بینی

جراحی بینی

ما سعی داریم در این مقاله شما را با جراحی بینی آشنا کنیم. جراحی بینی یکی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی است که بسیاری از افراد دست به انجام آن می زنند. همه افراد به دنبال زیبایی هستند و زیبا تر شدن را دوست دارند. بسیاری از افراد به دلیل مشکلات بینی مانند انحراف بینی، پولیپ، مشکلات تنفسی و ظاهر نامناسب از بینی خود ناراضی هستند. برای آشنا شدن با جراحی بینی با ما همراه باشید.

جراحی بینی چیست ؟

همه افراد نیاز به زیبا شدن دارند. این زیبایی را از روش های مختلفی به دست می آورند برای مثال برای زیبا تر شدن صورت از لوازم آرایشی استفاده می کنند تا عیب های ظاهری صورت را بپوشانند.  یا برای زیبا تر شدن ظاهرشان از لباس های زیبا استفاده می کنند. با افزایش  سن و به وجود آمدن  تغییرات در صورت و ظاهر افراد نیاز به انجام زیبایی بیشتری است. یکی از اعضای صورت که از سن پایین نیاز به تغییرات دارد بینی است. جراحی بینی از سن پایین مورد توجه قرار می گیرد. بسیاری از نوجوانان بعد از ورود به سن بلوغ و تغییر در ظاهرشان احساس اعتماد به نفس در آن ها کاهش پیدا می کند و به همین علت به سمت عمل های زیبایی می روند.

با جراحی بینی می توان تغییراتی در ظاهر بینی به وجود آورد که زیباتر و مناسب با صورت به نظر می رسد. با کمک جراحی بینی تغییراتی مثل کوچک کردن سایز بینی، کوچک یا بزرگ تر کردن سوراخ های بینی، تغییر در زاویه بینی و فاصله آن با لب، برداشتن قوز و برآمدگی های روی بینی و انحراف بینی را ایجاد می کند. جراحی بینی می تواند در صورت و ظاهر بینی تاثیر گذار باشد.  در بین افرادی که نیاز به جراحی بینی دارند افراد کمی هستند که برای برطرف کردن اشکالات بینی اقدام می کنند. اشکالات و ایرادات بینی که در واقع نیاز زیادی به جراحی دارند انحراف و پولیپ بینی است. این موارد باعث اختلالات تنفسی و شخص را آزرده خاطر می کند و در فعالیت های روزانه مانند ورزش کردن، خوابیدن و نفس کشیدن های معمولی اختلال به وجود می آید. درصد بیشتری از افراد که برای جراحی بینی اقدام می کنند به جراحی بینی به چشم زیبایی نگاه می کنند. برای جراحی بینی باید در نظر گرفت که هنگامی که اقدام به جراحی بینی می کنید که صفحات رشد بینی بسته شده باشد. برای جراحی بینی شما باید رشد کرده باشد که این رشد صفحات در دختران در سن 15 سالگی بسته می شود و حداقل سن برای جراحی بینی 16 سال می باشد و در پسران در سن 17 سالگی مناسب است.

جراحی بینی چیست ؟

هدف جراحی بینی چیست ؟

جراحی بینی می تواند برای تغییر شکل، اندازه و ظاهر بینی صورت می گیرد. نمونه از درخواست های زیادی که بیماران از جراحان خود می پرسند عبارتند از : استخوان بینی را باریک کنند، سوراخ بینی را تنگ یا گشاد کنند، بینی کج را صاف کند، نوک بینی را تغییر دهند، زاویه بینی و لب بالا را تغییر دهند.  در بیشتر موارد برش های مورد استفاده برای تغیر شکل می تواند در داخل بینی پنهان شود و یا اینکه به صورت غیر قابل تشخیص در ظاهر بینی دیده می شود. هدف از جراحی بینی بهتر شدن ظاهر و حفظ یک ظاهر طبیعی دیگر اجزای صورت است.

سن مناسب برای جراحی بینی : 

هنگامی که به سن بلوغ می رسیم تغییرات در ظاهر و صورت دیده می شود. این تغییرات باعث می شود که افراد احساس کنند نا زیبا هستند و به دنبال انجام عمل های زیبایی باشند. یکی از مواردی که به سرعت تصمیم به تغییر آن می گیریم بینی است. تغییرات ناگهانی سن بلوغ باعث می شود عمل بینی در بین نوجوانان رواج داشته باشد. برای عمل بینی باید صبر کنید که صفحات رشد بینی بسته شود. در دختران سن 15 سالگی و در پسران در سن 17 سالگی این اتفاق رخ می دهد. اگر می خواهید از عمل بینی بهترین نتیجه را بگیرید باید بعد از بسته شدن صفحات رشد بینی اقدام کنید.

بینی استخوانی و گوشتی چه ویژگی هایی دارد ؟

بینی های گوشتی برای دیدن نتیجه عمل بینی باید صبر کرد زیرا دوران بهبودی بینی نیاز به زمان بیشتری دارد. بینی های استخوانی در مقایسه با بینی های گوشتی نتیجه بهتر و زود تری نشان می دهد. بینی هایی که پوست که پوست نازک و غضروف سفت و محکم تری دارند استخوانی هستند. بینی های استخوانی برای از بین بردن قوز روی بنی و برآمدگی های آن به سمت عمل های زیبای می روند. بینی گوشتی دارای پوست ضخیم هستند. غضروف ضعیف و نرم تر، نوک پهن و بزرگی دارند و غدد چربی روی بینی وجود دارد. عمل بینی گوشتی باعث از بین بردن افتادگی نوک بینی می شود و پهن بودن نوک بینی را از بین می برد. عمل بینی برای بینی های استخوانی راحت تر انجام می شود و نتیجه آن ملموس تر خواهد شد. بینی استخوانی به دلیل داشتن غضروف محکم تراشیدنش و فرم دادن آن آسانتر می شود.

انواع مدل های عمل بینی

جراحی بینی با توجه به اثری که روی بینی باقی می گذارد به سه دسته تقسیم می شود. در ادامه با انواع مدل های جراحی بینی آشنا می شوید :

عمل بینی طبیعی : عمل بینی طبیعی برای از بین بردن عیب های ظاهری در عین حفظ کردن ظاهر طبیعی بینی انجام می شود. این نوع عمل بینی در بین آقایان بیشتر رواج دارد. علاوه بر حفظ عملکرد تنفسی بینی و ظاهر طبیعی آن مورد عمل قرار می گیرد.

عمل بینی فانتزی یا عروسکی : جراحی بینی که با هدف کوچک تر کردن سایز بینی انجام می شود عمل بینی فانتزی گفته می شود. در این نوع عمل باید پزشک زیبایی تخصص و تجربه داشته باشد. کوچک شدن سایز بینی می تواند مشکلات تنفسی را به وجود بیاورد. این تغییر سایز و بالا رفتن نوک بینی باعث تغییر زاویه بین بینی و لب می شود. اگر این تغییر زاویه زیاد باشد بینی حالت خوکی می شود و مشکلات تنفسی به وجود می آید.

عمل بینی نیمه فانتزی : عمل بینی نیمه فانتزی ویژگی و خصوصیت های هر دو نوع عمل را دارا است. علاوه بر اینکه نتیجه کار شما یک بینی طبیعی دارید اما داشتن مقداری قوس روی بینی نشان دهنده عمل زیبایی بینی می باشد. این نوع عمل بینی در بین خانم ها مورد توجه قرار می گیرد.

جراحی بینی چه روش هایی دارد ؟

جراحی بینی به روش بسته : جراحی زیبایی بینی به روش بسته روشی است که الویت دارد زیرا همه برش های جراحی در داخل بینی انجام می شود و زخم ها همه داخلی هستند و با اینکه برش ها پنهان هستند پزشک می تواند به نقاط زیادی از بینی دسترسی پیدا کند تا به طیف وسیعی از موارد زیبایی و ساختاری رسیدگی کند.

جراحی بینی به روش باز : عمل بینی باز به پزشک امکان دسترسی بیشتری به غضروف و استخوان های بینی را می دهد اما امکان دارد جای زخم کوچک بر روی بینی باقی بماند. در این روش با ایجاد یک برش در ناحیه غضروف بین دو بینی پزشک می تواند پوست را از نوک بینی بلند کند و غضروف را دقیق شکل دهد. هنگام بهبودی جای برش یک زخم کوچک بر بینی می ماند.

قبل از عمل بینی باید چه کار کرد ؟

قبل از عمل بینی برای اینکه عوارض جراحی و کاهش خطرات را کاهش دهید باید اقداماتی را انجام دهید.

رژیم غذایی : در هفته های آخر عمل جراحی رعایت رژیم غذایی سالم برای بیماران اهمیت دارد. تغذیه مناسب باعث سرعت در بهبودی و کاهش خطر ابتلا به عفونت می شود. افراد باید حجم زیادی میوه و سبزیجات، دانه های غلات حاوی پروتئین مصرف می کنند و مکمل های تغذیه مفید است. پزشکان می توانند مکمل های خاصی مانند ویتامین A، ویتامین C و پروملین را به کانی که قصد انجام عمل زیبایی بینی را دارند توصیه کنند.

افرادی که می خواهند جراحی بینی انجام دهند باید از بعضی از مواد غذایی و مکمل های خاص که باعث کاهش سرعت بهبود و عوارض جراحی می شود دوری کنند. بیماران باید مکمل های مانند ویتامین E، زنجبیل، گینگو و جینسینگ را استفاده نکنند. بعضی از مکمل های هومیوپاتی و گیاهی می توانند عوارض ناشی از بیهوشی را ایجاد کنند و بیماران باید قبل از هر تغذیه اضافه ای باید با پزشک خود مشورت کنند. الکل می تواند توانایی کبد برای متابولیزه کردن درست را تحت تاثیر قرار دهد و بسیاری از پزشکان توصیه می کنند بیماران در هفته های قبل از جراحی خود از نوشیدن مشروبات الکلی دوری کنند.

دارو ها : هنگام آماده شدن برای جراحی بینی بیماران باید پزشکان را در مورد همه داروهایی که مصرف می کنند اطلاع کنند. زیرا  که بعضی از داروها می توانند عوارض قبل یا بعد از جراحی بینی ایجاد کنند. پزشک می تواند به طور موقت برای بیمار داروی جایگزین تجویز کند. بیماران باید استفاده از آسپیرین، ایبوپروفن و رقیق کننده خون جلوگیری کنند.

سیگار کشیدن : مصرف تنباکو جریان خون را در کل بدن کاهش می دهد. از آنجا که اکسیژن نمی تواند به سرعت به ناحیه برش برسد و افراد سیگاری امکان دارد زمان بیشتری برای بهتر شدن بعد از عمل نیاز داشته و خطر ابتلا به عفونت و زخم های نامطلوب در آن ها بیشتر است. سیگاری ها از انجام جراحی بینی رد صلاحیت نمی شوند آن ها باید دو هفته قبل و دو هفته بعد ا جراحی بینی سیگار را ترک کنند.

آماده سازی برای بهبود : بهبود عمل بینی امکان دارد چند هفته طول بکشد و بیماران باید بر اساس مدت زمان بهبودی آمادگی لازم داشته باشند. آن ها باید حداقل دو هفته از کار خود بگذرند و در صورت امکان کسی را پیدا کنند تا بتواند برای چند روز به آن ها کمک کند تا به کارهای روزانه آن ها برسند. بعد از جراحی بینی جویدن می تواند اذیت کننده باشد و بیماران باید چند روز اول غذای نرم بخورند.

برای آشنا شدن با هزینه جراحی بینی گوشتی در سعادت آباد به سایت مربوطه مراجعه نمایید.

انواع مدل های عمل بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 

برای اینکه نتیجه بهتری از عمل بینی خود داشته باشید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های بعد از جراحی بینی آشنا می شوید :

 • بعد از جراحی بینی باید به صورت درازکش استراحت کنید. به طوری که سر بالاتر از شانه قرار بگیرد.
 • جراح برای حفظ شکل بینی و محافظت از آن برای شما گچ بینی استفاده می کند. این گچ بعد از یک هفته برداشته می شود.
 • برای نوشیدن مایعات از نی استفاده نکنید. این کار نیاز به نفس بیشتر دارد که به بینی شما فشار بیشتری وارد می کند.
 •  در زمانی که در بینی شما پد قرار دارد و پانسمان دارید، با دهان نفس بکشید.
 • از غذاهای مایع و پوره شده استفاده کنید. چرا که جویدن و گاز زدن برای شما سخت خواهد بود.
 • از میوه و سبزیجات بیشتری استفاده کنید. فیبر موجود در آن باعث ایجاد یبوست نمی شود.
 • سعی کنید به آرامی مسواک بزنید و به لب بالا فشار وارد نکنید.
 • تا یک ماه بعد از عمل بینی از عینک استفاده نکنید. استفاده از عینک به بینی شما فشار وارد می کند. ممکن است روی شکل بینی تان تاثیرگذار باشد.
 • زمانی که بینی شما پانسمان دارد ایستاده زیر دوش قرار نگیرید.
 • تا دو هفته بعد از عمل بینی سر خود را بالا نگه دارید. شب ها هنگام خوابیدن زیر سر خود از چند بالش استفاده کنید. این کار از خونریزی جلوگیری می کند. به کاهش ورم نیز کمک می کند.
 • سعی کنید برای بروز احساسات کمتر فشار وارد کنید، به آرامی بخندید.
 • از آناناس بیشتر استفاده کنید. این میوه به بهبود زودتر جای بخیه و زخم کمک می کند و برای کاهش درد و ورم بسیار موثر می باشد.
 • روش صحیح چسب زدن به بینی را از جراح خود بپرسید. صحیح چسب نزدن بینی موجب بد حالت گرفتن و کج شدن آن می شود.
 • بعد از ترخیص، از بیمارستان مراقبت هایی که در منزل انجام می دهید می تواند دوره نقاهت را برای شما راحت تر و کوتاه تر کند.
 • حتما روی تخت دراز بکشید و سرتان را بالاتر از شانه قرار دهید. این کار باعث کاهش خونریزی می شود.
 • از گاز زدن و جویدن غذا خودداری کنید. این کار به بینی شما فشار وارد می کند و باعث خونریزی می شود.
 • از انجام فعالیت های سنگین مانند ورزش خودداری کنید. اما بعد از طی شدن سه تا چهار هفته می توانید فعالیت خود را مجددا آغاز نمایید.
 • زمانی که بینی شما دارای پانسمان است برای حمام کردن ایستاده زیر دوش قرار نگیرید.

هزینه جراحی بینی : 

هزینه جراحی به عوامل زیادی بستگی دارد که در ادامه با آن ها آشنا می شوید :

تجربه جراح : دستمزد یک پزشک با شهرت و تجربه عالی از یک متخصص با تجربه و مهارت پایین تر بیشتر است. اکثر بیماران به پرداخت هزینه اضافی تمایل دارند زیرا می دانند جراحی با تجربه بیشتر نتیجه مطلوب هم کسب می کند.

امکانات جراحی : اگر پزشک دارای امکانات انجام عمل در مطب نباشد این کار در بیمارستان یا مرکز جراحی انجام می شود که این مکان ها هزینه های جدا نیاز دارد که به موقعیت، شهرت و تجهیزات بستگی دارد. اکثر بیماران تمایل به پرداخت هزینه های کمی بالاتر برای لذت بردن از ایمنی و راحتی بیشتر است.

ناحیه جغرافیایی : هزینه جراحی پلاستیک مثل بسیاری از کالاها و خدمات در جامعه متفاوت است. عمل بینی در یک کلان شهر بیشتر از شهرستان است.

بیهوشی : رینوپلاستی را می توان تحت بیهوشی عمومی انجام داد که این نوع بیهوشی باعث افزایش هزینه های درمان می شود. دستمزد متخصصان بیهوشی مانند جراحان با توجه به شهرت و تجربه بر هزینه های درمان می افزاید.

مراقبت در هنگام بهبودی : بعد از جراحی بینی بیماران امکان دارد نیاز به داروهای خاص یا مراقبت های بعد از درمان نیاز داشته باشند که هزینه های نهایی درمان را تحت تاثیر قرار می دهد. بیماران باید قبل از جراحی بینی هزینه های جانبی و هزینه های درمان و بیهوشی را در نظر بگیرند زیرا این هزینه ها متفاوت است.

عوارض بعد از جراحی بینی : 

عوارض جراحی بینی می تواند همیشگی و دائمی باشد یا به صورت موقت و کوتاه مدت باشد. عوارض موقت بعد از جراحی بینی از بین می رود. میزان این عوارض به حساسیت بدن بستگی دارد و میزان واکنش بدن به عمل است. 10 روز بعد از جراحی و با مراقبت های بعد از جراحی این عوارض از بین می رود. عوارض بعد از عمل بینی عبارتند از : درد که با مصرف قرص های مسکن مانند استامینوفن می توان به کاهش درد کمک کرد؛ ورم یکی از عوارض شایع بین افراد است. افرادی که جراحی زیبایی انجام دادند با قرار دادن کیسه یخ می تواند به کاهش این ورم کمک کرد. مقدار بیشتر ورم بعد از دو هفته از جراحی بینی فروکش می کند. مقدار جزئی ورم که در بینی می ماند تا 6 ماه بعد از عمل بینی از بین می رود؛ کبودی زیر چشم و ناحیه اطراف بینی بعد از جراحی بینی شایع است. این اتفاق بعد از عمل بینی از بین می رود.

عوارض طولانی مدت جراحی بینی

عوارض جراحی بینی می تواند طولانی مدت به همراه داشته باشد. بعضی از عوارض بینی نیاز به جراحی مجدد پیدا می کند. این عوارض عبارتند از :

 • ماندن جای زخم و بخیه روی بینی.
 • تغییر رنگ پوست بینی.
 • خون دماغ شدن.
 • بی حسی در ناحیه بینی.
 • کج شدن بینی و مشکلات تنفسی می باشد.

انحراف تیغه بینی چیست ؟ 

جراحی بینی می تواند به هدف اصلاح نواقص بینی یا به هدف زیباتر کردن بینی انجام شود. هر فردی که از فرم بینی راضی نباشد می تواند این جراح را انجام دهد. یکی از مشکلاتی که می تواند باعث شود فرد نیازمند به انجام جراحی اصلاحی شوند انحراف تیغه بینی است. تیغه بینی بخشی از بینی است که دو طرف بخش داخلی بینی را از یکدیگر جدا می کند و بخش غضروفی آن دچار انحراف می شود. انحراف تیغه بینی می تواند دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. تصادف، ضربه خوردگی و دلایل مادرزادی می تواند دلیل وجود انحراف بینی باشد.

عوارض طولانی مدت جراحی بینی  

کلام آخر

قبل از جراحی بینی از افراد با تجربه کمک بگیرید و درباره عمل بینی تحقیق کنید و با آگاهی کامل دست دبه انجام عمل بینی بزنید. ممنون از اینکه تا ادامه این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دریافت مشاوره (کلیک کنید)