بینی

جراحی رینوپلاستی بسته

ما در این مقاله سعی داریم شما را با جراحی رینوپلاستی بسته آشنا کنیم. جراحی رینوپلاستی جراحی است که شکل بینی افراد را تغییر می دهد و باعث رفع مشکلات و زیبایی ظاهر بینی افراد می شود. امروزه جراحی بینی کی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی است که باعث افزایش اعتماد به نفس در افراد به خصوص در نوجوانان می شود. بسیاری از متقاضیانی که قصد دارند دارند جراحی زیبایی انجام دهند دارای مشکلاتی مانند پولیپ، انحراف بینی، مشکلات تنفسی و ظاهر نامناسبی دارند که جراحی بینی می تواند راه حل مناسبی برای این افراد باشد. در ادامه برای آشنا شدن با جراحی رینوپلاستی بسته با ما همراه باشید.

عمل بینی یا رینوپلاستی چیست ؟

رینوپلاستی جراحی است که شکل بینی را تغییر می دهد. انگیزه برای انجام رینوپلاستی امکان دارد تغییر ظاهر بینی، بهتر نفس کشیدن یا هر دو باشد. قسمت بالایی ساختار بینی استخوان است و قسمت پایینی غضروف است. رینوپلاستی می تواند استخوان، غضروف، پوست و یا هر سه را تغییر دهد. قبل از جراحی بینی پزشک ویژگی های چهره شما، پوست روی بینی شما را و هر آنچه که می خواهید تغییر دهید را در نظر می گیرد و اگر کاندید مناسبی برای جراحی بینی بودید می توانید اقدام به جراحی بینی کنید.

دلیل انجام جراحی رینوپلاستی چیست ؟ 

افراد برای ترمیم بینی خود بعد از آسیب دیدگی برای اصلاح مشکلات تنفسی یا نقص هنگام تولد یا به دلیل اینکه از ظاهر بینی خود ناراضی هستند جراحی زیبایی بینی انجام می دهند. تغییراتی که امکان دارد پزشک از طریق جراحی زیبایی بینی به بینی شما وارد کند عبارتند از : تغییر اندازه، تغییر زاویه، صاف کردن برآمدگی بینی، تغییر شکل نوک بینی، باریک شدن بینی. اگر می خواهید جراحی زیبایی بینی را برای به دست آوردن زیبایی صورت انجام دهید. باید صبر کنید تا استخوان بینی به طور کامل رشد کند. برای دختران این حدود 15 سالگی است و پسران امکان دارد کمی بزرگ تر شوند. اگر به دلیل مشکلات تنفسی بینی خود را جراحی می کنید می توانید در سنین پایین هم این کار را انجام دهید.

عمل بینی یا رینوپلاستی چیست ؟

آیا رینوپلاستی مشکل تنگی نفس را به همراه دارد ؟ 

در جراحی بینی با استفاده از روش های قدیمی بخش زیادی از غضروف های بینی برداشته می شد و استخوان های بالای بینی شکسته و خرد می شدند تا فرم بینی اصلاح شود. اما با استفاده از روش های جدید کمتر از غضروف برداشته می شود. در روش قدیم که روشی تخریبی بود که پره های بینی به داخل فرو می رفت و هنگام تنفس مشکلاتی مثل تنفس صدادار را به دنبال دارد که درمان این عوارض بسیار مشکل است. در روش رینوپلاستی با توجه به این که هدف کمترین میزان تخریب است این عوارض کمتر پیش می آید و اگر بیمار به موضوع تنفس اهمیت می دهد این نکته را باید مد نظر قرار دهد که نوک بینی نباید باریک باشد زیرا فضای تنفس از بین می رود. با رعایت این موارد احتمال مشکل تنفسی بعد از عمل بینی کاهش می باید.

رینوپلاستی بینی گوشتی چگونه انجام می شود ؟ 

پوست بینی یکی از اجزای بسیار مهم در بینی است. پوست بینی علاوه بر اینکه که ساختمان زیرین پوست بینی را می پوشاند تعیین کننده نوع بینی است. اگر جنس پوست بینی ضخیم باشد بینی گوشتی است. شکل گیری بینی در رینوپلاستی بینی های گوشتی با کار روی بافت قسمت سخت بینی یعنی استخوان و غضروف صورت می گیرد و پوست صورت دستکاری نمی شود. بعضی از بیماران تصور می کنند که برداشتن پوست می تواند کمک کننده باشد اما این کار باعث ایجاد زخم شدید می شود و به همین دلیل این کار به هیچ وجه توصیه نمی شود. بهترین روشی که برای جراحی بینی های گوشتی به کار می رود روش باز است به دلیل این که در روش جراحی بسته بینی به خوبی دیده نمی شود و دسترسی به نوک بینی محدود است.

رینوپلاستی بینی استخوانی چگونه انجام می شود ؟

در بینی های استخوانی پوست بینی ظریف تر و انعطاف پذیر تر است. بینی های استخوانی دارای پوست با کیفیت تری نسبت به بینی های گوشتی هستند. پوست بینی و نوع بینی در جراحی بینی مهم است و تجربه و تخصص پزشک در این زمینه بسیار اهمیت دارد. بهترین پزشک پزشکی است که می تواند روش های مناسب با هر بینی را اجرا کند و میزان رضایت از نتیجه نهایی جراحی بینی را افزایش دهد.

روش های جراحی رینوپلاستی :

دو روش برای جراحی زیبایی بینی وجود دارد که پزشکان از هر دو روش استفاده می کنند. توقعات افراد نسبت به جراحی بینی بیشتر شده است و بسیاری از مشکلات بینی از طریق روش جراحی باز قابل انجام است و جراحان بیشتر روش جراحی باز را به کار می گیرند. در اولین جلسه مشاوره ای که پزشک جراح بیمی با بیمار دارد بعد از معاینات اولیه تشخیص می دهد که از چه روشی باید برای جراحی استفاده کند اما در مورد آن صحبت نمی شود. در ادامه با روش های جراحی رینوپلاستی آشنا می شوید :

جراحی رینوپلاستی بسته : یکی از روش های جراحی زیبایی که در گذشته بیشتر از آن استفاده می شد و امروزه کمتر از ان استفاده می شود جراحی رینوپلاستی بسته است. در این روش همه اقدامات مربوط به جراحی از بخش های داخلی و برش هایی که در داخل بینی و از درون حفره های بینی انجام می شود صورت می گیرد. در این روش قوز بینی برداشته می شود و استخوان بینی اصلاح می شود و غضروف ها به حالت طبیعی بر می گردد اما برای اصلاح نوک بینی تا حدودی محدودیت وجود دارد. در این روش مدت زمان جراحی کوتاه است اما دسترسی به نوک بینی و تغییراتی که مد نظر است امکان دارد به خوبی انجام نشود. در این روش برش پوستی روی بینی انجام نمی شود.

جراحی رینوپلاستی بسته : بیشتر از 90 درصد جراحی های بینی به این روش انجام می شود که به آن جراحی بینی به روش باز می گویند. در این روش پوست بینی از ناحیه کلوملا برش داده می شود و پوست از روی بافت زیرین که غضروف می باشد برداشته می شود و مطابق با سلیقه بیمار و صلاح دید پزشک بخش های مختلف غضروفی و استخوانی اصلاح می شود و بعد از آن پوست به جای قبلی باز می گردد. در این روش برش پوستی ایجاد می شود اما دسترسی و دید جراح به همه قسمت های مختلفی که قصد ایجاد در تغییر شکل در آن ها را دارد بازتر است.

جراحی رینوپلاستی بسته با رینوپلاستی باز چه تفاوتی دارد ؟ 

تورم در انجام جراحی رینوپلاستی بسته کمتر است در زمان کوتاه تری بینی شکل می گیرد اما نتیجه زیبایی با عمل باز تفاوت زیادی ندارد. افرادی که مشکلات بینی آن ها در ناحیه نوک بینی است یا بینی های کج و بد شکل و انحراف تیغه بینی دارند و افرادی که تروماهای شدید قبیل داشتند و یا مشکلات تیغه بینی دارند باید برای آن ها از روش جراحی باز انجام داد زیرا بینی آن ها نیاز به اصلاحات بیشتری دارد. اما افرادی که مشکلات نوک بینی را ندارند و یا انحرافات شدید در تیغه بینی ندارند می توان برای این افراد عمل جراحی بسته انجام داد.

برای آشنا شدن با هزینه جراحی بینی ترمیمی در غرب تهران به سایت مربوطه مراجعه کنید.

چه افرادی برای جراحی رینوپلاستی مناسب هستند ؟

خانم ها و آقایان در سن بزرگسالی می توانند از این جراحی بهره مند شوند. تغییر شکل بینی یکی از بهترین جراحی های زیبایی در بین نوجوانان است. باید توجه زیادی به این بیماران شود تا سن مناسبی برای جراحی انتخاب شود. رشد بینی باید کامل شده باشد تا بتوان این جراحی را انجام داد. بینی در سن 14 سالگی برای دختران و سن 16 سالگی برای پسران رشد کاملی دارد. بیماران جوان تر باید به بلوغ احساسی برسند و درک کاملی از پروسه جراحی زیبایی بینی داشته باشند.

بعضی از افراد از جراحی بینی توقعات زیادی دارند و این بسیار اهمیت دارد. یک فرد نمی تواند به طور کامل شبیه شخص دیگری شود و هدف از جراحی بینی این نیست. بلکه هدف از جراحی بینی این است که بینی به بهترین حالت و شکل خود تبدیل می شود و از تناسب خوبی برخوردار است. یک جراح با همه احتمالات به بیمار توضیح می دهد و از روش های مناسبی برای دست یابی به بهترین شکل بینی استفاده می کند.

مراقبت های قبل از جراحی رینوپلاستی :

برای اینکه نتیجه بهتری از جراحی بینی خود داشته باشید باید مراقبت هایی را انجام دهید تا دوره بهبودی بهتری داشته باشید. در ادامه با مراقبت های قبل از جراحی بینی آشنا می شوید :

 •  دو هفته قبل از عمل نباید از آسپرین استفاده کنید.
 • دخانیات و نیکوتین موجب تنگ شدن رگهای خونی می شود و همچنین موجب اختلال گردش خون شده، بنابراین حداقل ۲ هفته قبل از عمل بینی از استفاده آن اجتناب کنید.
 •  ۸ ساعت قبل از عمل ، از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید.
 • روز قبل از عمل به میزان کافی آب بنوشید.
 • شب قبل از عمل دوش بگیرید. علاوه بر تمیز شدن بدن از هر گونه آرایش و لوسیون و کرم می تواند به ریلکس شدنتان نیز کمک کند.
 •  اگر لاک ناخن دارید آن را پاک کنید.
 •  حتما راه های رسیدن به محل کلینیک و یا بیمارستانی که قرار است بروید را بررسی کنید تا در روز عمل استرس نداشته باشید.
 •  در روز عمل هیچگونه زیورآلاتی نباید همراه شما باشد.
 •  از خوردن و آشامیدن در روز عمل جدا خودداری کنید.
 •  آزمایش و مدارک پزشکی خود را در روز عمل به همراه داشته باشید.

مراقبت های قبل از جراحی رینوپلاستی :

مراقبت های بعد از جراحی رینوپلاستی

24 ساعت اول بعد از عمل سخت ترین زمان برای ریکاوری است. در این مدت اثر داروهای بیهوشی از بین نرفته است. در این زمان امکان دارد کمی سر درد، ورم، کبودی و خونریزی بینی را تجربه می کنید. باید در این زمان فقط استراحت کنید و از مسکن های تجویز شده پزشک استفاده کند. در ادامه به مراقبت های بعد از جراحی بینی می پردازیم :

 • بهترین زمان برای حمام کردن بعد از عمل بینی را حتما از پزشک خود سوال کنید.
 • حداقل تا ۲۴ ساعت بعد از عمل از کمپرس سرد در اطراف بینی و زیر چشم برای کاهش کبودی و تورم استفاده کنید .
 • تا ۲۴ ساعت از مایعات و غذاهای میکس شده و نرم استفاده کنید. از خوردن غذاها و میوه هایی که نیاز به جویدن داشته باشد مانند هویج و سیب و … بپرهیزید.
 • بعد از جراحی بینی مسافرت با هواپیما در روزهای اول توصیه نمی شود.
 • با دهان باز عطسه و یا سرفه کنید تا به بینی فشاری وارد نشود.
 • از فین کردن و فشار به بینی بپرهیزید چون ممکن است سبب خونریزی شود.
 • از خندیدن و حرف زدن زیاد در هفته های اول خودداری نمایید.
 • از خوردن نمک خودداری کنید.
 • از خوراکی هایی که برای کاهش تورم صورت مفید است غافل نشوید. آب آناناس، آلوئه ورا و کرفس می تواند به کاهش تورم صورت کمک کند. برای بهتر شدن طعم آب کرفس می توانید آن را آب هویج مخلوط کنید.
 • هنگام استراحت و خواب چند بالش زیر سر خود بگذارید.
 •  از مسواک نرم استفاده کنید.
 •  تا دو ماه نباید از عینک طبی یا آفتابی استفاده شود. می توانید لنز را جایگزین کنید.
 • تا چند هفته اول از پایین انداختن سر و بلند کردن اجسام سنگین، همچنین فعالیت های شدید ورزشی خودداری کنید.

دوران نقاهت جراحی رینوپلاستی چگونه است ؟

باید تا 7 تا 10 روز بعد از جراحی بینی از اسپلیت بر روی بینی استفاده کنید تا محافظت از بینی صورت گیرد. تا حدودی تورم و کبودی بعد از جراحی بینی طبیعی است و این مورد تا دو هفته وجود دارد. بعد از آن به مرور کبودی و تورم کاهش می یابد. تا یک ماه از انجام فعالیت های شدید فیزیکی خودداری کنید. هنگامی که فرد می تواند به انجام دوباره فعالیت ها بپردازد می تواند متغیر باشد و بهتر است که با جراح مشورت کنید.

نتیجه جراحی بینی : 

جراحی زیبایی بینی مانند جراحی هایی است که نتیجه خوبی را به همراه دارد. طول دوران نقاهت در هر بیمار متفاوت است و به همین دلیل بیمار باید در این دوران صبور باشد مراقبت های گفته شده از سمت پزشک را رعایت کند تا سریع تر به نتیجه برسد. یکی از مهم ترین موضوعاتی که در جراحی هایی زیبایی بینی گفته می شود موارد خطرناک بعد از جراحی بینی با پیامدهای منفی است. جراحی بینی مانند همه جراحی های زیبایی و درمانی دارای پیامد های منفی است که می توان با انجام یکسری اقدامات مراقبتی به کاهش میزان بروز این پیامد کمک کرد.

عوارض بعد از جراحی رینوپلاستی بسته :

عدم تقارن سوراخ های بینی : جراح بینی قبل از عمل سوراخ بینی فرد را اندازه گیری می کند اما امکان دارد به دلیل تورم حاصل از عمل مشکل عدم تقارن سوراخ بینی به وجود آید که بیشتر بعد از برطرف شدن تورم و کاهش این اختلاف از بین می رود.

زینی شکل شدن بینی : این مشکل به دلیل تراشیدن بیش از اندازه استخوان بینی است. اگر پزشک کم تجربه باشد و یا اندازه گیری خود را به درستی انجام ندهد امکان دارد این عوارض به وجود بیاید.

آسیب به پوست بینی : اگر جراح هنگام عمل دقت نکرده باشد و به پوست بینی آسیب برساند امکان دارد پوست سیاه شده و از بین برود. این عوارض بعد از عمل بینی آسیب پوستی است که ترمیم آن سخت است.

باریک شدن بیش از اندازه نوک بینی : این عوارض به دلیل اصرار افراد به وجود می آید و نه تنها ظاهر بینی زیبا نمی شود بلکه باعث می شود بینی فرد غیر طبیعی و مصنوعی دیده می شود.

بینی خوکی شکل : زاویه مناسب برای نوک بینی خانم ها 110 درجه و آقایان 90 درجه است. اگر جراح به این اندازه توجه نکند نوک بینی بیش از اندازه بالا می رود و ظاهر نامناسبی به وجود می آید. به این عوارض بینی خوکی شکل می گویند.

کوچک شدن بیش از اندازه پره های بینی : در افرادی که بینی گوشتی دارند و یا پره های بینی آن ها بیش از اندازه بزرگ است و با کوچک کردن پره های بینی می توان به ظاهر زیبایی رسید. اما در صورتی که این کوچک کردن بیش از اندازه انجام شود ظاهر زیبای خود را از دست می دهد و مشکلات تنفسی به وجود می آید.

بزرگ و کوچک شدن پره وسط بینی : اگر جراح دقت نکند و پره وسطی بینی را در ناحیه مناسبی با پره های بیرونی قرار ندهد امکان دارد پره ها به سمت داخل یا بیرون بینی قرار بگیرد که ظاهر نازیبایی در نیم رخ به وجود می آید.

چگونه می توان برای جراحی رینوپلاستی آماده شد ؟

قبل از جراحی بینی باید فرد درباره انتظارات خو با جراح صحبت کند. اینکه جراح دید مناسبی از بینی شما داشته باشد مهم است به همین دلیل مناسب ترین روش را برای جراحی بینی انتخاب کند. یکی از موارد مهم قبل از جراحی بینی و بسیاری از جراحی ها این است که افراد از یک تا دو هفته قبل از جراحی بینی از داروهای رقیق کننده مثل آسپیرین و ایبوپروفن استفاده نکند. زیرا استفاده از این داروها می تواند مانع از بند آمدن خونریزی بعد از جراحی شود و احتمال عفونت را بالا ببرد.

آیا عمل جراحی بینی با لیزر امکان پذیر است ؟

امکان انجام جراحی بینی با لیزر وجود ندارد. در واقع یکی از کاربردهای اصلی لیزر در جراحی بینی استفاده از ان فقط هنگام ایجاد برش بر روی پوست بینی می باشد و به کار گرفتن لیزر در جراحی بینی هیچ فرقی در نتیجه جراحی بینی ایجاد نمی کند. هیچ موقع نمی توان به واسطه لیزر استخوان بینی را برش زد و یا با استفاده از لیزر اقدام به اصلاح و فرم دهی به غضروف ها انجام پذیرد.

عوارض بعد از جراحی رینوپلاستی بسته :

کلام آخر

قبل از انجام جراحی بینی درباره مزایا و معایب آن و جراحی رینوپلاستی بسته تحقیق کنید و با آگاهی کامل دست به انجام این کار بزنید. ممنون از اینکه تا ادامه این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)