بینی

طریقه چسب زدن بینی

افرادی که عمل جراحی بینی را انجام داده اند باید با طریقه چسب زدن بینی آشنایی کامل را داشته باشند ، به طور کلی چسب زدن به بینی هایی که عمل جراحی را انجام داده اند می تواند باعث کاهش تورم و یا التهاب در بینی ها شود ، برای جلوگیری از به وجود آمدن بافت زخم کمک بسیاری را می کند ، این نکته را باید بدانید که طریقه چسب زدن بینی بسیار مهم می باشد و باید به صورت صحیح و کاملا اصولی انجام شود و از ایجاد فشار بیش از اندازه در یک نقطه از بینی جلوگیری فرمایید ، حتما سعی داشته باشید که فشار را در تمامی نواحی کاملا یکنواخت باشد تا به صورت یکسان تورم کاهش یابد .

معمولا به افرادی که عمل جراحی انجام داده اند توصیه می شود که چسب زدن به بینی خود را 2 الی 3 هفته بعد از عمل جراحی شروع کنید ، چسب زدن به بینی را باید تا چند ماه بعد از عمل جراحی ادامه دهید تا بهترین نتیجه را از عمل جراحی داشته باشید ، از افراد بیمار خواسته می شود که هر شب قبل از خواب به بینی خود چسب بزنید ، حتما از پزشک جراح بینی خود بخواهید که طریقه چسب زدن بینی را به شما آموزش دهد زیرا در این عمل جراحی طریقه چسب زدن با بینی های دیگر کاملا فرق دارد ، در ادامه قصد داریم شما را با عمل بینی ، آموزش چسب زدن بینی و اقدامات قبل و بعد از عمل جراحی بینی و … آشنا کنیم ممنون می شویم که ما را تا آخر این مقاله همراهی کنید .

عمل جراحی بینی

عمل رینوپلاستی بینی و یا همان عمل جراحی یکی از پر طرفدار ترین جراحی های زیبایی در تمامی کشور ها می باشد ، پزشک جراح پلاستیک یا متخصص گوش و حلق و بینی با ایجاد تغییرات لازم بر روی ساختار بینی افراد فرم بینی را اصلاح کرده و مشکلات تنفسی را رفع خواهد کرد ، مشکلاتی مانند قوز بینی ، کج بودن بینی ، افتادگی بینی ، پهن بودن نوک بینی و گوشتی بودن بینی ها با این عمل جراحی قابل درمان می باشد .

بسیاری از افراد می دانند که یکی از بیشترین عمل های جراحی در کشور ما عمل جراحی زیبایی بینی می باشد ، همه ساله افراد بسیاری برای انجام این عمل جراحی زیبایی اقدام می کنند ، عمل جراحی بینی در تهران بسیار رایج می باشد ، بسیاری از افرادی که قصد انجام عمل جراحی بینی را دارند از دیگر شهر ها به تهران سفر می کنند تا نزد بهترین پزشک جراحی بینی عمل جراحی خود را انجام دهند .

عمل جراحی بینی

طریقه چسب زدن بینی

در ادامه شما را با طریقه چسب به بینی های جراحی شده آشنا خواهیم کرد با ما همراه باشید .

 • گونه و بینی های خود را حتما با آب گرم و یا صابون ملایک و یا با یک تکه پنبه آغشته به الکل بینی خود را بشویید ، با استفاده از حوله نرم صورت خود را کاملا خشک نمایید و به مدت 5 تا 10 دقیقه صبر کنید تا بینی شما کاملا خشک شود .
 • شما باید از یک نوار چسب مناسب استفاده فرمایید و برای راحتی خود چسب را در پایه چسب قرار دهید ، با توجه به اندازه بینی خود یک نوار 10 تا 12 سانتی متری را از چسب جدا فرمایید و آن را به شکل U در زیر بینی خود بگذارید ، این نوار چسب باید سوراخ بینی شما را به طور کامل بپوشاند ، قسمتی از نوار باید در نوک بینی قرار بگیرد و قسمت دیگر آن از کنار بینی به سمت بالا کشیده شود ، لبه های چسب بینی خود را باید تا نزدیکی چسب خود ادامه دهید ، هدف از استفاده چسب حمایت از نوک بینی عمل شده و جلوگیری از افتاده شدن بینی مورد جراحی می باشد .
 • از سه تکه نوار چسب 5 تا 3 سانتی متری به صورت عرضی بر روی بینی های خود استفاده نمایید و چسب ها را به صورتی که مقداری که هر یک از آن ها زیر هم قرار بگیرد بچسبانید و از پل تا نوک بینی خود را چسب بزنید ، این نوار ها را به آرامی هر چه تمام تر و با احتیاط بر روی بینی خود بچسبانید .
 • دوباره یک لایه از چسب بینی را بر روی بینی خود بچسبانید و به آرامی آن ها را بمالید تا محکم بر روی لایه های قبلی خود قرار بگیرد .
 • در آخر قسمت های کوچک بیرون زده چسب را با نوک قیچی ببرید .

به این نکته توجه داشته باشید که چسب زدن به بینی بعد از عمل جراحی بسیار مهم و ضروری می باشد و باید نکات ذکر شده در بالای مقاله را با دقت انجام دهید .

مراقبت های قبل از عمل جراحی بینی

در ادامه قصد داریم شما را با اقدامات قبل از عمل بینی آشنا کنیم با ما همراه باشید:

 • به مدت دو هفته قبل از انجام عمل جراحی بینی از نوشیدن مشروبات الکلی و یا مصرف دخانیات حتما پرهیز نمایید .
 • دو هفته قبل از انجام عمل جراحی بینی از مصرف دارو هایی مانند آسپرین و یا پروفن جلوگیری فرمایید زیرا باعث رقیق شدن خون در بدن فرد می شود .
 • در صورتی که مبتلا به بیماری و یا استفاده از دارو های خاصی استفاده می کنید پزشک خود را مطلع فرمایید .
 • اگر به یک سری دارو ها و یا حتی غذا های خاصی حساسیت دارید پزشک جراح بینی خود را آگاه کنید .
 • یک روز قبل از عمل جراحی بینی خود آب زیادی را بنوشید .
 • اگر پزشک جراحی بینی شما قبل از عمل جراحی دارو هایی را به شما تجویز کرده است که بعد از عمل جراحی آن ها را باید استفاده کنید حتما با خود به همراه داشته باشید .
 • یخچال را با غذا هایی که سریع و آبکی می باشند پر کنید و از آب کرفس هم استفاده نمایید تا با مصرف آن کبودی و یا تورم در بینی شما کاهش پیدا کند .
 • به این دلیل که بعد از عمل جراحی زیبایی باید حتما استراحت فرمایید ، پس ملحفه هایی که نیاز به استفاده از آن ها می باشد قبل از جراحی بشویید و آماده کنید .

مراقبت های قبل از عمل جراحی بینی

مراقبت های بعد از عمل جراحی

به طور کلی مراقبت بعد از عمل بینی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار میباشد و بعد از عمل جراحی نیز باید اقداماتی را انجام دهید که نتیجه عمل جراحی برای شما بسیار بهتر باشد .

 • در روز عمل جراحی خود باید همراه را با خود بیاورید زیر بعد از مرخص شدن حتما به کمک نیاز دارید و به هیچ وجه نمی توانید به تنهایی کار خود را انجام دهید .
 • زمانی که به خانه خود رسیدید از غذا های آبکی و نرم مانند فرنی و سوپ استفاده نمایید .
 • تا دو روز بعد از عمل جراحی از کمپرس های یخ بر روی قسمت های کبودی صورت خود استفاده نمایید و حتما مراقب باشید که گچ بر روی بینی شما هیچ فشاری را وارد نکنید .
 • گاز استریلی که پزشک جراحی بینی زیر سوراخ های بینی عمل شده قرار گزاشته است امکان دارد به مدت 48 ساعت بعد از عمل جراحی به خونابه آغشته شود که به راحتی می توانید خودتان آن را عوض کنید ؛ پرستار چگونگی عوض کردن گاز استریل را حتما به شما آموزش خواهد داد
 •  برای کم تر نمودن ورم و یا کبودی در صورت خود حتما در هنگام استراحت و یا خواب خود سر خود را بالا تر از بدن خود قرار دهید و با استفاده از چند بالش در زیر سر خود خون به راحتی جریان پیدا خواهد کرد .
 • از بلند بلند خندیدن و یا باز کردن بیش از اندازه دهان و یا صحبت کردن زیاد پرهیز نمایید .
 • حتما به پشت خود بخوابید و از خوابیدن به پهلوی خود حتما خودداری فرمایید .
 • گچ بینی خود را به هیچ وجه خیس نکنید و می توانید با استفاده از یک تکه دستمال مرطوب برای پاک نمودن صورت خود استفاده نمایید .
 • دندان های خود را با استفاده از یک مسواک نرم و به آرامی آن ها را بشویید .
 • در دو هفته اول بعد از عمل جراحی چسب زدن به بینی از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، طریقه چسب زدن به بینی را از پزشک جراح خود یاد بگیرید .
 • به مدت دو ماه بعد از عمل جراحی خود از انجام یک سری از فعالیت های بسیار سنگین جدا خودداری فرمایید .
 • استفاده از هر نوع عینکی را به مدت 2 ماه بعد از عمل جراحی کنار بگذارید و از لنز های طبی استفاده نمایید .
 • در هفته های اول بعد از عمل جراحی از قرار گرفتن صورت در معرض آفتاب ، شعله گاز و یا سولاریوم حتما خودداری فرمایید .

تاثیر چسب بر روی بینی

یکی از بیشترین سوال هایی که افراد بعد از انجام عمل جراحی بینی خود می پرسند این است که بعد از عمل جراحی بینی چرا باید به بینی های خود چسب بزنیم ؟ و یا این که تاثیر چسب بر روی بینی مورد جراحی چقدر می باشد ؟ در جواب به این سوالات باید بگوییم که چسب زدن به بینی دو تاثیر کلی بر روی بینی دارد که در ادامه شما را با آن ها آشنا خواهیم کرد .

 • چسب های بینی تمامی ورم هایی که در ناحیه بینی شما و یا اطراف آن با دلیل عمل جراحی به وجود آمده را با گذشت زمان از بین خواهد برد .
 • دومین تاثیر چسب ها بر روی بینی این است که باعث می شود بینی یک فرم خوبی را به خود بگیرد زیر در این زمان بینی در حال شکل گیری می باشد ، به این دلیل که بینی در مراحل اولیه بعد از عمل جراحی خود و این دوران بهترین دوره است که بینی فرم می گیرد و چسب ها هم مهم ترین نقش را در فرم گیری بینی ایفا می کند .
 • یکی دیگر از تاثیرات مثبت چسب زدن به بینی ها جلوگیری از به وجود آمدن صدمه به بینی های مورد جراحی می باشد ، چسب زدن به بینی یک نوع زنگ هشدار برای افراد می باشد و این به این معنا است که رعایت فاصله با فردی که جراحی را انجام داده است فاصله بگیرد ، همچنین انجام این کار کمک بسیاری به کاهش مشکلات و آسیب دیدگی های بعد از عمل جراحی بینی می باشد .

تاثیر چسب بر روی بینی

بعد از عمل جراحی تا چه مدت زمانی چسب باید بر روی بینی قرار بگیرد ؟ 

به طور کلی مدت زمان قرار گیری چسب بر روی بینی مورد جراحی به مدت دو هفته تا دو ماه می باشد ، در تمامی این مدت بینی فرد روند بهبودی خود را به طور کامل پشت سر می گذارد و این موضوع بدین معنا می باشد که گوشت بینی های جراحی شده در حال جوش خوردن می باشد و یکی از بهترین زمان هایی است که چسب زدن می تواند به فرم گیری هر چه بهتر بینی کمک بسیاری کند .

انواع چسب بینی

چسب بینی انواع مختلفی را دارد ، چسب هایی که به شکل شیشه ای و یا شفاف هستند موجب قرمزی پوست بینی و همچنین چرب شدن بیش از حد بینی در زیر چسب می شود و به هیچ وجه چسبندگی خوبی را در بینی ندارد ، به همین دلیل فرد باید به صورت محدود و مواردی مواقعی که می خواهد مدت زمان کمتری چسب بر روی بینی باشد مورد استفاده قرار می گیرد و یا در زمانی که چربی پوست فرد بعد از عمل جراحی کم تر شده باشد می توانید از این نوع چسب ها استفاده نمایید .

فرایند استفاده از چسب های بینی بعد از عمل جراحی را هر روز بعد از تمام شدن دوره مورد نظر جراح باید انجام دهند ، اگر چسب زدن به بینی بعد از عمل جراحی ترمیمی به صورت مداوم و به درستی انجام شود تاثیرات مثبتی بر نتیجه عمل جراحی بینی برای افراد خواهد داشت .

مدت زمان مناسب بعد از عمل جراحی بینی 

به طور کلی مدت زمان مناسب چسب به بینی مورد جراحی با توجه به صلاح پزشک جراح بینی مشخص خواهد شد ، در حال کلی باید بدانید که تفاوتی در مدت زمان چسب زدن در بینی های از نوع گوشتی و یا استخوانی وجود ندارد ، زمان چسب زدن به بینی های مورد جراحی بعد از گذشت یک هفته بعد از انجام عمل جراحی بینی با برداشت اسپلینت بینی شروع خواهد شد ، مدت زمان لازم چسب زدن به بینی ها تقریبا به مدت زمان دو ماه بسته به نظر پزشک جراح خواهد بود .

حساسیت به چسب های بینی 

برخی اوقات ممکن است که بسیاری از افراد بعد از عمل جراحی بینی خود به دلیل استفاده از چسب های بینی بعد از گذشت مدتی دچار حساسیت شوند و پوست آن ها به چسب ها واکنش هایی مانند سوزش ، خارش و یا آکنه … شوند . در چنین مواقعی بهتر است که نوع چسب خود را حتما تغییر دهید و از چسب هایی که ضد حساسبت هستند استفاده کنید ، حتما سعی داشته باشید که قبل از تهیه چسب ها با پزشک جراح بینی خود در این زمینه مشورت کنید .

شاید برای بسیاری از افراد این سوال پیش بیاید که بیش از حد استفاده از چسب ها می تواند در نتیجه عمل جراحی تاثیری بگذارید یا خیر ؟باید این نکته را بدانید که استفاده از چسب بعد از عمل بینی به دلایل مختلفی صورت می گیرد اما باید به افراد بگوییم که استفاده از چسب های بینی آن هم به صورت طولانی مدت تاثیری آن چنانی بر روی عمل جراحی ندارد و در برخی از موارد هم ممکن است موجب ایجاد عارضه شود .

انواع چسب بینی

طریقه جدا کردن چسب بینی

بعد از آن که با طریقه استفاده از چسب بینی آشنا شده اید حال نوبت آن است که با طریقه جدا کردن چسب بینی آشنا داشته باشید ، جدا نمودن چسب از روی بینی های عمل کرده باید با دقت بسیار بالایی انجام گیرد ، افراد نمی توانند انتهای چسب بینی خود را بگیرند و به سادگی هر چه تمام آن ها را از روی بینی خود جدا کنید ، انجام این کار هدف اصلی چسب زدن به بینی که تشویق پوست را برای چسباندن بیشتر به بینی است را با شکست رو به رو می کند .

اگر بتوانید که از محلول های جدا کننده چسب بینی برای شل نمودن اتصال نوار های پوست استفاده نمایید بسیار مفید خواهد بود و همچنین می توانید در زمان گرفتن دوش با استفاده از آب گرم و یا صابون چسب ها را به آرامی از آن ها جدا نمایید ، به افراد توصیه می شود که برای گرفتن انتهای چسب خود از یک مو چین و یا یک وسیله شبیه به آن استفاده نمایید .

کلام آخر 

در میان تمامی مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی باید بدانید که چسب زدن به بینی یکی از مهم ترین مراقبت های بعد از عمل جراحی می باشد که بخش بسیار مهم می باشد ، به افراد توصیه می شود که در صورتی که تحت عمل جراحی قرار گرفته باشید در مورد استفاده از چسب های بینی حتما مراقب باشید و برای بهبود هر چه بهتر بینی خود مدت زمان بیشتری را تحمل کنید . از این که ما را تا آخر مقاله طریقه چسب زدن بینی همراهی کردید از شما سپاس گزاریم همچنین اگر نظر و یا پیشنهادی در این زمینه دارید ممنون می شویم که با ما نیز در میان بگذارید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)