بینی

تفاوت تیپ پلاستی با جراحی بینی

ما در این مقاله سعی داریم شما را با تفاوت تیپ پلاستی با جراحی بینی آشنا کنیم. جراحی بینی یکی از پرطرفدار ترین جراحی هایی است که بسیاری از افراد به آن علاقه دارند و در هر سن و سالی از این جراحی استفاده می کنند. جراحی بینی هم به صورت زیبایی و هم به صورت درمانی انجام می شود برای مثال بینی های انحراف دار، دارای پولیپ، شکستگی از نوع درمانی هستند اما بینی هایی که برای زیبایی صورت و ظاهر بینی انجام می شود از نوع زیبایی هستند. با جراحی بینی می تواند مشکلات بینی را از بین ببرید. در ادامه برای آشنا شدن با تفاوت تیپ پلاستی با جراحی بینی با ما همراه باشید.

جراحی بینی یا رینوپلاستی چیست ؟

به جراحی بینی رینوپلاستی هم گفته می شود. پزشک در ظاهر بینی تغییراتی ایجاد می کند و می تواند مشکلات تنفسی را از بین ببرد و فرم بینی را اصلاح کند. مشکلاتی مثل گوشتی یا اضافه بودن بینی، قوز بینی، کج بودن بینی و افتادگی بینی با جراحی بینی از بین می رود. بیشترین و پرطرفدارترین جراحی زیبایی جراحی بینی است که در ایران از این جراحی بیشتر استفاده می شود. اکثر افراد از کشور های دیگر به ایران می آیند و جراحی بینی انجام می دهند.

جراحی بینی یا رینوپلاستی چیست ؟

دلیل انجام جراحی بینی :

بینی در مرکز صورت قرار دارد و یکی از اعضای مهم در صورت است که باعث زیبایی در چهره افراد می شود. این زیبایی می تواند از نظر هر فردی فرق کند. بینی های گوشتی، بینی های انحراف دار، بینی های بزرگ ایراداتی هستند که بیشتر افراد آن را دارا هستند. بهترین راه برای این که از این مشکلات خلاص شوید جراحی بینی است. جراحی بینی یا رینوپلاستی یکی از جراحی های پرطرفدار است که برای زیبا سازی بینی و از بین رفتن ایرادات است. بیشتر افرادی که جراحی بینی انجام می دهند برای زیبا تر شدن این جراحی را انجام می دهند. جراحی بینی می تواند پولیپ، انحراف، کج بودن و سپتوم بینی را از بین می برد.

جراحی بینی چه تاثیری در ظاهر دارد ؟

جراحی بینی به غیر از برطرف کردن بینی می تواند ظاهر مناسبی در چهره و فرم بینی ایجاد کند. جراحی بینی می تواند باعث از بین رفتن پولیپ و انحراف بینی شود، بینی می تواند باعث تغییر در ظاهر بینی گوشتی و استخوانی شود، جراحی بینی می تواند باعث تغییر در سایز بینی شود، جراحی بینی می تواند ثور روی بینی را از بین ببرد و می تواند در سایز سوراخ های بینی تغییر به وجود بیاورد.

سن مناسب برای جراحی بینی چه سنی است ؟

سن مناسب برای جراحی بینی سنی است که دوره بلوغ شما تمام شود و صفحات رشد بینی شما بسته شود زیرا در دوران بلوغ بینی در حال تغییر است و در این دوره بینی شما در حال رشد است و ممکن است با جراحی، بینی شما به حالت اول بر گردد. سعی کنید صفحات رشد بینی شما بسته شود و دوره بلوغ شما تمام شود و و بعد اقدام به جراحی بینی کنید. صفحات رشد بینی در دختران در سن 15 سالگی و در پسران در سن 17 سالگی است. بهترین زمان برای جراحی بینی در دختران در سن 16 سالگی و در پسران در سن 17 سالگی است. برای اینکه نتیجه مناسبی از جراحی بینی خود بگیرید سعی کنید بعد از جراحی بینی دست به جراحی بینی بزنید.

مدل های جراحی بینی

جراحی بینی به سه روش جراحی بینی طبیعی، جراحی بینی فانتزی، جراحی بینی نیمه فانتزی تقسیم می شود.

جراحی بینی طبیعی :

جراحی بینی یکی از روش های جراحی بینی است که در این روش بینی شما حالت طبیعی دارد و ایرادات بینی شما از بین رفته است که بیشتر آقایان از این روش استفاده می کنند زیرا می خواهند بینی طبیعی داشته باشند.

جراحی بینی فانتزی :

جراحی بینی برای از بین رفتن ایرادات و کوچک کردن بینی انجام می شود. به جراحی بینی فانتزی جراحی بینی عروسکی هم گفته می شود که یکی از روش های است که پزشک باید در این روش دقت زیادی داشته باشد زیرا کوچک کردن سایز بینی می تواند باعث به وجود آمدن مشکلات تنفسی شود. در جراحی بینی فانتزی باید فاصله بینی لب و بینی هماهنگ باشد و بینی حالت خوکی نگیرد و مشکلات تنفسی به وجود نیاید.

جراحی بینی نیمه فانتزی  :

جراحی بینی نیمه فانتزی ویژگی ها و خصوصیات روش های بالا را دارد یعنی شما یکی بینی طبیعی با مقداری قوس روی بینی دارید که بیشتر خانم ها از این روش استفاده می کنند.

چه افرادی نباید جراحی بینی انجام دهند ؟

بعضی از افراد نمی توانند جراحی بینی انجام دهند و جراحی برای آن ها ممنوعیت دارد. در ادامه با این افراد آشنا می شوید :

 • خانم هایی که کمتر از 6 ماه از زایمان آن ها می گذرد
 • زنان باردار
 • کسانی که عمل بینی اولیه آن ها کمتر از 1 سال پیش انجام شده است
 • خانم های زیر 16 سال و آقایان زیر 18 سال
 • افرادی که به صورت حرفه ای یا غیر حرفه ای ورزش های سنگین و مبارزه ای مانند تکواندو، بوکس، کشتی و … انجام می دهند
 • افراد مبتلا به بیماری های انعقاد خون
 • افراد مبتلا به بیماری های خاص مانند سرطان یا دیابت
 • افراد مبتلا به چاقی شدید
 • افرادی که به دلیل روانی فرم بینی خود را نامناسب می بینند
 • افراد سیگاری که در طول روز تعداد زیادی سیگار می کشند

بینی استخوانی و گوشتی چه ویژگی هایی دارد ؟

برای اینکه نتیجه مناسبی از جراحی بینی گوشتی بگیرید باید کمی صبر کنید زیرا این نوع بینی ها دوران نقاهت بیشتری دارند اما بر عکس بینی های استخوانی دوران نقاهت کمتری دارند و نتیجه آن ها زودتر دیده می شود. بینی هایی که پوست سفت و نازکی دارند استخوانی هستند و بینی های استخوانی برای از بین بردن قوز روی بینی جراحی بینی انجام می دهند.

بینی های گوشتی پوست ضخیمی دارند و غضروف آن نرم است و نوک پهن و بزرگی دارد و غدد چربی در آن ها بیشتر است. در جراحی بینی گوشتی پهن بودن نوک بینی و افتادگی نوک بینی از بین می رود. جراحی بینی برای بینی های استخوانی راحت تر صورت می گرد و نتیجه آن بهتر و زودتر است و بینی های استخوانی با غضروف محکم تراشیدن آن آسان و راحت تر است.

مدل های جراحی بینی 

جراحی بینی روی بینی های استخوانی و گوشتی :

برای اینکه متوجه شوید بینی شما استخوانی است یا گوشتی باید قبل از جراحی به پزشک مراجعه کنید. بینی های که غضروف محکمی دارد و لایه چربی در پوست بینی کم است و پره های کوچک و نازک دارند بینی های استخوانی هستند. بینی هایی که غضروف نرم و ضعیف دارند . نوک بینی آن ها پهن و افتاده است و غدد چربی روی پوست بیشتر است بینی های گوشتی است. جراحی بینی استخوانی راحت تر است و نتیجه آن بهتر است زیرا غضروف محکم است و راحت حالت می گرد که این کار در بینی های گوشتی سخت است. جراحی بینی در بینی های استخوانی برای از بین رفتن بینی، از بین رفتن پولیپ، کوچک کردن سایز بینی و برداشتن قوز و برآمدگی صورت می گیرد.

جراحی بینی های گوشتی سخت تر از بینی های استخوانی است زیرا غضروف آن نرم است و تراشیدن آن سخت است. برای اینکه نتیجه بهتری از جراحی خود بگیرید باید اسکلت بینی را تقویت کنید. یکی از مرحله ها در جراحی بینی گوشتی برای نتیجه بهتر این است که لایه چربی را بردارید. بینی های گوشتی غدد چربی زیادی در آن وجود دارد. برای اینکه نتیجه بهتری از جراحی بینی بگیرید باید صبر کنید. ورم بعد از جراحی بینی در بینی های استخوانی کمتر است و کبودی های کمتری دارد.

عوارض بعد از جراحی بینی 

جراحی بینی مانند سایر روش های دیگر عوارضی دارد که این عوارض طبیعی است و بعد از گذشت چند وقت از بین می رود. بعضی از عوارض طولانی است و امکان دارد این عوارض طولانی شود و به جراحی ترمیمی نیاز داشته باشد. درد یکی از عوارضی است که شما بعد از جراحی بینی دچار آن می شوید و این درد طبیعی است که با استفاده از مسکن از بین می رود. یکی دیگر از عوارض جراحی بینی کبودی است که در بیشتر افراد دیده می شود و با کمپرس سرد و گرم این کبودی ها از بین می رود. این کبودی ها در افراد فرق می کند و کبودی در بینی های استخوانی بیشتر است. ورم یکی دیگر از عوارض جراحی بینی است که  طی 2 تا 3 هفته از بین می رود. بعضی از عوارض مثل انحراف بینی و کج شدن بینی، اختلال در عصب بینی، اختلال در تنفس و بی حس شدن وجود دارد که عوارضی است که می تواند تا زمان زیادی باقی بماند و درد این صورت باید جراحی بینی ترمیمی انجام دهید.

اقدامات بعد از جراحی بینی :

برای اینکه نتیجه مناسبی از جراحی خود داشته باشید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های بعد از جراحی بینی آشنا می شوید :

 •  در هنگامی که در بینی شما پد قرار دارد و پانسمان دارید با دهان نفس بکشید.
 • از میوه و سبزیجات بیشتری استفاده کنید.
 • روش درست چسب زدن به بینی را از پزشک بپرسید. درست چسب نزدن بینی باعث بد حالت گرفتن و کج شدن آن می شود.
 • از انجام فعالیت های سنگین مثل ورزش خودداری کنید. اما بعد از 3 تا 4 هفته می توانید فعالیت خود را شروع کنید.
 • بعد از آمدن از بیمارستان مراقبت هایی که در منزل انجام می دهید می تواند دوره نقاهت را برای شما راحت تر و کوتاه تر کند.
 • سعی کنید برای بروز احساسات کمتر فشار وارد کنید به آرامی بخندید.
 • برای نوشیدن مایعات از نی استفاده نکنید زیرا این کار نیاز به نفس بیشتر دارد که به بینی شما فشار بیشتری وارد می کند.
 • تا 2 هفته بعد از عمل بینی سر خود را بالا نگه دارید و شب ها هنگام خوابیدن زیر سر خود از چند بالش استفاده کنید. این کار از خونریزی جلوگیری می کند و به کاهش ورم نیز کمک می کند.
 •  برای حفظ شکل بینی و محافظت از آن برای شما گچ بینی استفاده می کند. این گچ بعد از 1 هفته برداشته می شود.
 • از گاز زدن و جویدن غذا پرهیز کنید. این کار به بینی شما فشار وارد می کند و موجب خونریزی می شود.
 • سعی کنید به آرامی مسواک بزنید و به لب بالا فشار وارد نکنید.
 • بعد از جراحی بینی باید به صورت درازکش استراحت کنید طوری که سر بالاتر از شانه قرار بگیرد.
 • از غذاهای مایع و پوره شده استفاده کنید زیرا که جویدن و گاز زدن برای شما سخت است.
 • هنگامی که بینی شما پانسمان دارد ایستاده زیر دوش قرار نگیرید.
 • حتما روی تخت دراز بکشید و سرتان را بالاتر از شانه قرار دهید. این کار باعث کاهش خونریزی می شود.
 • بعد از جراحی بینی از عینک استفاده نکنید. استفاده از عینک به بینی شما فشار وارد می کند و امکان دارد روی شکل بینی شما تاثیرگذار باشد.

جراحی تیپ پلاستی چیست ؟

تیپ پلاستی یکی از روش های زیبایی است که برای از بین بردن ایرادات نوک بینی صورت می گرد و جراح در آن با تصحیح کردن غضروف های نوک بینی سعی می کند پهن بودن نوک بینی و افتادگی آن را از بین ببرد. این روش درمانی کمک می کند نوک بینی افزایش نداشته باشد و بینی شکلی زیبا می گیرد.

جراحی تیپ پلاستی چگونه انجام می شود ؟

جراحی غضروف :

تیپ پلاستی غضروف روشی است که غضروف پهن پره بینی را می بندد. با این کار نوک بینی تیز و برآمده می شود. بستن غضروف برای افرادی که قبلا نوک بینی آن ها شکل داده شده است اما می خواهند آن را برجسته تر کنند صورت می گیرد. جراح اندازه غضروف و دامنه گسترده شدن آن را می سنجد و بر حسب موقعیت بینی پزشک درباره برداشتن غضروف و کوچک کردن آن تصمیم می گیرد.

ایمپلنت غضروف :

تیپ پلاستی ایمپلنت غضروف روشی است که در آن نوک بینی ایمپلنت جای گذاری می شود. اگر گمان می کنید که بینی شما صاف است ایمپلنت غضروف می تواند نتیجه بهتری داشته باشد. ایمپلنت غضروف بر اساس موقعیت بینی فاقد یا واجد فرایند بستن می شود. اگر علت صاف بودن بینی یا ضخیم بودن آن و وجود کمی چربی در نوک بینی باشد پزشک چربی را بر می دارد و بعد ایمپلنت را قرار می دهد.

تغییر موقعیت غضروف :

تیپ پلاستی تغییر موقعیت غضروف روند گرفتن غضروف سپتوم و ثابت شدن دوباره آن در مکان درست می باشد. این روش پیچیده است و باید پوست و غضروف بینی در نظر گرفته شود و باید حتما با پزشک مشورت کنید. تغییر موقعیت غضروف بر اساس نتیجه مشاوره به روند ایمپلنت مضاعف نیاز دارد.

کاهش پره :

این روش شامل برداشتن پوست اضافه پره بینی است و جراح باید برش هایی را ایجاد کند و قسمتی را که در آن جای زخم کمتر دیده می شود بردارد. برش ها بخیه زده می شود و فضایی برای سوراخ های بینی برای دوری از به وجود آمدن مشکلات تنفسی گذاشته می شود. این روش برای افرادی استفاده می شود که در پره بینی پوست اضافی دارند یا حس می کنند که سوراخ های بینی پهن است. این روش برداشت پوست در پره های بینی پوست ضخیمی دارد.

بستن :

در روش بستن پهنای بینی با بستن پوست بین سوراخ های بینی و نزدیک شدن آن به پره های بینی کم می شود. یک برش کوچک در داخل سوراخ های بینی به وجود می آید. جراح هر پره بینی را با یک نخ می بندد و قسمت های به هم وصل شده را برای به وجود آوردن یک گره به سمت هم می کشد. این روش در اندازه اصلی سوراخ های بینی تاثیر زیادی ندارد و باعث مشکلات تنفسی نمی شود.

جراحی تیپ پلاستی چه عوارضی دارد ؟

جراحی تیپ پلاستی توسط پزشک با تجربه و با دقت صورت می گیر و افراد باید نکات و مراقبت های بعد را جدی بگیرند تا خطری برای آن ها پیش نیاید. انتخاب جراح و توجه به دستوران آن در کسب نتیجه بهتر به شما کمک می کند.

عوارض بعد از جراحی بینی 

تفاوت تیپ پلاستی با جراحی بینی

تیپ پلاستی با بی حسی موضعی انجام می شود و بیمار در طول عمل به جز سوزن های اولیه که برای بی حسی استفاده می شود دردی را حس نمی کنید. در جراحی تیپ پلاستی برای افرادی که می ترسند می توان خواب سطحی برای آن ها در نظر گرفت تا متوجه جراحی نشوند. این موقعی است که جراحی توسط بیهوشی عمومی صورت بگیرد. تفاوت تیپ پلاستی با جراحی بینی در میزان برداشت قوز روی بینی است. در جراحی تیپ پلاستی قوز بینی تا 5 میلی متر را می توان درست کرد. در جراحی بینی برداشتن قوز بینی زیاد امکان پذیر است. در جراحی تیپ پلاستی درست کردن انحراف خارجی و داخلی امکان پذیر نیست زیرا برای از بین رفتن این موارد باید استخوان شکسته شود و این امکان در تیپ پلاستی وجود ندارد.

اگر انحراف بینی خفیف باشد با جراحی تیپ پلاستی می توان آن را درست کرد که برای این کار باید با پزشک مشورت کنید. برای جراحی بینی نیاز به پوند های غضروفی متعدد باشد و جراحی تیپ پلاستی گزینه مناسبی است زیرا برداشت غضروف مورد نیاز از تیغه بینی در این روش وجود ندارد. تفاوت تیپ پلاستی با جراحی بینی در هزینه آن است طوری که هزینه تیپ پلاستی کمتر از جراحی کامل می باشد زیرا نیازی به بیهوشی عمومی در این روش وجود ندارد.

کلام آخر

سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را برای جراحی بینی انتخاب کنید و با آگاهی کامل دست به انجام جراحی بینی بزنید. ممنون از اینکه تا آخر مقاله تفاوت تیپ پلاستی با جراحی بینی همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)