرطوب کننده های لب را به همراه داشته باشید در طول انجام عمل به دلیل تنفس خود از دهان ، گلو ها لب های شما بسیار خشک می شود و استفاده از نوشیدنی های خنک و مرطوب کننده های لب به این مسئله کمک بسیاری می کند .
 • مشاوره های لازم را با پزشک جراح خود فراموش نکنید ، برای این که بعد از عمل جراحی از فرم بینی خود لذت کافی را برده باشید ، قبل از اینکه به پزشک جراح خود بگویید که بینی شما باید به چه شکلی در بیاید با دکتر جراح خود به یک نتیجه برسید .
 • حتما با ترس و استرس خود برای انجام عمل جراحی زیبایی بینی غلبه کنید و برای حفظ نمودن آرامش روحی خود سعی کنید با پزشک جراح خود صحبت کنید و از این موضوع مطمئن شوید که تجربه او در کمتر شدن اضطراب شما بسیار تاثیر گذار خواهد بود .
 • همچنین یک لباس مناسب به همراه داشته باشید .

اقدامات و توصیه های مهم بعد از عمل

به طور کلی بعد از انجام عمل جراحی زیبایی بینی برای کمتر نمودن درد تزریق و همچنین درمان آن کار خاصی وجود ندارد بلکه باید به توصیه هایی که در ادامه مقاله شما را اقدامات مهم و توصیه های مهم بعد از عمل جراحی آشنا خواهیم کرد با ما همراه باشید :

افرادی که عمل جراحی زیبایی بینی را انجام داده اند سر خود را نباید به مدت طولانی به بالا نگه دارند ، مخصوصا در روز های اول عمل جراحی که بسیار حساس است ، انجام این کار افراد را در کاهش تورم کمم بسیاری می کند ، به همین دلیل می توانید با استفاده از چند عدد بالش سر خود را بالا نگه دارید ، همچنین به مدت 48 ساعت قبل از این که پزشک جراحی بینی تامپون ها را در بیاورد هر 2 ساعت یک بار به مدت 20 دقیقه از کمپرس های آب یخ و در روز بعد از عمل جراحی بعد از در اوردن تامپون توسط پزشک جراح برای کم نمودن کبودی و تورم به همان ترتیب از کمپرس های آب گرم استفاده نمایید .

اقدامات و توصیه های مهم بعد از عمل

شما حتما باید از داروهایی که پزشک جراح بینی شما برای شما تجویز می کند به صورت مداوم از آن ها استفاده نمایید ، به مدت دو هفته بعد از انجام عمل جراحی بینی از مصرف قرص هایی مانند آسپرین و پروفن و یا ترکیبات این چنینی استفاده نکنید و از مصرف دارو های اضافی نیز خودداری فرمایید و از انجام یک سری از فعالیت های جسمی نیز خودداری فرمایید مانند بلند کردن یک سری از اجسام سنگین و ورزش کردن .

از خوردن یک سری از غذا های سفت که نیاز به جویدن بسیار دارد دوری کنید و از غذا های نرم و غذا هایی که سریع هضم می شوند استفاده نمایید . حتما در طول بهبود خود از فین کردن خودداری نمایید و در صورتی که ترشح و یا خونابه ایجاد شد با دستمال های کاغذی نرم بینی خود را به آرامی پاک کنید ولی به هیچ وجه نباید به بینی خود دست بزنید .

 • برای استفاده از مسواک می توانید از مسواک های کودک که بسیار هم نرم می باشند به آرامی و ملایمت استفاده نمایید و هنگام مسواک زند از دستکاری لب بالایی خود برای جلوگیری از حرکت بینی خود حتما بپرهیزید .
 • از عینک در دوران بهبود خود به هیچ وجه استفاده ننمایید و حداقل به مدت 2 ماه بعد از عمل جراحی خود از استفاده عینک پرهیز کنید .
 • از دوش گرفتن بعد از عمل جراحی زیبایی بین خود جدا خودداری فرمایید ، قبل از برداشتن گچ از روی بینی در صورتی که نیاز به استحمام دارد از وان هایی استفاده کنید و یا با استفاده از ظرفی بدن خود را بشویید و قسمت هایی از صورت شما که خارج از قسمت چسب زده می باشد می توانید با استفاده از پنبه مرطوب آن ها را تمیز نمایید ولی چسب بینی را نباید خیس کنید و به مدت یک ماه بعد از عمل جراحی خود از شنا کردن حتما بپرهیزید .
 • از انجام کار هایی که موجب تحریک بسیار شدید عضلات صورت فرد می شود جدا خودداری فرمایید مانند خندیدن ، گریه کردن ، با دهان باز عطسه کردن ، صحبت زیاد و انجام یک سری از حرکات اضافی به مدت دو هفته بعد از عمل جراحی بپرهیزید .
 • از انجام مکالمات تلفنی و یک سری از فعالیت های اجتماعی به مدت طولانی پرهیز نمایید به حداقل به مدت دو هفته بعد از انجام عمل جراحی بینی از انجام این کار دوری کنید .
 • تا زمانی که پزشک جراح شما صلاح بداند باید قالب و یا گچ بر روی بینی شما باشد ، همچنین آن ها را باید خشک نگه دارید و به آن به هیچ وجه دست نزنید ، برای خارج نمودن پانسمان بینی خود در زمانی که پزشک جراحی بینی شما تعیین کرده است به مطب پزشک جراح خود مراجعه فرمایید ، در صورتی که پانسمان پایین بینی شما کثیف شده باشد تا زمانی که ترشحات بینی شما قطع شود باید تعویض نمایید .
 • از لباس های دکمه دار استفاده نمایید ، حداقل به مدت یک هفته بعد از عمل جراحی بینی خود از لباس هایی که از عقب و یا جلو باز می شوند حتما استفاده نمایید .
 • حتما از مرطوب کننده های هوا و سرم شست و شوی بینی برای خود به مدت دو هفته بعد از عمل جراحی استفاده کنید .
 • از مقاربت های جنسی به مدت 10 روز بعد از عمل جراحی خود پرهیز نمایید .

اقدامات و توصیه های مهم بعد از عمل

مزایای عمل بینی زیبایی

تعادل : برخی از اوقات بینی فرد به شکل انحرافی در افراد به وجود می آید ، ظاهر بسیار خوب بینی فرد امکان دارد موجب به وجود آمدن عدم تعادل در بینی و صورت فرد شود ، یک فردی که مشهور است امکان دارد به دلیل شکل بینی خود معروف باشد ، همچنین افرادی مانند اوون ویلسون ، بارابا و یا کلینتون به هیچ وجه بر روی تغییرات در ظاهر بینی خود فکر نمی کنند به این دلیل که مشخصه های بینی افراد ویژگی هایی می باشد که افراد مختلف با داشتن آن ها در بین افراد شناخته می شوند ، با این وجود در حالت عادی افرادی هم هستند که بینی بزرگ در آن ها می تواند چیزی باشد که به نظر افراد تعادل چهره افراد را به هم بزند و فرد باید فکری به حال آن بکند .

درمان جریان تنفس بینی در افراد : به طور کلی ساختار های گوناگون در داخل بینی افراد در به وجود آمدن یک سری از مشکلات تنفسی در افراد سهم بسیاری را دارد ، به وجود آمدن ضربه شدید در زمان ورزش کردن و یا حوادثی مانند تصادف و یا اختلال های دیگر می تواند دلایلی برای به وجود آمدن انحراف و یا شکستگی در تیغه بینی افراد می شود ، استخوان اصلی و یا تیغه بینی که شامل یک دیواره می باشد که سمت راست و چپ بینی را جدا می کند اگر این تیغه بینی و یا به اصطلاح سپتوم بینی کج باشد امکان دارد که یک و یا هر دو طرف بینی فرد که کاملا وظیفه ارسال جریان هوا را به ریه ها عهده دارد را ببندید ، در چنین مواردی بیشتر عمل جراحی بینی و یا عمل زیبایی بینی به همراه سپتوپلاستی و یا به اصطلاح درمان انحراف استخوان بینی همزمان برای افراد انجام شود ، تا هم تنفس راحت در افراد اصلاح شود و هم ظاهر بینی بهبود پیدا کند .

مزایای عمل بینی زیبایی

به طور کلی مخروط های وارونه پایین تر بینی هم جزو ساختاری های کاملا پیچیده در داخل بینی افراد می باشد که می تواند موجب انسداد مجاری هوا در داخل بینی افراد شود ، انجام عمل جراحی زیبایی بینی می تواند با هدف کوچک نمودن این مخروط ها و نیز بهبود جریان هوا صورت گیرد ، در چنین مواردی هم عمل جراحی اصلاحی و یا همان عمل تورینوپلاستی به صورت همزمان با عمل آرژینوپلاستی و یا همان اصلاح مجاری تنفسی انجام خواهد شد ، این مخروط های وارونه بر روی ظاهر بینی تاثیری را نمی گذارد .

اعتماد به نفس بیشتر و تجسم ذهنی بهتر افراد از ظاهر و بینی خود ، در برخی از موارد که افراد یک سری مشکلات روانی مانند خود پنداری های روانی و از اعتماد به نفس کم رنج می برند تغییرات مثبت در ظاهر بینی افراد موجب افزایش اعتماد به نفس به دلیل عمل جراحی زیبایی بینی شود .

سن مناسب انجام عمل جراحی بینی 

به طور کلی بینی فرد تا سن 18 سالگی در آقایان و در خانم ها تا سن 16 سالگی می باشد  پس افراد می توانند عمل جراحی زیبایی بینی خود را در این سن عمل کنید ، برای انجام این عمل جراحی هیچ محدودیت سنی وجود نخواهد داشت و افراد در سن های بالا تر نیز می توانند این عمل جراحی را انجام دهند ولی نیاز است که افراد از نظر جسمی سالم باشند .

کلام آخر

برخی از عوارض عمل جراحی بینی قابل پیشگیری می باشند که می توان آن ها را به حداقل خود رساند ، فرد بیمار باید بعد از عمل جراحی زیبایی بینی خود هر چه سریع تر راه هایی را برای مدیریت عوارض خود شروع کنند تا جریان خون را در آن ها افزایش دهد و خطر لخته شدن خود را کمتر کند ، فرد بیمار باید آنتی بیوتیک ها را طبق دستور پزشک خود مصرف کند تا دوره درمان آن کامل شود .

از این که ما را تا آخر مقاله عوارض عمل بینی همراهی کردید از شما سپاس گزاریم همچنین اگر نظر و یا پیشنهادی در این زمینه دارید ممنون می شویم که با ما نیز در میان بگذارید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)