بینی

جراح بینی بدون درد و کبودی

ما در این مقاله سعی داریم شما را با جراح بینی بدون درد و کبودی آشنا کنیم. عمل جراحی بینی یکی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی است. جراحان پلاستیک در ایران موفق ترین و بهترین جراحان بینی هستند که از کشور های همسایه برای انجام جراحی به کشور ما می آیند. اما جراحی بینی بر خلاف زیبایی هایی در ظاهر افراد ایجاد می کند می تواند عوارضی و درد و و کبودی هایی بر جای بگذارد. برای آشنا شدن با جراح بینی بدون درد و کبودی با ما همراه باشید.

جراحی بینی یا رینوپلاستی چیست ؟

عمل جراحی بینی یا رینوپلاستی یکی از محبوب ترین عمل های جراحی در دنیا در ایران است. افراد بسیاری از این جراحی استفاده می کنند. این جراحی به نوع بینی هر فرد بستگی دارد و جراح باید تشخیص دهد که کدام از روش های جراحی برای او مناسب است. در ان عمل با ایجاد برش هایی در بینی جراح پلاستیک در استخوان ها و غضروف ها بینی تغییر ایجاد می کند و فرم بینی را تغییر می دهد.

جراحی رینوپلاستی شامل جراحی بینی ترمیم می شود که در این جراحی جراح پلاستیک به ترمیم بینی و بازسازی فرم بینی که قبلا جراحی شده می پردازد. عمل جراحی بینی ترمیمی امکان دارد یک عمل طولانی باشد و امکان دارد در این جراحی فرد به پیوند غضروفی نیاز داشته باشد که برای از غضروف های گوش گرفته می شود و بینی پیوند زده می شود.

جراحی بینی یا رینوپلاستی چیست ؟

جراحی بینی چگونه انجام می شود ؟

شما باید اول تحت بیهوشی قرار گیرند تا روند جراحی در آرامش شما انجام شود و دردی را متوجه نشوید. در مرحله بعد مهم ترین اقداماتی که با هدف ایجاد تغییرات باید انجام شود ایجاد برش ها در بخش های مختلفی از بینی است. این برش ها بر اساس روش های مختلفی انجام می شود که تشخیص پزشک و شرایط کلی بینی افراد انتخاب می شود. بعداز اینکه پوست بینی از استخوان و غضروف های زیرین بینی جدا شد برش هایی در ناحیه استخوانی اضافی بینی ایجاد می شود تا بخش های اضافی آن از بدنه اصلی جدا شود.

پوست اضافی غضروف اضافی و چربی های اضافی در طول روند جراحی برداشت می شود تا سایز و فرم کلی بینی بهتر می شود. با انجام بخیه در بخش های داخلی و بیرونی می توان محل برش ها را بست و روند جراحی بینی با بخیه زدن و پانسمان تمام می شود.

عمل بینی در ظاهر افراد چه تاثیری دارد ؟

عمل بینی برای زیبایی چهره انجام می شود یا برای از بین رفتن بیماری های مربوط به بینی می توان تاثیر گذار باشد. در ادامه با تاثیر عمل بینی در ظاهر آشنا می شوید :

 • عمل بینی می تواند باعث تغییر سایز بینی شود.
 • با عمل بینی می توانید قوز بینی خود را از بین ببرید.
 • عمل بینی باعث تغییر در سایز سوراخ های بینی شود.
 • جراحی بینی باعث تغییر ظاهر بینی های گوشتی و استخوانی شود.
 • جراحی بینی می تواند باعث برطرف شدن انحراف و پولیپ بینی می شود.

بینی های استخوانی و گوشتی چه ویژگی هایی دارند ؟

افرادی که بینی های گوشتی دارند باید برای دیدن نتیجه منتظر بمانند زیرا دوران بهبود بینی و دیدن نتیجه بینی نیاز به زمان زیادی دارد. بینی های استخوانی در مقایسه با بینی های گوشتی نتیجه بهتری را نشان می دهد. بینی های که پوستی نازک و غضروف سفت و محکمی دارند استخوانی هستند. بینی های استخوانی برای برطرف کردن قوز بینی و برآمدگی آن باید جراحی بینی انجام دهند.

بینی گوشتی پوستی ضخیم دارد. غضروف ضعیف و نرم تر و نوک پهن و بزرگی دارند و غدد چربی روی بینی وجود دارد. عمل بینی گوشتی باعث برطرف شدن افتادگی نوک بینی می شود و پهن بودن نوک بینی را از بین می برد. عمل بینی های استخوانی راحت تر انجام می شود و نتیجه ان بهتر است. تراشیدن بینی استخوانی به دلیل غضروف محکم آسانتر است.

دلیل انجام جراحی بینی چیست ؟

بینی یک عضو مهم در چهره افراد است که باعث زیبایی در چهره می شود زیرا بینی در مرکز صورت قرار دارد. این زیبایی می تواند از نظر هر فردی متفاوت باشد. بینی های انحراف دار و گوشتی و بزرگ می تواند ایرادهایی باشد که با جراحی بینی رفع می شود. بهترین راه برای از بین بردن این مشکلات انجام جراحی بینی یا عمل بینی است. عمل بینی یا رینوپلاستی یک جراحی پرطرفدار در دنیا است که برای زیباسازی بینی و از بین بردن ایرادات و مشکلات آن انجام می شود. بیشتر افراد که جراحی بین انجام می دهند برای زیباتر شدن آن این کار را انجام می دهند. عمل بینی می تواند انحراف، پولیپ، شکستگی، کج بودن و سپتوم را درمان کند. تعداد افرادی که می خواهند جراحی بینی انجام می دهند روز به روز بیشتر می شود.

مدل های عمل بینی

مدل های عمل بینی به سه دسته تقسیم می شود :

عمل بینی طبیعی : عمل بینی طبیعی برای از بیت بردن عیب های ظاهری در عین حفظ کردن ظاهر طبیعی بینی انجام می شود. این نوع عمل در آقایان بیشتر رواج دارد. علاوه بر حفظ عملکرد تنفسی بینی و ظاهر بینی آن مورد عمل قرار می گیرد.

عمل بینی فانتزی یا عروسکی : جراحی بینی که با هدف کوچک تر کردن سایز بینی انجام می شود عمل بینی فانتزی گفته می شود. در این نوع عمل باید پزشک زیبایی تخصص و تجربه داشته باشد. کوچک شدن سایز بینی می تواند مشکلات تنفسی را به وجود بیاورد. این تغییر سایز و بالا رفتن نوک بینی باعث تغییر زاویه بین بینی و لب می شود. اگر این تغییر زاویه زیاد باشد بینی حالت خوکی می شود و علاوه بر مشکلات تنفسی زیبا هم نیست.

عمل بینی نیمه فانتزی : عمل بینی نیمه فانتزی ویژگی و خصوصیت های هر دو نوع عمل را دارد. علاوه بر اینکه نتیجه کار شما یک بینی طبیعی دارید اما داشتن مقداری قوس روی بینی نشان دهنده عمل زیبایی بینی می باشد. این نوع عمل بینی در بین خانم ها رواج دارد.

چند نوع روش عمل بینی وجود دارد ؟

عمل بینی به دو روش باز و بسته انجام می شود که در ادامه با آن ها آشنا می شود :

عمل بینی به روش بسته : جراحی زیبایی بینی به روش بسته روشی است که الویت دارد زیرا همه برش های جراحی در داخل بینی انجام می شود و زخم ها همه داخلی هستند. برش ها پنهان هستند و پزشک می تواند به نقاط زیادی از بینی دسترسی یابد تا به به طیف وسیعی از موارد زیبایی و ساختاری رسیدگی کند.

عمل بینی به روش باز : جراحی زیبایی بینی به روش باز به پزشک این امکان را می دهد که به غضروف و استخوان های بینی دسترسی داشته باشد اما امکان دارد جای زخم  کوچک بر روی بینی باقی بماند. در این روش با ایجاد یک برش در ناحیه غضروف بین دو بینی پزشک می تواند پوست را از نوک بینی بلند کند و غضروف را بسیار دقیق شکل دهد. هنگام بهبودی جای برش یک زخم بسیار کوچک و تقریبا نادیده بر بینی می ماند.

مدل های عمل بینی 

قبل از عمل بینی باید چه کرد ؟

قبل از جراحی بینی بیماران می توانند برای بهبود سریع جای عمل، کم کردن عوارض بعد از جراحی و کاهش خطرات احتمالی انجام دهند. در ادامه به مراقبت های قبل از عمل می پردازیم :

رژیم غذایی : در هفته های انتهایی جراحی بینی رعایت رژیم غذایی سالم برای بیماران مهم است. تغذیه نامناسب باعث پیری سرعت در بهبودی و کاهش خطر ابتلا به عفونت می شود. افراد باید حجم زیادی میوه و سبزیجات، دانه های غلات حاوی پروتئین مصرف کنند. مکمل های تغذیه ای هم مناسب هستند. پزشکان می توانند مکمل های خاصی از جمله ویتامین A، ویتامین C و بروملین را به کسانی که قصد انجام عمل زیبایی بینی را دارند، توصیه کنند.

افرادی که می خواهند جراحی بینی انجام دهند باید از بعضی از مواد غذایی و مکمل های خاص که می تواند باعث کاهش سرعت بهبودی و عوارض جراحی می شود دوری کنند. بیماران باید مکمل های حاوی ویتامین E، زنجبیل، گینگو و جینسنگ را استفاده نکنند. بعضی از مکمل های هومیوپاتی و گیاهی می توانند عوارض زیادی مانند بی هوشی را ایجاد کنند. بیماران قبل از هر تغذیه باید با پزشک خود مشورت کنند. الکل می تواند توانایی کبد برای متابولیزه کردن صحیح را تحت تاثیر قرار دهد. اکثر پزشکان توصیه می کنند بیماران در هفته های قبل از جراحی از نوشیدن مشروبات الکلی اجتناب کنند.

داروها : هنگام آماده شدن برای جراحی بینی باید درباره همه داروهایی که مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید زیرا بعضی از داروها می توانند عوارض قبل یا بعد از عمل ایجاد کنند. پزشک می تواند به طور موقت برای بیمار دارویی جایگزین تجویز کند. بیماران باید از مصرف آسپرین، ایبوپروفن و رقیق کننده خون جلوگیری کنند.

سیگار کشیدن : مصرف تنباکو جریان خون را در همه بدن کاهش می دهد. اکسیژن نمی تواند به سرعت به محل برش برسد و افراد سیگاری امکان دارد زمان بیشتری برای بهبود بعد از عمل نیاز داشته باشند و خطر ابتلا به عفونت و زخم های نامطلوب در آن ها بیشتر است. سیگاری ها از انجام جراحی بینی رد صلاحیت نمی شوند بلکه باید دو هفته قبل از جراحی بینی سیگار را کنار بگذارند.

آماده سازی برای بهبود : بهبود جراحی بینی امکان دارد چند هفته طول بکشد و بیماران باید بر اساس مدت زمان بهبودی آمادگی لازم داشته باشند. آن ها باید دو هفته از کار خود بگذرند و کسی را پیدا کنند که بتواند برای چند روز به آن ها کمک کند تا به کارهای روزانه شان برسند. بعد از جراحی بینی جویدن می تواند اذیت کننده باشد به همین دلیل بیماران باید چند روز اول غذای نرم بخورند.

از کجا متوجه شویم که بینی ما گوشتی است یا استخوانی ؟

 • پوست بینی شما ضخیم است.
 • قسمت تحتانی یعنی نوک بینی پهنی دارید که استخوانی در زیر آن احساس نمی شود.
 • پوست بینی شما چرب و منافذ روی بینی شما بزرگ است.
 • پره های بینی شما بلند تر  پهن تر و ضخیم است ، بینی شما از انواع بینی گوشتی به حساب می آید.
 • ولی در غیر این صورت بینی شما بینی استخوان محسوب می شود.

سن مناسب برای جراحی بینی چه سنی است ؟

هنگامی که به سن بلوغ می رسیم تغییرات در ظاهر و صورت دیده می شود که این تغییرات باعث می شود احساس کنیم نازیبا هستیم و به دنبال عمل های زیبایی می باشیم. یک از مواردی که تصمیم به آن می گیریم جراحی بینی است. تغییرات ناگهانی سن بلوغ باعث می شود عمل بینی در بین نوجوانان رواج داشته باشد اما برای عمل بینی باید صبر کنیم که صفحات رشد بینی بسته شود. در دختران سن 15 سالگی و در پسران سن 16 سالگی صفحات رشد بسته می شوند. بهترین زمان برای عمل بینی در دختران 16 سالگی و در پسران 17 سالگی است.. اگر می خواهید جراحی بینی انجام دهید باید صبر کنید تا صفحات رشد بینی شما بسته شود.

جراحی بینی چه نتیجه ای دارد و تا چه مدت طول می کشد ؟

نتیجه جراحی بینی و مدت زمان آن بسته به نوع بینی و تغییرات مورد نظر است. با این حال هیچ جای زخمی قابل دیدن نیست زیرا برش های جراحی در داخل بینی یا در امتداد بینی چین های طبیعی سوراخ بینی ایجاد می شود. اگر هدف ساختار استخوان است جراح به طور کامل تغییرات را داخل بینی انجام می دهد به همین دلیل پوست دست نخورده می ماند و طبیعی می شود تا متناسب با اندازه یا شکل جدید باشد. جراحی زیبایی بینی دو ساعت طول می کشد و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

جراحی بینی چه مزایای دارد ؟

اکثر افراد خواستار جراحی بینی هستند. به دلیل جنبه های زیبایی این روش جراحی را انتخاب می کنند اما نکته این است که جراحی بینی می تواند مزایای دیگری داشته باشد. جراحی بینی به رفع مشکلات تنفسی کمک می کند در بعضی موارد تغییر فرم بینی می تواند باعث اصلاح مشکلات سینوسی و مشکلاتی مانند انحراف تیغه میانی شود. این موردی است که جراح پلاستیک باید به بررسی آن بپردازند و تمام جزئیاتی که بیمار را آزار می دهد مد نظر قرار دهد. جراحی بینی هدف های دیگری دارد. این روش جراحی به اصلاح و رفع نامتقارن بودن بینی و برقراری تناسب و هارمونی بیشتر صورت کمک می کند. پهن بودن سوراخ های بینی، عریض بودن پل بینی، قوز روی پل بینی و نافرمی های نوک بینی با این روش جراحی قابل اصلاح می باشد.

عواملی که باعث نازک یا ضخیم شدن پوست بینی می شود :

ضخامت پوست بینی در تعیین روش های مورد نیاز در جراحی مهم است. ضخامت پوست به بسیاری از عوامل مربوط می شود اما بیشتر یک ویژگی است که به ارث می رشد. ویژگی های مختلفی برای درک تفاوت بین پوست نازک و ضخیم وجود دارد. پوست نازک می تواند شکل غضروف های زیرین و ساختار بینی را آشکار کند در حالی که ساختار زیرین بینی در افراد با پوست ضخیم تر و تخلخل بیشتر و کمتر دیده می شود.

مدل های عمل بینی 

عوارض بعد از جراحی بینی

عوارض عمل بینی می تواند دائمی یا موقتی باشد. عوارض موقت کمی بعد از جراحی از بین می رود. میزان این عوارض به حساسیت بدن و میزان واکنش بدن به عمل است. حدود 10 روز بعد از عمل بینی و با مراقبت های بعد از عمل این عوارض از بین می رود. در ادامه با عوارض بعد از جراحی بینی آشنا می شوید :

 • درد که با مصرف قرص های مسکن مثل استامینوفن می توان به کاهش درد کمک کرد.
 • ورم یکی از عوارض شایع بین افراد است. کسانی که عمل زیبایی بینی انجام دادند با قرار دادن کیسه یخ می تواند به کاهش این ورم کمک کرد. مقدار بیشتر ورم بعد از دو هفته از عمل بینی فروکش می کند. مقدار جزئی ورم که در بینی می ماند، تا شش ماه بعد از عمل از بین می رود.
 • کبودی زیر چشم و ناحیه اطراف بینی بعد از عمل بینی بسیار شایع است. این علامت کمی بعد از عمل بینی از بین می رود.

عوامل موثر بر هزینه جراحی زیبایی بینی :

عوامل مختلفی بر هزینه جراحی بینی تاثیر گذار است که در ادامه به آن ها می پردازیم :

تجربه جراح : هزینه جراحی بینی با توجه به تجربه و مهارت جراح و سابقه کاری او می تواند متفاوت باشد زیرا جراحی که چند سال عمل بینی انجام داده با چالش های عمل آشنایی دارد و هزینه بیشتری دریافت می کند.

نوع بینی : بینی افراد در تعیین هزینه جراحی سهم دارد. افرادی که بینی گوشتی ای غضروفی دارند هزینه بیشتری برای عمل بینی پرداخت می کنند اما هزینه جراحی بینی استخوانی کمی کمتر است. عمل ترمیمی بینی اگر توسط جراح دیگری انجام شود هزینه بیشتری از عمل اول دارد.

منطقه جغرافیایی  : منطقه جغرافیایی می تواند کی از عواملی باشد که در هزینه جراحی بیتی تاثیر گذار است. برای مثال هزینه جراحی بینی در تهران با شهرستان های کوچک قابل مقایسه نیست.

کلام آخر

قبل از انجام جراحی بینی از افراد با تجربه و کسانی که قبلا جراحی بین انجام دادند کمک بخواهید. سعی کنید بهترین کلینیک و با تجربه ترین پزشکان را انتخاب کنید. ممنون از اینکه تا ادامه مقاله جراح بینی بدون درد و کبودی همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دریافت مشاوره (کلیک کنید)