بینی

جراحی بینی عروسکی

ما در این مقاله سعی داریم شما را با جراحی بینی عروسکی آشنا کنیم. امروزه همه افراد به دنبال راهی برای زیباتر شدن می گردند و یکی از این راه ها جراحی زیبایی بینی است که بسیاری از افراد به این جراحی علاقه دارند و در هر سن و سالی از این جراحی استفاده می کنند. جراحی بینی می تواند باعث زیباتر شدن چهره و صورت و تغییر فرم بینی شود. جراحی بینی انواع و مدل های مختلفی دارد که بسته به نوع پوست و مشکلات بینی صورت می گیرد. در ادامه برای آشنا شدن با جراحی بینی عروسکی با ما همراه باشید.

جراحی بینی چیست ؟

جراحی بینی باعث تغییر شکل بینی می شود و می توان باعث اعتماد به نفس در افراد شود. جراحی بینی هم از نظر درمانی و هم از نظر زیبایی کاربرد دارد یعنی می تواند مشکلات ظاهر بینی و مشکلات تنفسی را برطرف کند. بخش بالایی بینی را استخوان و بخش پایینی بینی را غضروف تشکیل می دهد. جراحی بینی می تواند استخوان، پوست و غضروف را تغییر دهد و به شکل دلخواه شما در بیاورد. قبل از جراحی بینی باید به پزشک مراجعه کنید و خواسته و انتظارات خود را به پزشک بگویید. قبل از جراحی پزشک بینی شما را بررسی می کند و ویژگی های بینی شما را مشخص می کند و تعین می کند آیا شما می توانید جراحی بینی انجام دهید یا خیر.

جراحی بینی چیست ؟

دلیل انجام جراحی بینی چیست ؟

یکی از اعضای اصلی در صورت بینی است که در مرکز صورت قرار دارد و باعث زیبای صورت می شود. این زیبایی می تواند از نظر هر فردی فرق کند. بینی هایی که گوشتی و بزرگ هستند یا بینی هایی که انحراف دارند مشکلاتی هستند که بیشتر افراد آن را دارا هستند. بهترین راه برای اینکه از این مشکلات خلاص شوید جراحی بینی است. جراحی بینی کی از پرطرفدار ترین جراحی های زیبایی در کشور است که بیشتر در کشور ایران رایج است و همه افراد از کشور های دیگر به ایران می آیند تا بینی خود را جراحی کنند. جراحی بینی می تواند مشکلاتی مانند سپتوم بینی، کج بودن بینی، شکستگی را از بین ببرد.

مدل های عمل بینی

جراحی بینی به سه روش جراحی بیتی طبیعی، جراحی بینی فانتزی، جراحی نیمه فانتزی تقسیم می شود.

جراحی بینی طبیعی :

جراحی بینی طبیعی کی از روش های جراحی بینی است که بیشتر افراد به این روش علاقه دارند مخصوصا آقایان زیرا می خواهند بینی طبیعی داشته باشند. در این روش ایرادات و مشکلات بینی شما برطرف می شود و شما یک بینی طبیعی دارید.

جراحی بینی فانتزی یا عروسکی :

با جراحی بینی سایز بینی شما تغییر می کند و کوچک می شود. یکی دیگر از مدل های جراحی بینی،  فانتزی یا عروسکی است که باید در انتخاب پزشک برای این مدل جراحی دقت کنید زیرا پزشک باید با تجربه و با مهارت باشد و باعث مشکلات تنفسی نشود. در این روش پزشک باید به فاصله بین بینی و لب توجه کند و بینی حالت خوکی نگیرد زیرا هم ظاهر بینی زشت می شود و هم باعث به وجود آمدن مشکلات تنفسی در افراد می شود.

جراحی بینی نیمه فانتزی :

یکی دیگر از روش های جراحی بینی روش نیمه فانتزی است که بیشتر خانم ها به این رو علاقه دارند و از این روش استفاده می کنن زیرا این روش هر دو ویژگی ها و خصوصیات روش های بالا را دارد یعنی شما یک بینی طبیعی با کمی قوس روی بینی دارید.

جراحی بینی روی بینی استخوانی و گوشتی :

برای اینکه متوجه شوید بینی شما  استخوانی است یا گوشتی باید قبل از جراحی بینی به پزشک مراجعه کنید تا پزشک با معاینه به شما بگوید بینی شما استخوانی است یا گوشتی. بینی هایی که غضروف محکمی دارد و پره های کوچک و نازکی دارد و لایه چربی در آن ها کم است بینی استخوانی هستند. اما بینی هایی که غضروف نرم و ضعیفی دارند و نوک آن ها پهن است و غدد چربی روی آن ها بیشتر است بینی های گوشتی هستند. جراحی بینی استخوانی راحت از بینی استخوانی است و نتیجه آن زودتر مشاهده می شود. جراحی بیتی در بینی های استخوانی برای از بین رفتن قوز و برآمدگی بینی و از بین رفتن پولیپ و کوچک شدن سایز بینی صورت می گیرد. جراحی بینی در بینی های گوشتی سخت تر از بینی های استخوانی است زیرا غضروف آن نرم است و تراشیدن آن سخت است. برای اینکه نتیجه شما بهتر باشد باید اسکلت بینی را تقویت کنید. یکی از مرحله ها در جراحی بینی گوشتی برداشتن لایه چربی است که باعث بهتر شدن نتیجه بینی می شود. غدد چربی در بینی های گوشتی زیاد است و برای نتیجه گیری از این جراحی ها باید صبور باشد.

چه افرادی می توانند جراحی بینی انجام دهند ؟

همه افرادی که می خواهند مشکلت بینی آن ها برطرف شود می توانند جراحی بینی انجام دهند. افرادی که می خواهند فرم بینی آن ها درست شود، افرادی که می خواهند افتادگی نوک بینی آن ها از بین برود، ارادی که می خواهند گوشت زیاد و اضافه بینی برطرف شود، افرادی که بینی آن ها قوز دارد و بینی آن ها عقابی است و افرادی که نوک بینی آن ها پهن است و می خواهند آن را از بین ببرند می توانند از جراحی بینی استفاده کنند.

چه افرادی نمی توانند جراحی بینی انجام دهند ؟

بعضی از افراد نمی توانند جراحی بینی انجام دهند و جراحی بینی برای آن ها ممنوعیت دارد. در ادامه با این افراد آشنا می شوید :

 • افراد سیگاری که در طول روز تعداد زیادی سیگار می کشند
 • زنان باردار
 • خانم های زیر 16 سال و آقایان زیر 18 سال
 • افراد مبتلا به بیماری های انعقاد خون
 • افراد مبتلا به چاقی شدید
 • افراد مبتلا به بیماری های خاص مانند سرطان یا دیابت
 • خانم هایی که کمتر از 6 ماه از زایمان آن ها می گذرد
 • افرادی که به صورت حرفه ای یا غیر حرفه ای ورزش های سنگین و مبارزه ای مانند تکواندو، بوکس، کشتی و … انجام می دهند
 • کسانی که عمل بینی اولیه آن ها کمتر از 1 سال پیش انجام شده است
 • افرادی که به دلیل روانی فرم بینی خود را نامناسب می بینند

چقدر زمان لازم است تا کاملا به بهبودی برسید ؟

یک هفته از کار و مدرسه خود باید بگذرید و مرخصی بگیرید. در هفته های اول هر روز بهتر از روز های بعد می شوید. ممکن است در روز های اول دچار کبودی و ورم باشید و کمی احساس در کننید که این مسائل بیشتر طبیعی به نر می رسد و شما باید با مراقبت ها از این اتفاقات جلوگیری کنید و آن ها را کاهش دهید. بعد از یک هفته گچ و آتل شما باز می شوید و شما به طور کامل خوب می شوید اما امکان دارد که ورم و کبودی شما کمی باقی بماند که اصلا جای نگرانی نیست و بعد از گذشت چند روز از بین می رود و شما می توانید به کار خود ادامه دهید.

جراحی بینی چگونه انجام می شود ؟

افراد به دلایل مختلفی دست به جراحی بینی می زنند برای مثال بعضی از افراد بینی بزرگی دارند و از این بابت ناراحت هستند و به دنبال راهی برای کوچک تر شدن سایز بینی هستند. بعضی از افراد نمی توانند گمان می کنند شکل بینی آن ها خوب نیست و با آن کنار نمی آیند. افرادی که بینی آن ها قوز دارد و عقابی است و استخوان بینی آن ها حلالی شکل است می توانند جراحی بینی انجام دهند و با جراحی بینی می توانند قوز بینی خود را برطرف کنند.  این مشکلات می تواند مادرزادی باشد یا در اثر شکستگی  و یا ژنتیکی باشد.

بعضی دیگر برای اینکه بتوانند راحت تر نفس بکشند دست به جراحی بینی می زنند که این روش بیشتر جنبه درمانی دارد. بیشتر افرادی که مشکل انحراف بینی دارند جز دسته درمانی هستند. جراحی این افراد با تغییر وضعیت مجاری بینی و مشکلات تنفسی و  شکل ظاهری تغییر می کند. جراحی بینی می تواند نقش مهمی در از بین رفتن ایرادات داشته باشد و می تواند شکل دلخواه شما را به وجود بیاورد.

مدل های جراحی بینی

ویژگی های بهترین کلینیک جراحی بینی

یکی از موارد مهم در جراحی بینی انتخاب پزشک و انتخاب کلینیکی است که می خواهید جراحی بینی انجام دهید. برای آشنا شدن با ویژگی های بهترین کلینیک جراحی بینی با ما همراه باشید.

نمونه کار :

قبل از جراحی بینی باید از کلینیکی که می خواهید جراحی بینی انجام دهید اطمینان داشته باشید و نمونه کارها قبل و بعد از جراحی آن کلینیک را مشاهده کنید. اگر نتیجه کار آن ها عالی و مورد پسند شما بود می توانید به این کلینیک ها مراجعه کنید.

پزشکان و متخصصان :

یکی از موارد مهم در جراحی بینی انتخاب جراح با تجربه و با مهارت است که می تواند در نتیجه جراحی بینی شما به شما کمک کند. اگر به یک کلینیکی که هیچ اطلاعاتی درباره آن ندارید و از پزشکان تجربه کافی نداشته باشند نتیجه جراحی شما هم مناسب نیست. پس مهم ترین کار قبل از جراحی بینی انتخاب جراح با تجربه است.

سابقه کلینیک :

کلینیک هایی که تازه تاسیس شدند با تبلیغ ها و پایین آوردن هزینه ها می خواهند مشتری جذب کنند اما کلینیک هایی که سابقه کاری زیادی دارند بدون هیچ تبلیغی همیشه مشتری دارند و همه افراد از آن تعریف می کنند. این کلینیک ها به علت داشتن پرسنل مجرب توسط خود افراد به دیگران معرفی می شوند که طبیعی ترین نوع تبلیغ می باشد. اگر کلینیکی پیدا کردید که همه افراد از آن تعریف می کنند شک نکنید که پزشکان متخصصی دارد.

رضایت مشتریان :

بیلبورد های تبلیغاتی در هر جای قابل اعتماد نیست و نمی شود به راحتی جراحی بینی انجام داد. از افرادی قبلا جراحی بینی انجام دادند پرس و جو کنید و اگر از نتیجه کار جراحی خود راضی بودند می توانید نزد آن کلینیک و پزشک اقدام به جراحی بینی کنید. اگر اسم یک کلینیک را از چند نفر شنیدید می توانید مطمئن شوید که این مجموعه خوب است و گزینه مناسبی است.

 

جراحی بینی طبیعی و جراحی بینی عروسکی چه تفاوتی دارند ؟

در جراحی بینی طبیعی شما یکی بینی طبیعی دارید و ایرادات بینی از بین می رود و در جراحی بینی بیش از اندازه کوچک نمی شود و چین های طبیعی اطراف بینی حفظ می شود. در بینی طبیعی بینی سربالا نمی شود و به دلیل کوچک شدن بینی مشکلات تنفسی برای افراد به وجود نمی آید. اما همه این موارد ممکن است در جراحی بینی عروسکی اتفاق بیفتد و بینی حالت عروسکی می گیرد  و باعث به وجود آمدن مشکلات تنفسی می شود.

روش های جراحی بینی :

جراح بینی به دو روش جراحی باز و بسته انجام می شود که در ادامه با آن ها آشنا می شوید :

جراحی بینی به روش بسته :

یکی از روس های جراحی بینی به روش بسته انجام می شود که این روش زمانی استفاده می شود که پزشک می خواهد تغییراتی کمی در بینی ایجاد کند و زیرا پزشک در این روش به همه نقاط بینی دسترسی کافی ندارد. برش ها در این روش داخل بینی انجام می شود و دیده نمی شود.

جراحی بینی به روش باز :

جراحی به روش باز یکی دیگر از روش های جراحی بینی است. پزشک در این روش به همه بخش های بینی دسترسی دارد و می تواند تغییرات زیادی در بینی به وجود بیاورد. این روش زمانی استفاده می شود که پزشک بخواهد تغییرات زیادی در بینی انجام دهد. برش های در این روش در بیرون بینی صورت می گرد و بعد از چند وقت از بین می روند. پزشک با یک برش در زیر بینی پوست را بلند می کند و می تواند غضروف و استخوان بینی را تغییر دهد.

مراقبت های قبل از جراحی بینی

برای اینکه خطرات و عوارض جراحی بینی را کاهش دهید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های قبل از جراحی بینی آشنا می شوید :

 •  8 ساعت قبل از عمل از خوردن و آشامیدن بپرهیزید.
 •  2 هفته قبل از عمل نباید از آسپرین استفاده کنید.
 • شب قبل از عمل دوش بگیرید.
 • دخانیات و نیکوتین باعث تنگ شدن رگ های خونی می شود و باعث اختلال گردش خون می شود به همین دلیل باید 2 هفته قبل از جراحی بینی از مصرف دخانیات پرهیز کنید.
 •  در روز عمل هیچ زیورآلاتی نباید همراه شما باشد.
 •  اگر لاک ناخن دارید آن را پاک کنید.
 • از خوردن و آشامیدن در روز عمل بپرهیزید.
 •  آزمایش و مدارک پزشکی خود را در روز عمل به همراه داشته باشید.
 •  روز قبل از عمل به میزان کافی آب بنوشید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی :

برای اینکه نتیجه مناسبی از جراحی بینی بگیرید و به نتیجه دلخواه خود برسید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های بعد از جراحی بینی آشنا می شوید :

 • برای نوشیدن مایعات از نی استفاده نکنید زیرا این کار نیاز به نفس بیشتر دارد که به بینی شما فشار زیادی وارد می کند.
 •  هنگامی که در بینی شما پد قرار دارد و پانسمان دارید با دهان نفس بکشید.
 • از غذاهای مایع و پوره شده استفاده کنید زیرا که جویدن و گاز زدن برای شما سخت است.
 • سعی کنید به آرامی مسواک بزنید و به لب بالا فشار وارد نکنید.
 • تا 1 ماه بعد از عمل بینی از عینک استفاده نکنید زیرا استفاده از عینک به بینی شما فشار وارد می کند امکان دارد روی شکل بینی شما تاثیر می گذارد.
 • تا 2 هفته بعد از عمل بینی سر خود را بالا نگه دارید. شب ها هنگام خوابیدن زیر سر خود از چند بالش استفاده کنید. این کار از خونریزی جلوگیری می کند. به کاهش ورم نیز کمک می کند.
 • جراح برای حفظ شکل بینی و محافظت از آن برای شما گچ بینی استفاده می کند. این گچ بعد از 1 هفته برداشته می شود.
 • هنگامی که بینی شما پانسمان دارد ایستاده زیر دوش قرار نگیرید.
 • از میوه و سبزیجات بیشتری استفاده کنید.
 • بعد از مرخص شدن از بیمارستان مراقبت هایی که در منزل انجام می دهید می تواند دوره نقاهت را برای شما راحت تر و کوتاه تر کند.
 • روش درست چسب زدن به بینی را از پزشک خود بپرسید. درست چسب نزدن بینی باعث بد حالت گرفتن و کج شدن آن می شود.
 • از انجام فعالیت های سنگین مثل ورزش دوری کنید. اما بعد از 3 تا 4 هفته بعد می توانید فعالیت خود را شروع کنید.
 • سعی کنید برای بروز احساسات کمتر فشار وارد کنید به آرامی بخندید.
 • هنگامی که بینی شما دارای پانسمان است برای حمام کردن ایستاده زیر دوش قرار نگیرید.
 • از گاز زدن و جویدن غذا خودداری کنید. این کار به بینی شما فشار وارد می کند و باعث خونریزی می شود.
 • حتما روی تخت دراز بکشید و سرتان را بالاتر از شانه قرار دهید زیرا این کار باعث کاهش خونریزی می شود.

مراقبت های قبل از جراحی بینی 

کلام آخر

سعی کنید قبل از جراحی بینی از افرادی که قبلا جراحی بینی انجام داده اند پرس و جو کنید و با آگاهی کامل دست به انجام جراحی بینی بزنید. بهترین کلینیک و بهترین پزشک را برای جراحی انتخاب کنید تا نتیجه مناسبی از جراحی بینی خود بگیرید. مراقبت های قبل و بعد از جراحی را به درستی انجام دهید. ممنون از اینکه تا پایان مقاله جراحی بینی عروسکی همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دریافت مشاوره (کلیک کنید)