بینی

عمل رینوپلاستی

ما در این مقاله سعی داریم شما را با عمل رینوپلاستی آشنا کنیم. عمل رینوپلاستی یکی از پرطرفدارترین عمل های زیبایی در بین مردم است. بسیاری از افراد به دلایل متعددی مانند مشکلات تنفسی، انحراف بینی، پولیپ، شکستگی و یا ظاهر بد بینی از بینی خود رنج می برند و باعث کاهش اعتماد به نفس در افراد می شود. که امروزه با جراحی بینی دیگر جای نگرانی نیست و افراد می توانند با این روش ظاهر مناسبی به بینی خود بدهند و اعتماد به نفس خود را افزایش دهند. برای آشنا شدن با عمل رینوپلاستی با ما همراه باشید.

عمل رینوپلاستی چیست ؟

رینوپلاستی یک ریشه یونانی دارد. رینو به معنی بینی و پلاستی به معنی تغییر ساختار است. رینوپلاستی یک عمل زیبایی است که می تواند بینی افراد را به هر شکل که می خواهند در بیاورد. در این روش بینی از قسمت پایینی شکافته می شود و افراد هر طور که بخواهند مثل تغییر شکل بینی، جمع کردن پره های بینی و شکل و قوس دادن به آن می توانند آن را تغییر دهند.

برای از بین بردن مشکلات تنفسی و انحراف و پولیپ بینی می توان از عمل رینوپلاستی استفاده کرد. در این جراحی تقسیم کننده داخل بینی و غضروف آن صاف می شود تا گرفتگی بینی از بین برود و افراد بتوانند تنفس بهتری داشته باشند. با درخواست افراد و با توجه به نظر پزشک می توان دیواره های کناره بینی را صاف کرد تا بینی زیبا تر شود و مشکلات تنفسی افراد برطرف شود. در این جراحی می توان ایراد های مختلفی را از بین برد که در ادامه به آن ها می پردازیم :

 • بزرگ بودن سوراخ های بینی
 • زیاد بودن فاصله نوک بینی تا صورت
 • بزرگ بودن اندازه بینی
 • قوزدار بودن بینی
 • جعبه ای شکل بودن نوک بینی
 • دو شاخه بودن نوک بینی
 • پهن بودن بینی
 • افتادگی نوک بینی یا کم بودن زاویه  بینی ولب
 • بدشکلی های بعد از عمل جراحی
 • دررفتگی تیغه بینی و غیر قرینه بودن بینی
 • دماغ زین اسبی که توسط ضربه های قبلی و یا عمل جراحی انحراف تیغه بینی به وجود آمده است.

عمل رینوپلاستی چیست ؟

انواع عمل رینوپلاستی

این جراحی به روش های مختلفی انجام می شود که از ویژگی های این روش است. با توجه به فرم بینی پزشک می تواند فرمی که می خواهد عمل کند مشکلات تنفسی و ویژگی های جسمی یکی از روش ها را انتخاب کرده تا بهترین نتیجه را بگیرد.عمل رینوپلاستی به 3 روش صورت می گیرد. در این روش ها از ابزار های پیشرفته استفاده می شود که باعث کاهش عوارض می شود و بنی را به فرم دلخواه افراد در می آورد. یکی از روش های نوین آن روش تصویر برداری سه بعدی است که موجب می شود میزان و عمق برش و آسیب به بافت بینی کاهش یابد. در این روش در قسمت های مختلف روی بینی برش هایی زده می شود تا لوله آندوسکوپی را بتوان از داخل آن رد کرد. سر این لوله دوربین های فیلم برداری ریزی وجود دارد  تا بتوان داخل بینی را به دقت نشان داد.  پزشک با این روش می تواند دقیق ترین تغییرات را  روی بینی انجام دهد و عوارضی مثل تورم و خونریزی را کاهش دهد. در ادامه با این روش ها آشنا می شویم.

جراحی رینوپلاستی باز : 

جراحی باز یکی از روش های عمل رینوپلاستی است. در این جراحی پزشک به همه قسمت های بینی دسترسی دارد و می تواند تغییرات بیشتری روی بینی انجام دهد. این روش یکی از پرطرفدارترین روش هایی است که اکثر پزشکان از آن استفاده می کنند. برای از بین بردن مشکل و زیباتر شدن ظاهر بینی می توان از این روش استفاده کرد. اگر بینی نیاز به تغییراتی مثل بیرون آمدن و یا تو رفتن داشته باشد این روش بهترین گزینه است. مدت زمان این روش بیشتر است و مراقبت آن زیاد است.

جراحی رینوپلاستی بسته

اگر شما می خواهید تغییرات جزئی در بینیتان ایجاد شود می توانید از این روش استفاده کنید. امکان دارد در این روش برش ریزش در قسمت پایینی بینی ایجاد شود و یا همه عمل از طریق حفره های بینی انجام شود. با این روش عمل بینی تورم و درد و مشکلات کمتری را حس می کنید. بعضی از افراد دوست جای بخیه روی بینیشان مشخص باشد که این روش برای این افراد مناسب است.

آلار پلاستی :

این روش یکی از جدیدترین روش های رینوپلاستی است که موجب می شود بینی ظریف تر و باریک تر شود. این جراحی برای تغییرات در سوراخ های بینی انجام می شود. در این وش می توان غضروف های نوک بینی را کوتاه کرد و پایه آلار را بلند و یا کوتاه کرد.

رینوپلاستی برای چه افرادی مناسب است ؟

 • اگر بینی پهنی دارید و سوراخ های بینی شما بزرگ است می توانید از این روش استفاده کنید.
 • اگر ظاهر بینی شما خوبی است اما مشکل تنفسی دارید بدون اینکه نیاز به تغییرات بینی باشد می توانید مشکل تنفسی خود را با این روش برطرف کنید.
 • اگر مشکلات مادرزادی یا ژنتیکی دارید می توانید مشکلات خود را رفع کنید.
 • اگر بینی شما دچار شکستگی شده می توانید با این روش هم مشکلات بینی را از بین ببردی و فرم آن را تغیر دهید.
 • با عمل رینوپلاستی می تواند بینی خود را به هر اندازه که دوست دارید تغییر دهید.
 • اگر نوک بینی شما افتاده است و فاصله بینی و لب شما کم است می توانید از این روش استفاده کنید.
 • بعضی از افراد بعد از اینکه بین خود را عمل می کنند بینی آن ها افتاده می شود و از این بابت ناراضی هستند که با رینوپلاستی می توانند این مشکل را برطرف کنند.
 • اگر بینی شما دچار قرینگی و عدم تقارن است می توانید از این روش استفاده کنید.
 • اگر سوراخ بینی شما بزرگ است و یا پهن است با زینوپلاستی می توانید برای همیشه با بینی خود خداحافظی کنید.

این جراحی محدودیت جنسیتی ندارد و آقایان و خانم ها می توانند از این روش استفاده کنند. اما این عمل محدودیت سنی دارد و افراد باید حداقل 18 سال را داشته باشند تا بتوانند بینی خود را جراحی کنند زیرا تا قبل از 18 سالگی هنوز صفحات رشد بینی بسته نشده و امکان دارد بعد از جراحی بینی دوباره بینی تغییر شکل دهد.

نکات مهم قبل از جراحی رینوپلاستی : 

قبل از جراحی رینوپلاستی سعی کنید بهترین کلینیک را انتخاب کنید و همه نمونه کارهای آن را مشاهده کنید و بعد اقدام به جراحی بینی کنید زیرا این کار باعث می شود شما انتخاب بهتری داشته باشید. قبل از جراحی سعی کنید با پزشک مشورت کنید تا ظاهر بینی و مشکلات بینی شما را بررسی کند تا طبق بینی شما به شما بگویید که کدام روش برای شما مناسب تر است. اگر بیماری خاصی دارید و یا داروی خاصی مصرف می کنید قبل از جراحی با  پزشک خود در میان بگذارید. یکی از مهم ترین بیماری های در جراحی بینی هموفیلی است زیرا با داشتن این بیماری امکان دارد بیمار خونریزی زیادی داشته باشد و خون آن قطع نشود اگر دارای این بیماری هستند حتما با پزشک مشورت کنید و با آن در میان بگذارید.

بعد از اینکه پزشک شما را معاینه کرد برای اینکه بیشتر بینی شما بررسی کند از زاویه های مختلف بینی شما عکس می گیرد. آزمایشاتی برای شما می نویسد که قبل از عمل باید آن را انجام دهید. دو هفته قبل از جراحی بینی از مصرف داروهایی که باعث رقیق شدن خون می شود خودداری کنید زیرا باعث خونریزی شدید در جراحی می شود.

انواع عمل رینوپلاستی 

اقدامات بعد از عمل رینوپلاستی

برای اینکه نتیجه بهتری از جراحی بینی خود بگیرید باید مراقبت هایی را بعد از جراحی انجام دهید در غیر این صورت دچار عوارض خطراتی می شوید. در ادامه با مراقبت های بعد از جراحی رینوپلاستی آشنا می شوید :

 • بعد از عمل تا 2 هفته به پشت بخوابید و مراقب باشید به بینیتان فشار نیاید.
 • تا 72 ساعت بعد از عمل از یک کمپرس آب یخ سبک برای کاهش تورم و کبودی استفاده کنید.
 • سعی کنید تا چند روز بعد از عمل بینی سر خود را خم نکنید و آن را بالا نگه دارید. این کار به تنفس شما کمک می کند و میزان تورم را کاهش می دهد.
 • از مصرف نمک و غذاهای چرب خودداری کنید تا میزان تورم کم تر شود.
 • سعی کنید تا 3 روز بعد از جراحی دوش نگیرید.
 • تا 1 ماه فین نکنید و هیچ فشاری به بینی نیاورید.
 • بعد از انجام رینوپلاستی تا چند هفته آب بنوشید.
 • درد بعد از رینوپلاستی معمولا کم است و پزشک شما مناسب با آن برای شما مسکن تجویز می کند. حتما داروهای پزشک را به موقع و به اندازه استفاده کنید.
 • سعی کنید تا 1 هفته بعد از عمل در مقابل نور خورشید قرار نگیرید.
 • تا چند روز بعد از عمل غذاهای نرم بخورید و از خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن دارند خودداری کنید.
 • بعد از 3 روز می توانید جای کمپرس سرد را با گرم عوض کنید و روی بینی بگذارید.
 • تا چند روز لباس های دکمه دار بپوشید تا برای عوض کردن لباس به مشکل نخورید.
 • تا زمانی که بینی شما گچ یا آتل دارد از خیس و مرطوب شدن آن جلوگیری کنید.
 • سعی کنید سرما نخورید. عطسه و سرفه های می تواند نتیجه منفی در جراحی شما بگذارد.
 • تا چند هفته بعد از رینوپلاستی مراقب باشید که ضربه ای به بینی شما وارد نشود. زیرا بینی در چند هفته بعد از عمل آسیب پذیر است و امکان دارد شما مجبور به عمل دوباره شوید.
 • تا 3 هفته بعد از عمل استخر نروید و تا 3 ماه فعالیت های ورزشی سنگین انجام ندهید.

رینوپلاستی چه نوع عوارض و مزایایی دارد ؟

جراحی بینی مانند سایر روش های دیگر می تواند دارای مزایا و معایبی باشد که گذرا و طبیعی هستند و بعد از گذشت چند روز از بین می روند. کلینی و پزشکی که می خواهید نزد آن جراحی انجام دهید در عوارض نقش زیادی دارد به همین دلیل سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را برای جراحی انتخاب کنید.

از مزایا رینوپلاستی عبارت است از : بینی شما خوش فرم و زیبا می شود؛ مشکلات بینی شما مثل عدم تقارن، اندازه پره ها، قوزهای جزئی تا بزرگ و غیره از بین می رود؛ تنفس بینی شما بهتر می شود؛ اندازه بینی شما با اجزای صورتتان هماهنگ می شود؛ جراحی بینی باعث اعتماد به نفس شما می شود.

عوارض جراحی بینی عبارت است از : نوک بینی منحرف می شود و باعث عدم تقارن می شود؛ بعد از عمل دچار خونریزی غیر طبیعی شوید؛ عصب بویایی شما آسیب ببینید؛ اگر سر موقع از آنتی بیوتیک استفاده نکنید باعث عفونت می شود؛ دچار اختلالات و مشکلات تنفسی شوید؛ در پره های بینی اسکارهای پوستی به وجود بیاید؛ بینی و محل جراحی شما دچار بی حسی دائمی شود.

رینوپلاستی با جراحی بینی چه تفاوتی دارد ؟

رینوپلاستی یک از زیر مجموعه های جراحی بینی است که عوارض کمتری برای بیماران دارد. در رینوپلاستی عملکرد طبیعی بینی حفظ می شود و می تواند اندازه آن را کوچک و بزرگ کنید. در رینوپلاستی بعد از جراحی و بخیه زدن، بینی را با گچ و آتل محدود می کنند که این موضوع باعث کاهش تورم بینی می شود و باعث می شود مراقبت های بعد از جراحی به راحتی پیش رود. 1 هفته بعد می توان آتل را از روی بینی برداشت.

آیا در رینوپلاستی بینی شکسته می شود ؟

بیشتر افرادی که این جراحی را انجام دادند نیاز به شکستن بینی دارند. این شکستگی جزئی از درمان است تا پزشک بتواند به بخش های مختلف بینی دسترسی داشته باشد و عملکرد های متفاوتی مثل پهن یا باریک کردن بینی، تقارن کردن بینی را انجام داد. بعد از چند هفته بینی ترمیم می شود.

چه انتظاری باید از جراحی بینی داشت ؟

رینوپلاستی یک روش با مجموعه ای از مراحل نیست. هر عملی برای آناتومی و هدف های خاص افراد معالجه سفارشی سازی می شود. رینوپلاستی امکان دارد در داخل بینی یا از طریق برش خارجی کوچک در پای بینی بین سوراخ ها انجام شود. پزشک استخوان و غضروف زیر پوست را تنظیم می کند. پزشک می تواند استخوان بینی یا غضروف بینی را به روش های مختلفی که چقدر تغییر نیاز باشد و ساختار بینی چگونه است و مواد موجود چه چیزهای است زاویه سازی کند. برای تغیرات کوچک پزشک امکان دارد از غضروف خارج شده از عمق بیشتری در داخل بینی یا از غضروف گوش استفاده کند. برای جراحی های بزرگ تر پزشک می تواند از غضروف دنده یا استخوان بخش های دیگر بدن استفاده کند.

چه اقداماتی باید در حین عمل انجام شود ؟

جراحی بینی نیاز به بی حسی و بیهوشی و یا مسکن دارد. قبل از جراحی با پزشک خود مشورت کنید که کدام روش برای شما مناسب است.

بی حسی محلی با مسکن : 

این روش سرپای استفاده می شود و به یک منطقه خاص محدود می شود. پزشک داروهای بی حس کننده را به بافت های بینی تزریق می کند و مسکن از طریق سرم داخل وریدی به بدن وارد می شود. این اتفاق موجب می شود که شما تسکین یابید و درد را احساس نکنید و به طور کامل به خواب نروید.

بیهوشی عمومی : 

شما با بوییدن داروی بی حس کننده از طریق لوله کوچک که در رگ دست، گردن یا قفسه سینه قرار می گیرد بی هوش می شوید. بیهوشی عمومی به لوله تنفسی نیاز دارد. جراحی زیبایی بینی امکان دارد در داخل بینی یا از طریق برش کوچک در پایه بینی صورت بگیرد. پزشک استخوان و غضروف زیر پوست شما را تنظیم می کند. پزشک به میزان نیاز به از بین بردن یا اضافه شدن ساختار بینی می تواند شکل استخوان های بینی یا غضروف را تغییر دهد. برای تغییرات پزشک امکان دارد از غضروف گرفته شده از عمق داخل بینی یا گوش استفاده کند. برای تغییرات بزرگ پزشک می تواند از غضروف دنده یا استخوان قسمت های بدن استفاده کند. بعد از به وجود آمدن تغییرات پزشک پوست و بافت بینی را عقب قرار می دهد و برش را در بینی می بخشد. اگر دیواره بین دو طرف بینی خم یا کج باشد پزشک می تواند برای بهتر نفس کشیدن آن را درست کند. بعد از عمل شما در اتاق ریکاوری قرار می گیرید تا زمانی که بهتر شوید.

چه اقداماتی باید در حین عمل انجام شود ؟

دوران ریکاوری چقدر طول می کشد ؟

برای اینکه نتیجه بهتری از جراحی خود داشته باشید باید صبور باشید. بعد از جراحی بینی شما دچار کبودی و تورم می شود که باعث سیاه شدن زیر چشم می شود. اکثر افراد از اینکه بینی آن ها کیپ می شود اذیت می شوند و باید از دهان نفس بکشند. درد یکی از مشکلاتی است که بعد از جراحی با آن مواجه می شوید اما بعد از یک هفته که گچ و آتل بینی شما باز شود شما بهتر می شوید و به راحتی می توانید از راه بینی نفس بکشید و خواب بهتری داشته باشید.  بعد از 10 تا 14 روز کبودی و تورم کاهش می یابد و می توانید به فعالیت های خود ادامه دهید. برای انجام فعالیت های سنگین باید یک ماه صبر کنید. از عینک و عینک آفتابی بپرهیزید تا وقتی پل بینی بهتر شود.

کلام آخر

قبل از انجام جراحی بینی سعی کنید از افراد با تجربه کمک بخواهید و با آگاهی کامل دست به انجام جراحی بزنید. سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را برای جراحی بینی انتخاب کنید. ممنون از اینکه تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دریافت مشاوره (کلیک کنید)