بینی

جراحی رینوپلاستی

جراحی رینوپلاستی یا جراحی بینی از دو کلمه رینوپلاستی تشکیل شده که رینو به معنای بینی و پلاستی به معنای زیبا و اصلاح کردن است. رینوپلاستی عمل جراحی زیبایی پلاستیک بینی است که به شکل بینی های استخوانی و گوشتی می پردازد. این عمل جراحی باعث از بین رفتن ناهنجارهای و ناصافی های شکل بینی می شود و از داروهای بی حسی و یا بیهوشی استفاده می شود با ما همراه باشید تا در ادامه مطلب بیشتر با جراحی رینوپلاستی آشنا شوید.

انواع جراحی رینوپلاستی

دو نوع جراحی پلاستیک وجود دارد که برای تغییر شکل و بهبود بینی استفاده می شود که عبارت اند از :

عمل جراحی باز : در روش باز یک برش ظریف بین استخوان های بینی ایجاد شده و پوست بینی از روی بافت بلند شده است که به این روش، روش باز می گویند.

عمل جراحی بستهاین روش برش هایی در بخش داخلی بینی ایجاد می شود. در هر دو روش پوست از اسکلت جدا می شود. روش بسته خیلی پیچیده تر از روش باز است و نتیجه گیری آن بهتر است. ترمیم ها راحت تر و سریع تر انجام می شود و زخم و بخیه وجود ندارد.

اقدامات قبل از جراحی رینوپلاستی

ابتدا باید قبل از انجام جراحی راجع به آن و پزشک خود تحقیقاتی انجام دهید و از آن مطمئن شوید قبل از انجام جراحی با پزشک خود صحبت کنید و هر سوالی که دارید از او بپرسید. پزشک خود تاریخچه پزشکی شما را مطالعه می کند و در مورد داروها و شرایط پزشکی از شما سوال می کند. پزشک پوست بینی شما را از داخل و خارج نگاه می کند تا مشخص کند چه تغییراتی می تواند روی بینی شما انجام دهد. از شما آزمایشات خون و سایر آزمایش ها گرفته می شود.و حتما به پزشک خود اطلاع دهید که چه داروهایی مصرف می کنید.

این جراحی در مطب و یا کلینیک ها صورت می گیرد و پزشک از بیهوشی و بی حسی استفاده می کند و وقتی که بی حس یا بیهوش هستید پزشک بین و یا داخل بینی شما را برش می هد پوست شما را از غضروف یا استخوان جدا می کند و تغییراتی در بینی شما ایجاد می کند این عمل بین یک یا دو ساعت طول می کشد و اگر پیچیده تر باشد زمان بیشتری صرف می شود که این مدت زمان برای همه افراد متفاوت است.

پزشک با انجام این جراحی می تواند تغییراتی در بینی شما ایجاد کند که این تغییرات می تواند مشکلات تنفسی و آسیب دیدگی هایی را که وجود دارد برطرف کند و اما این تغییرات شامل چه مواردی می شود.

اقدامات قبل از جراحی رینو پلاستی

تغییرات شکل بینی 

بینی هایی که بسیار بزرگ هستند را می توان با برداشتن غضروف یا استخوان ها اندازه آن را کاهش داد و گاهی اوقات پزشک به غضروف های اضافی نیاز پیدا می کند و گاهی هم از غضروف گوش و یا غضروف های قفسه سینه می توان استفاده کرد.

 • تغییر زاویه
 • تغییر اندازه
 • باریک شدن بینی
 • تغییر شکل نوک بینی
 • برداشتن استخوان از پل بینی
 • صاف کردن بینی

رینوپلاستی چه نتایجی دارد؟

این نتایج به مرور زمان تغییر می کند.ممکن است بین چند ماه تا چند سال طول بکشد تا تورم بینی شما بهبود یابد زیرا نوک بینی نرم تر می شود و تورم کاهش می یابد با اینکه جراحی رینوپلاستی ایمن و آسان تر است اما حساس و بی حس است.

درد جراحی رینوپلاستی :

برخی از افراد تا چند روز از مسکن هایی که پزشک تجویز می کند استفاده می کنند تا درد را کاهش دهند. بسیاری از بیماران  پانسمان هایی که داخل بینی یا همان پر کننده هایی که برای جلوگیری از خونریزی استفاده می شود را دردناک ترین بخش  تلقی می کنند. هر پزشکی از این پانسمان ها استفاده و یا توصیه نمی کند.

هزینه عمل رینوپلاستی چه قدر است ؟ هزینه عمل رینوپلاستی بینی متفاوت است و به مهارت و سابقه پزشک و یا نوع بینی، پوست بینی و داشتن یا نداشتن پولیپ و مشکلات تنفسی بستگی دارد.

سن مناسب برای جراحی رینوپلاستی :

سن مناسب برای دختران در پایان 16 سالگی و سن مناسب برای 18 سالگی که به بلوغ رسیده اند می توانند این عمل را انجام دهند اما اگر مشکلات دیگری از جمله مشکل مادرزادی مشکلات تنفسی وجود داشته باشد می توان این عمل را انجام داد ولی قبل از آن باید با پزشک مشورت شود. امروزه افراد 40 سال به بالا بیشتر متقاضی هستند.

اقدامات قبل از جراحی رینوپلاستی

از دست دادن پوست بینی : از دست دادن پوست بینی یکی از عارضه های این جراحی است.

باریک شدن نوک بینی : نوک بینی پهنایی متناسب با قسمت بالایی بینی دارد و با باریک شدن بیش از اندازه نوک بینی تناسب بین بخش بالایی و بخش پایینی بهم می خورد و بخش بالایی پهن به نظر می رسد که باعث ایجاد مشکلات تنفسی می شود.

بالا رفتن بیش از اندازه نوک بینی : برداشتن بیش از اندازه بافت غضروفی و پوست قسمت پایینی بینی باعث بالا رفتن نوک بینی می شود و خوکی شکل می شود.

گشاد شدن مویرگ روی پوست بینی : مویرگ های روی پوست بینی هم درز قسمت بالا و هم در قسمت نوک بینی ممکن است گشاد شود به همین دلیل مویرگ های زیادی روی پوست نوک بینی مشخص می شود.

بینی زینی شکل : اولین عوارض جراحی نادرست بینی، بینی زینی شکل است که در اثر برداشتن بیش از اندازه قوز استخوانی-غضروفی به وجود می آید.

فرورفتگی پره های بینی: هنگام برداشتن غضروف های بینی برای جمع کردن نوک بینی این عارضه به وجود می آبد.

شکستگی بینی : شکستی انواع مختلفی دارد. و اگر شکستی نادیده گرفته شود بینی بیمار کج یا بد شکل می شود.

اقدامات قبل از جراحی رینو پلاستی

مراقبت های بعد از عمل

 • بعد از عمل باید سر را بالا نگهدارید و استراحت کنید که خونریزی و تورم را کاهش می دهد.
 • از فین کردن و جوییدن غذا خودداری کنید.
 • از قرار گرفتن در معرض آفتاب بپرهیزد چون ممکن است باعث تغییر رنگ پوست روی بینی شود
 • بینی خود را هر چند ساعت با آب نمک شست و شو دهید تا عوارضی در بینی شما باقی نماند.
 • از ورزش کردن و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.
 • از کمپرس سرد برای کاهش تورم و کبودی دور چشم استفاده کنید.

خطرات جراحی رینوپلاستی

همه جراحی ها خطراتی از جمله عفونت، خونریزی را در پی دارند که با این خطرات بیشتر آشنا می شویم:

 • خون دماغ
 • مشکلات تنفسی
 • زخم
 • بی حسی بینی
 • بینی نامتقارن

گاهی اوقات بیماران از جراحی خود راضی نیستند و می خواهند دوباره بینی خود را عمل کنند قابل ذکر است که شما باید برای بهبود بینی خود یک سال صبر کنید و بعد از یک سال دست به انجام عمل دوباره بزنید.

چه کسانی نباید عمل زیبایی انجام دهند ؟  افراد مسن و اطفال و کسانی که بیماری های مانند سرطان، بیماری های خونی، عفونت و بیماری های روانی و قلبی دارند نمی توانند این عمل را انجام دهند.

رینوپلاستی بینی های گوشتی و استخوانی :

بینی استخوانی بینی های استخوانی به دلیل غضروف مقاوم و پوست نازک جزو بهترین جراحی های بینی هستند و نتایج بهتر و مورد رضایت تری را دارد.

بینی گوشتی : بینی های گوشتی پیچیده تر و مشکل ترین نوع جراحی های بینی هستند چون که بینی های گوشتی غضروف های ضعیف و پوستی ضخیم دارند.

نحوه انتخاب جراح زیبایی بینی :

بیشتر افراد برای انتخاب جراح بینی گمراه می شوند به همین دلیل در این مطلب راه کارهای برای انتخاب جراح بینی برای شما مثال می زنیم :

 • با جست و جو کردن در اینترنت و پرس و جو از دوستان و آشنایان
 • جست و جو در سایت ها و فضای مجازی
 • مراجعه کردن به مطب ها و کلینیک ها
 • صحبت و مشاوره قبل از عمل و یا صحبت با افرادی که این عمل را انجام دادند.

بهترین ویژگی جراح رینوپلاستی :

 • بهترین جراح کسی است که سلامت بیماران را اولویت قرار می دهد.
 • پزشک باید بیماران خود را از مراقبت های قبل و بعد از عمل آگاه کند.
 • بهترین جراح کسی است که با آرامش و صبوری کار خود را پیش می برد و تمام خواسته های بیماران خود را بررسی و برطرف می کند.

خطرات جراحی رینو پلاستی

جراحی بینی استخوانی سخت تر است یا بینی گوشتی ؟ هر دو بینی به یک اندازه دشواری دارند اما بینی گوشتی دوره نقاهت بیشتری دارد و بینی گوشتی به دلیل اینکه پوست ضخیم تری دارد جراحی آن سخت تر و پیچیده تر است.

رینوپلاستی بدون جراحی :

در رینوپلاستی بدون جراحی هیچ گونه عملی صورت نمی گیرد و بدون برش و بخیه و بدون بیهوشی انجام می شود که با تزریق فیلتر و بوتاکس و لیفت با نخ صورت می گیرد که این روش ها می تواند تغییراتی در بینی شما ایجاد کند که با این روش ها آشنا می شوید :

رینوپلاستی به روش لیفت با نخ : لیفت نخ امروزه یکی از روش هایی است که بسیار طرفدار دارد. این روش با نخ های کوچک که جنس نانو دارد بدون برش پوست در داخل بینی قرار داده می شود و باعث می شود بینی حالت بهتری پیدا کند و به حالت طبیعی برگردد که این نخ ها جذب پوست می شوند و باعث کلاژن سازی می شود و بسیار کم هزینه و بدون عوارض است و در یک جلسه صورت می گیرد.

کلام آخر

رینوپلاستی روش هایی دارد که هر کدام از آن ها طبق قوانین خاصی عمل می کند که باید قبل از انجام راجع به آن تحقیق کنیم.ممنون که تا آخر این مطلب همراه با بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)