بینی

تزریق کورتون به بینی

امروزه پزشکان جراحی بینی با تزریق کورتون به بینی موجب می شوند تا ورم های ناشی از انجام عمل جراحی بینی بسیار کمتر شود، معمولا تزریق کورتون بیشتر در بینی های گوشتی و بعد از عمل جراحی بینی صورت می گیرد زیرا بینی های از نوع گوشتی دارای پوستی ضخیم تر هستند و تورم بینی های گوشتی کمی بیشتر از بینی های استخوانی می باشد. تزریق کورتون به بینی استخوانی نباید انجام شود به این دلیل که موجب از بین رفتن بافت های زیر پوستی بینی می شود.

کورتیکواستروئیدها هم به صورت دارو های تزریق و هم به صورت دارو های خوراکی تجویزی مورد استفاده پزشکان جراح و بیمار قرار می گیرد. بعد از انجام عمل زیبایی بینی پزشک جراح کورتون را به طور مستقیم به بینی فرد تزریق می کند تا از میزان ورم و اسکار ایجاد شده بکاهد. در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با تزریق کورتون به بینی آشنا کنیم ممنون می شویم که ما را تا آخر این مقاله همراهی کنید.

کورتون چیست؟

به طور کلی کورتون ها مواردی هستند که به طور کاملا طبیعی در بدن هر فردی توسط غده فوق کلیوی و یا همان آدرنال ساخته می شود و در حفظ ایمنی بدن و همچنین کاهش التهاب نقش بسیاری را دارد. در برخی از افراد بیمار که پاسخ ایمنی بدن را بسیار زیاد می کند مانند بیماری های روماتیسمی و یا خود ایمنی از دارو هایی که حاوی کورتون می باشد برای درمان مورد استفاده قرار می گیرد.

این کورتون ها دارو های شفا بخش و معجزه گری می باشند ولی متاسفانه مصرف زیادی آن عوارض بسیاری مانند زخم معده، چاقی، آکنه و پر مویی، پوکی استخوان، آب مروارید چشمی، افزایش فشار خون، افسردگی، تغییرات خلقی، افزایش احتمال عفونت و بندرت سرطان مى شود. به همین دلیل کورتون را در برخی از موارد برای کمتر کردن ورم بینی بعد از عمل زیبایی بینی استفاده می کنند.

اگر که تزریق کورتون به بینی را به صورت تزریقی و یا خوراکی با دوز بالا مصرف کنید حتما عوارض آن نیز برای شما فرق خواهد داشت. افراد برای رهایی از این عوارض باید از کورتون به صورت بسیار مختصر و آن هم به صورت تزریقی تنها در خود بینی و اگر در فواصل زمانی 3 ماه این کار را انجام دهید راه حل خوبی می باشد و با توجه به نا چیز بودن مقدار تزریق شده عوارض سیستمیک کورتون برای افراد رخ نخواهد داد. در چنین شرایطی تنها عارضه ای که انتظار داریم برای شما پیش بیاید نازکی پوست و فرو رفتگی در محل تزریق می باشد.

کورتون چیست؟

فواید تزریق کورتون به بینی

عمل جراحی بینی یکی از پیچیده ترین منحصر به فرد ترین عمل های جراحی زیبایی می باشد که در این عمل زیبایی پوست بینی به طور کامل بلند می شود و ساختار غضروف و استخوان بینی در افراد به طور کامل تغییر می کند و شکل زیبایی را می گیرد و بعد مجددا پوست بر روی ساختار اعمال شده جدید خود قرار می گیرد.

این موضوع کاملا طبیعی است که بعد از انجام عمل جراحی بینی کمی متورم شود اما این تورم ایجاد شده در افرادی که پوست بینی آن ها نازک تر می باشد بسیار زودتر کاهش پیدا می کند اما این روند ممکن است در افرادی که پوست ضخیم تری دارند کمی طولانی تر باشد. همچنین ممکن است که 2 سال و یا بیشتر طول بکشد که پوست به حالت طبیعی خود برگردد و تورم بینی به خوبی از بین برود.

ورم بینی در برخی از موارد در نواحی نوک بینی و بالای بینی ممکن است برای شما رخ دهد. افراد بیماری که در نواحی بالای نوک بینی خود تورم دارند افراد مناسبی برای تزریق کورتون به بینی بعد از عمل جراحی می باشند که اگر این تزریق با ماساژ همراه باشد بیشتر به روند بهبودی شما کمک می کند. از مهم ترین دلایل استفاده، کاهش تورم می باشد.

بعد از این که بیمار تحت عمل جراحی زیبایی بینی و یا ترمیم بینی قرار می گیرد به ناچار دچار تورم می شود. در افراد بیمار با توجه به نوع پوست و همچنین آن چه که در طی فرآیند عمل جراحی برای آن ها انجام شده است این تورم در درجات مختلف برای آن ها ایجاد می شود. بسیاری از افراد یک مرحله تورم اولیه را دارند که در طی 10 الی 14 روز برای آن ها این مشکل برطرف می شود. با توجه به نوع پوست معمولاً در 6 ماه اول 90٪ ادم از تورم بین می‌ رود.

بعد از انجام عمل زیبایی بینی و یا عمل جراحی ترمیمی یک مرحله تورم ثانویه دارید که سال ها و یا ماه ها بعد از عمل جراحی ممکن است برای افراد ادامه داشته باشد. به طور کلی این نوع از تورم ها بعد از عمل جراحی بینی تنها با تزریق کورتون به بینی می تواند کاهش پیدا کند که این تورم در برخی از افراد که ماه ها بعد از عمل دیده می شود که به خودی خود برطرف می شوند. با این وجود برخی از افراد بیمار ترجیح می دهند که تا 1 سال منتظر نمانند تا این فرآیند برای آن ها اتفاق بیافتد و ترجیح می دهند که با تزریق کورتون تورم را از بین ببرند.

کاربرد تزریق کورتون به بینی بعد از عمل

همان طور که در بالای مقاله گفته شد تزریق کورتون بعد از عمل جراحی و یا عمل جراحی ترمیمی به چندین دلیل برای افراد انجام می شود که یکی از رایج ترین کاربرد داروی کورتیکواستروئید برای کاهش تورم بینی و جلوگیری از تشکیل بافت اسکار و یا درمان بافت اسکار ایجاد شده بعد از عمل جراحی بینی می باشد .

تورم بعد از انجام عمل جراحی بینی یک امر اجتناب ناپذیر می باشد اما میزان تورم کاملا به نوع عمل جراحی انجام شده و همچنین میزان تغییرات اعمال شده بر روی بافت ها و نوع پوست فرد بیمار کاملا بستگی دارد. در بسیاری از افراد تورم اولیه بعد از عمل جراحی بینی حدود 14 روز بعد از عمل جراحی به طور طبیعی برطرف می شود.

هر چند ممکن است که بعد از این مدت زمان افراد همچنان شاهد تورم در نواحی جراحی شده باشند در چنین شرایطی بهترین جراح بینی در صادقیه تزریق کورتون به بینی را به افراد پیشنهاد می کند تا تورم ایجاد شده بعد از عمل بینی و یا عمل جراحی ترمیمی کمتر شود و در نهایت نیز کاملا از بین برود.

به عبارت دیگر تزریق کورتون های مورد جراحی پروسه درمان بعد از عمل را برای افراد بسیار سریع تر می کند و نتیجه عمل جراحی را حتی زودتر از 6 الی 12 ماه برای افراد مشخص می کند. به طور کلی افرادی که دارای بینی های گوشتی هستند بعد از عمل جراحی شاهد ورم قابل توجهی می باشند و از طرف دیگر نیز ورم بینی های استخوانی بسیار کمتر می باشد و در مدت رمان کمتری نیز این تورم از بین می رود. پس می توان گفت که تزریق کورتون در بسیاری از موارد برای بینی های گوشتی استفاده می شود.

کاربرد تزریق کورتون بعد از جراحی بینی

تزریق کورتون به بینی بعد از جراحی جهت جلوگیری از ایجاد بافت اسکار

همچنین علاوه بر کاهش تورم در بینی تزریق کورتون بعد از عمل جراحی بینی می تواند مانع از ایجاد بافت اسکار در افراد شود. برخی از افرادی که پوست بینی آن ها نسبتا و یا بسیار ضخیم می باشد و یا همان افرادی که دارای بینی های گوشتی هستند. تشکیل اسکار و زخم با بافت سفت و فشرده بین استخوان و یا غضروف و پوست بینی بعد از عمل جراحی بسیار متحمل می باشد.

در صورتی که بافت اسکار به وجود آمده در نواحی بینی فرد بسیار زیاد و وسیع باشد و به پوست این اجازه را ندهد تا با فرم جدید بینی سازگاری داشته باشد پزشک جراح بینی با تزریق کورتون را بعد از عمل جراحی بینی از ایجاد و گسترش این بافت های زائد بسیار جلوگیری می کند. کورتون ها و یا همان دارو های  استروئیدی ممکن است که به مدت طولانی بعد از جراحی زیبایی بینی،برای درمان بافت اسکار تشکیل شده، نیز مورد استفاده پزشک جراح بینی قرار گیرد.

زمان مناسب تزریق کورتون به بینی

به دنبال عمل جراحی بینی زمان مناسب تزریق کورتون به طور کلی به چندین مورد بستگی دارد. برخی از پزشکان جراح بینی ترجیح می دهند که به مدت 1 الی 2 ماه بعد از انجام این عمل زیبایی تزریق را برای افراد انجام دهند و مانع پیشروی بافت بیشتر اسکار در افراد شوند هر چند نیز در این مدت زمان میزان بسیار زیادی از ورم بینی به خودی خود برطرف می شود.

اما برخی از پزشکان جراح برای تزریق کورتون دست کم 3 الی 4 ماه منتظر می مانند. با گذشت این مدت زمان بسیاری از افراد که این عمل جراحی را انجام داده اند در مرحله ریکاوری بعد از عمل جراحی قرار می گیرند. تزریق در این دوره زمانی برای افراد بسیار سودمند تر خواهد بود زیرا که فرم جدید بینی اصلاح شده و کاملا بهبود پیدا می کند.

همچنین تزریق کورتون به بینی در این مدت زمان بسیار کم خطر تر و ایمن تر می باشد و احتمال تشکیل بافت اسکار نیز برای افراد بسیار کمتر می باشد. با توجه به میزان تزریق کورتون بعد از گذشت 3 الی 4 ماه بافت اسکار تشکیل شده در این مدت نیز درمان می شود. بسیاری از افراد حدود 2 هفته بعد از تزریق نتیجه آن را به خوبی می توانند مشاهده کنند.

دفعات تزریق کورتون به بینی بعد از جراحی

میزان و تعداد تزریق کورتون بعد از انجام عمل زیبایی بینی و دارو های استروئیدی کاملا بستگی به شرایط فرد بیمار دارد. برخی از افراد بعد از انجام عمل جراحی اولیه خود و یا رینوپلاستی ترمیمی برای کمتر شدن تورم و بافت اسکار باید چندین واحد کورتون به بینی آن ها تزریق شود و این در حالی است که برخی از افراد دیگر تنها با یک مرتبه تزریق دارو به بینی خود نیاز دارند.

برخی از پزشکان جراحان برتر ترجیح می دهند که تزریق کورتون به بینی را در افراد در فواصل زمانی 2 الی 6 هفته انجام دهند. وجود این فواصل زمانی به بدن فرد اجازه می دهد تا بینی به تدریج و با گذشت زمان هم زمان با دوره ریکاوری خود به شکل و فرم خود دست پیدا کند .

دفعات تزریق کورتون بعد از جراحی بینی

عوارض تزریق کورتون به بینی بعد از جراحی

همان طور که در بالای مقاله گفته شده تزریق کورتون به بینی  بعد از عمل جراحی، یک فرایند بسیار موثر و ایمن می باشد. برای برطرف سازی بافت اسکار و تورم بینی که معمولا بعد از عمل جراحی بینی برای هر فردی بروز پیدا می کند در نظر گرفته می شود اما مانند دیگر پروسه های درمانی نمی توان گفت که این روش هیچ گونه اثر جانبی و عوارضی را برای افراد در پی نخواهد داشت. هر چند این عوارض در افراد به ندرت رخ می دهند.

همان طور که تزریق کورتون بعد از عمل جراحی به بینی مورد جراحی بافت اسکار را از بین می برد ممکن است که به بافت های سالم پوست نیز کمی آسیب برساند و موجب تو رفتگی و افتادگی پوست نیز شود ، همچنین ممکن است موجب نازک شدن پوست نیز شود و یا موجب بروز هیپوپیگمنتیشن (به معنای ایجاد لکه های پوست که از رنگ پوست روشن تر هستند) شود. در موارد بسیار نادر نیز تزریق کورتون احتمال دارد موجب از بین رفتن بافت نیز شود.

آیا بعد از تزریق کورتون به بینی همچنان باید از چسب بینی استفاده کرد؟

همان طور که در مقاله های دیگر نحوه چسب زدن بینی گفته شد می دانید که چسب زدن به بینی نیز موجب کاهش تورم در بینی مورد جراحی می شود، پس به افراد توصیه می شود که به مدت 2 هفته بعد از تزریق کورتون از چسب های بینی نیز استفاده کنند.

کلام آخر 

از این که ما را تا آخر مقاله تزریق کورتون به بینی همراهی کردید از شما سپاس گزاریم همچنین اگر نظر و یا پیشنهادی در این زمینه دارید می توانید با ما نیز در میان بگذارید. شما عزیزان می توانید برای تعیین وقت کلینیک جراحان برتر و همچنین دریافت مشاوره در این زمینه از طریق راه های ارتباطی درج شده در وب سایت با متخصصین مجرب ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)