بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی

ما در این مقاله می خواهیم راجع به مراقبت های بعد از جراحی بینی با شما صحبت کنیم. مهم تر از جراحی بینی، مراقبت های بعد از آن می باشد، این که بدانیم باید چکارهایی انجام دهیم تا موجب بهبود سریع تر ما بشود. جراحی زیبایی بینی یکی از جراحی های حساس است که باید تحت نظر پزشک متخصص انجام شود. اما با این حال بخشی از روند بهبودی و مراقبت های بعد از جراحی بینی بر عهده خود بیمار می باشد تا عوارض ناشی پس از جراحی کاهش یابد. بنابر این بعد از جراحی بینی حتما با پزشک خود راجع به مراقبت های بعد از جراحی بینی صحبت کنید و مواردی را که برای شما تجویز می کند انجام دهید تا دوران نقاهت شما کوتاه شود و به نتیجه دلخواه خود بعد از عمل دست یابید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

تورم بعد از عمل بینی

هر عمل جراحی که انجام می شود حتی ساده ترین عمل جراحی، موجب ورم بافت اطراف ناحیه ی تحت عمل می شود. میزان ورم نوک بینی در افراد مختلف متفاوت است. چنان چه عمل جراحی برای بهبود مشکلات تنفسی انجام شده باشد، میزان تورم بیشتر خواهد بود. رعایت موارد زیر به بهبود سریع تر تورم بینی کمک می کند:

 • بعد از عمل بینی تا جایی که می توانید سرتان را بالا بگیرید. به مدت 2 هفته بعد از عمل جراحی به هنگام خواب سرتان را بالاتر از بدن خود نگه دارید. هنگام دراز کشیدن از دو بالشت برای زیر سر خود استفاده کنید.
 • بعد از عمل جراحی، در 48 ساعت اول از کمپرس یخ استفاده کنید تا درد و کبودی ناشی از جراحی کاهش یابد.
 • به مدت دو روز از بلند کردن وسایل سنگین و از خم شدن اجتناب کنید. زیرا انجام این کارها باعث تشدید تورم می شود و احتمال خونریزی را افزایش می دهد.
 •  مواظب باشید که هیچ گونه ضربه یا آسیبی به بینی تان وارد نشود.
 • به مدت یک ماه بعد از عمل سعی کنید به طور مستقیم زیر نور آفتاب قرار نگیرید یا در صورت قرار گرفتن حتما از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و هر دو ساعت یک بار آن را تجدید کنید تا موجب سوختگی پوست بینی شما نشود.
 • بعد از شستن موها برای خشک کردن از سشوار دستی استفاده کنید و به مدت دو هفته از سشوارهایی که در آرایشگاه ها استفاده می شود و سر به طور کامل در آن قرار می گیرد خودداری کنید.
 • از خیس شدن پانسمان بینی جلوگیری کنید. اگر پانسمان بینی تان خیس شد به آرامی آن را خشک کنید. در حالت عادی پانسمان باز نمی شود اما در صورت شل شدن بلافاصله به پزشک معالج خود مراجعه کنید.
 • بعد از عمل جراحی بینی استخوانی به مدت یک هفته از بالا کشیدن بینی برای کشیدن هوا به داخل بینی، خودداری کنید. بالا کشیدن بینی گرفتگی بینی را برطرف نمی کند بلکه آن را تشدید می کند، زیرا این کار ورم بینی را بیشتر می کند.
 • پس از جراحی به مدت دو هفته از فین کردن خودداری کنید، زیرا این کار موجب خونریزی می شود. اما بعد از هفته دوم می توانید در حمام فین کنید. برای تمیز کردن داخل بینی می توانید از اسپری سالین که از داروخانه ها قابل تهیه است، استفاده کنید.
 • ممکن است اطراف سوراخ ها و درون بینی زخم دلمه بسته شده وجود داشته باشد که با استفاده از آب اکسیژنه یا هیدروژن پراکسید می توان آن را تمیز کرد.

خونریزی بعد از عمل

خونریزی پس از عمل به دلایل مختلفی اتفاق می افتد. یکی از دلایل خونریزی بالا رفتن فشار خون می باشد. به همین دلیل به مدت دو هفته قبل از عمل از مصرف داروهای آسپرین و ضد التهاب که موجب رقیق شدن خون و افزایش فشار خون می شود خودداری کنید.

شکستن استخوان بینی توسط جراح نیز می تواند موجب خونریزی شود، زیرا در این مسیر عروق ریز زیادی وجود دارد که پاره شدن این عروق موجب خونریزی زیر پوستی می شود که اگر این خونریزی زیاد باشد تا زیر چشم و گونه ها نفوذ می کند. که برای از بین رفتن این خونریزی می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید و هنگام خوابیدن از دو بالشت برای زیر سرخود استفاده کنید و طوری بخوابید که سرتان بالاتر از بدنتان قرار بگیرد.

خونریزی بعد از عمل 

 

درد بعد از عمل :

بعد از جراحی بینی معمولا کمی درد وجود خواهد داشت. فرد ممکن است از ورم ایجاد شده و گرفتگی بینی به خصوص در هنگام خواب و استراحت رنج ببرد که پزشک به منظور کاهش درد مسکن تجویز می کند. بیمار باید توجه داشته باشد که برای کنترل درد خود نباید از آسپرین و داروهای ضد التهاب مانند ایبوپروفن استفاده کند زیرا این داروها موجب رقیق شدن خون و افزایش خونریزی می شود.

بی خوابی بعد از جراحی بینی :

برای کمک به خواب بیمار در شب، داروهای آرام بخش توسط پزشک تجویز می شود. بخاطر مصرف این داروها ممکن است بیمار بعد از جراحی احساس ضعف و سرگیجه داشته باشد. فردی که این داروها را مصرف می کند نباید رانندگی کند و یا از انجام کارهایی که نیاز به تمرکز بالا دارند، بپرهیزد.

تمیز کردن بینی :

یکی از مراقبت های بعد از عمل، نحوه صحیح شست و شوی بینی است.بعد از برداشتن پانسمان باید بینی هر روز و روزی دو مرتبه تمیز شود تا چربی های ترشح شده توسط بینی پاک شود. اما توجه داشته باشید که تمیز کردن بینی باید به آرامی انجام شود و هیچ گونه فشاری به آن وارد نشود.

می توان یک هفته پس از جراحی بینی خود را آبکشی نمایید، برای شست و شو بهتر است از محلول آب نمک استفاده کنید. گاهی اوقات به دلیل وجود خون و مخاط، بینی بسته می شود به طوری که شخص بیمار مجبور است از طریق بینی نفس بکشد. در این حالت استفاده از اسپری سالین برای حفظ رطوبت داخل بینی توصیه می شود. اسپری سالین یک محفظه پلاستیکی است که جریان کم فشار آب را از طریق یک سوراخ بینی وارد و از سوراخ دیگر آن خارج می کند. پزشکان استفاده از اسپری سالین را به مدت یک هفته بعد از جراحی تجویز می کنند و تا زمان بهبودی توصیه می کنند.

شروع دوباره ی فعالیت های بدنی :

به مدت دو هفته بعد از عمل جراحی می توانید با انجام ملاحظات می توانید فعالیت های سبک را آغاز کنید. این ورزش ها شامل پیاده روی و ایروبیک می باشد. دویدن و ورزش های سنگین و قدرتی را می توانید یک ماه بعد از عمل شروع کنید. به مدت 3 الی 4 هفته باید از انجام ورزش هایی مانند شنا و ژیمناستیک بپرهیزید. همچنین تا مدت دو ماه باید از انجام ورزش هایی مثل غواصی، اسکی روی آب و بسکتبال خودداری کنید.

آبریزش بینی بعد از عمل جراحی :

جراحی زیبایی بینی نیز مانند سایر جراحی ها ممکن است عوارضی داشته باشد. این عوارض سطحی و کوچک هستند و جای نگرانی نیست. سعی کنید که تمامی مواردی را که پزشک به شما گفته رعایت کنید.

یکی از شایع ترین این عوارض، آبریزش بینی است. بسیاری از این بیماران نگران هستند که این عارضه تا مدت ها همراه آن ها باشد اما باید گفت که جای نگرانی نیست زیرا این عارضه ماندگار نیست و تا مدتی بعد از جراحی از بین می رود.

برای کنترل این عارضه می توانید از داروهای آنتی هیستامین کمک بگیرید.آبریزش بینی معمولا تا 72 ساعت بعد از جراحی ادامه دارد و کم کم بهبود می یابد.

بعد از عمل چه مواد غذایی استفاده کنیم ؟

پس از جراحی از خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد دارند مانند هویج و سیب و استیک  و… به مدت 24 ساعت بپرهیزید. بعد از آن می توانید از غذاهای میکس شده و نرم و آب میوه و سوپ استفاده کنید. یکی از مشکلاتی که بعد از جراحی بیماران از آن رنج می برند یبوست است. با خوردن غذاهای نرم و آبکی علاوه بر این که مانع از آسیب رسیدن به بینی تان می شوید، می توانید از یبوست نیز جلوگیری کنید.

دلیل تزریق آمپول بعد از عمل بینی

تزریق آمپول بعد از جراحی بینی تا حد زیادی می تواند تورمات ناشی از عمل جراحی را کاهش دهد. از این آمپول بیشتر در بینی های گوشتی استفاده می شود. زیرا بینی های گوشتی انعطاف پذیری کم تری نسبت به بینی های استخوانی دارند و نتیجه ی عمل کم تر به بینی استخوانی و فانتزی می رسد. روش کار این آمپول بر روی بینی های گوشتی به این صورت است که با توجه به این که بینی های گوشتی به دلیل زخیم بودن، پوست بافت های زیر پوست را تحت تاثیر قرار می دهند و جراحی بینی را به خوبی نمایان نمی کنند. درواقع این بینی دارای خاصیتی است که بافت زیر پوست را مستعد کرده و تیغه ی بینی را که در جراحی صاف و نازک شده است را به مرور زمان زخیم می کند. در این حالت پوست پشت بینی را زخیم می کند و بافت تیغه را تغییر می دهد. بنابر این برای اینکه چنین مشکلی پیش نیاید این آمپول را تزریق می کنند. تزریق این آمپول باعث می شود پوست بینی نازک شده و تغییراتی که در جراحی روی بینی ایجاد می شود را به خوبی نمایان می کند.

توجه داشته باشید که از تزریق خودسرانه ی این آمپول بپرهیزید، چرا که ممکن است بافت بینی شما نازک شده و شما را اذیت کند. در صورت نیاز پزشک باید آن را تجویز کند.

دلیل تزریق آمپول بعد از عمل بینی

در صورت داشتن علائم زیر حتما به پزشک خود اطلاع دهید:

 • تب بالای 38/5 درجه
 • اسهال
 • تهوع و استفراغ مکرر
 • درد شدید در ناحیه بینی
 • تنگی نفس
 • جوش های ریز زیر پوستی فراوان در بدن

روند بهبودی بعد از جراحی بینی

بعد از اینکه پانسمان را از روی بینی خود برداشتید در نگاه اول بینی شما ممکن است بزرگ تر به نظر برسد و حتی ممکن است نوک آن کمی به سمت بالا انحراف داشته باشد. افرادی که پوست چرب و ضخیمی دارند زمان بیشتری نیاز است که تورم بینی در آن ها کاهش یابد.

پس از عمل نیز ممکن است لب بالایی سفت شود و نوک بینی نیز بی حس شود که علت آن تورم بینی و لب است. اما در نهایت این تورم کم کم از بین می رود و جای هیچ گونه نگرانی نیست. به طور کلی حدودا یک سال طول می کشد تا فرم بینی مشخص شود.

به یاد داشته باشید:

بینی شما بافتی زنده و در حال ترمیم و تغییر است. پس انتظار قرینه بودن کامل، صاف و یک دست بودن و غیر قابل تغییر بودن نتایج، انتظاراتی غیر واقعی هستند.

صبور باشید:

شما ممکن است مقداری غیر قرینگی، نامنظمی، بی حسی و گزگز را تجربه کنید که با گذشت زمان تغییر کرده و بهبود می یابد.

خنده، بویایی و تنفس و حتی صدای شما می تواند مقداری تغییر کند و یا بینی شما می تواند سفت تر از قبل به نظر برسد، تمام این ها طبیعی است و در طی زمان و در حین ترمیم بهبود خواهد یافت.

مقداری علائم افسردگی و یا اضطراب قبل و به خصوص و بعد ازعمل بینی طبیعی است،  دانستن آن می تواند در تحمل بهتر آن به شما کمک کند.

به خود اجازه ندهید تحت تاثیر اظهارنظر های منفی دوستان و آشنایان خود قرار بگیرید:

دیگران در مورد بینی شما بدون توجه به نوع قبلی بینی، نوع عمل، فاصله زمانی جراحی، وجود یا عدم وجود تورم اظهار نظر خواهند کرد. لذا با آرامش کامل منتظر گذشت زمان و شکل گیری نهایی بینی خود در عرض 12 الی 18ماه باشید.

بلند کردن اجسام سنگین از چه زمانی قابل انجام است؟

حداقل باید یک ماه از عمل بینی گذشته باشد.

آیا جراحی بینی خطرناک است؟

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی پزشکی و روی کار آمدن پزشکان با تجربه، خطرات و عوارض جراحی بینی تا حد زیادی کاهش یافته است. همچنین سایت جراحان برتر می تواند به شما در انتخاب بهترین پزشکان در زمینه های مختلف کمک زیادی کند.

هزینه عمل

هزینه جراحی بینی به عوامل مختلفی از جمله نوع بینی و تخصص جراح بستگی دارد.برای اطلاع دقیق از هزینه جراحی می توانید با شماره های داخل سایت تماس بگیرید.

روند بهبودی بعد از جراحی بینی

کلام آخر

از شما همراهان عزیز ممنونم که تا پایان این مقاله همراه ما بودید و ما را همراهی کردید. امیدوارم که به نکات مربوط به مراقبت های بعد از جراحی بینی توجه کرده باشید و مطالب برای شما مفید واقع شده باشد. در صورت داشتن سوال یا انتقاد و پیشنهاد می توانید آن را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)