بینی

سپتوپلاستی چیست + توضیحات کامل

سپتوپلاستی چیست؟ یک نوع عمل جراجی زیبایی بینی برای صاف کردن غضروف و استخوان بینی و همچنین از بین بردن انحراف بینی به دلیل انحراف در سپتوم ها و یا همان دیواره های بینی سپتوپلاستی بینی می باشد. این عمل زیبایی و درمانی زمانی برای افراد انجام می شود که سپتوم بینی فرد به یک ظرف منتقل شده باشد، باید این نکته را بدانید که سپتوم دیواره غضروف و استخوان می باشد که بینی را به دو بخش جداگانه خود تقسیم می کند.

پس زمانی که تیغه بینی یک فردی کج باشد به عنوان یک سپتوم انحرافی در افراد شناخته می شود ، سپتوم های انحرافی می تواند تنفس را از طریق بینی کمی سخت تر کند و به دلیل تخلیه ضعیف هوا خطر عفونت سینوس ها را بیشتر می کند. این در حالی است که در برخی از افراد با سپتوم انحراف بینی متولد می شوند اما برخی از افراد دیگر نیز به دلیل آسیب دیدگی دچار این مشکل می شوند. در سپتوم بینی انحراف یافته یک طرف بینی از طرف دیگر خود کوچک تر می باشد. در ادامه مقاله سپتوپلاستی چیست؟ قصد داریم شما را با سپتوپلاستی آشنا کنیم ممنون می شویم که ما را تا آخر این مقاله همراهی کنید.

سپتوپلاستی چیست؟

سپتوپلاستی چیست؟ به طور کلی سپتوپلاستی و یا همان جراحی انحراف بینی یک نوع عمل جراحی بینی برای اصلاح انحراف تیغه بینی می باشد. در این عمل جراحی پزشک جراح بینی تیغه را صاف کرده که در نتیجه نیز جریان هوا از طریق بینی به راحتی عبور خواهد کرد و عمل دم و باز دم برای افراد به راحتی انجام می شود. تیغه بینی و یا همان سپتوم دیواره استخوانی و یا غضروفی است که میان دو سوراخ بینی قرار دارد. زمانی که تیغه بینی به یک طرف منحرف شده باشد موجب ایجاد برخی از مشکلات تنفسی در افراد می شود.

همچنین برخی از افراد به طور کلی با انحراف بینی متولد می شوند اما این انحراف به وجود آمده می تواند به دلیل آسیب به بینی نیز می شود. بیشتر افرادی که دچار انحراف تیغه بینی یک مجرای بسیار کوچکتر از دیگری را دارند که این کار می تواند موجب دشواری در تنفس شود، یکی از دیگر از علائم انحراف تیغه بینی ممکن است شامل خونریزی پی در پی از بینی و درد صورت باشد. در آخر نیز جراحی تنها راه برای رفع این مشکل برای افراد می باشد.

سپتوپلاستی چیست؟

تشخیص انحراف سپتوم در سپتوپلاستی چیست؟

باید بدانید که سپتوم همان غضروف میانی به حساب می آید که بینی را به دو قسمت خود تقسیم کرده است و این موضوع بسیار مهم است که دو حفره یا دو سوراخ بینی شکل گرفته حاصل از این تقسیم، یک شکل، متقارن و یک اندازه می شود. پس هر گاه به هر دلیلی دو حفره سوراخ بینی و یا یک شکل و متقارن نمی باشد و این بدین معنا است که غضروف سپتوم بینی دارای انحراف می باشد که در بسیاری از موارد در ظاهر بینی نیز این موضوع پدیدار می باشد، یکی دیگر از موارد مهمی که می توان انحراف سپتوم را به خوبی تشخیص داد کوچک تر بودن یکی از سوراخ های بینی نسبت به سوراخ دیگری است که هم از نظر ظاهر کاملا مشخص خواهد بود و هم در عمل نیز تنفس فرد قابل احساس می باشد.

انحراف سپتوم چه مشکلاتی را به همراه دارد؟

یکی از مهم ترین مشکلاتی که انحراف سپتوم برای افراد به وجود می آورد ظاهر نا متقارن، تفاوت در اندازه دو سوراخ بینی و سخت بودن فرآیند تنفس در افراد می باشد. از دیگر مشکلاتی که انحراف غضروف سپتوم یک فرد را دچار خود می کند می توان به تنگی نفس، تمایل افراد به دست به بینی بردن، تمایل افراد به فیل کردن بی دلیل و همچنین خونریزی بینی اشاره کرد. به همین دلیل یک فردی که مبتلا به انحراف سپتوم می باشد در نواحی بینی علاوه بر زیبایی ظاهر بینی سلامت تنفسی خود را نیز به طور کامل و صحیح ندارد و از آن جایی که تنفس راحت و آسان از مهم ترین فرآیند های غیر ارادی در بدن افراد به حساب می آید پس افراد دارای این مشکل دچار خستگی زودرس، بی حوصلگی، عصبی شدن مکرر و همچنین در موارد انحراف سپتوم حاد نیز ممکن است به سکته قلبی و مغزی در افراد منجر شود.

پس تا اینجای مقاله شما با اهمیت عمل جراحی بینی سپتوپلاستی آشنا شدید که نه فقط عمل جراحی زیبایی صورت بلکه این عمل یک عمل درمانی برای افراد می باشد . شما تا اینجای مقاله سپتوپلاستی چیست؟ با سپتوپلاستی، تشخیص انحراف سپتوم و مشکلاتی که برای افراد به همراه دارد آشنا شده اید در ادامه نیز با ما همراه باشید.

چرا برخی مشکل انحراف سپتوم دارند ؟

افرادی که دارای این مشکل هستند ممکن است که با به دلیل عارضه مادر زادی خود و یا به دلیل ضربه هایی که در دوران کودکی خورده اند و همچنین ممکن است به دلیل تصادف نیاز به انجام عمل جراحی بینی سپتوپلاستی داشته باشند پس، پزشک جراحی بینی با یک نوع عمل یکسان و مشابه مواجه نمی باشند و ممکن است که در موارد اورژانسی بی حسی و یا بی هوشی را این عمل جراحی را برای افراد صورت دهد.

انحراف سپتوم چه مشکلاتی را به همراه دارد؟

پزشک جراح بینی با توجه به شرایط فرد بیمار، وضعیت و میزان انحراف و شرایط فرد بیمار می تواند تشخیص دهد که این عمل جراحی در حالت بی هوشی و یا بی حسی باید انجام گیرد و این کار بسته به تشخیص پزشک جراح بینی می باشد. در بسیاری از موارد که پزشکان جراح انحراف سپتوم با آن مواجه هستند فرد دارای انحراف غضروف سپتوم می باشد که خود از روی علائم ظاهری و یا به اصطلاح انحراف نمایان بینی به پزشک جراح مراجعه کرده و فرآیند درمان و عمل جراحی بینی را آغاز کرده اما در برخی از مواقع این انحراف ممکن است که نمایان نباشد که  به مهارت و دقت پزشک جراح بینی این مشکل قابل تشخیص می باشد، اما به طور کلی انحراف غضروف سپتوم بر روی ظاهر بینی هم خود را نشان می دهند.

فرایند درمان انحراف سپتوم در سپتوپلاستی چیست؟

با تشخیص درست این مشکل و مشخص شدن انحراف غضروف سپتوم بینی پزشک جراح بینی در مرحله اول سعی در آمادگی بدنی فرد بیمار برای انجام عمل جراحی بینی دارد ، پس ممکن است که پزشک جراح بینی فرد دارای انحراف بینی را به سمت اجتناب از مصرف برخی از دارو های رقیق کننده هدایت کند، این چنین دارو که می توان به ایبوپروفن و آسپرین اشاره کرد بهتر است که به مدت دو هفته قبل از انجام عمل جراحی سپتوپلاستی مصرف نشوند که در موارد اوژانسی که ممکن است افراد نیاز به عمل جراحی سپتوپلاستی فوری داشته باشند مانند تصادف باید خونریزی موضعی کاملا تحت کنترل تیم پزشکی قرار بگیرد.

همچنین بعد از گذراندن دوره های رایج این آزمایش که برای هر عمل جراحی دیگری ممکن است برای افراد نیاز باشد پزشک جراحی بینی همان طور که در بالای مقاله گفته شده تشخیص بی هوشی و یا بی حسی را پزشک جراح خواهد دارد و فرآیند این عمل جراحی را آغاز خواهد کرد، پزشک جراح بینی معمولا از یک طرف بینی برشی را ایجاد می کند و از آن برش به محل غضروف سپتوم که در میانه های بینی قرار گرفته است می رسد و فرآیند جا به حایی غضروف را برای افراد شروع می کند.

این که یک پزشک جراحی زیبایی و درمانی بینی کدام طرف از بینی را برش بدهد کاملا بستگی به شرایط و تشخیص پزشک دارد اما معمولا پزشک سعی می کند طرقی از بینی را برای انجام برش در نظر بگیرد که کمترین خطر و کمترین اثر را بر روی ظاهر افراد داشته باشد، پس این که پزشک جراحی بینی غضروف سپتوم را در یک محل مناسب و بسیار دقیق قرار داد. برخی از مواقع لازم است که موانعی مانند غضروف های مزاحم و یا استخوان های اضافی را حذف و یا برش دهد تا عمل جراحی بینی نیاز به تکرار نداشته باشد و غضروف سپتوم از طرف هیچ استخوان و یا غضروفی دیگر تحت فشار خود قرار نگیرد.

فرایند درمان انحراف سپتوم

در برخی از موارد ممکن است که غضروف سپتوم به دلیل تغییر شکلی که دارد در طی طول سال ها انحراف نیاز به اصلاح و برش داشته باشد که پزشک جراح این اصلاح را با مهارتی که دارد برای افراد انجام می دهد، همچنین در برخی از موارد ممکن است که پزشک جراح بینی غضروف سپتوم را به دیگر اعضای درون ساختمان بینی بخیه بزند و این در صورتی برای افراد اتفاق می افتد که غضروف سپتوم نا هماهنگی زیادی را با هندسه بینی داشته باشد.

همچنین مدت زمان عمل جراحی بینی سپتوم غضروف ممکن است برای افراد دو الی چهار ساعت طول بکشد که با توجه به شرایط بی هوشی افراد، بی حسی و همچنین نوع بینی و میزان انحراف غضروف سپتوم انجام می شود. بعد از انجام عمل جراحی بینی بیمار بعد از هوشیاری می تواند بسیار زیاد ترخیص شود و به خانه برگردد اما باید دستور العمل هایی را فرد بیمار انجام دهد. شما تا اینجای مقاله سپتوپلاستی چیست؟  با سپتوپلاستی، فرایند درمان انحراف سپتوم و این که چرا برخی مشکل انحراف سپتوم دارند آشنا شده اید در ادامه نیز با ما همراه باشید.

عوارض عمل سپتوپلاستی چیست؟

عوارض جراحی بینی عمل درمانی و زیبایی سپتوپلاستی نیز مانند هر عمل جراحی دیگری می تواند موجب ایجاد برخی عوارض در افراد شود که در این قسمت به برخی از مهمترین آنها اشاره می شود :

 • عفونت
 • واکنش منفی به بیهوشی
 • خونریزی
 • انسداد بینی
 • تغییر شکل بینی
 • کاهش حس بویایی
 • بی حسی موقتی در لثه فوقانی، دندان ها و بینی

افراد برای درمان برخی از عوارض های به وجود آمده ممکن است که به یک عمل جراحی دیگری نیز نیاز داشته باشد، همچنین اگر نتیجه این عمل جراحی با انتظاراتی که فرد بیمار دارد مطابقت نداشته باشد می تواند عمل جراحی دیگری را نیز انجام دهد. اما باید بدانید که عوارض ناشی از این عمل جراحی به طور کلی بسیار نادر و خفیف می باشد.

عوارض عمل سپتوپلاستی چیست؟

اقدامات مهم بعد از جراحی سپتوپلاستی چیست؟

 • فرد بیمار بلافاصله بعد از انجام این عمل جراحی تورم و درد را در نواحی اطراف بینی خود حس می کند که این مورد برای افراد کاملا طبیعی می باشد.
 • عدم فعالیت های فیزیکی در افراد و همچنین عدم فین کردن و دست نزدن به بینی و اطراف بینی یکی از مهم ترین دستورالعمل هایی می باشد که  بعد از هر نوع عمل جراحی می باشد که در این عمل جراحی نیز این چنین است.
 • این موضوع بسیار ضروری است که در زمان خواب و استراحت خود سر خود را بالا تر از بدن خود قرار دهید تا از خونریزی نکردن در نواحی عمل کمک بسیار کند.
 • افراد ممکن است که تا یک مدت زمانی نفس کشیدن برایشان مشکل باشد پس لازم است که افراد بعد از عمل جراحی خود صبر و حوصله کافی را تا عادی شدن تنفس خود داشته باشند.
 • نتیجه این عمل جراحی زیبایی و درمانی ممکن است بعد از گذشت یک سال به طور کامل در افراد دیده شود پس اشاره به این نکته لازم است که برای انجام فرآیند عمل های جراحی دیگر هیچ عجله ای نکنید و صبر بیشتری را در نتیجه عمل جراحی خود داشته باشید.
 • همچنین با بالا رفتن فشار خون بعد از انجام این عمل جراحی برای افراد بسیار مضر می باشد که در برخی از موارد نیز موجب خونریزی در نواحی عمل نیز شده، پس هر گونه فعالیت ورزشی و هوازی که موجب افزایش ضربان قلب در شما می شود کاملا ممنوع می باشد.

شما تا اینجای مقاله سپتوپلاستی چیست؟ با سپتوپلاستی، عوارض عمل سپتوپلاستی و اقدامات مهم بعد از جراحی سپتوپلاستی آشنا شده اید در ادامه نیز با ما همراه باشید.

چگونه برای انجام عمل سپتوپلاستی آماده شویم؟

قبل از انجام این عمل جراحی افراد بهتر است که در مورد مزایا و عوارض این عمل جراحی با پزشک جراح بینی خود حتما مشورت داشته باشند. همچنین در این جلسات افراد باید در مورد مواردی مانند تاریخچه پزشکی فرد بیمار، دارو ها و مکمل های فعلی، معاینه بدنی و همچنین انتظارات و توقعات فرد بیمار در مورد نتیجه حاصل از این عمل جراحی صحبت کنند.

کلام آخر 

از این که ما را تا آخر مقاله سپتوپلاستی چیست؟ همراهی کردید از شما سپاس گزاریم همچنین اگر نظر و یا پیشنهادی در این زمینه دارید ممنون می شویم که با ما نیز در میان بگذارید. شما عزیزان می توانید برای رزرو وقت جراحی بینی، تزریق کورتون به بینی و یا انجام امور بیشتر از طریق راه های ارتباطی درج شده در وب سایت با متخصصین ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *