بینی

مراقبت بعد از عمل بینی

یکی از مهم ترین مشغله های فکری افرادی که تصمیم به تغییر شکل بینی خود و یا عمل جراحی بینی را انجام داده اند مراقبت بعد از عمل بینی می باشد اینکه افراد چه مواردی را در فعالیت های روزانه خود باید رعایت کنند و از چه کار هایی دوری کنند تا دوران بهبودی بعد از عمل جراحی بینی را با سرعت هر چه بیشتر و با خاطر آسوده تری سپری کنند ، شاید شما هم جزو افرادی باشید که مشتاق باشید نتیجه عمل جراحی بینی خود را بلافاصله بعد از عمل جراحی مشاهده کنید اما باید به این نکته خوب توجه داشته باشید که روند درمان به کمی زمان نیاز دارد ، در این مدت مراحلی وجود دارد که شما می توانید برای سریع تر شدن روند بهبودی روی آن حساب باز کنید و خیالتان از این بابت راحت باشد که همه جیز به درستی پیش خواهد رفت .

باید این موضوع را در نظر داشته باشید که مراقبت های قبل از جراحی عمل بینی و مراقبت بعد از عمل بینی برای افراد کاملا ضروری می باشد و به همین دلیل دستورالعمل های زیر گفته شده در پایین مقاله برای آمادگی شما برای عمل جراحی زیبایی بینی و همچنین برای پاسخ به سوالاتی که ممکن است در این مورد داشته باشید طراحی شده است ، به این نکته مهم توجه داشته باشید که استفاده از چسب های بینی بعد از عمل جراحی بینی بسیار مهم می باشد ، در ادامه قصد داریم شما را با مراقبت بعد از عمل بینی آشنا کنیم ممنون می شویم که ما را تا آخر این مقاله همراهی کنید .

به طور کلی عمل جراحی بینی یک عمل جراحی بسیار حساسی می باشد که باید تحت نظر پزشک متخصص انجام شود چرا که نتیجه این عمل جراحی برای افراد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد و با این حال بخشی از روند بهبودی بعد از عمل جراحی بینی بر عهده خود فرد می باشد که با آگاهی داشتن از عوارض این عمل جراحی بینی و مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی به کاهش آن عوارض و بهبودی سریع تر اقدام کنید .

مراقبت بعد از عمل بینی

مراقبت بعد از عمل بینی

به طور کلی هر عمل جراحی حتی یک عمل ساده با ورم و بافت اطراف ناحیه تحت عمل جراحی همراه می باشد ، میزان ورم نوک بیمی از فردی به یک فرد دیگر کاملا متفاوت می باشد ، اگر بینی هم از داخل و هم از خارج تحت عمل جراحی قرار بگیرد و همچنین اگر عمل جراحی بینی برای بهبود تنفسی فرد انجام شده باشد میزان ورم نیز بیشتر می شود ، برای کمک به کاهش هر چه سریع تر ورم صورت انجام دادن مراقبت های بعد از عمل بینی می باشد که در ادامه شما را با آن ها آشنا خواهیم کرد :

  • بعد از انجام عمل جراحی بینی تا جایی که می توانید سر خود را بالا نگه دارید و حداقل به مدت 2 هفته بعد از انجام عمل جراحی هنگام خواب سر خود را بالاتر از سطح بدن خود نگه دارید و برای دراز کشیدن دو بالش زیر سر خود قرار دهید .
  • در زمان استراحت خود بر روی بینی و نواحی میانی صورت از کمپرس های استفاده کنید ، کمپرس های یخ فقط در 48 ساعت اول بعد از عمل جراحی بینی برای کاهش ورم خود و کبودی بعد از عمل جراحی بینی بسیار موثر می باشد و بعد از گذشت دو روز از کمپرس های یخ برای کاهش درد و ناراحتی بعد از عمل به کار می رود .
  • از خم شدن و یا بلند کردن وسیله های سنگین به مدت دو روز حتما خودداری نمایید ، انجام این کار ها علاوه بر تشدید تورم فشار خون را کمی بالا می برد و احتمال خونریزی را افزایش می دهد .
  • بینی خود را از هر ضربه و یا هر آسیبی کاملا حفظ نمایید .
  • به مدت 4 هفته بعد از انجام عمل جراحی بینی مراقبت بعد از عمل بینی را بسیار جدی بگیرید و از قرار گرفتن بیش از اندازه در معرض نور خورشید حتما خودداری نمایید تا از خطر به وجود آمدن هایپرپیگمنتاسیون جلوگیری شود ، با این حال در صورتی که فرد هر روز از کرم های ضد آفتاب SPF 30 حتما استفاده نمایید و می توانید به طور عادی زیر نور خورشید قرار بگیرید ، در طول تابستان با مصرف کرم های ضد آفتاب در هر 2 ساعت یک بار تجدید کنید تا از سوختگی پوست بینی ناشی از خورشید کاملا جلوگیری کنید .
  • بعد از شستن موهای خود برای خشک نمودن موهای خود فقط از سشوار های دستی استفاده کنید و از نشستن زیر خشک کن هایی که معمولا در آرایشگاه ها استفاده می شود حداقل به مدت 2 هفته جلوگیری کنید .
  • از خیس شدن پانسمان بینی خود در مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی حتما جلوگیری کنید و اگر هم پانسمان شما خیس شد آن را به آرامی خشک کنید ، همچنین پانسمان بینی شما در حالت عادی خود باز نمی شود و در صورت شل شدن پانسمان آن را بلافاصله به پزشک خود مراجعه فرمایید .

مراقبت بعد از عمل بینی

در ادامه شما را با دیگر مراقبت بعد از عمل بینی آشنا خواهیم کرد با ما همراه باشید .

 • به مدت یک هفته بعد از انجام عمل جراحی بینی استخوانی از بالا کشیدن بینی خود و یا همان تلاش برای کشیدن هوا به زور در داخل بینی خود حتما خودداری نمایید ، این را باید بدانید که بالا کشیدن بینی احساس گرفتگی را در شما بر طرف نمی کند بلکه آن را تشدید می کند به دلیل این که این کار مکش به وجود آمده در بینی ، ورم بیشتری را در بینی شما ایجاد می کند .
 • به مدت دو هفته بعد از عمل جراحی بینی از فین کردن بینی خود جدا خودداری کنید ، انجام این کار می تواند باعث خونریزی در بینی شما شود ، طی هفته های دوم می توانید فین کند ، برای تمیز نمودن سوراخ های بینی خود می توانید اسپری سالین را مورد استفاده خود قرار دهید ، این یک اسپری است و آن را می توانید حتی بدون تجویز پزشک نیز از داروخانه های اطراف تهیه فرمایید .
 • از خاراندن سوراخ های بینی خود توسط هر دستمالی و یا با دستتان پرهیز کنید . انجام این کار در کنار بیشتر شدن تورم در بینی شما باعث عفونت ، تغییر شکل غضروف و یا خونریزی در بینی شما می شود ، اگر ترشحات بینی ادامه پیدا کرد می توانید از گاز های رول شده درون بینی خود استفاده کنید .
 • ممکن است که درون بینی شما و اطراف سوراخ های بینی شما خشک شده باشد و یا زخم بینی شما کاملا ایجاد شده باشد و با استفاده از هیدروژن پراکسید و یا آب اکسیژنه باید این ناحیه را کاملا تمیز کنید .
 • اگر بخیه هتی موجود در بینی شما جذب شد آن را روزی 4 بار با هیدروژن پراکسید تمیز کنید و بر روی بخیه ها آکوافور یا وازلین بمالید. بخیه های داخل سوراخ های بینی را توسط آکوافور مرطوب نگه دارید. پس از تمیز کردن این ناحیه با هیدروژن پراکسید، با استفاده از گوش پاک کن آکوافور را به بخیه ها بمالید. این کار باید روزی 4 بار تکرار شود. انجام منظم این کار باعث می شود بخیه ها و زخم های داخل بینی نرم بمانند و در نتیجه شما احساس راحتی خواهید داشت.

انواع عمل جراحی بینی

عمل بینی استخوانی 

به طور کلی بینی های از نوع استخوانی از لحاظ ظاهری خود دارای برآمدگی و قوز هایی می باشند و از نظر بافت و غضروف بسیار مقاوم و از نظر پوستی نیز دارای پوستی نازک می باشند ، عمل جراحی بینی استخوانی دارای یک سری نتایج مطلوبی می باشد و بیشتر برای برداشتن قوز بینی صورت می گیرد ، بینی های از نوع استخوانی جزو بهترین بینی ها برای انجام عمل جراحی بینی می باشد چرا که دارای بافت و غضروف مقاوم می باشند و خوب فرم خواهند گرفت و با دارا بودن پوستی نازک ظرافت کاری هایی که بر روی بینی صورت گرفته است بعد از عمل جراحی بینی کاملا قابل مشاهده می باشد .

انواع عمل جراحی بینی

عمل جراحی بینی گوشتی 

به طور کلی مشخصه بارز بینی های از نوع گوشتی حالت پهن و افتاده نوک بینی می باشد و دارای بافت و غضروف های ضعیفی می باشند و از نظر پوستی ضخیم تر می باشند و دارای غدد های چربی فعال هستند . عمل جراحی بینی گوشتی یکی از پیچیده ترین نوع عمل های جراحی می باشد و برای موفق تر شدن آن باید به بهترین پزشک جراحی بینی گوشتی خود مراجعه کنید تا با تقویت بافت و غضروف های ضعیف عمل جراحی بینی را به گونه ای انجام می دهند که نتیجه مطلوب و غیر قابل بازگشتی را ایجاد نماید .

عوارض عمل جراحی بینی

افراد بهتر است که در مورد علائم و مشکلاتی که بعد از عمل جراحی بینی ممکن است برای افراد ایجاد شود اطلاع کافی را داشته باشید تا بدون هیچ نگرانی و با رعایت توصیه های پزشکی این عوارض را به خوبی پشت سر بگذارید ، در ادامه شما را با عوارض عمل جراحی بینی آشنا خواهیم کرد با ما همراه باشید .

 • مسدود شدن بینی فرد : به طور کلی احساس بسته بودن راه تنفسی از راه بینی و پر بودن بینی بعد از عمل جراحی کاملا طبیعی می باشد و با گذشت زمان این مشکل بهتر خواهد شد .
 • کبودی و تورم : هر فردی با توجه به وضعیت بدنی خود و میزان گستردگی عمل جراحی بینی خود ، کمی کبودی و تورم را در صورت خود احساس می کند ، پس با دیدن کبودی و تورم بعد از عمل جراحی بینی در افراد کاملا طبیعی بوده و افراد با رعایت توصیه های پزشکی این علائم باید روندی نزولی را داشته باشد ، به طور کلی با گذشت دو هفته از عمل جراحی این کبودی و تورم بهبود می یابد .
 • تورم و کبودی : تورم و کبودی زیر چشم ها ممکن است که برای افراد اتفاق بیافتد که این نوع از کبودی ها هم بعد از 2 الی 3 هفته کاهش پیدا می کند .
 • استفراغ و حالت تهوع : به طور کلی تهوع بعد از عمل جراحی بینی کاملا طبیعی می باشد زیرا این موارد حاصل از عوارض مواد بیهوشی و ضعف می باشند که با گذشت زمان و بهبودی نسبی این موارد کاملا برطرف می شوند و به هیچ وجه جای نگرانی وجود ندارد .
 • گیچ بر روی بینی : به طور کلی زمانی که گچ ، باند و چسب بر روی بینی افراد برداشته می شود ممکن است که به مقدار اندکی رنگ بر روی پوست بینی تغییر می کند و اصلا جای نگرانی وجود ندارد و بعد از 2 تا 3 هفته به طور کلی این مشکل برطرف خواهد شد .

عوارض عمل جراحی بینی

اقدامات لازم برای عمل جراحی بینی

در ادامه قصد داریم شما را با اقدامات لازم قبل و بعد از عمل جراحی بینی آشنا کنیم با ما همراه باشید .

 • دوران درمان عمل جراحی بینی یکم هفته تا 10 روز برای افراد می باشد که دوران درمان و مراقبت این دوره تاثیر بسیار زیادی بر روی نتیجه عمل جراحی بینی و سریع نمودن روند بهبودی دارد .
 • به مدت 2 هفته قبل از عمل جراحی بینی دارو هایی مانند پروفن که باعث اختلال در انعقاد خون می شود را به هیچ وجه مصرف نکنید .
 • اگر شما مبتلا به بیماری های خاص می باشید و داروی خاصی را مصرف می کنید حتما پزشک جراح خود را از این موضوع مطلع کنید .
 • یک شب قبل از انجام عمل جراحی بینی خود استحمام کنید .
 • یک شب قبل از عمل جراحی یک شام سبک میل کنید و حدود 6 الی 8 ساعت قبل از عمل جراحی بینی خود از خوردن و آشامیدن خودداری کنید تا معده در زمان عمل جراحی بینی خالی باشد .
 • یک روز بعد از عمل جراحی بینی از کمپرس های سرد استفاده کنید تا تورم و کبودی در بینی ها کاهش پیدا کند .
 • از استعمال دخانیات بعد از عمل جراحی بینی از کمپرس های سرد استفاده کنید تا تورم و کبودی بینی کاهش پیدا کند .
 • در زمان استراحت به مدت یک هفته سر را با قرار دادن دو بالشت بالاتر از حد معمول قرار دهید .
 • حتما مراقبت اسپلینت بینی و پانسمان خود باشید که به هیچ وجه جا به جا و خیس نشود و برای تمیز نمودن صورت از دستمال های مرطوب استفاده کنید .

ویژگی بهترین پزشک جراحی بینی

بهترین پزشک جراحی بینی باید با توجه به نهایت دقت و ظرافت لازم تغییرات مورد نیاز را بر روی بینی افراد به وجود بیاورد به گونه ای که نتیجه عمل جراحی بینی دارای تاثیرات بسیار خوبی باشد ، یک پزشک جراحی بینی خوب باید به تناسب بینی و آناتومی صورت فرد بیمار توجه بسیاری را داشته باشد و تغییرات مورد نظر را به گونه ای بر روی بینی افراد لحاظ کند که هماهنگی چهره افراد با بینی آن ها به هم نخورد .

بهترین پزشک جراحی بینی قبل از هر چیزی باید سلامت بیمار خود را در اولویت کار خود حتما قرار دهد و اصولی و استاندارد های ایمنی را برای به وجود آوردن نتیجه رضایت بخش کاملا حفظ کند ، پزشک باید تغییر در شکل و فرم بینی را با حفظ فرایند های تنفسی و ویژگی های صورت شخص را انجام دهد و موجب بروز اختلالات عملکردی و تنفسی برای بیمار نشود ، یک پزشک جراحی بینی باید با صبر و حوصله به سلیقه و خواسته فرد بیمار توجه کافی را داشته باشد و یک دیدگاه کلی از نتیجه عمل جراحی به فرد مورد جراحی بدهد تا فرد بتواند درباره عمل جراحی بینی خود تصمیم درستی را بگیرد .

یک پزشک جراحی بینی خوب باید اعتماد کامل را از بیمار خود جلب کند که اعتماد داشتن به فرد جراح با رضایت از عمل فرد بیمار یک رابطه کاملا مستقیمی را دارد ، بهترین پزشک جراحی بینی باید با تلفیق علم زیبایی شناختی و  علم پزشکی خود یک نتیجه رضایت بخش از انجام عمل جراحی بینی به وجود بیاورد . نکته بسیار مهم این موضوع می باشد که کیفیت و نتیجه مطلوب از عمل جراحی بینی در راستای انتخاب بهترین دکتر عمل بینی می باشد .

ویژگی بهترین پزشک جراحی بینی

مشاوره قبل از جراحی بینی

در مرحله اول فرد بیمار باید با پزشک جراحی بینی خود ملاقاتی را داشته باشید و در مورد این که آیا شما گزینه مناسبی برای عمل جراحی بینی می باشد یا خیر باید با پزشک خود مشورت و یا صحبت کنید ، همچنین فرد باید درباره خود برای انجام عمل جراحی بینی و نتیجه مورد نظر خود به پزشک جراح خود توضیح دهید .

پزشک جراح باید سوابق پزشکی بیمار خود را به طور کامل و دقیق بررسی کنید و در مورد شرایط درمانی و دارو های فرد سوالاتی را مطرح کند ، اگر شما مبتلا به بیماری هموفیلی که همان بیماری است که موجب خونریزی بی وقفه در شما می شود باشید پزشک جراح با هر گونه جراحی حتما مخالفت می کند . پزشک جراح فرد با مورد معاینه فیزیکی حتما قرار می دهد و با دقت لازم پوست داخلی و پوست خارجی بینی شما را مورد بررسی خود قرار می دهد تا تغییرات احتمالی را تعیین کند ، پزشک جراح برای افراد مورد جراحی آزمایش خون و یا دیگر تست های آزمایشی را حتما تجویز می کند ، همچنین در جلسات مشاوره خود ، پزشک جراح از زاویه های مختلف بینی شما عکس برداری می کند و از آن ها در طول عمل جراحی بینی حتما استفاده می کند .

کلام آخر 

از این که ما را تا آخر مقاله مراقبت بعد از عمل بینی همراهی کردید از شما سپاس گزاریم همچنین اگر نظر و یا پیشنهادی در این زمینه دارید ممنون می شویم که با ما نیز در میان بگذارید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دریافت مشاوره (کلیک کنید)