بینی فانتزی

جراحی بینی فانتزی

ما در این مقاله سعی داریم شما را با جراحی بینی فانتزی آشنا کنیم. ما می دانیم که امروزه جراحی بینی یکی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی است که اکثر افراد علاقه به این جراحی دارند. جراحی بینی  می تواند مشکلات بینی را از بین ببرد و ظاهر بینی را تغییر دهد و باعث زیبایی بینی شود. جراحی بینی مدل ها و انواع خاصی دارد که این مدل ها به نوع بینی و پوست شما دارد و باید زیر نظر پزشک صورت بگیرد. در ادامه برای آشنا شدن با مدل ها و انواع بینی و جراحی بینی فانتزی با ما همراه باشید.

عمل بینی چیست ؟

یکی از بهترین روش های جراحی زیبایی جراحی بینی است که امروزه طرفدار زیادی دارد. جراحی بینی بیشتر در کشور ما یعنی کشور ایران باب تر شده است و همه افراد در هر سن و سالی از این جراحی زیبایی استفاده می کنند. همه افراد زیبا هستند و زیبایی را دوست دارد و به دنبال راه هایی برای زیباتر شدن هستند. جراحی بینی هم یکی از این راه ها برای زیبا تر شدن است. با این روش جراحی زیبایی می توان ساختار بینی را تغییر دارد و ظاهر بینی و صورت را زیبا کرد و مشکلات بینی را از بین برد. جراحی بینی یا رینوپلاستی نوعی جراحی است که فرم و ساختار بینی را تغییر می دهد و باعث زیبایی صورت یا برای از بین رفتن ایرادات بینی صورت می گیرد. عمل بینی هم به صورت زیبایی و هم به صورت درمانی استفاده می شود.

عمل بینی چیست ؟

دلیل انجام عمل بینی :

بینی عضو مهم در صورت است زیرا در مرکز صورت قرار دارد و باعث زیبا تر شدن چهره می شود که این زیبایی می تواند از نظر هر فردی فرق کند. بینی های گوشتی و بزرگ و بینی هایی که انحراف دارند جزء ایراداتی هستند که در جراحی بینی بیشتر دیده می شود. بهترین راه برای اینکه از ظاهر بد و مشکلات بینی راحت شوید جراحی بینی است. جراحی بینی برای زیباتر شدن و از بین رفتن ایرادات انجام می شود. بیشتر افرادی که جراحی بینی انجام می دهند برای ظاهر بینی و چهره این کار را انجام می دهند. جراحی بینی شکستگی، پولیپ، کج بودن، انحراف، سپتوم بینی را از بین می برد.

عمل بینی در ظاهر افراد چه تاثیری دارد ؟

جراحی بینی می تواند باعث تغییر ساختار بینی و از بین رفتن ایرادات بینی شود و می تواند باعث تغییر ظاهر بینی گوشتی و استخوانی شود، می تواند در سایز سوراخ های بینی تغییر ایجاد کند، می تواند سایز بینی را تغییر دهد، انحراف و پولیپ و شکستگی بینی را برطرف می کند، جراحی بینی می تواند قوز بینی را از بین ببرد.

سن مناسب برای جراحی بینی

سن مناسب برای جراحی بینی سنی است که دوره بلوغ تمام شده باشد و صفحات رشد بینی بسته شده باشد زیرا اگر در غیر این صورت جراحی انجام شود ممکن است شما نتیجه مناسبی از جراحی بینی نگیرید و بینی به حالت قبل بر گردد. باید صبر کنید تا بلوغ شما تمام شود و صفحات رشد بینی شما بسته شود. بسته شدن صفحات رشد بینی در دختران در سن 16 سالگی و در پسران در سن 17 سالگی است. بهترین سن برای جراحی بینی در دختران در سن 16 سالگی و در پسران در سن 17 سالگی است.

ویژگی های بینی استخوانی و گوشتی :

برای اینکه نتیجه مناسبی از جراحی بینی گیرید باید صبر کنید زیرا دوران نقاهت در این بینی ها بیشتر از بینی های استخوانی است. بینی های استخوانی نتیجه بهتر و مناسب تری دارند. بینی هایی که پوست نازک و غضروف محکمی دارند استخوانی هستند و بینی های استخوانی برای از بین رفتن قوز بینی و برآمدگی بینی دست به جراحی بینی می زنند. بینی های گوشتی پوست ضخیمی دارند و غضروف آن ها نرم و ضعیف است و نوک پهنی دارند و غدد چربی روی آن ها بیشتر است. جراحی بینی گوشتی می تواند افتادگی نوک بینی را از بین ببرد و پهن بودن نوک بینی را برطرف کند. جراحی بینی برای بینی های استخوانی بهتر و آسان تر انجام می شود و نتیجه آن بهتر است. بینی استخوانی غضروف محکمی دارد و به راحت تر می توان آن را تراش و فرم داد.

تاریخچه عمل بینی :

بینی در مرکز صورت قرار دارد و باعث زیبایی چهره می شود به همین دلیل یکی از اعضای مهم در صورت است. جراحی بینی از اول پیشرفته نبوده است و بعدها پیشرفت کرده و طرفدار زیادی پیدا کرده است. جراحی بینی به هزار سال قبل بر می گردد و اولین کشوری که جراحی بینی را برای بار اول انجام داد کشور هند قدیم بود. در آن زمان افرادی که دزدی می کردند مجازات می شدند و مجازات آن ها این بود که بینی آن ها را قطع کنند. شخصی به اسم سوشروتا بینی این افراد را به پوست پیشانی آن ها پیوند می زد. در آن زمان افراد توسط حیوانات و یا با جنگ بینی خود را از دست می دادند که این فرد با این روش بینی آن ها را پیوند می زد. در قرن 16 میلادی یک پزشک ایتالیایی افرادی که بینی خود را در جنگ از دست می دادند به پوست بازویشان پیوند می زد تا خون از راه پوست بینی جریان داشته باشد. این روش خیلی خشن به نظر می رسد اما تحول بزرگی در زمینه پزشکی بود.

جراحی بینی روی بینی استخوانی و گوشتی :

برای اینکه متوجه شوید بینی شما استخوانی است یا گوشتی باید قبل از جراحی بینی به پزشک مراجعه کنید و پزشک با معاینه تشخیص دهد بینی شما چه نوع بینی است. بینی هایی که غضروف محکمی دارد و لایه چربی در زیر آن ها کم است بینی استخوانی هستند اما بینی هایی که غضروف نرمی دارند و نوک بینی آن ها پهن است و غدد چربی روی آن ها بیشتر است بینی های گوشتی هستند. جراحی بینی استخوانی بهتر و آسان تر است و نتیجه آن بهتر است زیرا غضروف محکمی دارد و فرم دادن و تراشیدن آن راحت تر انجام می شود. جراحی بینی در بنی های استخوانی برای از بین رفتن قوز بینی و برآمدگی و از بین رفتن پولیپ و کوچک تر شدن سایز بینی انجام می شود.

جراحی بینی در بینی های گوشتی سخت تر از بینی های استخوانی است زیرا غضروف نرمی دارد و تراشیدن و فرم دادن به آن سخت تر است. برای اینکه نتیجه بهتری از جراحی بینی داشته باشید باید استحکام اسکلت تقویت شود. در جراحی بینی یکی از مراحلی که باعث می شود نتیجه بهتری از جراحی بینی بگیرید این است که لایه چربی در زیر پوست بینی برداشته شود. بینی های گوشتی غدد چربی زیادی دارند و برای اینکه نتیجه بهتری از جراحی خود بگیرید باید صبر کنید تا دوران نقاهت بینی تمام شود.

جراحی بینی چگونه انجام می شود ؟

بسیاری از افراد به دلایل مختلفی جراحی بینی انجام می دهند. بسیاری از افراد از بینی بزرگی دارند که از این بابت رنج می برند و می خواهند با جراحی بینی سایز بینی آن ها کوچک تر شود. بعضی دیگر از ظاهر بینی خود راضی نیستند و بینی آن ها عقابی است و استخوان بینی آن ها حلالی است و می خواهند بینی خود را جراحی کنند. این مشکلات می تواند دلایل متفاوتی مثل شکستگی بینی، ژنتیکی و مادر زادی باشد.

بعضی از افراد برای اینکه ایرادات و مشکلات تنفسی آن ها برطرف شود جراحی بینی انجام می دهند و این جراحی برای آن ها جنبه درمانی دارد. بیشتر افرادی که مشکل انحراف بینی دارند از این دسته افراد هستند. در این افراد با تغییر وضعیت مجاری بینی، مشکلات تنفسی و شکل ظاهری بینی تغییر می کند. جراحی بینی می تواند باعث از بین رفتن ایرادات بینی شود و می تواند شکل بینی را به شکل دلخواه افراد در آورد.

سن مناسب برای جراحی بینی

انواع عمل های جراحی بینی

جراحی بینی به سه روش جراحی بینی باز، جراحی بینی بسته و جراحی بینی تیپ پلاستی انجام می شود. در ادامه به این روش های می پردازیم :

عمل بینی به روش باز :

در این روش جراحی به صورت باز انجام می شود زیرا در این روش پزشک به همه نقاط بینی دسترسی دارد و می تواند تغییرات زیادی در بینی به وجود بیاورد. در جراحی به روش باز برش ها در زیر نوک بینی انجام می شود و پوست بینی را زیر بینی بلند می کند. این روش برای مواقعی استفاده می شود که تغییرات زیادی بخواهد در بینی صورت بگیرد. برش ها و زخم ها در این روش بعد از مدتی از بین می رود.

عمل بینی به روش بسته :

در این روش پزشک دسترسی کاملی به همه نقاط بینی ندارد و زمانی از این روش استفاده می شود که تغییرات زیادی در بینی صورت نگیرد. همه برش ها در داخل بینی صورت می گرد و دیده نمی شود.

tiplasty :

این روش به ناحیه تغییر شکل بینی اشاره می کند نه به روش برش روی بینی. این روش می تواند تغییراتی در نوک بینی انجام دهد. پزشک بینی برای تیپ پلاستی امکان دارد از روش باز یا بسته استفاده کند و این روش برای افرادی که ایرادات زیادی ندارند مناسب است و فقط از نوک بینی ناراضی هستند. این روش بیشتر برای تغییرات در نوک بینی صورت می گیرد و در قسمت های دیگر تغییرات زیادی به وجود نمی آورد. این روش نسبت به روش های دیگر دوران نقاهت کمتری دارد. این روش برای افرادی مناسب است که بینی آن ها ایرادات زیادی ندارد و نوک بینی آن ها مشکلاتی دارد.

چه افرادی می توانند بینی خود را جراحی کنند ؟

افراد قبل از اینکه جراحی بینی انجام دهند باید با پزشک مشورت کنند و مشکلات هنگام جراحی را بررسی کنند و باید افراد را با همه موارد آشنا کنند. افرادی که ظاهر بینی نامناسبی دارند و پولیپ دارند می توانند جراحی بینی انجام دهند. جراحی بینی در سن پایین نباید انجام شود زیرا بینی در حال رشد است و امکان دارد نتیجه مناسبی از جراحی خود نگیرید. سن بالای 18 سال برای افرادی که می خواهند بینی خود را جراحی کنند مناسب است. افرادی که بینی آن ها بزرگ است، انحراف دارند و نوک بینی آن ها پهن است و قوز دارند افراد مناسبی برای جراحی بینی هستند.

مدل های عمل بینی :

جراحی بینی به سه مدل جراحی بینی طبیعی، جراحی بینی فانتزی، جراحی بینی نیمه فانتزی تقسیم می شود. در ادامه با این روش ها آشنا می شوید :

عمل بینی طبیعی :

بیشتر آقایان به جراحی بینی طبیعی علاقه دارند و از این روش استفاده می کنند. این روش برای از بین بردن عیب های بینی انجام می شود و بینی را به حالت طبیعی در می آورد. در این روش ما بینی طبیعی دارید و ایرادات بینی شما از بین رفته است.

عمل بینی فانتزی :

جراحی بینی برای کوچک کردن سایز بینی انجام می شود. باید دقت داشته باشید پزشکی که انتخاب می کنید با تجربه و با دقت باشد زیرا هر گونه بی دقتی در این روش می تواند باعث مشکلات تنفسی شود. اسم دیگر جراحی بینی فانتزی جراحی عروسکی است که ممکن است بسیاری از افراد به این روش علاقه داشته باشند. در این روش پزشک باید توجه داشته باشد که زاویه بین بینی و با لب یکسان باشد زیرا در غیر این صورت بینی حالت خوکی می گیرد و باعث مشکلات تنفسی می شود.

عمل  بینی نیمه فانتزی :

جراحی بینی نیمه فانتزی یکی دیگر از روش های جراحی زیبایی بینی است که بیشتر خانم ها به این روش علاقه دارند. در این روش بینی شما ظاهری طبیعی است و کمی قوس روی بینی شما وجود دارد.

مراقبت های قبل از عمل بینی

برای اینکه نتیجه بهتری از جراحی بینی بگیرید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های قبل از جراحی بینی آشنا می شوید :

 •  اگر لاک ناخن دارید آن را پاک کنید.
 • در روز عمل زیورآلاتی نباید همراه داشته باشید.
 •  8 ساعت قبل از عمل از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید.
 • 2  هفته قبل از عمل نباید از آسپرین استفاده کنید.
 •  آزمایش و مدارک پزشکی خود را در روز عمل به همراه داشته باشید.
 •  دخانیات و نیکوتین باعث تنگ شدن رگ های خونی می شود و باعث اختلال گردش خون می شود. 2 هفته قبل از عمل بینی از استفاده آن دوری کنید.
 •  شب قبل از عمل دوش بگیرید. علاوه بر تمیز شدن بدن از هر گونه آرایش و لوسیون و کرم می تواند به ریلکس شدنتان نیز کمک کند.
 •  از خوردن و آشامیدن در روز عمل اجتناب کنید.
 •  روز قبل از عمل مقدار کافی آب بنوشید.
 •  حتما راه های رسیدن به محل کلینیک و یا بیمارستانی که قرار است بروید را بررسی کنید تا در روز عمل استرس نداشته باشید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی :

برای اینکه دوران نقاهت کمتر و آسان تری داشته باشید و عوارض و خطرات بینی را کاهش دهید باید مراقبت های بعد از جراحی بینی را به درستی انجام دهید.

 • تا 24 ساعت از مایعات و غذاهای میکس شده و نرم استفاده کنید. از خوردن غذاها و میوه هایی که نیاز به جویدن داشته باشد مثل هویج و سیب خودداری کنید.
 • با دهان باز عطسه و یا سرفه کنید تا به بینی فشاری وارد نشود.
 •  بهترین زمان برای حمام کردن بعد از عمل بینی را حتما از پزشک خود سوال کنید.
 •  از خندیدن و حرف زدن زیاد در هفته های اول دوری کنید.
 •  از خوردن نمک خودداری کنید.
 • تا 24 ساعت بعد از عمل از کمپرس سرد در اطراف بینی و زیر چشم برای کاهش کبودی و تورم استفاده کنید .
 •  هنگام استراحت و خواب چند بالش زیر سر خود بگذارید.
 • از مسواک نرم استفاده کنید.
 •  کاهش تورم و چسبیدن پوست بینی بر اسکلت زمان زیادی لازم دارد. تورم در دو طرف بینی شما متفاوت است حتی اگر دو طرف آن یکسان عمل شده باشد.
 •  از فین کردن و فشار به بینی اجتناب کنید زیرا امکان دارد باعث خونریزی شود.
 •  چسب زدن برای کاهش تورم و چسبیدن پوست بینی به اسکلت است پس در نحوه چسب زدن بینی دقت شود.
 •  بعد از جراحی بینی مسافرت با هواپیما در روزهای اول توصیه نمی شود.
 • در روزها و ماه های اول بعد از عمل بینی فرم بینی شما کاملا مشخص نیست و سعی کنید سریع قضاوت نکنید.
 • تا 2 ماه نباید از عینک طبی یا آفتابی استفاده شود و باید از لنز استفاده کنید.
 •  تا چند هفته اول از پایین انداختن سر و بلند کردن اجسام سنگین و فعالیت های شدید ورزشی دوری کنید.
 •  از خوراکی هایی که برای کاهش تورم صورت مفید است استفاده کنید. آب آناناس، آلوئه ورا و کرفس می تواند به کاهش تورم صورت کمک کند.

مراقبت های قبل از عمل بینی

جراحی بینی طبیعی با جراحی بینی فانتزی چه تفاوتی دارد ؟

تفاوت جراحی بینی طبیعی با جراحی فانتزی زاویه به وجود آمده در نوک بینی و لب است. این زاویه در بینی عروسکی بیشتر از 95 درجه است و به همین صورت نوک بینی مصنوعی می شود و بیشتر از اندازه بالا می رود. این زاویه در بینی های طبیعی بین 90 تا 95 درجه است که نرمال است. تفاوت دیگری که در این مدل ها وجود دارد اندازه سوراخ بینی است. سوراخ های بینی در بینی فانتزی کوچک هستند و در حالی که بینی طبیعی اندازه سوراخ ها طبیعی و استاندارد است. قوس تیغه بینی در بینی های فانتزی زیاد است و میزان قوس در بینی های طبیعی استاندارد است و بعضی اوقات تیغه بینی صاف است. تنفس در بینی های طبیعی بهتر است زیرا سوراخ ها و تیغه بینی به اندازه و انحنای استاندارد برخوردار است. افرادی که بینی فانتزی دارند تنفس در این بینی های سخت تر است زیرا بینی حالت سر بالا دارد و باعث تداخل در تنفس می شود.

کلام آخر

قبل از جراحی بینی سعی کنید بهترین پزشک و بهترین کلینیک را برای جراحی انتخاب کنید. قبل از جراحی بینی با پزشک مشورت کنید و درباره خواسته و انتظارات خود با او صحبت کنید تا نتیجه بهتری از جراحی خود بگیرید. ممنون از اینکه تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *