بینی

جراحی بینی طبیعی

ما در این مقاله سعی داریم شما را با جراحی بینی طبیعی آشنا کنیم. امروزه جراحی بینی یکی از شایع ترین روش های جراحی زیبایی است که بیشتر افراد به آن علاقه دارند. همه افراد زیبا هستند و به دنبال راهی برای زیباتر شدن می گردند که جراحی بینی کی از این راه ها است. جراحی بینی کی از روش های است که می تواند باعث زیبایی چهره شود و تغییرات زیادی در فرم بینی ایجاد می کند و همچنین می تواند مشکلات بینی را از بین ببرد.

جراحی بینی طبیعی چیست ؟

یکی از بهترین و محبوب ترین جراحی های زیبایی، جراحی بینی طبیعی است که افراد در هر سن و سالی از این جراحی استفاده می کنند. کشور ایران یکی از کشور هایی است که آمار آن در جراحی زیبایی بینی نسبت به کشور های دیگر بیشتر است. جراحی بینی هم به صورت زیبایی و هم به صورت درمانی انجام می شود یعنی شما می توانید برای زیبا سازی چهره یا بینی خود آن را عمل کنید یا می توانید برای از بین بردن مشکلات جراحی انجام دهید. جراحی بینی طبیعی یا رینوپلاستی یکی از جراحی هایی است که ساختار بینی و سایز بینی را متعادل می کند و باعث زیبایی و از بین رفتن ایرادات بینی می شود و مشکلات تنفسی را از بین می برد.

جراحی بینی طبیعی چیست ؟

چه افرادی می توانند جراحی بینی طبیعی را انجام دهند؟

اکثر افراد می توانند جراحی بینی انجام دهند مگر این که دچار مشکل باشند. افرادی که می خواهند فرم بینی را درست کنند، افرادی که بینی آن ها قوز دارد، افرادی که نوک بینی آن ها پهن است و گوشت زیاد و اضافه دارند و می خواهند آن را از بین ببرند، افرادی که بینی آن ها افتاده است و انحراف و کجی بینی دارند می توانند از جراحی بینی طبیعی استفاده کنند.

روش های جراحی بینی طبیعی کدامند؟

جراحی بینی به دو روش باز و بسته صورت می گرد که در ادامه این مقاله به بررسی آن ها می پردازیم :

جراحی بینی به روش بسته :

جراحی بینی به روش بسته یکی از روش های جراحی زیبایی بینی است که در این رو پزشک دسترسی کمتری به همه نقاط بینی دارد و این روش برای زمانی است که پزشک می خواهد تغییرات کمی در بینی شما انجام دهد و بینی شما ایرادات زیادی ندارد. در این روش برش ها در داخل بینی است و دیده نمی شود.

جراحی بینی به روش باز :

یکی دیگر از روش های جراحی بینی، جراحی بینی به روش باز است که پزشک در این روش به همه نقاط بینی دسترسی دارد و می تواند تغییرات زیادی در بینی انجام دهد  و ایرادات بینی را از بین ببرد. برش ها در این روش روی بینی است و دیده می شود و بعد از مدتی از بین می رود. در این روش با یک برش بین دو بینی پزشک پوست را از نوک بینی بلند می کند و غضروف را شکل می دهد.

اقدامات قبل از عمل بینی طبیعی

قبل از جراحی بینی طبیعی برای این که عمل بدون خطر و عوارضی داشته باشید باید مراقبت هایی را انجام دهید که در ادامه با مراقبت های قبل از جراحی بینی آشنا می شوید :

رژیم غذایی :

در هفته های اول رعایت رژیم غذایی سالم برای بیماران مهم است. تغذیه مناسب موجب می شود به عفونت مبتلا شوید و سرعت بهبودی شما کمتر شود. افراد باید میوه و سبزیجات و دانه های غلات مصرف کنند که حاوی پروتئین باشد. مکمل های تغذیه ای هم مناسب می باشند. مکمل های خاص مثل ویتامین A، ویتامین C و بروملین را افرادی که می خواهند بینی خود را جراحی کنند مناسب است و پزشک می تواند این مکمل ها را به این افراد توصیه کند.

افرادی که می خواهند بینی خود را عمل کنند بادی بعضی از مواد غذایی و مکمل های خاص که سرعت بهبودی را کاهش می دهد. افراد باید مکمل هایی مثل ویتامین E، گینگو زنجبیل و جینسنگ را مصرف نکنند و بعضی از مکمل های گیاهی و هومیوپاتی می تواند عوارض بیهوشی را به وجود بیاوردند و افراد باید قبل از جراحی با پزشک مشورت کنند. مصرف الکل می تواند باعث توانایی کبد را برای متابولیزه کردن درست را تحت تاثیر قرار دهد به همین دلیل پزشکان توصیه می کنند تا دو هفته قبل از جراحی بینی از الکل استاده نکنید.

داروها :

قبل از جراحی بینی طبیعی سعی کنید با پزشک خود درباره داروهایی که مصرف می کنید گفت و گو کنید یا اگر بیماری خاصی دارید حتما با پزشک خود در میان بگذارید زیرا ممکن است در جراحی شما خطراتی به وجود بیاورد. سعی کنید تا چند هفته قبل از جراحی از داروهایی که باعث رقیق شدن خون می شود جلوگیری کنید.

سیگار :

مصرف سیگار و قلیان می تواند در بدن باعث کاهش خون شود و اکسیژن نمی تواند به ناحیه برش برسد. افرادی که سیگار مصرف می کنند امکان دارد زمان زیادی برای بهتر شدن نیاز داشته باشند و مبتلا شدن به عفونت در این افراد زیاد است. افرادی که سیگاری هستند می توانند بینی خود را جراحی کنند به شرطی که چند هفته قبل از جراحی از مصرف سیگار و قلیان پرهیز کنند.

آماده شدن برای بهبود :

دوره نقاهت جراحی بینی چند هفته طول می کشد و بیماران باید برای این دوران آمادگی داشته باشند. افراد باید 2 هفته از کار خود بگذرند و فردی را پیدا کنند تا به آن ها کمک کند. سعی کنید در روز های اول جراحی از غذاهای نرم استفاده کنید.

چه افرادی نمی توانند جراحی بینی طبیعی را انجام دهند؟

بعضی از افراد نباید جراحی بینی انجام دهند و جراحی بینی برای آن ها ممنوع است. این افراد عبارتند از :

 • افراد مبتلا به بیماری های انعقاد خون
 • افرادی که به دلیل روانی فرم بینی خود را نامناسب می بینند
 • زنان باردار
 • خانم های زیر 16 سال و آقایان زیر 18 سال
 • افراد سیگاری که در طول روز تعداد زیادی سیگار می کشند
 • افراد مبتلا به چاقی شدید
 • خانم هایی که کمتر از 6 ماه از زایمان آن ها می گذرد
 • کسانی که عمل بینی اولیه آن ها کمتر از 1 سال پیش انجام شده است
 • افراد مبتلا به بیماری های خاص مانند سرطان یا دیابت
 • افرادی که به صورت حرفه ای یا غیر حرفه ای ورزش های سنگین و مبارزه ای مانند تکواندو، بوکس، کشتی و … انجام می دهند.

آیا بینی بعد از مدتی به حالت قبل خود بر می گردد ؟

بینی عمل شده 2 ماه زمان می خواهد تا ترمیم شود و جوش بخورد و در این مدت تحت تاثیر جاذبه زمین قرار می گرد و به سمت پایین می آید و اگر لازم باشد پزشک توصیه هایی مثل چسب زدن یا ماساژ به افراد می دهد که تا از این اتفاق جلوگیری می کند و بینی به سمت پایین کشیده نشود. بعد از جراحی بینی طبیعی امکان دارد دچار تورم شوید که مقدار آن به نوع پوست شما و بینی شما بستگی دارد و فرق می کند و 1 سال زمان نیاز است تا بینی شما بهبود یابد. این تغییرات می تواند مثبت و منفی باشد و بعد از این زمان دیگر بینی شما تغییر نمی کند و و تا آخر عمر باقی می ماند.

آیا می توان هم زمان جراحی زیبایی بینی طبیعی و پولیپ بینی انجام داد؟

پولیپ رشد بیش از اندازه مخاط بینی است که در پاسخ به مواجهه آلرژن یا مواد حساسیت زا به وجود می آید و فضای داخل بینی را اشغال می کند و به علت کم بودن فضای داخل حفره بینی جریان هوا داخل بینی با مقاومت رو به رو می شود و افراد احساس گرفتگی بینی می کنند. این پولیپ فضای داخلی بینی را احاطه می کند و افراد دچار حس بویایی، سر درد، گرفتگی بینی و فشار در صورت می شوند.

اقدامات قبل از جراحی بینی طبیعی

سن مناسب برای جراحی بینی طبیعی چند است؟

سن مناسب برای جراحی بینی زمانی است که صفحات رشد بینی شما بسته شده باشد و دوره بلوغ شما تمام شده باشد زیرا در دوران بلوغ بینی شما در حال رشد است و تغییر می کند و امکان دارد با جراحی بینی شما به حالت اول برگردد. باید صبر کنید تا دوره بلوغ شما تمام شود و صفحات رشد بینی شما بسته شود و بعد اقدام به جراحی بینی کنید. صفحات رشد بینی در دختران در سن 15 سالگی و در پسران در سن 17 سالگی بسته می شود و بهترین سن برای جراحی بینی در دختران در سن 16 سالگی و در پسران در سن 17 سالگی می باشد.

ویژگی های بینی گوشتی و استخوانی :

اگر بینی گوشتی دارید و جراحی بینی طبیعی را انجام دهید برای مشاهده نتیجه آن باید صبر کنید زیرا دوران نقاهت آن بیشتر است و زمان زیادی برای بهتر شدن نیاز دارد ام بینی های استخوانی نتیجه بهتر و زود تری دارند. بینی هایی که پوست آن ها نازک است و غضروف محکمی دارند استخوانی هستند و بینی های استخوانی برای از بین بردن قوز بینی و برآمدگی آن باید جراحی زیبایی بینی انجام دهند.

بینی های گوشتی پوست ضخیمی دارند و غضروف ان ها نرم است و نوک پهنی دارند  غدد چربی روی آن ها زیاد است. جراحی بینی گوشتی می تواند باعث از بین رفتن پهن بودن نوک بینی و افتادگی نوک بینی شود. جراحی بینی برای بینی های استخوانی راحت تر است و نتیجه ان بهتر است. بینی های استخوانی غضروف محکمی دارند و فرم دادن به آن ها راحت تر صورت می گیرد.

مدل های عمل بینی طبیعی

جراحی بینی به سه روش جراحی بینی طبیعی، جراحی بینی فانتزی، جراحی بینی نیمه فانتزی صورت می گیرد که در ادامه با آن ها آشنا می شوید :

جراحی بینی طبیعی :

یکی از مدل های جراحی بینی، جراحی بینی به صورت طبیعی است که که در این روش ایرادات بینی شما از بین می رود و شما یک بینی طبیعی دارید. بیشتر آقایان به این روش علاقه دارند و می خواهند بینی طبیعی داشته باشند.

جراحی بینی فانتزی :

نام دیگر جراحی بینی فانتزی جراحی بینی به صورت عروسکی است برای کوچک کردن سایز بینی انجام می شود. پزشک باید در این روش دقت داشته باشد زیرا این روش حساس است و ممکن است باعث مشکلات تنفسی شود. در این روش باید فاصله لب و بینی هماهنگ باشد زیرا بینی حالت خوکی می گیرد و و باعث مشکلات تنفسی می شود.

جراحی بینی نیمه فانتزی :

اکثر خانم به این مدل جراحی بینی علاقه دارند و از این روش استفاده می کنند زیرا این روش هر دو خصوصیات روش های بالا را دارد یعنی شما یکی بینی طبیعی با کمی قوس دارید.

اقدامات بعد از جراحی بینی طبیعی 

برای اینکه از جراحی خود نتیجه مناسب را بگیرید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های بعد از جراحی بینی آشنا می شوید :

 • از غذاهای مایع و پوره شده استفاده کنید زیرا که جویدن و گاز زدن برای شما دشوار است.
 • پزشک برای حفظ شکل بینی و محافظت از آن برای شما گچ بینی استفاده می کند که این گچ بعد از 1 هفته برداشته می شود.
 •  در هنگامی که در بینی شما پد قرار دارد و پانسمان دارید با دهان نفس بکشید.
 • هنگامی که بینی شما پانسمان دارد ایستاده زیر دوش قرار نگیرید.
 • روش درست چسب زدن به بینی را از پزشک خود بپرسید زیرا دزست چسب نزدن بینی باعث بد حالت گرفتن و کج شدن آن می شود.
 • تا 1 ماه بعد از عمل بینی از عینک استفاده نکنید زیرا استفاده از عینک به بینی شما فشار وارد می کند. امکان دارد روی شکل بینی شما تاثیر بگذارد.
 • از گاز زدن و جویدن غذا پرهیز کنید زیرا این کار به بینی شما فشار وارد می کند و باعث خونریزی می شود.
 • از میوه و سبزیجات بیشتری استفاده کنید زیرا فیبر موجود در آن موجب ایجاد یبوست نمی شود.
 • تا 2 هفته بعد از جراحی بینی طبیعی سر خود را بالا نگه دارید. شب ها هنگام خوابیدن زیر سر خود از چند بالش استفاده کنید. این کار از خونریزی جلوگیری می کند و به کاهش ورم نیز کمک می کند.
 • برای نوشیدن مایعات از نی استفاده نکنید زیرا این کار نیاز به نفس بیشتر دارد که به بینی شما فشار بیشتری وارد می کند.
 • از انجام فعالیت های سنگین مثل ورزش پرهیز کنید اما بعد از 3 تا 4 هفته می توانید فعالیت خود را دوباره شروع کنید.
 • سعی کنید برای بروز احساسات کمتر فشار وارد کنید به آرامی بخندید.
 • بعد از جراحی بینی باید به صورت درازکش استراحت کنید طوری که سر بالاتر از شانه قرار بگیرد.
 • حتما روی تخت دراز بکشید و سرتان را بالاتر از شانه قرار دهید زیرا این کار باعث کاهش خونریزی می شود.
 • سعی کنید به آرامی مسواک بزنید و به لب بالا فشار وارد نکنید.
 • بعد از مرخص شدن از بیمارستان مراقبت هایی که در منزل انجام می دهید می تواند دوره نقاهت را برای شما راحت تر و کوتاه تر کند.

جراحی بینی طبیعی چگونه انجام می شود؟

جراحی بینی طبیعی هم مانند جراحی هایی است که انجام می دهید و در جراحی طبیعی بینی از بیهوشی عمومی و یا بی حسی موضعی استفاده می کنند. این که کدام روش بیهوشی برای افراد مناسب است به شرایط جسمی و سلامی افراد بستگی دارد. برای این نوع جراحی از روش های سخت و دشوار استفاده نمی شود و بیشتر جراحی های طبیعی در کلینیک ها صورت می گیرد. بعد از جراحی نیازی نیست در بیمارستان بستری شوید و همان روز مرخص می شوید. برای انجام دادن این جراحی پوست بینی جدا می شود تا تغییرات در غضروف و استخوان صورت گیرد.

جراحی بینی فانتزی با جراحی بینی طبیعی چه تفاوتی دارد ؟

افراد قبل از جراحی باید تصمیم بگیرد که کدام مدل بینی را می خواهند و با پزشک در میان بگذارند. یکی از مهم ترین تفاوت ها در جراحی بینی فانتزی و طبیعی این است که در بینی فانتزی زاویه لب بالایی و بینی را 105 درجه می کند و این استاندارد بر اساس علم زیبا شناسی مشخص شده است و در جراحی به پزشکان کمک می کند. در هنگام جراحی بینی طبیعی پزشک باید دقت داشته باشد که نوک بینی و سوراخ های آن و ناحیه برش طوری باشد که بینی فرم طبیعی داشته باشد اما در جراحی بینی فانتزی باید بینی افراد سربالا باشد و زاویه بین لب بالایی و بینی را بیشتر از حالت طبیعی می کند.

تغییرات لازم در جراحی بینی طبیعی

در جراحی بینی طبیعی تغییراتی به وجود می آید که در ادامه به آن ها می پردازیم :

 • برداشتن قوز بینی
 • صاف کردن قوس بینی
 • تغییر شکل و سایز بینی بزرگ یا نامتقارن
 • بهبود شکستگی بینی یا عضوی از صورت در اثر آسیب یا تصادف ایجاد شده است
 • ترمیم بینی که یک بار یا چند بار جراحی شده است
 • بهبود شکل بینی
 • تغییر زاویه بین بینی و دهان
 • درست کردن بینی شکسته که به طور مناسب در جای خود قرار ندارد و باعث نامتقارن شدن بینی می شود
 • درست کردن مشکلات ساختاری بینی که باعث اختلال در تنفس می شوند
 • افزایش سایز بینی بسیار کوچک یا صاف که اسم دیگر آن جراحی افزایش حجم بینی است.

تغییرات لازم در جراحی بینی طبیعی 

کلام آخر

قبل از جراحی بینی طبیعی سعی کنید بهترین پزشک و بهترین کلینیک را برای جراحی انتخاب کنید تا نتیجه مناسبی از جراحی خود بگیرید. مراقبت های قبل و بعد جراحی را انجام دهید تا خطری برای شما به وجود نیاید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و یا تزریق کورتون به بینی از طریق شماره های درج شده در وب سایت ما متخصصین ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)