دسته‌بندی نشده

نحوه چسب زدن بینی

همه افرادی که بینی خود را عمل کرده اند یا قصد دارند بینی خود را عمل کنند با دوره ای که چسب باید روی بینی باشد آشنا هستند. چسب بینی یکی از راهکار هایی است که جراحان برای کاهش ورم بعد از عمل جراحی بینی از آن استفاده می کنند. چسب زدن بینی بعد از عمل به خصوص نحوه چسب زدن بینی بسیار مهم است. چسب زدن، علاوه بر کاهش تورم و التهاب باعث شکل گیری بهتر بینی هم می شود. اگر چسب بینی به صورت اصولی و صحیح زده شود، موجب می شود بر روی پوست بینی فشار وارد شود و تورم در تمام قسمت های بینی به شکل یکسان کاهش یابد. در این مقاله نحوه چسب زدن بینی را به شما آموزش می دهیم.

نحوه چسب زدن بینی

 

نحوه چسب زدن بینی

1.صورت خود را با آب ولرم و صابون بشویید یا فقط بینی و گونه خود را پنبه آغشته به الکل تمیز کنید، صورت خود را خشک کنید و اجازه دهید پوست شما خشک شود.

2.حدود 5 برش چسب 2 الی 3 سانتی متری را آماده کنید. جلوی آینه بایستید و از بالای نوک بینی شروع به چسب زدن نمایید و تا بالای پل بینی و بین دو ابرو ادامه دهید. هر برش چسب باید طوری زده شود که نیمی از چسب قبلی را پوشش دهد. به این نکته توجه کنید که نوک بینی خود را چسب نزنید.

3.یک برش 10 الی 12 سانتی متری آماده کنید و به صورت U روی بینی خود بچسبانید. زمانی که چسب را روی بینی خود به صورت U چسباندید توجه کنید وسط نوار چسب در زیر نوک بینی قرار گیرد و ادامه آن را در دوطرف به سمت بالا بزنید.

به این نکته توجه کنید که چسب ها جلوی سوراخ های بینی شما را نگیرند و باعث نفس تنگی شما بشوند.

4.در آخر برش کوچکی در حدود 3 سانتی متر به شکل ذوزنقه قیچی کنید و در قسمت زیر نوک بینی بچسبانید.

نحوه جدا کردن چسب از روی بینی

نحوه جدا کردن چسب از روی بینی به اندازه نحوه چسب زدن بینی بسیار با اهمیت است. یکی از هدف های چسب زدن پس از جراحی بینی، کمک به چسباندن پوست به بافت های زیرین است. حال اگر با بی دقتی این کار را انجام دهید یا از یک طرف بینی اقدام به برداشتن چسب کنید، خلاف هدف ذکر شده عمل کرده اید. به همین دلیل توصیه می شود که در زیر دوش آب گرم اقدام به برداشتن چسب کنید. به طوری که چسب روی بینی به خوبی مرطوب شده و روی آن مقداری به صابون آغشته شده باشد. این کار، روند جدا شدن چسب را آسان می کند. سپس از لبه ی سطحی به آرامی شروع به برداشتن چسب کنید، به طوری که تا جایی که ممکن است پوست شما کشیده نشود.

چند وقت یک بار باید چسب بینی را عوض کنیم؟

زمان تعویض چسب به نوع پوست بینی فرد بستگی دارد. افرادی که پوست معمولی و با میزان چربی معمولی دارند توصیه می شود که یک روز درمیان چسب را عوض کنند. اما افرادی که پوست بینی بسیار چربی دارند می توانند این کار را هر روز انجام دهند. آن دسته از افرادی که پوست بینی آن ها خشک است، توصیه می شود هر سه روز یک بار چسب را تعویض کنند. بعد از آن که چسب را از روی بینی خود جدا کردید، دو الی سه ساعت اجازه دهید پوست بینی شما هوا بخورد و تنفس کند. پس از آن اقدام به زدن مجدد چسب کنید.

چند وقت یک بار باید چسب بینی را عوض کنیم؟

 

برخی از راهکارها برای کاهش تورم بینی 

اسپلینت بینی 

بعد از تمام شدن رینوپلاستی به مدت یک هفته یک اسپلینت یا آتل مخصوص بر روی تیغه ی بینی قرار می گیرد تا از تورم بیش از حد آن جلوگیری کند.

اسپلینت های داخل بینی: بعد از رینوپلاستی نه تنها بافت های زیر پوست بینی بلکه مجاری تنفسی داخل بینی هم متورم می شوند. به همین علت جراح پس از تمام شدن رینوپلاستی درون مجاری تنفسی اسپلینت های مخصوص قرار می دهدتا هم از میزان تورم آن کم شود و هم مجراهای تنفسی را باز نگه دارد.

کمپرس های یخ

استفاده از کمپرس های یخ تا 24 ساعت بعد از عمل کمک بسیاری به کاهش تورم بینی می کند. اما این کمپرس ها فقط باید روی گونه قرار بگیرند و از قرار دادن مستقیم آن بر روی بینی خودداری کنید. زیرا اگر این کمپرس های یخ به طور مستقیم روی بینی قرار بگیرند غضروف پیوندی و یا استخوان آن را جابجا می کند.

برمولین

برمولین یک نوع دارو است که از میوه ی آناناس گرفته شده است و بدون نسخه ی پزشک به فروش می رسد به درمان التهاب های ناشی از جراحی کمک بسیاری می کند. اما توجه داشته باشید که مصرف دارو باید یک روز قبل از جراحی شروع شود.

در صورتی که بعد از انجام این روش ها باز هم احساس کردید که بینی شما تورم دارد اصلا جای نگرانی نیست چرا که این مسئله طبیعی است. چون معمولا این کبودی در یک سوم بالایی بینی 5 تا 6 ماه، در یک سوم میانی 6 تا 9 ماه و در یک سوم پایینی 9 تا 12 ماه باقی می ماند. به طور کلی یک سال زمان لازم است تا تورم بینی به طور کامل برطرف شود.

فواید چسب زدن به بینی

 • چسب زدن به بینی باعث بهتر فرم گرفتن بینی و کاهش تورم بینی می شود.
 • به مدت دو هفته بعد از عمل بینی، چسب زدن بر روی بینی و هم بر روی ورم بینی و فرم گیری بینی تاثیر دارد اما بعد از گذشت دو هفته فقط باعث کاهش ورم بینی می شود.
 • علاوه بر این فوایدی که ذکر شد، چسب زدن بر روی بینی نوعی هشدار برای اطرافیان است. افراد با دیدن چسب بر روی بینی شما جوانب احتیاط را رعایت کرده و از کارهایی که باعث آسیب رساندن به بینی شما می شود پرهیز می کنند.

همانطور که گفتیم چسب زدن بر روی بینی در دو هفته اول بر فرم گیری بینی اثر دارد.

به همین علت بهتر است در این مدت باتوجه به میزان حساسیت این موضوع جراح بینی، خود اقدام به چسب زدن بر روی بینی بیمار کند.

اگر چسب زدن بر روی بینی به شکل درست صورت نگیرد و چسب زیر تیغه ی بینی با فشار زیادی چسبانده شود نوک بینی با فشار به سمت بالا رفته و باعث افتادن چین بر پشت بینی خواهد شد.

فواید چسب زدن به بینی

 

بهترین زمان شروع چسب زدن بینی بعد از جراحی

بعضی از بیماران چسب زدن را می توانند برای مدت طولانی به خوبی تحمل کنند، اما عده ای این توانایی را ندارند. اگر نمی توانید چسب روی بینی را تحمل کنید، احتمالا با نشانه هایی مانند تحریک، جوش و قرمزی و برآمدگی ناشی از چسب زدن مواجه خواهید شد. شما می توانبد در صورت بروز این علائم چسب زدن را متوقف کنید و تا این تحریک ها برطرف شوند و بعد دوباره به چسب زدن ادامه دهید. در هر حال بهترین برنامه برای چسب زدن بینی به شرح زیر است:

 • چسب زدن بینی را بلافاصله بعد از برداشتن گچ بینی شروع کنید. این کار را حداقل 6 هفته، دست کم شب ها ادامه دهید.
 • اگر می توانید چسب را در طول روز تحمل کنید، سعی کنید در طول روز هم بینی خود را چسب بزنید.
 • چسب زدن بینی را می توانید بعد از 6 هفته قطع کنید. اگر احساس کردید که بینی تان دوباره ورم کرده است، می توانید دوباره چسب زدن را شروع کنید.

افراد مناسب برای عمل جراحی بینی

اکثر کسانی که از جراحی بینی استفاده می کنند، از وضعیت ظاهری بینی خود ناراضی هستند و تمایل دارند بین بینی خود با سایر اجزای صورتشان تناسب ایجاد کنند. درصد کمتری از این افراد، بیمارانی هستند که با بیماری تنفسی و یا آسیب دیدگی های قبلی مواجه می باشند. افراد مناسب برای انجام این عمل باید از سطح سلامت مناسب برخوردار بوده و درک صحیح از ریسک ها و خطرات این عمل جراحی داشته باشند. عکس های عمل بینی، قبل از درمان به بیمار نشان داده می شود و بیمار انتظارات خود را بیان می کند و باید این انتظارات واقع بینانه باشد. به طور کلی یک فرد برای انجام عمل جراحی بینی می تواند دارای شرایط زیر باشد:

 • بر روی پل بینی خود قوز داشته باشد.
 • بینی بسیار بزرگ یا بسیار کوچک نسبت به سایر اجزای صورت داشته باشد.
 • سر بینی آن ها افتادگی داشته باشد، یا روبه جلو باشد و یا بیش از حد بزرگ به نظر برسد.
 • یک بینی پهن داشته باشد.
 • سوراخ های بینی بیش از حد بزرگ بوده یا جمع شده باشد.
 • بخاطر آسیب دیدگی دچار عدم تقارن ظاهری بینی شده باشد.
 • بخاطر مشکلات مربوط به ساختار بینی مشکلات تنفسی مانند انحراف تیغه یا سایر مشکلات مربوط به آن باشد.

افراد مناسب برای عمل جراحی بینی

آمادگی برای عمل جراحی

قبل از عمل جراحی بینی لازم است فرد بیمار برای سرعت بخشیدن به دوره ریکاوری و حداقل کردن ناراحتی های احتمالی بعد از عمل و کاهش عوارض بعد از عمل زیبایی بینی به نکات زیر توجه کند:

رژیم غذایی:قبل از عمل جراحی بینی لازم است که فرد رژیم غذایی سالم داشته باشد. تغذیه ی سالم می تواند تاثیر زیادی در روند بهبودی فرد داشته باشد و ایجاد عفونت را به حداقل برساند.

مصرف دارو:قبل از عمل جراحی بینی، بیمار باید پزشک خود را از تمام داروهایی که مصرف می کند، مطلع سازد. درواقع، مصرف بعضی از داروها می تواند قبل یا بعد از جراحی برای بیمار مشکل ایجاد کند. بنابر این دکتر می تواند مصرف دارو را به طور موقت قطع کرده یا داروی جایگزین بی خطر برای بیمار تجویز کند.

سیگار کشیدن:مصرف تنباکو باعث آهسته شدن جریان گردش خون در بدن می شود. در این حالت اکسیژن نمی تواند به خوبی و به سرعت به محل های ایجاد شکاف برسد، افراد سیگاری ممکن است دوره ریکاوری آن ها طولانی تر شود و احتمال باقی ماندن جای زخم روی صورت آن ها بیشتر است. افراد سیگاری می بایست حداقل دوهفته قبل از عمل جراحی و دو هفته پس از آن از سیگار کشیدن خودداری کنند.

روز عمل جراحی:شب قبل از عمل جراحی بینی، بیمار باید به خوبی استراحت کند و از خوردن و آشامیدن پس از نیمه شب بپرهیزد.قبل از مراجعه به بیمارستان به منظور اجتناب از آلودگی باکتریایی باید صورت و موی خود را شست و شو دهد. به دلایل خاص، در این زمان هم نباید از لوازم آرایشی و زیبایی استفاده کند.

چند روز اول بعد از عمل جراحی

تا 48 ساعت پس از عمل جراحی، لازم است که بیمار به مقدار کافی استراحت کند. در این زمان می باست بیمار به نکات زیر توجه کند:

 • در حالتی بخوابد که سر آن رو به بالا باشد.
 • از لباس هایی استفاده کند که نیاز به پوشیدن آن از ناحیه سر نباشد.
 • در این دوره لازم است که به آرامی مسواک زده شود تا موجب التهاب لب بالا و بینی بخاطر مسواک زدن نشود.
 • صورت خود را تا حد ممکن بی حرکت نگه دارد.
 • غذاهای نرم و سرشار از مواد مغذی و فیبر مصرف شود.
 • از وان به جای دوش برای حمام رفتن استفاده کنند و بانداژ را در زمان استحمام از روی بینی خود برندارند.
 • از خارج کردن هوا با سرعت زیاد از بینی خودداری نمایند.
 • بانداژ ها وگازهای استریل بینی را طبق نظر پزشک به طور مرتب تعویض کنند.

چند هفته اول پس از درمان

بیماران معمولا با گذشت دو هفته از عمل جراحی می توانند به محل کار خود برگردند.در این زمان لازم است که سطح فعالیت بیمار کنترل شود و از بافت های حساس بینی محافطت شود. در این زمان لازم است بیماران به نکات زیر توجه کنند:

 • از مصرف مواد غذایی حاوی سدیم به منظور کاهش ورم بینی جلوگیری کنند.
 • تا زمانی که جراح اجازه نداده، از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنند.
 • از کرم ضد آفتاب داری سطح SPS حداقل 30 در هنگام خروج از خانه استفاده کنند.
 • تا مدت 4 هفته بعد از عمل از عینک طبی یا آفتابی استفاده نکنند.

به طور خلاصه مهم است که بیمار به طور منظم با پزشک خود پس از جراحی ملاقات کند. معمولا اولین جلسه ملاقات با پزشک یک هفته پس از عمل جراحی انجام می شود. در این زمان، پزشک بخیه ها و بانداژ را از داخل بینی خارج می کند.

چند هفته اول پس از درمان

آیا چسب زدن بینی های گوشتی و استخوانی با یکدیگر متفاوت است؟

خیر، نحوه چسب زدن بینی های گوشتی و استخوانی با یکدیگر تفاوتی ندارد.

جراحی بینی چقدر طول می کشد؟

جراحی بینی حدودا بین یک ساعت تا دو ساعت زمان می برد. اما ممکن است بسته به اهداف جراحی این تایم طولانی تر باشد.

بخیه ها چند روز بعد از عمل جراحی کشیده می شوند؟

بخیه ها با گذشت شش یا هفت روز بعد از عمل جراحی کشیده می شوند. البته برخی از بخیه ها جذبی هستند و نیازی به کشیدن ندارند.

هزینه عمل

هزینه عمل جراحی بینی بسته به نوع بینی و مشکل آن و همچنین جراح بینی متفاوت است. برای اطلاع دقیق تر از قیمت ها می توانید با شماره های داخل سایت تماس بگیرید.

کلام آخر

ممنون که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید و ما را همراهی کردید. امیدوارم که از نکات نحوه چسب زدن بینی نهایت استفاده را ببرید و به نتیجه مطلوب خود برسید.

در صورت داشتن سوال و درخواست مشاوره می توانید با شماره های داخل سایت تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *