بینی

مراقبت های بعد از جراحی رینوپلاستی

مراقبت های بعد از جراحی رینوپلاستی یکی از نکات مهم و ضروری برای دریافت یک نتیجه قابل قبول در عمل جراحی بینی می باشد که اگر شما از آن دسته افراد هستید که متقاضی عمل جراحی زیبایی بینی و یا همان رینوپلاستی هستید با خواندن این مقاله می توانید اطلاعاتی را درباره مراقبت های بعد از جراحی رینوپلاستی کسب کنید و هر چه سریع تر به روند بهبود خود کمک کنید ، ممنون می شویم که ما را تا آخر این مقاله همراهی کنید . 

 عمل جراحی رینوپلاستی

عمل جراحی بینی و یا همان رینوپلاستی که زیبایی و توازن بینی را بسیار ارتقا می دهد ، امروزه عمل جراحی رینوپلاستی در بر گیرنده یک روند بسیار مشکل و پیچیده و در عین حال خود کاملا قابل پیش بینی می باشد که جنبه های زیبایی و همچنین عملکردی موضوعات مربوط به تنفس بینی را درمان می کند .

عمل جراحی رینوپلاستی روشی است که برخی از پزشکان جراح برای انجام آن بسیار پر شود و هیجان زده آموزش های زیادی را دریافت کرده اند و تحت تاثیر زیادی از متفکران پیش کسوت در سراسر جهان قرار دارند و توسط آن ها راهنمایی شده اند ، عمل جراحی رینوپلاستی احتمالا یکی از پیچیده ترین روش ها در جراحی پلاستیک زیبایی می باشد و مستلزم ارزیابی ذاتی و توازن زیبایی بخش های مختلف بینی و همچنین تناسب بینی با بقیه صورت بیمار می باشد .

دستیابی به هنرمندی نیاز برای انجام یک عمل جراحی زیبایی خوب به سال های تجربه و مهارت نیاز دارد ، همچنین جنبه عملکردی بینی برای تضمینی بهتر به نظر رسیدن بیمار بعد از روند و اطمینان از توانایی فرد برای تنفس راحت ، باید حفظ شده یا درست شود ، برخی از پزشکان جراح بینی از تجربه خود در مدیریت بینی های پیچیده از جمله بینی های کج ، بینی های شکسته و همچنین بینی شکاف خورده برخوردار می باشند .

 عمل جراحی رینوپلاستی

تکنیک های استفاده شده توسط برخی از جراحان بینی تحت عنوان رینوپلاستی ساختاری نامیده می شود این تکنیک بر روی ایجاد یک پشتیبانی ساختاری قوی در بینی تمرکز می کند ، این موجب فراهم شدن یک مبنای قوی می شود که تحت آن بینی افراد از لحاظ زیبایی و از نظر ساختاری ارتقا پیدا می کند .

درد بعد از عمل جراحی

بعد از انجام عمل جراحی بینی ناراحتی و مقداری از درد در اطراف بینی و مرکز صورت افراد حس خواهد شد ، بسیاری از افراد این انتظار را دارند که بعد از عمل جراحی بینی درد زیادی را داشته باشند و معمولا به طرز خوشایندی از این موضوع شگفت زده می شوند ، افرادی که بینی دارای بینی شکسته می باشند معمولا بیشتر از دیگران شگفت زده می شوند زیرا درد جراحی از شکستگی بسیار کمتر می باشد .

اگر برای برداشت غضروف قفسه سینه و یا گوش ها هم تحت عمل جراحی بینی قرار بگیرند معمولا این نواحی درد بیشتری را دارند ، از مسکن تا وقتی که نیاز باشد حتما استفاده کنید ، این نکته را به یاد داشته باشید که بهترین راه این موضوع می باشد که نگذارید هیچ دردی احساس شود تا بخواهید آن را تسکین دهید ، ضمنا قرمان بازی هم اصلا در نیاورید و حتما از دارو های مسکن استفاده کنید ، با طرف شدن درد قرص را به صورت نصفه و حتی ربع قرص را حتما استفاده کنید ، پیشنهاد بعدی ما این است که استامینوفن با دوز بالا استفاده کنید ، فشار و گرفتگی بیشتر برای افراد تداوم خواهد داشت و معمولا چند هفته این تورم برای افراد طول می کشد ، پاک نمودن بینی به کاهش درد و ناراحتی افراد کمک می کند .

در مجله جراحان برتر می توانید برترین جراحان بینی را پیدا کنید . ما در ادامه لیستی کامل از بهترین جراحان زیبایی بینی را برای شما عزیزان معرفی نموده  ایم :

معرفی بهترین جراح بینی گوشتی در تهران

معرفی بهترین جراح بینی استخوانی در تهران

معرفی بهترین جراح بینی فانتزی در تهران

معرفی بهترین جراح بینی نیمه فانتزی در تهران

معرفی بهترین جراح بینی ترمیمی در تهران

معرفی بهترین جراح بینی در تهران

برای مشاوره انتخاب بهترین جراح بینی همین الان با ما تماس بگیرید!

برخی از افراد زمانی که از استنت ها استفاده می کنند از سردرد خود حرف می زنند که این موضوع نیز ناشی از گرفتگی سینوس می باشد ، بسیاری از افراد در بینی خود فشار پری و ناراحتی بعد از عمل جراحی بینی را احساس می کنند ، برخی از افراد این سوال را می پرسند که آیا مصرف ضد احتقاق های بدون نسخه به افراد کمکی می کند یا خیر ؟ متاسفانه باید این موضوع را گفت که به ندرت همچنین چیزی برای افراد پیش بیاید ، تنفس از طریق بینی بعد از عمل جراحی بینی کاهش پیدا می کند حتی اگر هیچ جراحی داخلی بینی در افراد صورت نگرفته باشد این موضوع به دلیل تورم بعد از عمل جراحی بینی است ، در صورتی که نیاز به عمل جراحی اضافی درون بینی و یا همان سپتوپلاستی و یا جراحی کوچک کردن شاخک های بینی باشد از استنت های داخل بینی کانال بینی را به صورت موقتی تنگ کنید همیشه موجب ایجاد حدی از انسداد درون بینی افراد می شود .

درد بعد از عمل جراحی

مراقبت های بعد از جراحی رینوپلاستی

مراقبت های عمومی 

 •  داشتن یک همراه آگاه برای کمک و مراقبت از شما بعد از انتقال به بخش تا ۱ الی ۲ روز بعد  از آن در منزل نیاز است .
 • در ۴۸ ساعت اولیه بعداز عمل جراحی بینی بهتر است برای کاهش تورم به‌ طور متناوب از کیسه یخ نیز استفاده شود.
 • استراحت کافی ، باید به مدت یک هفته در حالت دراز کشیده به پشت (طاق‌ باز) و در حالی‌ که دو بالش در زیر سر دارید، استراحت کنید .
 • از خوابیدن به پهلو ها و به وجود آمدن فشار روی گوش‌ های خود به مدت ۴ تا ۶ هفته بعد از عمل جراحی پرهیز کنید .
 • استفاده از کمپرس های سرد تورم را در افراد کم کرده و احساس بهتری را برای شما  فراهم می‌ کند.
 • به پانسمان پس از عمل تا زمان ویزیت اول به‌وسیله جراحتان – معمولاً روز ۲-۳ پس از عمل- دست نزنید مگر با وی هماهنگ کرده باشید.
 • رژیم غذایی،  با مایعات حتما شروع کنید و در صورت تحمل رژیم معمول و ترجیحاً کم‌ نمک را حتما آغاز کنید .
 • هیچ محدودیت غذایی  برای افرادی که عمل جراحی بینی را انجام داده اند وجود ندارد به‌ جز آن‌ که از خوردن غذا هایی که به جویدن طولانی نیاز دارند، مانند استیک، کباب برگ و امثال آن‌ ها در هفته‌ های اول باید پرهیز شود.
 • در طی روز های اول بعد از عمل جراحی بهتر است گوشت و مواد مغذی دیگر ابتدا در مخلوط‌ کن نرم کنید تا جویدن کمتری  برای خوردن غذا لازم باشد .
 • همچنین از خوردن چای و قهوه داغ در این روز ها حتما دوری کنید همچنین نوشیدن مایعات کافی مانند آب‌ میوه و سوپ در رفع خشکی دهان کمک می‌ کند.
 • پرهیز از یبوست و کارکرد مختل روده‌ ها ثانوی به بی‌ حرکتی و اثرات بیهوشی: با مصرف کردن مایعات فراوان و میوه و سبزی‌ ها تازه و در صورت لزوم استفاده از ملین‌ ها
 • مصرف آناناس تازه برای سریع کردن در جذب کبودی و تورم بعد از عمل جراحی به دلیل غنی بودن آن از ماده بروملین و ویتامین ث

محدود نمودن مصرف نمک برای حداقل زمان 2 هفته برای کاهش تورم و احتمال تجمع مایع و پرهیز کردن مصرف سیگار و الکل برای حداقل به مدت 4 هفته بعد از عمل جراحی مخصوصا در همراهی با دارو های مسکن خواب آور و مصرف بسیار مرتب و کامل دارو های تجویز شده به وسیله جراحتان شامل آنتی بیوتیک ها و دارو های ضد درد و دارو های ضد تهوع در صورت نیاز طبق دستور پزشک حتما استفاده کنید .  شما می‌ توانید یک هفته بعد از عمل جراحی بینی استفاده از هر دارو یا مکملی را که قبل از عمل قطع کرده بودید را دوباره از سر بگیرید مگر آسپیرین و دارو های مشابه که باید تا ۲-۳ هفته پس از عمل – مگر با هماهنگی با پزشک- از مصرف آن‌ ها خودداری نمایید .

در مواردی که شما بیهوشی عمومی را داشته‌ اید، حداقل ۱۰ نفس عمیق در هر ساعت بکشید که انجام این کار به افراد کمک خواهد کرد که ریه‌ های شما بسیار سریع‌ تر از اثرات بیهوشی رها بشوند ، برای کم کردن خطر لخته خون در پاهای خود در هر زمان که نیاز به غذا خوردن و یا هنگام استفاده از دستشویی بلد شوید و راه بروید .

در زمان که در رخت خواب خود هستید بار ها و بار ها مچ پای خود را با حرکت انگشت خود به بالا و پایین حتما خم کنید و از اطرافیان خود بخواهید که تا پشت ساق شما را ماساژ دهند . در روز های اولیه بعد از عمل جراحی بینی از هر گونه ضربه باید پرهیز کنید ، برای راحتی هر چه بیشتر و پرهیز از ضربه از لباس های دکمه دار و یا زیپ دار حتما استفاده کنید .

مراقبت های بعد از جراحی رینوپلاستی

مراقبت های بعد از جراحی رینوپلاستی

فعالیت و تحرک بعد از عمل جراحی بینی 

 •  هر چه سریع‌ تر بعد از عمل جراحی بینی حتما شروع به راه رفتن کنید چرا که باعث کاهش تورم و کم کردن احتمال تشکیل لخته در پاهای شما می‌ شود .
 • افرادی که عمل جراحی بینی را انجام داده اند می‌ توانند از همان روز انجام عمل جراحی با تائید پزشک جراح راه رفتن را شروع کنید .
 • به افراد توصیه می‌ شود که در روزه های اولیه بعد از عمل جراحی بینی به صورت روزانه حداقل ۳ بار راه بروید تا خطر ایجاد لخته خون را کاهش دهید.
 • برای ۱ تا ۲ هفته پس از عمل جراحی بینی و یا تا زمانی که دارو های مسکن و خواب‌ آور را مصرف می‌ کنید، از رانندگی حتما دوری کنید .
 • تا زمانی که حرکات کامل و در تمام جهات شانه و بازوهایتان را به دست نیاورده‌ اید، از رانندگی پرهیز کنید.
 • احتمال خونریزی تا دو هفته بعد از عمل جراحی برای افراد وجود دارد ، لذا باید از فعالیت‌ هایی که موجب افزایش فشار خون شما می‌ شود مانند برداشتن اجسام سنگین‌ تر و ورزش‌ های شدید پرهیز نمایید.
 • فعالیت‌ های خود را را برای ۳ تا ۵ روز در حداقل نگه‌ دارید و از فعالیت‌ های بسیار شدید برای ۳ تا ۴ هفته حتما دوری کنید .
 • برای شروع فعالیت‌ های قلبی عروقی مانند فعالیت های جنسی باید به بدنتان گوش دهید و در صورت راحتی از ۲-۳ هفته پس از عمل می‌ توانید به‌ تدریج آن‌ ها را از سر بگیرید.
 • از تمرینات شدید و یا ورزش‌ های سنگین مانند ورزش‌ های رزمی و کشتی و موارد با احتمال برخورد توپ برای حداقل ۲ تا ۳ ماه پرهیز کنید.
 • اگر چه بسیاری از بیماران حتی از فردای روز عمل می‌ توانند به سرکار و یا مدرسه بروند . در بسیاری از موارد به افراد توصیه می‌ شود تا رفع اثرات دارو های بیهوشی و کم شدن درد و تورم بعد از عمل، به مدت چند روز تا یک هفته در منزل خود بمانید.
 • زمان برگشت به کار معمولاً بین ۱ تا ۲ هفته بعد از عمل جراحی بینی می باشد .

تغذیه بعد از عمل جراحی رینوپلاستی

با مصرف صحیح تغذیه بعد از عمل جراحی بینی یکی از مراقبت های پر از اهمیت عمل جراحی بینی می باشد ، داشتن یک رژیم غذایی بسیار اصولی و کاملا دقیق می تواند به مدت زمان بهتر شدن بیمار را به حداقل خود برساند ، در ادامه شما را با نکات مربوط به تغذیه بعد از عمل جراحی بینی می پردازیم :

 • به این موضوع توجه داشته باشید که تا مدتی بعد از عمل رینوپلاستی از خوردن غذا های داغ و سفت که نیاز به جویدن دارند حتما پرهیز کنید.
 • در بسیاری از موارد به بیمار گفته می شود تا 4 روز اول فقط غذا های نرم و آبکی میل کند و از روز پنجم می توانید خوردن غذا های معمول را نیز شروع کند .
 • نمک و قهوه باعث بیشتر شدن تورم در بینی می شود ؛ لذا تا تمام شدن دوران بهبودی مصرف آن ها را به حداقل برسانید.
 • از آنجایی که عمل مکیدن به بینی فشار وارد می کند ، بنابراین از نوشیدن مایعات با نی خودداری نمایید.
 • بهتر است ، آب میوه های طبیعی را جایگزین آب میوه های صنعتی و کمپوت کنید.
 • همچنین از نوشیدن آب کرفس غافل نشوید ؛ زیرا آب کرفس تاثیر شگرفی در کاهش تورم و کبودی ناشی از عمل بینی دارد.

تغذیه بعد از عمل جراحی رینوپلاستی

خمیازه کشیدن بعد از عمل بینی

هر چند که خمیازه کشیدن تاثیری بر روی نتیجه عمل جراحی بینی در افراد ندارد اما به افراد توصیه می شود تا جوش خوردن بخیه های خود در صورت امکان خمیازه های خود را کنترل کنید و هنگام بروز آن ها زیاد دهان خود را باز نکنید .

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

با توجه به این موضوع که بعد از عمل رینوپلاستی امکان خونریزی های زیر پوستی وجود دارد پس بهتر است تا چند روز اول به هنگام خوابیدن به کمک 2 یا 3 بالش سر خود را بالاتر از سطح بدن خود قرار دهید تا این مایعات میان بافتی در زیر پوست بینی تجمیع نشده و موجب تورم نشوند.

شستشو بینی بعد از جراحی رینوپلاستی

یکی از مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی رینوپلاستی چگونگی شست و شو بینی می باشد ، بعد از عمل جراحی بینی و بازگشت از بیمارستان در صورت نیاز می توانید که قسمت بیرونی بینی خود را به آرامی با پنبه و یا گوش پاک کن آغشته به هیدروژن پراکسید و آب های اکسیژن حتما تمیز کنید .

بعد از این که پانسمان خود را برداشتید باید بینی خود را هر روز دو مرتبه تمیز کنید تا چربی ترشح شده خود را توسط غدد پوستی پاک شود ، در صورتی که بینی خود تمیز نکنید چربی پوست بینی موجب می شود که بینی به مدت زمان بیشتری متورم شود ولی باید به این نکته توجه داشته باشید که تمیز کردن بینی باید کاملا به آرامی انجام شود و در حین تمیز کردن بینی اصلا نباید به آن فشار بیاورید و باعث تغییر حالت آن شوید .

برخی از اوقات به دلیل وجود خون و مخاط بینی افراد مسدود شده، به طوری که ممکن است فرد بیمار مجبور به نفس کشیدن از طریق دهان نیز شود. در این حالت استفاده از اسپری سالین و سرم شور برای حفظ رطوبت به افراد پیشنهاد می شود. در واقع اسپری های سالین یک محفظه پلاستیکی می باشد که جریان کم فشار آب را از طریق یک سوراخ بینی به داخل آن می‌ فرستد و از سوراخ دیگر بینی خارج خواهد شد . پزشکان اسپری سالین را یک هفته بعد از عمل جراحی بینی تجویز می کنند و استفاده از آن را تا زمان بهبودی توصیه می کنند.

می‌ توان یک هفته پس از جراحی، بینی خود را از طریق محلول آب نمک به منظور حفظ نظافت آبکشی کنید.

شستشو بینی بعد از جراحی رینوپلاستی

 چسب بینی چه تاثیری دارد ؟

در دو هفته اول بعد از عمل جراحی بینی چسب زدن بینی باعث شکل گرفتن بهتر فرم بینی در افراد می شود زیرا بعد از عمل استخوان ها و غضروف های بینی در موقعیت جدیدی از خود قرار می گیرند که باید در این موقعیت کاملا ثابت باشند ، چسب بینی به ثابت ماندن ساختار بینی در موقعیت جدید خود کمک بسیاری می کند .

همچنین استفاده از چسب های بینی در دو ماه اول باعث سریع تر شدن و کاهش یافتن ورم بینی می شود ، چسب زدن بینی در دو ماه اول کاملا الزامی می باشد ولی چنانچه فرد عجله ای برای کاهش ورم بینی خود ندارند می توانند بعد از گذشت دو هفته بر روی بینی خود چسب نزنید و یا فقط شب ها از چسب های بینی استفاده کنید که البته باید نحوه چسب زدن بینی را به خوبی بدانید .

کلام آخر 

از این که ما را تا آخر مقاله مراقبت های بعد از جراحی رینوپلاستی همراهی کردید از شما سپاس گزاریم همچنین اگر نظر و یا پیشنهادی در این زمینه دارید ممنون می شویم که با ما نیز در میان بگذارید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)