بینی

جراحی بینی به روش باز

ما در این مقاله سعی داریم شما را با جراحی بینی به روش باز آشنا کنیم. همه افراد زیبا هستند و به دنبال راهی برای زیباتر شدن هستند. جراحی بینی کی از این راه ها برای زیبا تر شدن است که بسیاری از افراد به آن علاقه دارند. جراحی بینی به غیر از زیبا سازی صورت و بینی می تواند مشکلات بینی را از بین ببرد و باعث اعتماد به نفس در افراد شود. برای آشنا شدن با جراحی بینی به روش باز با ما هماره باشید.

جراحی بینی چیست ؟

جراحی بینی کی از پرطرفدار ترین جراحی ها است که بسیاری از افراد به آن علاقه دارند و بسیار در بین افراد محبوبیت دارد. کشور ایران یکی از بیشترین آمار جراحی بینی را دارد و همه افراد از کشور های دیگر به ایران می آیند تا بتوانند جراحی بینی انجام دهند. جراحی بینی هم به صورت زیبایی و هم به صورت درمانی انجام می شود یعنی برای تغییر ساختار بینی و برای از بین رفتن مشکلات تنفسی و مشکلات بینی صورت می گیرد. جراحی بینی یا رینوپلاستی جراحی است که فرم و تغییر ساختار استخوان و غضروف بینی و زیبایی صورت و برطرف شدن ایرادات تنفسی صورت می گیرد.

جراحی بینی چیست ؟

دلیل انجام جراحی بینی چیست ؟

مشکلات بینی امکان دارد از هنگام به دنیا آمدن به صورت مادرزادی به وجود بیاید  و یا در اثر حادثه یا تصادفی باشد. بعضی از انسان ها به صورت مادرزادی مشکل انحراف بینی دارند و بعضی از افراد در اثر ورزش به بینی آن ها آسیب وارد می شود و باعث شکستگی بینی و کج شدن بینی می شود. با انتخاب یک جراح با تجربه و با مهارت همه این مشکلات برطرف می شود.

سن مناسب برای جراحی بینی :

سن مناسب برای جراحی بینی زمانی است که دوره بلوغ شما تمام شده باشد و صفحات رشد بینی شما بسته شده باشد زیرا بینی شما در حال رشد و تغییر است و با جراحی امکان دارد بینی شما به حالت اول برگردد. باید صبر کنید تا دوره بلوغ شما تمام شود و صفحات رشد بینی شما بسته شود و بعد اقدام به جراحی کنید. تغییرات در هنگام بلوغ باعث می شود افراد احساس کنند زشت هستند و اعتماد به نفس خود را از دست می دهند. برای جراحی بینی سعی کنید بلوغ شما تمام شود و صفحات رشد بینی شما بسته شود که صفحات رشد بینی در دختران در سن 15 سالگی و در پسران در سن 17 سالگی بسته می شود و بهترین زمان برای جراحی بینی در دختران در سن 16 سالگی و در پسران در سن 17 سالگی می باشد.

ویژگی بینی استخوانی و گوشتی :

برای اینکه نتیجه مناسبی از جراحی بینی گوشتی بگیرید باید صبر کنید زیرا در بینی های گوشتی دوران نقاهت بیشتر از بینی های استخوانی است. بینی هایی که پوست نازک و غضروف سفتی دارند استخوانی هستند و بینی های استخوانی برای از بین بردن قوز بینی جراحی بینی انجام می دهند. بینی های گوشتی پوست ضخیمی دارند و غضروف آن ها نرم است و نوک پهنی دارند و غدد چربی در آن ها زیاد است. برای برطرف کردن پهن بودن نوک بینی و افتادگی نوک بینی در بینی های گوشتی باید جراحی بینی انجام دهید. جراحی بینی در بینی های استخوانی راحت تر از بینی های گوشتی است و نتیجه بهتر و زود تری دارد زیرا غضروف آن ها محکم است و فرم دادن و تراشیدن آن راحت است.

تاریخچه جراحی بینی :

بینی اهمیت زیادی دارد زیرا در مرکز صورت قرار دارد و باعث زیبایی چهره می شود و باید با همه اعضای صورت هماهنگ باشد. جراحی بینی از همان ابتدا پیشرفته نبوده است و طی زمان ها مدرن تر شده است.  تاریخچه جراحی بینی به هزار سال قبل بر می گردد و اولین کشوری که جراحی بینی انجام داد کشور هند قدیم بود زیرا در آن زمان افرادی که دزدی می کردند مجازات می شدند و مجازات آن ها این بود که کل بینی یا نوک بینی آن ها را قطع می کردند به همین علت فردی به اسم سوشروتا بینی این افرا را به پوست پیشانی پیوند می زد.

در آن زمان ها اتفاقاتی مثل گاز گرفته شدن بینی توسط حیوانات و جنگ باعث می شد افراد کل بینی را از دست بدهند و این پزشک با این روش بینی آن را جراحی می کرد. بعد ها در قرن 16 میلادی یک پزشک ایتالیایی برای افرادی که در جنگ بینی خود را از دست می دادند بینی آن ها را به پوست بازویشان پیوند می زد تا خون از راه پوست به بینی جریان یابد که این روش بسیار آزار دهنده و خشن است اما تحول بزرگی بود.

انواع شکل و فرم بینی

بینی افراد شکل و فرم خاصی دارد که برای هر فردی متفاوت است و ویژگی و خصوصیاتی دارد. بینی انواع و اشکال مختلفی دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم :

بینی گوشتی :

یکی از بیشترین مدل ها و انواع بینی، بینی گوشتی است که این بینی پوست ضخیمی دارد و غضروف بینی ضعیف است و اگر پزشک در این جراحی بی دقتی کند باعث عدم تقویت بافت غضروفی نوک بینی بعد از مدت ها به حالت قبلی بر می گردد. بینی گوشتی جراحی پیچیده ای دارد و باید برای جراحی پزشکی انتخاب کنید که با تجربه باشد و دچار خطر و عوارض نشوید.

بینی قوز دار :

حدود 9 درصد افراد بینی قوز دار دارند و این مدل در اثر یک حادثه و آسیب به بینی اتفاق افتاده است و ناهمواری هایی در استخوان بینی و انحراف در بینی وجود دارد. افرادی که قوز بینی دارند به اختلال تنفسی دچار می شوند و جراحی زیبایی و درمانی انجام می دهند.

بینی استخوانی :

بینی استخوانی یکی از بهترین مدل های بینی است که در این مدل ساختار بینی طوری است که پوست روی آن نازک و بدون بافت می باشد. غضروف در بینی استخوانی مناسب است و نیازی به پیوند غضروف با استفاده از غضروف مصنوعی ندارد و در بیشتر موارد بینی استخوانی انحراف دارد و در هنگام جراحی از بین می رود.

انواع روش های جراحی بینی :

جراحی بینی به دو روش جراحی بینی به روش باز و جراحی بینی به روش بسته صوت می گیرد که پزشک با توجه به بینی و صورت و پوست بیمار تشخیص می دهد که کدام نوع برای بیمار مناسب است.

جراحی بینی به روش باز :

این روش توسط یک برش در ناحیه پایینی بینی صورت می گیرد و پوست را از روی بینی بلند می کند و پزشک می تواند در این روش دسترسی زیادی به همه نقاط بینی داشته باشد و تغییرات زیادی در آن انجام دهد. این روش یکی از بیشترین روش هایی است که اکثر پزشکان از این روش استفاده می کنند و به راحتی می توانند در ساختار بینی و استخوان و غضروف بینی تغییرات لازم را به وجود بیاوردند. بینی های گوشتی و بینی های انحراف دار توسط روش باز انجام می شود و مدت زمان جراحی بینی به روش باز بیشتر از بینی بسته است.

جراحی بینی به روش بسته :

این روش زمانی استفاده می شود که پزشک می خواهد تغییراتی کمی در بینی ایجاد کند. در روش بسته برش ها کم است و دیده نمی شود و در این روش پوست بینی برداشته نمی شود و افراد بعد از جراحی با درد و تورم کمتری مواجهه می شوند. مدت زمان جراحی بینی با این روش کمتر است.

انواع شکل و فرم بینی 

مزایای جراحی بینی به روش باز :

جراحی بینی به روش باز مزایایی دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم :

 • از بخیه های زیر پایه بینی هیچ آثاری باقی نمی ماند.
 • در بینی های بدفرم نتیجه جراحی بینی به روش باز با رضایت همراه است.
 • گذاشتن پروتز یا گرفت های استخوانی و غضروفی راحت تر صورت می گیرد.
 • جراحی بینی ثانویه با روش باز انجام می شود.
 • جراحی دید زیادی دارد و احتمال نا قرینگی کم است.
 • در بینی هایی که کج هستند و پیچ خوردگی دارند روش باز مناسب تر است.
 • بهترین جراح بینی می تواند تغییرات زیادی در بینی انجام دهد و فضای کار مطلوب تر است.

جراحی بینی چه مراحلی دارد ؟

جراحی بینی مراحلی دارد که باید این مراحل را انجام دهید تا نتیجه مناسبی از جراحی خود بگیرید.

انتخاب پزشکی :

یکی از مهم ترین کارها قبل از جراحی انتخاب پزشک با تجربه و با مهارت است که برای اینکه نتیجه مناسبی از جراحی بینی خود بگیرید و بینی ایده آلی داشته باشید باید پزشکی انتخاب کنید که همه مهارت های لازم را داشته باشد و این کار دشوار است و باید از افرادی که قبلا این جراحی را انجام دادند پرس و جو کنید. با نمونه کارهای پزشک می توانید تعیین کنید که آیا کارهای این پزشک مناسب است یا خیر. تخصص پزشک و شماره نظام پزشکی را چک کنید زیرا اهمیت زیادی در تحقیق شما دارد.

جلسه مشاوره :

اصلی ترین بخش در جراحی بینی جلسه مشاوره با پزشک است که در این جلسه شما می توانید همه سوالات خود را از پزشک بپرسید و انتظارات و خواسته های خود را به پزشک بگویید. سعی کنید اگر مشکل خاصی و یا بیماری دارید اگر داروی خاصی مصرف می کنید حتما به پزشک اطلاع دهید. درباره مراقبت های قبل و بعد خطرات و عوارض جراحی بینی از پزشک خود سوال کنید و از او مشورت بگیرید.

بیهوشی :

بعد از انتخاب پزشک و مشورت با او در روز و ساعت خاصی به بیمارستان یا کلینیکی که پزشک معرفی کرده است مراجعه می کنید و بعد از انجام دادن مراحلی به اتاق جراحی می روید و در اتاق جراحی با متخصص بی هوشی مراحل بیهوشی انجام می شود که این کار با تزریق داروی بیهوشی صورت می گیرد و پزشک با جراحی را شروع می کند. اگر داروی خاصی مصرف می کنید حتما قبل از جراحی به پزشک اطلاع دهید تا داروی مناسبی برای شما در نظر بگیرند. در مدت زمان بیهوشی تغییراتی در غضروف بینی، بافت پوست بینی و پره ها و استخوان بینی صورت می گرد و اگر مشکلی مثل پولیپ و انحراف داشته باشید با جراحی بینی درمان می شود و در آخر محل برش بخیه زده می شود.

گچ و آتل بینی :

بعد از جراحی بینی بینی شما را گچ می گیرند و پانسمان مخصوصی روی بینی انجام می شود که با استفاده از آتل سه بعدی که با تکنولوژی پرینتر سه بعدی ساخته می شود تورم آن کنترل می شود و بعد از یک هفته آتل یا گچ برداشته می شود.

دوران نقاهت :

بعد از جراحی بینی دوره نقاهت شروع می شود که این دوران مراقبت هایی دارد که بسیار مهم است و اگر می خواهید نتیجه مناسبی از جراحی خود بگیرید باید این مراقبت ها را انجام دهید. بعد از یک هفته که گچ یا آتل بینی برداشته شد از چسب بینی استفاده می کنید  و باید به طور صحیح از چسب استفاده کنید و مراقبت ها را به درستی انجام دهید تا تورم کاهش یابد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی :

برای اینکه نتیجه مناسبی از جراحی بینی بگیرید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های بعد از جراحی بینی آشنا می شوید :

 • استفاده از کمپرس گرم که دستور پزشک باشد.
 • استفاده از یک پیراهن مناسب دکمه دار برای مراقبت که به بینی فشار نیاید.
 • خوابیدن روی سطح شیب‌دار برای اینکه بینی ورم نکند.
 • غذاهای نرم مصرف کنید تا نیاز به جویدن نداشته باشد زیرا جویدن برای سخت است.
 • مراقبت از عدم رطوبت و خیس شدن کچ یا آتل بینی.
 • با دقت زیاد و به آرامی مسواک بزنید تا فشاری به بینی وارد نشود.
 •  تا 1 ماه فین نکنید و هیچ فشاری به بینی وارد نکنید.
 • استفاده از کمپرس‌های سرد که دستور پزشک باشد.
 • داروهایی که پزشک تجویز می کند را به طور منظم مصرف کنید.
 • کاهش مصرف نمک و غذاهای چرب برای اینکه بینی ورم نکند.
 • مراقب سرماخوردگی باشید تا سرفه و عطسه شما را اذیت نکند و در بینی شما تاثیر بد نگذارد.
 • از فعالیت های سنگین مثل ورزش کردن تا 3 ماه پرهیز کنید.
 • هرگونه ضربه و فشار به بینی تا 6 ماه  تا 1 سال بعد از جراحی در نتیجه بینی تاثیر دارد.
 • از آناناس طبیعی، آب آناناس یا قرص آناناس استفاده کنید تا سریع تر بهتر شوید.
 • مصرف مشروبات الکلی، سیگار و قلیان برای 1 تا 2 ماه ممنوع است.
 • حتما در حالت نشسته نیز سرتان را بالا نگهدارید.
 • تا 3 روز بعد از عمل حمام نروید و تا زمان باز گردن گچ یا آتل صورت را نشویید.

مدل های جراحی بینی :

جراحی بینی به سه روش جراحی بینی طبیعی، جراحی بینی فانتزی، جراحی بینی نیمه فانتزی تقسیم می شود. در ادامه به این مدل ها می پردازیم.

جراحی بینی طبیعی :

از این روش بیشتر آقایان استفاده می کنند زیرا می خواهند بینی طبیعی داشته باشند و ایرادات بینی برطرف شود و بینی آن ها ظاهری طبیعی داشته باشد.

جراحی بینی فانتزی :

این روش یکی از سخت ترین روش ها است زیرا پزشک باید توجه داشته باشد و دقت کند که مشکلات تنفسی برای افراد به وجود نیاید. اسم دیگ جراحی بینی فانتزی جراحی بینی عروسکی است. پزشک باید به فاصله بین لب و بینی دقت کند زیرا در غیر این صورت بینی حالت خوکی می گیرد و و باعث به وجود آمدن مشکلات تنفسی می شود.

جراحی بینی نیمه فانتزی :

بیشتر خانم ها خواستار انجام این جراحی هستند زیرا این روش هر دو ویژگی های روش های بالا را دارد یعنی شما یک بینی طبیعی دارید که کمی قوس روی بینی وجود دارد.

بهترین کلینیک ها چه ویژگی هایی دارند ؟

یکی از مواردی که در جراحی بینی باید به آن دقت شود انتخاب کلینیک و پزشک است که می تواند در جراحی بینی تاثیر مثبتی داشته باشد. کلینیک ها ویژگی هایی دارند که به این ویژگی ها در ادامه اشاره می کنیم.

نمونه کار :

قبل از جراحی بینی نمونه کارهای پزشک را مشاهده کنید و از افرادی که قبلا این جراحی را انجام دادند پرس و جو کنید و اگر از نظر شما نتیجه کار عالی و بدون کم و کاستی بود می توانید جراحی را نزد آن ها انجام دهید.

پزشکان با تجربه :

یکی از مهم ترین مسائل در جراحی بینی انتخاب پزشک با تجربه است که می تواند در نتیجه جراحی بینی شما تاثیر زیادی داشته باشد. زیرا اگر پزشک بی تجربه باشد می تواند خسارات و عوارض زیادی به شما برساند.

رضایت مشتریان :

از افرادی که قبلا در آن کلینیک جراحی بینی انجام دادند پرس و جو کنید و اگر رضایت داشته باشند می توانید به آن کلینیک و پزشک اعتماد کنید. از آن ها بپرسید که از بینی خود راضی هستند و مشکلی ندارند تا خیال شما از این بابت راحت شود.

سابقه کلینیک :

امروزه اکثر کلینیک ها تبلیغ هایی می کنند نشان دهنده ارزان بودن آن کلینیک برای جراحی است. سعی کنید گول همه کلینیک ها را نخورید و با مشاهده نمونه کار و امکانات و تجهیزات کلینیک می توانید متوجه شوید که آیا آن کلینیک برای جراحی مناسب است یا خیر. بعضی از کلینیک ها پرسنلی مجرب دارند که توسط این افراد به دیگران معرفی می شوند که این نوع بهترین تبلیغ است.

بهترین کلینیک ها چه ویژگی هایی دارند ؟ 

عوارض جراحی بینی :

 • آسیب به عصب بویایی
 • عدم تقارن در پره‌های بینی
 • بی‌حسی دائمی بینی و ناحیه اطراف جراحی
 • خونریزی بعد از جراحی زیبایی بینی
 • اختلالات تنفسی ناشی از آسیب به آناتومی دستگاه تنفس در ناحیه بینی
 • حساسیت به داروی بیهوشی بعد از جراحی رینوپلاستی
 • اسکار پوستی در پره‌های بینی
 • عفونت و به وجود آمدن مشکلات ناشی از عدم مصرف آنتی بیوتیک مناسب
 • انحراف نوک بینی و عدم قرینگی

کلام آخر

قبل از جراحی بینی سعی کنید از افراد با تجربه کمک بگیرید و با آگاهی کامل دست به انجام جراحی بینی بزنید. ممنون از اینکه تا آخر مقاله جراحی بینی به روش باز همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)