دسته‌بندی نشده

تا چه مدت چسب باید روی بینی باشد؟

جراحی زیبایی بینی یکی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی در جهان می باشد که فرد برای بدست آوردن نتیجه ی بهتر نیاز است مراقبت های بعد از جراحی بینی را رعایت کند. یکی از موارد مراقبت های بعد از عمل جراحی، چسب زدن روی بینی است که در این مقاله می خواهیم در خصوص این موضوع به شما آموزش هایی بدهیم. اینکه تا چه مدت چسب باید روی بینی باشد؟ بعد از عمل جراحی لازم است از چسب استفاده کنید. مدت زمان استفاده ازچسب، جدا از اینکه به ضخامت و نوع پوست بینی شما بستگی دارد، موضوعی سلیقه ای است و به نظر دکتر شما بستگی دارد. بنابر این بهتر است این مدت زمان که تا چه مدت چسب باید روی بینی باشد؟توسط دکتر شما معین شود. اما توصیه ی منطقی ما به شما این است که تا 1 الی 2 ماه اول بعد از جراحی به بینی خود چسب بزنید.

جراحی بینی

 

مدت زمان چسب زدن به بینی

تقریبا سه هفته الی یک ماه بعد از عمل توصیه می شود از چسب استفاده شود تا ورم آن کاهش یابد. بهتر است که چسب را هر سه یا چهار یکبار عوض کنید زیرا اگر هر روز چسب را عوض کنید تاثیری در کاهش ورم نخواد داشت. اما بینی های گوشتی باید مدت بیشتری از چسب استفاده کنند. البته زمان دقیق اینکه تا چه مدت چسب باید روی بینی باشد؟ بهتر است توسط دکتر آنها مطابق با شرایط بیمار تعیین شود.

مزایای چسب زدن به بینی

  • چسب زدن باعث محافظ بیشتر بینی در ضربات غیر ارادی می شود و خود بیمار و اطرافیان بیمار متوجه بینی عمل شده می شوند و از ضربات احتمالی جلوگیری می کند
  • چسب زدن به بینی بعد از عمل جراحی به کاهش ورم، بهبود سریع تر و رسیدن به نتایج دلخواه کمک می کند.
  • چسب باعث می شود که فشار مختصری به پوست وارد شود؛ از این رو از منبسط شدن بافت نرم و پوست بینی جلوگیری می کند.
  • چسب، به پوست بینی کمک می کند که با فرم جدید خود سازگار شود.
  • برآمدگی های حاصل از زخم ها در اثر چسب زدن، برطرف می گردد. نیرویی که چسب به بینی وارد می کند این برجستگی ها را درمان می کند.

مراحل چسب زدن بینی

مراحل چسب زدن بینی به شرح زیر است:

مرحله اول

چسب مناسبی برای این کار تهیه کنید، در اکثر موارد از چسب های ضد حساسیت با مارک 3M و ضخامت 1 سانتی متری استفاده می شود.

مرحله دوم

در این مرحله بیمار باید ابتدا پوست خود را با آب و صابون بشوید و بعد با پنبه آغشته به الکل پوست بینی خود را تمیز کند. این کار باعث برداشته شدن چربی و پوسته و مواد آرایشی از روی پوست می شود که ممکن است در روند چسب زدن به بینی اختلال ایجاد کند.

مرحله سوم

چسب را به ابعاد زیر برش دهید:

6 الی 8 قطعه به اندازه های 3 الی 4 سانتی متری

2 قطعه چسب به اندازه های 10 الی 12 سانتی متری

مرحله چهارم

در این مرحله باید چسب های برش زده را به بینی خود بچسبانید.

برای چسباندن چسب ها بهتر است جلوی آینه قرار بگیرید و پس از آن تکه چسب های 3 الی 4 سانتی متری را از بالا به پایین به صورت عرضی بچسبانید به صورتیکه بخشی از آن بر روی چسب دیگر قرار بگیرد.

پس از چسباندن قطعه چسب های 3 الی 4 سانتی متری تکه چسب های 10 الی 12 سانتی متری را به صورت U بر روی بینی خود بچسبانید.

زمانیکه چسب را به صورت U بر روی بینی خود چسباندید دقت کنید وسط نوار چسب در زیر نوک بینی قرار گیرد و ادامه آن را از دوطرف به سمت بالا بزنید.

به این نکته توجه کنید که چسب ها جلوی سوراخ بینی شما را نگیرد و در تنفس شما اختلال ایجاد نکند.

پس از زدن چسب به آرامی روی آن را ماساژ دهید تا چسب روی بینی به خوبی بچسبد. سپس با استفاده از قیچی قسمت هایی از چسب را که از بینی بیرون زده را ببرید.

مراحل چسب زدن بینی

 

برداشتن و تعویض چسب بینی

برداشتن چسب هم باید همراه با دقت باشد.

شما نمی توانید چسب را با عجله و فشار از روی بینی خود بردارید و آن را به سمت بالا بکشید. زیرا اینکار باعث می شود همه ی فوایدی که چسب برای نشاندن پوست روی اسکلت بینی داشته است از بین برود.

1. بهتر است قبل از برداشتن چسب از مواد حل کننده چسب استفاده کنید یا در حمام بر اثر بخار آب چسب بینی شل شده و سپس آن را بردارید.

2.سپس بعد از نرم شدن چسب بهتر است از موچین یا پنس استفاده کنید و چسب ها را یکی یکی از لبه آن گرفته و از روی بینی جدا کنید.

3.یادمان باشد کندن چسب از روی بینی باید در راستای موازی با سطح پوست انجام دهیم. سپس پوست بینی را شسته و خشک کرده و چسب جدید را بلافاصله طبق همان توضیحاتی که در بالا گفته شد مجددا روی بینی قرار دهید.

تا زمانی که جراح تان توصیه کرد است به بینی خود چسب بزنید و سعی کنید که روزانه چسب بینی خود را عوض کنید.

کاهش تورم بینی با استفاده از کمپرس یخ

استفاده از کمپرس یخ تا 24 ساعت بعد از عمل جراحی تاثیر زیادی در کاهش تورم بینی دارد.

اما باید توجه داشته باشید که کمپرس یخ را باید بر روی گونه ها قرار دهید و از قرار دادن آن بر روی بینی بپرهیزید. اگر کمپرس یخ به صورت مستقیم بر روی بینی قرار بگیرد می تواند باعث جابجایی غضروف و استخوان پیوندی بشود.

اگر بعد از انجام دادن این روش ها احساس کردید که بینی شما هنوز متورم است نگران نباشید چرا که طبیعی است و به مرور زمان تورم آن از بین می رود.

به طور تقریبی حدود 6 ماه الی 1 سال طول می کشد تا تورم بینی از بین برود.

کاهش تورم بینی با استفاده از کمپرس یخ

 

تغذیه بعد از جراحی بینی

یکی از مهم ترین عوامل بعد از جراحی بینی تغذیه می باشد. در هفته اول معمولا به بیماران توصیه می شود که از غذا های آبکی استفاده کنند و برای کاهش تورم و کبودی از میوه هایی مانند آناناس بخورد. به این دلیل توصیه می شود که بعد از عمل جراحی از غذاهای نرم و آبکی استفاده شود چون نیازی به جویدن ندارند و موجب وارد شدن فشار به فک بالا نمی شوند.زمانی که به فک بالا فشار وارد می شود این فشار وارد شده به فک بالا به بینی منتقل می شود و باعث شدت یافتن ورم بینی می شود.

پس از تمام شدن جراحی بینی بیمار به اتاق ریکاوری منتقل می شوند و تا بدست آوردن هوشیاری در آنجا نگهداری می شود و تا 4 ساعت بعد از عمل پرستاران از دادن هرگونه مواد غذایی و نوشیدنی به بیمار خودداری می کنند زیرا ممکن است به علت اثرات مواد بیهوشی بیمار دچار تهوع شود.

بعد از گذشت 4 ساعت بیمار فقط مجاز به نوشیدن آب و آب میوه های طبیعی می باشد.

پس از اینکه بیمار هوشیاری کامل خود را بدست آورد و پزشک تشخیص داد که نیازی به بستری او نیست، مرخص می شود و در صورت احساس گرسنگی تنها می تواند غذاهای آبکی و نرم مانند سوپ و پوره ی سیب زمینی مصرف کند.بعد از گذشتن چند روز بیمار می تواند پلوی له شده و خوشت میل نماید و پس از آن می تواند رژیم غذایی معمول پیش از جراحی را از سر بگیرد.

همچنین به بیمار توصیه می شود که در دوران نقاهت بعد از عمل جراحی از مصرف مواد غذایی که تا به حال استفاده نکرده است بپرهیزد زیرا ممکن است به آن ها آلرژی داشته باشد.

شست و شوی بینی بعد از عمل جراحی

پس از عمل بینی معمولا جراح به بینی توصیه می کند که بینی خود را به صورت روزانه با استفاده از محلول های مخصوص شست و شو دهد تا مانع از عفونت و تورم شود.

شست و شوی بینی بعد از عمل جراحی

ورزش کردن بعد از جراحی بینی

پس از عمل جراحی به علت رفتن خون از بیمار و آثار مواد بیهوشی، بدن او تحلیل رفته و ضضعیف می شود. بنابر این بهتر است که تا یک هفته پس از عمل جراحی استراحت کند. بعد از گذشت یک هفته و از بین رفتن آثار بیهوشی، بیمار می تواند به انجام کارهای روزمره ی خود بپردازد.

برای انجام فعالیت های سبک مثل پیاده روی بیمار باید 2 هفته صبر کند و فعالیت هایی مانند طناب زدن، رقص، راه رفتن روی تردمیل و حلقه زدن بعد از گذشت 2 ماه از جراحی امکان پذیر است.

رفتن به استخر پس از گذشت 1 ماه به شرط شیرجه نزدن بلامانع است.

به طور کلی انجام ورزش های سبک بعد از عمل جراحی بلامانع بوده ولی برای انجام ورزش های سنگین باید 1 سال صبر کرد.

استحمام بعد از جراحی بینی

یکی دیگر از کارهایی که بعد از عمل بینی باید در انجام آن دقت کرد نحوه دوش گرفتن و استحمام است. بعد از جراحی بینی به علت وجود اثرات بیهوشی در بدن بیمار امکان از حال رفتن و زمین خوردن او در حمام زیاد است است بنابر این:

  • به هیچ عنوان آب را خیلی داغ نکرده و سعی کنید که آب ولرم دوش بگیرید.
  • از نشستن طولانی مدت در وان حمام خودداری کنید.
  • برای جلوگیری از زمین خوردن بیمار سعی کنید که در هنگام استحمام از یک فرد به عنوان همراه کمک بگیرید. این کار زمین خوردن بیمار را تاحد بسیار زیادی کاهش می دهد.

حضور شخص همراه از این نظر حائز اهمیت است:

بعد از جراحی بینی به دلیل وجود چسب و یا اسپلینت به مدت یک هفته نباید به بینی آب برسد و خیس شود.

از طرفی انداختن سر به پایین برای شست و شوی بدن و یا موها باعث می شود که جریان خون در سر و صورت زیاد شده و به همین دلیل موجب تورم بینی می شود.

اگر شما روی یک صندلی نشسته و سر خود را به سمت عقب خم کنید و شخص همراه اقدام به شستن موهای شما بکند دیگر نیازی نیست که سر خود را خم کنید در نتیجه جسب بینی و یا اسپلینت خیس نشده و بینی شما متورم نخواهد شد.

نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی

پس از جراحی بینی یکسری خون ریزی پوستی در فرد صورت می گیرد و مایعاتی از رگ های او خارج می شود و در زیر پوست جمع می شوند ک باعث ورم صورت و بینی می گردند.

برای خارج شدن این مایعات میان بافتی از سر و صورت بیمار، بهتر است که در 2 و 3 روز اول بعد از عمل افراد در موقعیت هایی بخوابند که سرشان بالاتر از بدن قرار گیرد.

در هنگام نشستن و ایستادن به طور طبیعی سر بالاتر از سطح بدن قرار می گیرد ولی برای اینکه در حالت خوابیده سر بالاتر از بدن قرار داشته باشد بهتر است چند بالشت در زیر سر خود بگذارید.

بسیاری از افراد بر این باورند که بعد از جراحی بینی باید به صورت طاق باز بخوابند و امکان به پهلو خوابیدن وجود ندارد اما چنین نیست و فرد می تواند به پهلو نیز دراز بکشد، ضمن توجه به این نکته که بینی برروی بالشت قرار نگیرد و فشاری به آن وارد نشود.

نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی

 

استفاده کردن از عینک طبی چه مدت زمان بعد از عمل جراحی امکان پذیر است؟

استفاده کردن از عینک سه هفته بعد از عمل بینی امکان پذیر است اما بهتر است که از عینک هایی با فریم سبک استفاده شود.

آیا چسب زدن طولانی مدت مفید است؟

چسب زدن بیش از حد و بیشتر از 2 ماه به بینی نه تنها تاثیری در کاهش ورم بینی و فرم گیری بینی ندارد بلکه موجب تاثیر معکوس هم می شود از جمله: ورم بیشتر، تحریک پوست بینی و باعث جوش های روی بینی می شود.

چند روز بعد از عمل جراحی می توان استحمام کرد؟

سعی کنید قبل از انجام عمل جراحی استحمام کنید تا حداقل به مدت دو روز بعد از عمل جراحی نیازی به استحمام نداشته باشید.

هزینه جراحی بینی چقدر است؟

هزینه جراحی بینی به فرم بینی و جراح بینی بستگی دارد. برای اطلاع دقیق از قیمت ها می توانید با شماره های داخل سایت تماس بگیرید.

کلام آخر

ممنونم که تا پایان این مقاله که تا چه مدت چسب باید روی بینی باشد؟ همراه ما بودید و ما را همراهی کردید. با توجه به موارد ذکر شده داشتن اطلاعات کافی در مورد نوع بینی و روند درمانی جراحی بینی می توانید به نتایج مطلوب پس از عمل بینی دست یابید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)