بینی

عمل جراحی بینی

یکی از پر طرفدار ترین عمل های جراحی در تمامی کشور ها و طبق آماری که به دست آمده عمل جراحی بینی می باشد که در ایران نیز به یکی از بهترین و محبوب ترین عمل های جراحی محسوب می شود ، اگر این عمل جراحی به صورت کاملا اصولی انجام شود هم از نظر ظاهری و هم عملکرد موجب بهبود ظاهر بینی افراد می باشد ، عمل زیبایی بینی و یا همان رینوپلاستی نوعی از عمل های جراحی می باشد که شکل ، ساختار بینی ، فرم و سایز بینی افراد را برای متعادل سازی و بهبود ظاهر ، تنفس فرد و یا مشکلات ساختاری بینی را رفع می کند .

عمل جراحی بینی

به طور کلی بینی افراد دارای یک تیغه میانی می باشد که اگر یک خط فرضی بر روی بینی فرد تصور شود در حالت طبیعی تیغه بینی باید در راستای این خط گفته شده قرار بگیرد ، همچنین اگر بینی فردی از خط مرکزی فرضی دارای انحراف باشد علاوه بر این موضوع که می تواند موجب به وجود آمدن انسداد در مجاری بینی افراد شود در موارد حاد تر می تواند موجب کج شدن فرم ظاهری بینی هم شود .

همچنین اگر عمل زیبایی بینی با اهداف اصلاح انحراف تیغه های بینی و اصلاح عملکرد اصلی بینی صورت می گیرد که در اصطلاح پزشکی به سپتوپلاستی هم مرسوم می شود و اگر این عمل جراحی با اهداف زیبایی و اصلاح شکل ظاهری بینی افراد صورت گیرد به اصطلاح به آن رینوپلاستی و یا عمل زیبایی بینی گفته می شود .

به این نکته توجه داشته باشید در صورتی که این دو عمل جراحی به صورت همزمان صورت گیرد این عمل جراحی به نام سپتورینوپلاستی شناخته می شود ، از آن جایی که بینی افراد از مهم ترین اعضای صورت افراد به حساب می آید ، به طور حتم نمی توان تاثیر بسیار زیاد بینی را در زیبایی چهره افراد انکار کرد ، به همین دلیل این عمل جراحی یک اقدام تاثیر گذار و بسیار موثر به حساب می آید که نتیجه این عمل جراحی تاثیر مستقیمی بر روی زیبایی صورت و میزان اعتماد به نفس افراد دارد ، پس شما باید نهایت دقت خود را در انتخاب پزشک جراحی بینی به کار بگیرید ، چرا که به وضوح می توان گفت که یکی از مهم ترین پارامتر ها در کسب نتیجه قابل قبول از عمل زیبایی بینی وابسته به مهارت و با تجربه بودن پزشک جراح بینی می باشد .

عمل جراحی بینی

 

روش های عمل بینی

به طور کلی این عمل جراحی به دو روش باز و بسته صورت می گیرد و وجه تمایز این دو روش در برشی می باشد که در ناحیه مابین حرفه های بینی و یا همان کلوملا صورت می گیرد ، در ادامه شما را با انواع روش های عمل زیبایی بینی آشنا خواهیم کرد با ما همراه باشید .

عمل زیبایی بینی به روش باز : در عمل زیبایی بینی به روش باز برش های لازم هم در داخل بینی فرد و هم در ناحیه کلوملا بینی افراد به وجود می آید که در آخر نتیجه وسعت دید پزشک جراحی بینی در این روش جراحی بسیار بالا می باشد و قدرت و مانور پزشک هم برای اعمال تغییرات بسیار بالا می رود ، دقت پزشک جراحی بینی در روش باز بسیار بیشتر می باشد و در عمل بینی ترمیمی و دیگر جراحی ها کارآیی لازم را دارد .

عمل زیبایی بینی به روش بسته : در این روش عمل جراحی همه برش ها در داخل بینی ها زده می شود و هیچ برشی بر روی کلوملا زده نمی شود ، عدم ایجاد برش ها در ناحیه کلوملا بینی ، کاهش میزان تورم و کبودی در بینی ، کمتر شدن مدت زمان دوره درمان بعد از عمل جراحی از مزایای بسیار مهم عمل جراحی بینی به روش بسته می باشد .

این نکته را باید بدانید که در عمل زیبایی بینی به روش بسته به دلیل عدم به وجود آمدن برش در ناحیه میانی حفره های بینی پزشک جراح امکان اصلاحات بسیار زیادی را بر روی بینی افراد ندارد ، به این دلیل که با عدم وجود برش بر روی کلوملا اصلا نمی تواند پوست بینی افراد را به طور کامل از روی اسکلت بینی فرد جدا کرد و تغییرات مورد نیاز را بر روی بینی اعمال کرد .

روش های جدید عمل زیبایی بینی 

در گذشته عمل زیبایی بینی فقط با اهداف کوچک کردن بینی افراد صورت می گرفت و تکنیک عمل زیبایی بینی در آن دوران به صورت کاهنده می باشد ، یعنی برای کوچک نمودن بینی از استخوان و غضروف به میزان زیادی کمتر می شود ، به همین دلیل عمل زیبایی بینی احتمال به وجود آمدن مشکلات تنفسی و تغییر در شکل های نا مطلوب با گذشت زمان به میزان قابل توجهی وجود دارد ، در روش های قدیمی عمل زیبایی بینی احتمال افتادگی نوک بینی افراد بعد از عمل جراحی وجود داشت و این در حالی است که با پیشرفت نمودن علم پزشکی و وارد شدن تکلونوژی های جدید به عرصه های پزشکی روش های نوینی برای انجام این عمل جراحی مورد استفاده افراد قرار می گیرد که احتمال به وجود آمدن همچین مشکلاتی را به صورت قابل توجهی کمتر می کند .

این نکته را باید بدانید که روش های نوین عمل زیبایی بینی با کمتر شدن عوارض عمل جراحی بسیار مورد استقبال افراد قرار گرفته است .

نتیجه عمل جراحی بینی

به طور کلی از آن جایی که در برخی از موارد همه خواسته های افراد و ایده آل های مورد نظر به دلیل محدودیت های ساختاری در بینی افراد ، کیفیت پوست و دیگر بافت ها و غیر قرینگی های ذاتی صورت قابل دسترسی نمی باشد ، پزشک جراحی بینی با تجربه این محدودیت های به وجود آمده را در جلسه های قبل از عمل زیبایی بینی با فرد بیمار در میان می گذارد تا با انتظارات واقع بینانه و نه آن چیزی که می خواهید برای اقدام به عمل زیبایی بینی خود اقدام کنید .

نتیجه عمل جراحی بینی

اما تنها چیزی که در کنار دستیابی به یک ظاهر زیبا تر و بهتر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد حفظ سلامت بینی فرد می باشد ، به همین دلیل لازم است که در زمان عمل زیبایی بینی کمترین آسیب ها و تخریب به بافت ها و مخاط بینی وارد شود و در صورت ایجاد اختلالات ساختاری مانند انحراف بینی تیغه میانی بینی فرد اقدامات لازم را برای اصلاح آن انجام دهید . بهترین نتیجه برای عمل زیبایی بینی زمان به دست می آید که زیبایی بینی فرد و هماهنگی آن با دیگر اجزای صورت همراه با حفظ عملکرد های تنفسی مطلوب و مناسب به وجود می آید .

آیا بعد از عمل بینی فرد نیاز به بستری دارد یا خیر ؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که خیر از آن جا که عمل زیبایی بینی یک عمل جراحی سرپایی به حساب می آید در بسیاری از موارد نیازی به بستری در محل عمل جراحی وجود ندارد و بیشتر فرد بیمار در همان روز عمل جراحی ترخیص می شود .

 مزایای انجام عمل زیبایی بینی

به طور کلی بنا به دلایل مختلفی خانم ها و آقایان خواهان عمل زیبایی بینی می باشد که برخی از افراد به دلیل جنبه های زیبایی این عمل جراحی ، این روش عمل جراحی را برای خود انتخاب می کنند ، اما نکته بسیار مهم این است که عمل زیبایی بینی می تواند مزایای دیگری را نیز برای افراد به همراه داشته باشید .

عمل زیبایی بینی به از بین بردن مشکلاتی مانند مشکلات تنفسی کمک بسیاری می کند که در برخی از موارد تغییر در فرم بینی افراد می تواند موجب اصلاح مشکلات سینوسی و یا مشکلات ناشی از انحراف تیغه های بینی شود ، این ها همان مواردی است که پزشک جراح باید به بررسی کامل آن ها بپردازد و تمام جزئیاتی که فرد مورد جراحی را آزار می دهد مد نظر قرار دهید ، البته که عمل زیبایی بینی با اهداف دیگری هم همراه می باشد که این عمل جراحی به اصلاح و رفع نا متقارن بودن بینی و برقراری تناسب و هارمونی بیشتر صورت کمک بسیاری را می کند .

قوز بر روی پل بینی ، بهن بودن سوراخ های بینی افراد ، عریض بودن پب بینی فرد و یا نا فرمی های نوک بینی با این روش عمل جراحی قابل اصلاح می باشد .

آیا افرادی که عمل زیبایی بینی را انجام می دهند بعد از عمل جراحی با مشکلات تنفسی مواجه می شوند یا خیر ؟ 

در رابطه با این سوال باید به شما بگوییم که اگرچه یک سری اختلالات تنفسی مانند عوارض های احتمالی نسبتا شایع عمل جراحی زیبایی بینی می باشد ولی با استفاده از روش های نوین عمل حراحی بینی میزان به وجود آمدن این عوارض در گذشته به طور بسیار زیادی کاهش پیدا کرده است و پزشکان جراحی بینی با داشتن مهارت و دانش لازم و با به کار گیری تکنیک های جدید و دوری از ضعیف کردن ساختار های حمایتی بینی احتمال به وجود آمدن مشکلات تنفسی و بروز عوارض را به حداقل خود می رساند ، همچنین توصیه می شود که در انتخاب پزشک جراحی بینی نهایت دقت را حتما داشته باشید .

البته باید به این نکته مهم اشاره کنیم که بعد از عمل زیبایی بینی به دلیل تورم و ترشحات در داخل بینی افراد ، فرد بیمار تا مدتی با گرفتگی بینی رو به رو می شود و این مسئله اصلا نگران کننده نمی باشد و با گذشت زمان و با بهبود زخم های عمل جراحی و با پایان رسیدن پروسه بهبود گرفتگی بینی نیز حل می شود .

 مزایای انجام عمل زیبایی بینی

چه نوع بینی هایی نتیجه عمل ضعیف است ؟

به طور کلی افرادی که دارای بینی های گوشتی هستند و نوک بینی بسیار بزرگی را دارند و یا افرادی که پوست بینی و صورت آن ها بسیار چرب می باشد ، افرادی که پوست بینی آن ها بسیار نازک است . در دو گروه اول گفته شده بیمار نمی تواند تغییرات عمل جراحی را به خوبی ببیند ولی در گروه سوم کوچک ترین پستی و بلندی و هر گونه تغییرات انجام شده موجب نازک بودن پوست خارجی می شود که تغییرات در آن ها به خوبی دیده می شود .

چرا نتیجه عمل زیبایی بینی گوشتی ضعیف تر می باشد ؟ 

در عمل زیبایی بینی زیبایی ، پزشک جراح با روش های خاص پوست روی بینی را بلند می کند و ساختمان های استخوانی و غضروفی در زیر پوست بیمار با یک جراحی متناسب زیبا تر می شود و در آخر پوست مجددا در جای قبلی خود قرار می گیرد و زخم بخیه می شود ، پزشکان جراحی بینی مجاز به دستکاری زیادی بر روی پوست افراد نمی باشند ، در بینی های از نوع گوشتی مشکل اصلی ضخامت زیاد پوست بینی و بافت زیر جلدی آن می باشد که حتی با بهترین عمل جراحی هم زمانی که پوست را سر جای خودش بگذاریم و آن را بخیه کتیم به دلیل ضخامت بسیار بالای پوست بینی اجازه به وجود آمدن تغییرات در زیر پوست را نمی دهد . البته باید بدانید که تکنیک های خاص عمل زیبایی بینی وجود دارد که کمی این نمود تغییرات را در افراد بیشتر می کند ولی قطعا نتیجه از بینی های از نوع استخوانی ضعیف تر می باشد .

افراد نا مناسب عمل بینی

در ادامه شما را با افراد نا مناسب برای انجام عمل زیبایی بینی آشنا خواهیم کرد با ما همراه باشید .

اگر شما جزو آن دسته افراد هستید که از بینی خود و چهره خود رضایت کافی را دارید و به اصرار دیگران و یا به دلایل خاصی می خواهید این عمل جراحی را انجام دهید ، برای مثال برای مورد توجه قرار گرفتن دیگران و یا اگر خانواده شما با این عمل جراحی موافق نمی باشد و به دلیل مشکلات روحی و همچنین تخفیفات نا ملایم خانوادگی و اجتماعی تصمیم به عمل جراحی دارید و یا اگر یک شخص بسیار مهمی هستید و در زندگی وقت کمی دارید و یا عجله دارید عمل زیبایی بینی تاثیر بسیار زیادی در زندگی افراد دارد .

اگر شما کمال گرا می باشید ، یعنی همه چیز را بدون ایراد بخواهید ، اگر صبور نیستید و زود رنج می باشید و نکات ریز در زندگی شما را آزاد می دهد باز هم عمل جراحی کمک بسیاری را به شما می کند ، همچنین این نکته را بدانید که افراد سیگاری و مخصوصا افرادی که  حاضر نیستند سیگار خود را از دو هفته قبل قطع کنند عمل جراحی را انجام ندهند .

 • افرادی که مبتلا به بیماری های انعقاد خون می باشند ، مانند افراد مبتلا به بیماری هموفیلی
 • افرادی که سن آن ها بالا رفته
 • افراد مبتلا به اضافه وزن شدید
 • افرادی که به صورت غیر حرفه ای و یا حرفه ای ورزش های سنگین را انجام می دهند مانند بوکس ، کشتی و تکواندو …
 • افرادی که به بیماری های خاصی مانند سرطان و یا دیابت مبتلا هستند ( این عمل جراحی برای افرادی که به دیابت مبتلا هستند در صورتی مجاز می باشد که دیابت فرد کنترل شده باشد .)
 • افرادی که به دلایل روانی از فرم بینی خود ناراضی می باشند .
 • افرادی که سیگاری می باشند و در طول روز تعداد بسیاری از سیگار را می کشند .
 • آقایان زیر سن 18 سال و خانم های زیر 16 سال مجاز به انجام عمل زیبایی بینی نمی باشند .
 • این عمل جراحی برای زنان باردار کاملا ممنوع می باشد .
 • خانم هایی که کمتر از 6 ماه است که از زمان زایمان آن هم می گذرد .
 • افرادی که عمل زیبایی بینی اولیه آن ها کمتر از 1 سال پیش انجام شده است .

افراد نا مناسب عمل بینی

اقدامات قبل از عمل بینی

به طور کلی عمل زیبایی بینی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد که بعد از این عمل جراحی هم باید اقداماتی انجام شود که نتیجه عمل جراحی برای آن ها خوب باشد .

 • در روز عمل جراحی فردی را به همراه خود به عنوان همراه بیاورید زیرا بعد از مرخص شدن فرد نیاز به کمک دارد و نمی تواند به تنهایی کار های خود را انجام دهد .
 • زمانی که به خانه خود رسیدید به هیچ وجه از غذا های نرم و یا آبکی مانند سوپ و فرنی استفاده کنید .
 • به مدت 48 ساعت بعد از عمل زیبایی بینی از کمپرس های یخ بر روی قسمت های کبود صورت خود استفاده کتید ، حتما مراقب باشید که به گچ بینی فشاری را وارد نکنید .
 • گاز استریلی که پزشک جراح در زیر سوراخ های بینی افراد قرار داده است ممکن است که به مدت 48 ساعت بعد از عمل جراحی به خونابه آغشته باشد که به راحتی هم می توانید آن ها را تعویض نمایید ؛ پرستار چگونگی عوض کردن این گاز استریل را حتما به یاد داشته باشید .
 • برای کم تر کردن کبودی و ورم بر روی صورت حتما در زمان استراحت و یا خواب سر خود را بالا تر از بدن خود قرار دهید و به کمک چند عدد بالش در زیر سر خود خون را راحتی جریان پیدا می کند .
 • از بلند خندیدن و یا باز کردن بیش از حد دهان خود و صحبت کردن زیاد در چند روز اول عمل جراحی بپردازید .
 • حتما باید به پشت بخوابید و از خوابیدن به پهلو خودداری نمایید .
 • از آب زدن به صورت خود و یا خیس نمودن گچ روی بینی جدا خودداری فرمایید ، شما می توانید از یک تکه دستمال مرطوب برای پاک نمودن صورت خود استفاده کنید .

کلام آخر 

از این که ما را تا آخر مقاله عمل جراحی بینی همراهی کردید از شما سپاس گزاریم همچنین اگر نظر و یا پیشنهادی در این زمینه دارید ممنون می شویم که با ما نیز در میان بگذارید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دریافت مشاوره (کلیک کنید)