بینی

عمل بینی طبیعی زنانه

ما در این مقاله سعی داریم شما را با عمل بینی طبیعی زنانه آشنا کنیم. امروزه جراحی بینی یک از پرطرفدارترین روش های جراحی زیبایی است که بسیاری از افراد در هر سن و سالی از این روش برای زیبایی استفاده می کنند زیرا باعث زیبایی در ظاهر و تغییر ساختار بینی می شود و می تواند اعتماد به نفس افراد را بیشتر کند. جراحی بینی روشی است که می تواند مشکلات بینی را از بین ببرد و باعث زیبایی در چهره افراد شود. در ادامه برای آشنا شدن با عمل بینی بیعی زنانه با ما همراه باشید.

عمل بینی چیست ؟

در علم پزشکی به جراحی بینی رینوپلاستی هم می گویند و یکی از بهترین و پرطرفدارترین روش های جراحی زیبایی است. در این روش استخوان می توانند استخوان را از بین ببرند و غضروف و پوست اضافه در هنگام حفظ آناتومی بومی و تقویت غضروفی صورت می گیرد. جراحی بینی می تواند بینی را با اجزای صورت هماهنگ و یکسان کند و ناهنجاری ها و ایرادات بینی را از بین ببرد. بسیاری از افراد به غیر از ظاهر بد بینی مشکلات تنفسی دارند که از این بابت رنج می برند و بسیار آزار دهنده است که بهترین راه برای خلاص شدن از  این مشکلان جراحی بینی است. افراد باید قبل از جراحی بینی به پزشک مراجعه کنند تا پزشک بینی آن ها را مشاهده و معاینه کند تا ایرادات آن ها مشخص شود و سعی کند در صورت نبودن مشکل انتظارات آن ها را برآورده کند.

عمل بینی چیست ؟

جراحی بینی چه تاثیراتی در ظاهر افراد دارد ؟

جراحی بینی می تواند مشکلات بینی را برطرف کند و ساختار بینی را تغییر دهد و در زیبایی افراد می تواند تاثیر گذار باشد. جراحی بینی می تواند باعث از بین رفتن انحراف و پولیپ شود، می تواند سایز سوراخ های بینی را تغییر دهد، می تواند باعث تغییر سایز بینی شود، جراحی بینی می تواند ظاهر بینی گوشتی و استخوانی را تغییر دهد، جراحی بینی می تواند قوز بینی را برطرف کند.

سن مناسب برای جراحی بینی : 

سن مناسب برای جراحی بینی زمانی است که دوره بلوغ شما تمام شده باشد زیرا با جراحی در دوران بلوغ بینی شما به حالت اول بر می گردد و نتیجه مناسبی از جراحی بینی نمی گیرد. باید صبر کنید دوره بلوغ شما تمام شود و صفحات رشد بینی شما بسته شود و بعد اقدام به جراحی بینی کنید. صفحات رشد بینی در دختران در سن 15 سالگی و در پسران در 17 سالگی بسته می شود و بهترین زمان برای جراحی بینی در دختران در سن 16 سالگی و در پسران در سن 17 سالگی می باشد.

روش های جراحی بینی

جراحی بینی به دو روش جراحی بینی باز و جراحی بینی بسته تقسیم می شود که در ادامه با آن ها آشنا می شوید :

جراحی بینی به روش بسته : 

جراحی بینی به روش بسته یکی از روش های جراحی بینی است که همه برش ها در این روش در داخل بینی صورت می گیرد و زخم ها داخلی هستند. در این روش پزشک دسترسی زیادی به همه قسمت های بینی ندارد  و این روش برای جراحی هایی است که تغییرات زیادی در آن ها صورت نمی گیرد.

جراحی بینی به روش باز : 

جراحی بینی به روش باز یکی از روش هایی است که بسیار از آن استفاده می شود زیرا در این روش به غضروف و استخوان بینی دسترسی داشته. زخم در این روش دیده می شود و برش در ناحیه غضروف بین دو بینی می توان پوست را از نوک بینی بلند کرد و غضروف را می توان شکل داد. بیشتر پزشکان از این روش استفاده می کنند.

ویژگی بینی گوشتی و استخوانی : 

اگر بینی گوشتی دارید برای اینکه نتیجه آن باید صبر کنید زیرا دوران نقاهت در این بینی بیشتر از بینی استخوانی است. بینی استخوانی با بینی های گوشتی نتیجه بهتری دارد و زودتر دیده می شود. بینی هایی که پوست نازک و غضروف سفت دارند بینی های استخوانی هستند. بینی های استخوانی  برای از بین بردن قوز بینی و برآمدگی آن جراحی بینی انجام می دهند.

بینی گوشتی پوست ضخیم و غضروف ضعیف و نرم و نوک پهن و افتاده دارند. غدد چربی در بینی های گوشتی بیشتر از بینی های استخوانی است. جراحی بینی گوشتی برای از بین بردن افتادگی نوک بینی صورت می گیرد و پهن بودن نوک بینی را برطرف می کند. جراحی بینی برای بینی های استخوانی راحت تر است و نتیجه آن بهتر است زیرا بینی های استخوانی غضروف محکمی دارند و تراشیدن آن و فرم دادن به آن راحت تر صورت می گیرد.

مدل های جراحی بینی

جراحی بینی به سه روش جراحی بینی طبیعی ، جراحی بینی فانتزی، جراحی بینی نیمه فانتزی تقسیم می شود.

جراحی بینی طبیعی : 

آقایان ها بیشتر از این روش برای جراحی بینی استفاده می کنند و به این روش علاقه دارند و در این روش مشکلات بینی شما برطرف می شود و ظاهر بینی شما شکل طبیعی می گیرد.

جراحی بینی فانتزی : 

در این روش سایز بینی تغییر می کند و بینی فانتزی یا عروسکی می شود. در این روش پزشک باید دقت و تجربه زیادی داشته باشد زیرا نباید مشکلات تنفسی به وجود بیاید و اعضای بینی باید با صورت یکسان باشد. اگر بینی با لب فاصله زیادی داشته باشد بینی حالت خوکی می گیرد و باعث مشکلات تنفسی می شود.

جراحی بینی نیمه فانتزی : 

بیشتر خانم ها از این روش جراحی استفاده می کنند و به آن علاقه دارند و در این روش هر دو خصوصیات روش های بالا وجود دارد و بینی حالت طبیعی دارد  و کمی قوس روی بینی وجود دارد.

جراحی بینی برای چه افرادی مناسب است ؟

جراحی بینی برای اکثر افراد مناسب است به غیر از افرادی که مشکلات و بیماری هایی دارند. افرادی که بینی آن ها کجی و انحراف بینی، افتادگی نوک بینی، قوز بینی، فرم بینی را درست می کنند، گوشت زیاد و اضافه بینی را از بین می برند، پهن بودن نوک بینی را از بین ببرد.

چه افرادی نمی توانند جراحی بینی انجام دهند ؟

بعضی از افراد به دلیل مشکلاتی نمی توانند جراحی بین انجام دهند و جراحی بینی برای آن ها ممنوع است. در ادامه با این افراد آشنا می شوید :

 • افراد مبتلا به بیماری های انعقاد خون
 • زنان باردار
 • افراد مبتلا به چاقی شدید
 • افرادی که به دلیل روانی فرم بینی خود را نامناسب می بینند
 • خانم های زیر 16 سال و آقایان زیر 18 سال
 • افراد مبتلا به بیماری های خاص مانند سرطان یا دیابت
 • افرادی که به صورت حرفه ای یا غیر حرفه ای ورزش های سنگین و مبارزه ای مانند تکواندو، بوکس، کشتی و … انجام می دهند
 • خانم هایی که کمتر از 6 ماه از زایمان آن ها می گذرد
 • کسانی که عمل بینی اولیه آن ها کمتر از 1 سال پیش انجام شده است
 • افراد سیگاری که در طول روز تعداد زیادی سیگار می کشند

تاریخچه جراحی بینی : 

همه افراد زیبا هستند و به دنبال زیبایی می گردند و از روش های مختلفی استفاده می کنند. به غیر از زیبایی در ظاهر باید به تناسب بینی با اعضای صورت دقت کرد زیرا از اهمیت زیادی برخوردار است. جراحی بینی در گذشته مدرن و پیشرفته نبوده است و با جراحی های امروزه تفاوت های زیادی دارد. تاریخچه جراحی بینی به هزار سال قبل بر می گردد. اولین کشوری که جراحی بینی را انجام داد کشور هند قدیم بود که در ان زمان مجازات افرادی که دزدی می کردند این بود که نوک بینی یا کل بینی آن ها را قطع کنند به همین علت فردی به اسم سوشروتا بینی این افراد را به پوست پیشانی پیوند می زد. بینی بعضی از افراد توسط حیوانات یا با جنگ از بین می رفت این فرد بینی آن ها را پیوند می زد. در قرن 16 میلادی یک پزشک ایتالیایی برای افرادی که بین خود را در جنگ از دست می دادند پوست بازویشان را به بینی آن ها پیوند می زد تا خون از این راه انتقال یابد. این روش بسیار آزار دهنده و خشن است اما در ان زمان تحول بزرگی محسوب می شود.

مدل های جراحی بینی 

جراحی بینی روی بینی استخوانی و گوشتی : 

برای اینکه که متوجه شوید بینی شما استخوانی است یا گوشتی باید قبل از جراحی به پزشک مراجعه کنید. بینی های که غضروف محکمی دارند و لایه چربی در آن ها کم است و  پره های بینی نازک است بینی استخوانی هستند. بینی هایی که غضروف نرم و ضعیف دارند و نوک بینی آن ها پهن و افتاده است و غدد چربی روی بینی زیاد است بینی آن ها گوشتی است. جراحی بینی در بینی های گوشتی سخت تر از بینی های استخوانی است زیرا غضروف نرم است و تراشیدن آن سخت است. برای اینکه نتیجه بهتری از جراحی بینی بگیرید باید اسکلت بینی را تقویت کنید. در جراحی بینی گوشتی یکی از مراحل برای نتیجه بهتر برداشتن لایه چربی است زیرا بینی های گوشتی غدد چربی دارند.برای اینکه نتیجه بهتری از جراحی بینی داشته باشید باید صبر کنید تا ورم و کبودی بعد از جراحی بینی از بین رود.

عوارض بعد از جراحی بینی : 

جراحی بینی عوارضی دارد که این عوارض موقتی هستند و بعد از گذشت چند هفته از بین می روند. اما بعضی از این عوارض طولانی مدت هستند و باید برای برطرف کردن آن ها جراحی ترمیمی بینی انجام داد. یکی از عوارض جراحی بینی در ناحیه چشم و بینی کبودی است که با کمپرس سرد این کبودی از بین می رود. کبودی در در افراد فرق می کند و یکی امکان دارد کبودی های بیشتری داشته باشد یکی کبودی های کمتری داشته باشد و در بینی های استخوانی کبودی بیشتر است. از عوارض جراحی بینی درد است که طبیعی است و در همه افراد امکان دارد اتفاق بیفتد که این درد را با قرص های مسکن می توان کاهش داد. ورم یکی دیگر از عوارض جراحی بینی است که بعد از چند هفته از بین می رود. بعضی از عوارض مثل انحراف بینی و کج شدن بینی، اختلال در عصب بینی و بی حس شدن بینی، اختلال در تنفس و ماندن جای زخم در بینی عوارضی است که می تواند تا مدت ها روی بینی بماند در این صورت نیاز به جراحی بینی ترمیمی است.

جراحی بینی زنان و مردان چه فرقی می کند ؟

جراحی بینی در سال های اخیر طرفدار زیادی پیدا کرده است و در هر سن و سالی و در هر جنسیتی از جراحی بینی استفاده می کنند و به آن علاقه دارند. جراحی بینی برای خانم ها و آقایان تفاوت هایی دارد زیرا پوست بینی آقایان نسبت به خانم ها کلفت تر و پهن تر است و بینی خانم ها استخوان و غضروف محکم تری دارد. جراحی بینی آقایان که اندازه و شاخصه آن با جراحی بینی خانم ها فرق می کند. در جراحی بینی بیشتر به ظاهر طبیعی بینی توجه می کنند زیرا در جراحی بینی آقایان مدل بینی فانتزی و قوس های زیاد زننده است و برای آقایان مناسب نیست. صورت آقایان پهن تراز خانم ها است و نباید بینی آن ها را به اندازه جراحی بینی کوچک کرد.

جراحی بینی طبیعی : 

جراحی بینی طبیعی برای برطرف کردن ایرادات و مشکلات بینی انجام می شود و باید در این روش بینی از قوس زیاد خودداری کرد و نوک بینی باید با خواسته خود افراد بالا برود. ایرادات دیگری مثل قوز بینی، کج بودن و انحراف بینی، پهنای بینی از بین می رود. در بینی های طبیعی اکثر بینی ها صاف و قوس کمی دارند و مثل فرم بینی های عروسکی قوس زیادی ندارند اما طول بینی و حجم و ارتفاع بینی لازم را به صورت بر می گرداند تا چهره افراد حفظ شود. بعد از جراحی بینی دوره نقاهت و تورم و کبودی بعد از 6 ماه از بین می رود و نتیجه بینی مشاهده می شود.

جراحی بینی طبیعی زنانه : 

در گذشته بیشتر خانم ها به بینی های طبیعی علاقه زیادی داشتند اما امروزه بیشتر خانم ها سلیقه شان فرق کرده و به سمت بینی فانتزی و نیمه فانتزی رفته. جراحی بینی طبیعی زنانه در هنگامی که بینی گوشتی باشد به خانم ها توصیه می شود زیرا در این بینی ها پوست ضخیم و پره ها مانع شکل دهی بینی به روش فانتزی می شود.

مراقبت های قبل از جراحی بینی

 • اگر لاک ناخن دارید آن را پاک کنید.
 •  8 ساعت قبل از عمل از خوردن و آشامیدن خودداری کنید.
 • روز قبل از عمل آب بنوشید.
 • 2 هفته قبل از عمل نباید از آسپرین استفاده کنید.
 •  از خوردن و آشامیدن در روز عمل پرهیز کنید.
 • در روز عمل زیورآلاتی نباید همراه شما باشد.
 •  دخانیات و نیکوتین باعث تنگ شدن رگ های خونی می شود و باعث اختلال گردش خون شده است. 2 هفته قبل از جراحی بینی از استفاده نکنید.
 • آزمایش و مدارک پزشکی خود را در روز عمل به همراه داشته باشید.
 • حتما راه های رسیدن به محل کلینیک و یا بیمارستانی که قرار است بروید را بررسی کنید تا در روز عمل استرس نداشته باشید.
 •  شب قبل از عمل دوش بگیرید. علاوه بر تمیز شدن بدن از هر گونه آرایش و لوسیون و کرم می تواند به ریلکس شدنتان نیز کمک کند.

مراقبت های بعد از جراحی بینی : 

برای اینکه نتیجه بهتری از جراحی بینی بگیرید باید مراقبت های بعد از جراحی بینی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های بعد از جراحی بینی آشنا می شوید :

 • از غذاهای مایع و پوره شده استفاده کنید. زیرا که جویدن و گاز زدن برای شما سخت است.
 • بعد از جراحی بینی باید به صورت درازکش استراحت کنید.
 •  در زمانی که در بینی شما پد قرار دارد و پانسمان دارید با دهان نفس بکشید.
 • از میوه و سبزیجات بیشتری استفاده کنید.
 • جراح برای حفظ شکل بینی و محافظت از آن برای شما گچ بینی استفاده می کند. این گچ بعد از یک هفته برداشته می شود.
 • برای نوشیدن مایعات از نی استفاده نکنید. این کار نیاز به نفس بیشتر دارد که به بینی شما فشار بیشتری وارد می کند.
 • زمانی که بینی شما پانسمان دارد ایستاده زیر دوش قرار نگیرید.
 • سعی کنید به آرامی مسواک بزنید و به لب بالا فشار وارد نکنید.
 • سعی کنید برای بروز احساسات کمتر فشار وارد کنید به آرامی بخندید.
 • روش صحیح چسب زدن به بینی را از جراح خود بپرسید. صحیح چسب نزدن بینی موجب بد حالت گرفتن و کج شدن آن می شود.
 • تا 2 هفته بعد از جراحی بینی سر خود را بالا نگه دارید. شب ها هنگام خوابیدن زیر سر خود از چند بالش استفاده کنید. این کار از خونریزی جلوگیری می کند.
 • هنگامی که بینی شما دارای پانسمان است برای حمام کردن ایستاده زیر دوش قرار نگیرید.
 • بعد از مرخص شدن از بیمارستان مراقبت هایی که در منزل انجام می دهید می تواند دوره نقاهت را برای شما راحت تر و کوتاه تر کند.
 • از میوه و سبزیجات بیشتری استفاده کنید.
 • حتما روی تخت دراز بکشید و سرتان را بالاتر از شانه قرار دهید. این کار باعث کاهش خونریزی می شود.
 • از انجام فعالیت های سنگین مانند ورزش خودداری کنید. اما بعد از 3 تا 4 هفته می توانید فعالیت خود را شروع کنید.
 • تا 1 ماه بعد از جراحی بینی از عینک استفاده نکنید. استفاده از عینک به بینی شما فشار وارد می کند. ممکن است روی شکل بینی شما  تاثیرگذار باشد.
 • از گاز زدن و جویدن غذا خودداری کنید. این کار به بینی شما فشار وارد می کند و باعث خونریزی می شود.

مراقبت های قبل از جراحی بینی

کلام آخر

قبل از جراحی بینی سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را برای جراحی انتخاب کنید. از افرادی که این جراحی را انجام دادند پرس و جو کنید و با آگاهی کامل دست به انجام این جراحی بزنید. ممنون از اینکه تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)