بینی

آموزش چسب زدن بینی

آموزش چسب زدن بینی یکی از مهم ترین نکاتی است که بعد از انجام عمل جراحی بینی باید به آن توجه داشته باشید ، چسب زدن به بینی بعد از انجام عمل جراحی زیبایی بینی کمک بسیاری به کنترل ورم و یا همان تورم بینی کند ، در روز های اول عمل جراحی بینی امکان دارد که بینی فرد کمی متورم شود که این تورم بیشتر در نواحی اطراف نوک بینی مشاهده می شود ، چسب زدن به بینی فشار بسیار کمی را بر روی پوست ایجاد می کند تا از بیشتر شدن پوست و بافت نرم بینی بیشتر جلوگیری کند ، همچنین بعد از عمل جراحی بینی شکل زیرین بینی با تغییر در شکل بینی فرد کاملا تغییر پیدا می کند و چسب زدن به بینی فرد کمک می کند که بینی هر چه سریع تر به فرم ایده آل خود برسد .

چسب زدن به بینی بعد از عمل زیبایی بینی نه تنها موجب کاهش میزان تورم و التهاب بینی می شود بلکه باعث شکل گیری هر چه بهتر بینی می شود ، اگر چسب زدن به بینی به صورت صحیح انجام شود باعث ایجاد فشار صحیح بر پوست بینی می شود و تورم در تمامی قسمت های بینی افراد به طور یکسان و متعادل کاهش پیدا می کند . در ادامه مقاله آموزش چسب زدن بینی قصد داریم شما را با آموزش چسب زدن بینی آشنا کنیم با ما همراه باشید .

تا چه زمانی باید از چسب بینی استفاده کرد ؟

به طور کلی یک ماه تا دو ماه بعد از عمل جراحی با توجه به نوع پوستی که هر فرد دارد چسب زدن ادامه دارد ، در هفته های اول بعد از انجام عمل جراحی چسب زدن به بینی برای شکل گیری صحیح بینی فرد و جلوگیری از تورم و التهاب آن کاملا موثر خواهد بود ، اما از شروع هفته های سوم چسب زدن به بینی به سریع شدن روند بهبودی ورم و التهاب کمک بسیاری می کند ، پس به مدت دو هفته بعد از انجام عمل جراحی بینی چسب زدن کاملا اجباری می باشد و بعد از آن هم در ماه های اول عمل جراحی بینی چسب زدن کاملا ادامه دارد تا ورم بینی شما هر چه زودتر فروکش کند .

اگر شما به هر دلایلی نمی خواهید که از چسب بینی استفاده کنید روند کاهش تورم در بینی شما کند تر می شود ، این نکته را بدانید که افرادی که پوست بینی آن ها ضخیم می باشد مدت زمان بیشتری را از چسب زدن به بینی خود استفاده کنید تا دوران بهبودی بینی سریع تر انجام شود ، اگر جزو افرادی هستید که نمی توانید بر روی بینی خود چسب داشته باشید می توانید از هفته های سوم بعد از عمل جراحی بینی فقط شب ها بر روی بینی خود از چسب استفاده نمایید و صبح ها چسب را باز کنید و به فعالیت های خود ادامه دهید.

بعد از گذشت حدود یک ماه تا دو ماه بعد از انجام عمل جراحی بینی می توانید که چسب زدن را به طور کلی کار بگذارید اما اگر تورم در بینی شما به اندازه کافی کمتر نشده باشد می توانید از چسب زدن به بینی را تا آن جایی که می توانید استفاده نمایید .

تا چه زمانی باید از چسب بینی استفاده کرد ؟

مزایای استفاده از چسب بینی 

  • فرم دهی و شکل گیری هر چه بهتر بینی فرد
  • سریع تر شدن در روند کاهش تورم در بینی

این نکته را به یاد داشته باشید که از شوخی کردن در این دوران حتما اجتناب کنید .

آموزش چسب زدن بینی

در مرحله اول باید یک چسب مناسب انتخاب کنید ، استفاده از چسب های یک سانتی متری کاغذی برای چسب بر روی بعد از انجام عمل جراحی بینی کاملا مورد تائید می باشد .

در مرحله دوم چسب زدن بینی در ابتدا باید صورت و بینی خود را به طور کامل با صابون و آب شست شو دهید و بعد از آن با استفاده از پنبه آغشته به الکل پوست خود را با دقت هر چه تمام تمیز کنید و بعد از گذشته 10 دقیقه صبر کنید که پوست شما به طور کامل خشک شود .

در مرحله بعدی آموزش چسب زدن بینی برش های چسب را در ابعاد زیر حتما برش دهید :

  • 6 تا 8 قطعه چسب به اندازه 3 تا 4 سانتی متری
  • 2 قطعه چسب بینی به اندازه 10 تا 12 سانتی متری

در مرحله بعدی چسب زدن به بینی باید قطعات برش خورده خود را بر روی بینی بچسبانید . شما باید در مقابل آینه بایستید و از بالای بینی خود به سمت پایین به صورت عرضی شروع به چسب زدن به بینی با استفاده از چسب های 3 تا 4 سانتی متری کنید ، همچنین با توجه به سایز بینی 1 تا 4 تکه از چسب را بر روی بینی بزنید به طوری که مقداری از هر قطعه که استفاده می کنید در زیر قطعه دیگری قرار بگیرد و سپس به آرامی هر چه تمام این قطعات را به هم فشار دهید تا به خوبی در جای خود قرار بگیرند و در آخر این چسب ها باید به آرامی به هم بچسبند و آن قسمت از قطعه چسب که از نوک بینی شما بیرون زد است را به دقت قیچی نمایید و آن را جدا کنید .

دلایل استفاده از چسب بینی

به افراد بیمار بعد از عمل جراحی توصیه می شود که حداقل به مدت دو هفته بعد از عمل جراحی از چسب های بینی استفاده کنید ، در طول هفته های اول بعد از عمل چسب زدن به بینی بر تورم و یا فرو رفتگی بینی تاثیر بسیار زیادی را می گذارد و بعد از وارد شدن به هفته دوم چسب زدن به بینی فقط موجب کاهش تورم صورت می گیرد .

با استفاده از چسب بینی بر روی بینی های خود یک زنگ خطری برای اطرافیان به حساب می آید که آن ها متوجه وضعیت شما و مراقبت شما باشند ، با استفاده از چسب بینی به اطرافیان خود این هشدار را می دهید که از تماس با بینی شما و یا شوخی که ممکن است موجب آسیب رساندن به بینی شما شود اجتناب کنید .

چسب زدن به بینی مورد عمل جراحی به دو دسته تقسیم می شود که در ادامه شما را با آن ها آشنا خواهیم کرد با ما همراه باشید .

دلایل استفاده از چسب بینی

به طور کلی چسب زدن به بینی فرد دو هفته های سوم بعد از عمل جراحی بینی و چسب زدن به بینی بعد از گذشت 3 هفته بعد از عمل جراحی نیز ذکر شده است ؛ در سه هفته اول بعد از عمل جراحی بینی بعد با چسب زدن به بینی فرد بیمار به بخیه های داخلی هم کمک بسیاری می کند تا فرم بینی نیز بسیار متناسب تر شود ؛ برای مثال در نوک بینی فرد بخیه های بسیاری برای نگه داشتن فرم بینی به حالت سر بالا وجود دارد که با استفاده از چسب زدن به بینی به آن ها کمک بسیاری می شود تا به همان حالت سر بالا فرم خود را بگیرد و فشار بسیاری بر روی آن ها نباشد .

یک سری از چسب ها برای پوست بینی می باشد که با چسب زدن بر روی قسمت بالای نوک بینی موجب می شود که پوستی که جدا شده است دوباره به بینی فرد چسبیده و فرم خود را بگیرد ، البته باید این نکته را بدانید که اگر در هفته های اول عمل جراحی بینی چسب بسیار محکم زده شود و موجب می شود که پوست حالت کم خون را به خود گرفته و دچار ورم و التهاب بسیاری شود . پس به همین دلیل به هیچ وجه محکم زدن چسب بر روی بینی را به افراد بیمار توصیه نمی کنیم زیرا موجب خط افتادن و زخم بر روی بینی های می شود که نتیجه بسیار بدی را برای فرد بیمار به همراه دارد .

مورد بسیار مهم دیگر برای چسب زدن بینی به مدت 3 هفته بعد از عمل جراحی بینی که نقش بسیار مهمی را بر روی بینی ندارد بیشتر یک زنگ خطر از طرف فرد بیمار به اطرافیان او می باشد تا ضربه ای که به بینی فرد وارد نشود و همچنین از نظر برخی از پزشکان جراح چسب زدن به بینی کافی می باشد چرا که در طول این مدت زمان بینی کاملا مستعد ضربه می باشد و بعد از گذشت دو ماه هیچ تاثیری را نه بر روی فرم بینی و نه در محافظت از بینی و نه در دوران بهبود ورم بینی دارد .

آموزش جدا کردن چسب از روی بینی

آموزش چسب زدن بینی یکی از مهم ترین نکات بعد از عمل جراحی بینی می باشد ، داشتن دقت لازم در  جدا کردن چسب بینی از بینی های عمل شده مانند قرار دادن چسب بر روی بینی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و به این موضوع حتما توجه داشته باشید که یکی از اهداف بسیار مهم چسب زدن به بینی بعد از عمل جراحی کمک به پیوستن پوست به بافت های زیرین بینی می باشد ، همچنین اگر با بی دقتی از یک طرفی شروع به جدا کردن چسب از روی بینی کنید عمل جراحی موفقی نخواهید داشت . به همین خاطر به افراد توصیه می شود که در زیر روش آب گرم اقدام به برداشتن چسب بینی خود کنید به طوری که چسب بینی شما به خوبی مرطوب شده باشد و به آن مقداری صابون آغشته  کنید که با انجام این کار کار شما را برای برداشتن چسب بینی بسیار آسان تر می کند ، حالا باید به آرامش شروع به برداشتن چسب از روی بینی خود کنید به گونه ای که پوست شما به هیچ عنوان کشیده نشود .

تعویض چسب بینی 

به طور کلی زمان عوض نمودن چسب بیتی به نوع پوست فرد کاملا بستگی دارد ، افرادی که نوع پوست آن ها معمولی می باشد و میزان چربی آن ها کاملا معمول می باشد حتما توصیه می شود که یک روز در میان چسب بینی خود را تعویض کنید اما اگر شما جزو آن دسته افرادی هستید که دارای بینی های از نوع چرب هستید می توانید این کار را هر روز انجام دهید و آن دسته از افرادی که دارای بینی های خشک می باشند هر 3 روز یک بار می توانند چسب بینی خود را تعویض نمایند ، بعد از آن که چسب بینی خود را از روی بینی جدا کرده اید به مدت 2 تا 3 ساعت اجازه دهید که پوست بینی کمی هوا بخورد و به راحتی تنفس کنید و بعد از آن اقدام به چسب زدن بینی کنید .

آموزش جدا کردن چسب از روی بینی

به غیر از چسب زدن به بینی دیگر چه روش هایی به درمان التهاب و تورم بعد از عمل بینی کمک می کند ؟ 

در عمل جراحی به روش باز و چه در عمل جراحی به روش بسته تورم بعد از انجام عمل جراحی بینی یک امر کاملا طبیعی می باشد ، دلیل متورم شدن بینی بعد از عمل جراحی بینی بریدگی هایی می باشد که در طول زمان عمل جراحی بر روی بینی افراد زده می شود و موجب می شود که بینی به صورت موضعی دچار تورم شود ، اگر در طول عمل جراحی بینی فرد بیمار نیاز به شکستن داشته باشد بعد از عمل جراحی نه تنها بینی فرد بلکه گونه ها و زیر چشم هم ورم بیشتری را دارد که در ادامه شما را با برخی از راه کار های کاهش میزان تورم بعد از عمل جراحی بینی کمک بسیاری می کند آشنا کنیم .

اسپلینت بینی : بعد از تمام شدن عمل جراحی زیبایی بینی به مدت یک هفته اسپلینت و یا آتل بر روی تیغه های بینی افراد قرار گزاشته می شود تا از تورم بینی به اندازه کافی جلوگیری شود ،

اسپلینت های داخلی بینی : بعد از انجام عمل جراحی بینی نه تنها بافت زیر پوست بینی افراد بلکه مجاری هوا هم به طور کامل متورم می شود و به همین خاطر بعد از تمام شدن عمل جراحی بینی پزشک جراحی بینی این مجاری های تنفسی را نیز اسپلینت های مخصوصی را قرار می دهد که هم از میزان تورم آن کمتر کند و هم مجرای تنفسی را به طور کامل باز نگه دارد .

کمپرس های یخ : به طور کلی با استفاده از کمپرس های یخ در روز های اول بعد از انجام عمل جراحی بینی کمک بسیار زیادی به کمتر شدن میزان تورم در بینی می کند اما ان کمپرس های یخ باید بر روی گونه های خود قرار دهید و باید از قرار دادن مستقیم این کمپرس ها به طور مستقیم بر روی بینی خودداری فرمایید ، در صورتی که از کمپرس های یخ به طور مستقیم بر روی بینی قرار دهید انجام این کار می تواند غضروف پیوندی و یا استخوان آن را به طور کامل جا به جا کند .

برمولین : برمولین ها داروهایی می باشند که از میوه های آناناس گرفته شده است و بدون نسخه پزشک نیز به فروش می رسد و این دارو ثابت شده است که به درمان التهاب ناشی از عمل جراحی کمک بسیار زیادی را می کند ، با استفاده از این دارو ها باید به مدت یک روز قبل از عمل جراحی شروع کنید .

در صورتی که از بعد از عمل جراحی به روش باز ، باز هم احساس تورم کردید به هیچ وجه نگران نباشید چرا که این موضوع بسیار طبیعی می باشد و می توان به طور کامل گفت که کبودی ها در یک سوم بالایی بیمی به مدت 5 تا 6 ماه و در 6 تا 9 ماه پایینی و یک سوم پایینی به مدت 9 تا 12 ماه این تورم باقی می ماند ، بعد از عمل جراحی بینی یک سال کامل زمان نیاز دارید تا تورم در نوک بینی به طور کامل برطرف شود  .

آموزش جدا کردن چسب از روی بینی

بهترین زمان چسب زدن بینی

به طور کلی استفاده از چسب بینی بلافاصله بعد از برداشتن گچ بر روی بینی شروع می شود که انجام ان کار حداقل به مدت 6 ماه بعد از عمل جراحی ادامه دارد ، اگر می توانید که چسب زدن به بینی خود را حتی در روز ها هم تحمل کنید بینی خود را روز ها هم چسب بزنید .

چسب زدن به بینی خود را بعد از گذشت 6 هفته بعد از عمل جراحی قطع کنید و اگر احساس کردید که بینی شما دوباره ورم کرده است می توانید به چسب زدن ادامه دهید .

عوارض اشتباه زدن چسب بینی 

همان طور که به شما گفته ایم چسب زدن به بینی دو هفته های اول عمل جراحی تاثیر بسیار زیادی را بر روی فرم بینی افراد دارد و به همین دلیل بهترین دکتر عمل بینی و با تجربه با توجه به میزان حساسیتی در این موضوع در دفعه های عمل جراحی دارید خود پزشک اقدام به چسب زدن بر روی بینی بیمار را دارد .

همچنین اگر چسب زدن به بینی به صورت درست انجام نشده باشد و چسب بر روی زیر تیغه بینی با فشار بسیار زیادی چسبانده شود نوک بینی نیز با فشار به سما بالا می رود و باعث افتادن چین بر پشت بینی هم می شود .

کلام آخر 

از این که ما را تا آخر مقاله آموزش چسب زدن بینی همراهی کردید از شما سپاس گزاریم ، همچنین همان طور که گفتیم چسب زدن به بینی از مهم ترین عوامل موفقیت در بینی بعد از عمل جراحی می باشد و دارای یک سری قوانین می باشد که در بالای مقاله شما را با آن ها آشنا کرده ایم، اگر نظر و یا پیشنهادی در این زمینه دارید ممنون می شویم که با ما نیز در میان بگذارید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)