بینی

جراحی بینی با لیزر

ما در این مقاله سعی داریم شما را با جراحی بینی با لیزر آشنا کنیم. امروزه جراحی بینی یکی از روش های جراحی زیبایی است که اکثر افراد به آن علاقه دارند و می خواهند برای زیباتر شدن ظاهر خود از این روش استفاده کنند. جراحی بینی در گذشته پیشرفته و مدرن نبوده است اما امروزه با روش های مختلفی می توان بینی خود را جراحی کرد که یکی از این روش ها با لیزر است. برای آشنا شدن با جراحی بینی با لیزر به ما همراه باشید.

جراحی بینی چیست ؟

جراحی بینی یکی از جراحی های زیبایی است که در علم پزشکی به آن رینوپلاستی هم گفته می شود. یکی از بهترین و پرطرفدارترین جراحی های زیبایی جراحی بینی است. در این روش می تواند ساختار بینی را تغییر دارد و ظاهر و فرم بینی را تغییر داد و مشکلات بینی را از بین برد. در این روش می توان مشکلاتی مثل قوز بینی، انحراف بینی، پولیپ، افتادگی و پهن بودن نوک بینی، گوشتی و اضافه بودن بینی را از بین می برد. این روش در ایران خیلی طرفدار پیدا کرده است و افراد در هر سن و جنسیتی دست به این جراحی می زنند.

جراحی بینی چیست ؟

دلیل انجام جراحی بینی :

بینی یکی از اعضای مهم صورت است و باعث زیبایی صورت می شود و باید با همه اعضای صورت هماهنگ باشد این زیبایی از نظر هر فردی فرق می کند. بینی های انحراف دار، گوشتی و بزرگ جزئی از ایراداتی است که در اکثر بینی ها دیده می شود. بهترین راه برای رهایی از این مشکلات جراحی بینی است. جراحی بینی یکی از جراحی های پرطرفدارترین در دنیا است که برای زیباسازی بینی و از بین رفتن مشکلات است. بیشتر افراد جراحی بینی را برای زیباتر شدن انجام می دهند.

جراحی بینی در ظاهر چه تاثیری دارد ؟

جراحی بینی به غیر از زیبا شدن ظاهر و فرم بینی می تواند بیماری ها و ایرادات بینی را از بین ببرد برای مثال جراحی بینی می تواند باعث از بین رفتن پولیپ و انحراف بینی شود، جراحی بینی می تواند باعث تغییر سایز در سوراخ های بینی شود، جراحی بینی می تواند قوز بینی را برطرف کند، می تواند ظاهر بینی های استخوانی و گوشتی را تغییر دهد، جراحی بینی می تواند سایز بینی را اصلاح کند و افتادگی آن را برطرف کند.

روش های جراحی بینی

جراحی بینی به دو روش باز و بسته انجام می شود که در ادامه با آن ها آشنا می شوید :

جراحی بینی به روش بسته :

این روش برای هنگامی که تغییرات زیادی در بینی انجام نمی شود استفاده می شود. در این روش پزشک دسترسی کمی به همه نقاط بینی دارد. برش ها در روش بسته در داخل بینی است و دیده نمی شود و پنهان هستند.

جراحی بینی به روش باز :

در این روش پزشک دسترسی زیادی به همه نقاط بینی دارد و می تواند تغییرات زیادی در این روش انجام دهد. برش و جای زخم در این روش امکان دارد در بینی بماند اما نگران نباشید زیرا این زخم ها و برش ها بعد از گذشت زمانی از بین می رود. در این روش پوست را از نوک بینی بلند می کنند و غضروف را دقیق فرم می دهند.

مدل های جراحی بینی : 

جراحی بینی به سه روش جراحی بینی طبیعی، جراحی بینی فانتزی، جراحی بینی نیمه فانتزی تقسیم می شود.

جراحی بینی طبیعی :

در این روش مشکلات بینی از بین می رود و بینی حالت طبیعی می گیرد که بیشتر مردان از این روش استفاده می کنند. شما در این روش یک بینی طبیعی دارید و مشکلات تنفسی شما از بین می رود.

جراحی بینی فانتزی :

جراحی بینی فانتزی یکی از روش هایی است که پزشک باید دقت زیادی داشته باشید زیرا بینی در این روش به صورت عروسکی شکل می شود. پزشک باید با تجربه و با دقت باشد و بتواند مشکلات بینی را برطرف کند زیرا این روش حساس است و خود باعث به وجود آمدن مشکلات تنفسی می شود. فاصله بینی با لب باید متناسب باشد زیرا در غیر این صورت بینی حالت خوکی می گیرد. در این صورت مشکلات بینی از بین نمی رود و بینی زشت و بدحالت می شود.

جراحی بینی نیمه فانتزی :

در این روش جراحی بینی هر دو ویژگی های روش های بالا صورت می گیرد یعنی شما بینی طبیعی با کمی قوس روی بینی دارید که بیشتر خانم ها از این روش استفاده می کنند.

چه افرادی نباید جراحی بینی انجام دهند ؟

جراحی بینی برای بعضی از افراد مناسب نیست و ممنوعیت دارد که در ادامه با این افراد آشنا می شوید :

 • زنان باردار
 • خانم هایی که کمتر از 6 ماه از زایمان آن ها می گذرد.
 • افراد سیگاری که در طول روز تعداد زیادی سیگار می کشند.
 • افراد مبتلا به بیماری های انعقاد خون
 • افراد مبتلا به چاقی شدید
 • افرادی که به دلیل روانی فرم بینی خود را نامناسب می بینند.
 • کسانی که عمل بینی اولیه آن ها کمتر از 1 سال پیش انجام شده است.
 • افرادی که به صورت حرفه ای یا غیر حرفه ای ورزش های سنگین و مبارزه ای مانند تکواندو، بوکس، کشتی و … انجام می دهند.
 • خانم های زیر 16 سال و آقایان زیر 18 سال
 • افراد مبتلا به بیماری های خاص مانند سرطان یا دیابت

جراحی بینی چگونه انجام می شود ؟

بعضی از افراد به دلایل مختلفی جراحی بینی انجام می دهند و بعضی از افراد از بزرگی بینی خود ناراحت هستند و می خواهند بین خود را کوچک و زیباتر کنند. بعضی از افراد از ظاهر بین خود ناراضی هستند و از این بابت رنج می برند. افرادی که بینی آن ها عقابی است و استخوان بینی آن ها حلالی است افراد مناسبی برای جراحی بینی هستند با جراحی بینی می توان تقارن بینی را از بین برد به همین دلیل افرادی که مشکل عدم تقارن یا انحراف بینی دارند می توانند نتیجه مناسبی از جراحی بینی بگیرند. این مشکلات می تواند مادرزادی، ژنتیکی یا در اثر شکستگی بینی باشد. بعضی از افراد دیگر برای بهترش شدن تنفس جراحی بینی انجام می دهند و به همین دلیل بیشتر افراد برای جنبه های درمانی از این روش استفاده می کنند. افراد با تغییر وضعیت مجاری بینی، و مشکلات تنفسی و شکل ظاهری آن تغییر می کند. جراحی بینی می تواند در از بین رفتن ایرادات و مشکلات بینی نقش داشته باشد.

سن مناسب برای جراحی بینی :

سن مناسب برای جراحی بینی زمانی است که دوره بلوغ شما تمام شده باشد و صفحات رشد بینی شما بست شده باشد در غیر این صورت اگر شما جراحی بینی انجام دهید بینی شما به حالت اول بر می گردد و شما نتیجه مناسبی از جراحی خود نمی گیرید. بلوغ می تواند در زیبایی تاثیر گذار باشد و شاید بعضی از افراد فکر کنند زشت هستند و باعث کاهش اعتماد به نفس در افراد می شود. باید صبر کنید دوره بلوغ شما تمام شود و صفحات رشد بینی بسته شود و بعد اقدام به جراحی بینی کنید. صفحات رشد بینی در دختران در سن 15 سالگی و در پسران در سن 16 سالگی اتفاق می افتد و بهترین زمان برای جراحی بینی در دختران در سن 16 سالگی و در پسران در سن 17 سالگی است.

روش های جراحی بینی 

بینی استخوانی و گوشتی چه ویژگی هایی دارد ؟

اگر بینی گوشتی دارید باید برای نتیجه آن صبر کنید تا دوران نقاهت آن تمام شود زیرا دوران نقاهت جراحی بینی گوشتی بیشتر از بینی استخوانی است. بینی استخوانی نسبت به بینی های گوشتی نتیجه بهتری دارد. بینی هایی که پوست نازک و غضروف سفت و محکمی دارد استخوانی است. بینی های استخوانی برای از بین بردن قوز روی بینی و برآمدگی دست به انجام جراحی بینی می زند. بینی گوشتی پوست ضخیم و غضروف نرم و نوک پهن و بزرگی دارند و غدد چربی در آن زیاد است. جراحی بینی گوشتی برای از بین بردن افتادگی نوک بینی می شود و پهن بودن نوک بینی را برطرف می کند. جراحی بینی در بینی های استخوانی راحت تر از بینی های گوشتی است و نتیجه آن بهتر است زیرا غضروف محکمی دارد که فرم دادن به ان راحت است.

جراحی بینی روی بینی استخوانی و گوشتی : 

برای اینکه متوجه شوید بینی شما استخوانی است یا گوشتی باید قبل از جراحی به پزشک مراجعه کنید. بینی هایی که غضروف محکمی دارند و لایه چربی در زیر پوست آن ها کم است و پره های کوچک و نازک دارند بینی های استخوانی است.  بینی هایی که غضروف نرم و نوک پهن و افتاده ای دارند و غدد چربی در آن ها بیشتر است بینی آن ها گوشتی است. جراحی بینی استخوانی راحت تر است و نتیجه آن بهتر است زیرا غضروف محکمی دارند و به آسانی تراش می خورد و حالت می گرد اما در بینی های گوشتی اینطور نیست. جراحی بینی در بینی های استخوانی برای از بین بردن برداشتن قوز بینی و از بین بردن و کوچک کردن سایز بینی صورت می گیرد. جراحی بینی در بینی های گوشتی سخت تر از بینی های استخوانی است زیرا غضروف آن نرم است و تراشیدن آن سخت است. برای اینکه نتیجه بهتری از جراحی بینی بگرید باید صبر کنید. یکی از مرحله ها در جراحی بینی گوشتی برداشتن لایه چربی است. بینی های گوشتی غدد چربی زیادی در بینی دارند. ورم بعد از جراحی بینی در بینی ها استخوانی بیشتر از بین ها گوشتی است.

عوارض بعد از جراحی بینی

جراحی بینی ممکن است عوارضی داشته باشد که این عوارض طبیعی و موقتی هستند و بعد از چند هفته از بین می روند اما امکان دارد بعضی از عوارض ماندگار باشد که در غیر این صورت باید جراحی بینی ترمیمی انجام دهید. کبودی یکی از عوارض جراحی بینی است که در همه بیماران ممکن است وجود داشته باشد که با قرار دادن کمپرس سرد می تونان این کبودی را کاهش داد. کبودی در بینی های استخوانی بیشتر از بینی های گوشتی است. درد یکی از عوارض طبیعی است که بعد از گذشت چند روز از بین می رود که این درد را با قرص مسکن می توان از بین برد. ورم یکی دیگر از عوارض جراحی بینی است که 2 تا 3 هفته از بین می رود اما مقدار کمی از آن در بینی می ماند و بعد از 6 ماه از بین می رود. بعضی از عوارض مثل کج شدن و انحراف بینی، اختلال در تنفس، اختلال در عصب بینی و ماندن زخم و بخیه که می تواند تا مدت ها بماند و اگر از بین نرود باید جراحی بینی ترمیم انجام داد.

جراحی بینی با لیزر :

اکثر افراد می خواهند جراحی آن ها آسان انجام شود و از راه و روش های مختلی استفاده کنند. پیشرفته شدن تکنولوژی استفاده از لیز در جراحی بیشتر شده است و به دلیل بالاتر بودن دقت لیزر جراحی با لیزر در بین افراد محبوب شده است. به دلیل درگیری بافت های زیادی از بینی در جراحی با لیزر ممکن نیست و جراحی بینی با لیزر کاربردی در جراحی بینی ندارد و فقط جنبه تبلیغاتی دارد.

اقدامات بعد از جراحی بینی :

برای اینکه نتیجه بهتری از جراحی بینی بگیرید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های بعد از جراحی بینی آشنا می شوید :

 •  هنگامی که در بینی شما پد قرار دارد و پانسمان دارد با دهان نفس بکشید.
 • بعد از جراحی بینی باید به صورت درازکش استراحت کنید طوری که سر بالاتر از شانه قرار بگیرد.
 • برای نوشیدن مایعات از نی استفاده نکنید. این کار نیاز به نفس بیشتر دارد که به بینی شما فشار بیشتری وارد می کند.
 • سعی کنید به آرامی مسواک بزنید و به لب بالا فشار وارد نکنید.
 • هنگامی که بینی شما پانسمان دارد ایستاده زیر دوش قرار نگیرید.
 • از غذاهای مایع و پوره شده استفاده کنید.
 • سعی کنید برای بروز احساسات کمتر فشار وارد کنید به آرامی بخندید.
 • بعد از مرخص شدن از بیمارستان مراقبت هایی که در منزل انجام می دهید می تواند دوره نقاهت را برای شما راحت تر و کوتاه تر کند.
 • جراح برای حفظ شکل بینی و محافظت از آن برای شما گچ بینی استفاده می کند.
 • روش صحیح چسب زدن به بینی را از جراح خود بپرسید. صحیح چسب نزدن بینی موجب بد حالت گرفتن و کج شدن آن می شود.
 • از گاز زدن و جویدن غذا خودداری کنید. این کار به بینی شما فشار وارد می کند و باعث خونریزی می شود.
 • زمانی که بینی شما دارای پانسمان است برای حمام کردن ایستاده زیر دوش قرار نگیرید.
 • تا یک ماه بعد از عمل بینی از عینک استفاده نکنید. استفاده از عینک به بینی شما فشار وارد می کند.
 • از میوه و سبزیجات بیشتری استفاده کنید. فیبر موجود در آن باعث ایجاد یبوست نمی شود.
 • تا 2 هفته بعد از عمل بینی سر خود را بالا نگه دارید. شب ها هنگام خوابیدن زیر سر خود از چند بالش استفاده کنید. این کار از خونریزی جلوگیری می کند. به کاهش ورم نیز کمک می کند.
 • حتما روی تخت دراز بکشید و سرتان را بالاتر از شانه قرار دهید. این کار باعث کاهش خونریزی می شود.
 • از انجام فعالیت های سنگین مانند ورزش خودداری کنید. اما بعد از 3 تا 4 هفته می توانید فعالیت را شروع کنید.

ویژگی های بهترین کلینیک جراحی بینی

در جراحی بینی کی از مواردی که خیلی اهمیت دارد انتخاب کلینیک و پزشک است. در ادامه با ویژگی های کلینیک خوب و مناسب آشنا می شوید :

دارای نمونه کار :

قبل از جراحی بینی باید نمونه کارهای پزشک را ببینید. نمونه کار های بینی مثل عکس های قبل و بعد از جراحی بینی که برای افراد دیگر انجام داده است. اگر نمونه کارهای آن ها عالی و مناسب بود و از نظر شما مناسب بود شما می توانید از آن کلینیک برای جراحی خود استفاده کنید.

پزشکان با تجربه و با دقت :

پزشک یکی از مهم ترین عوامل در جراحی بینی است اگر پزشک با دقت و با تجربه باشد شما می توانید نتیجه مناسبی از این جراحی بگیرید. اما اگر پزشک شما بی تجربه باشد می تواند در نتیجه جراحی شما تاثر منفی بگذارد. پس قبل از جراحی بینی در انتخاب پزشک خود دقت کنید.

میزان رضایت مشتری :

بعضی از تبلیغ ها نمی تواند قابل اعتماد باشد و نباید به هر تبلیغی اعتماد کنید. شما قبل از جراحی بینی باید از افرادی که بینی خود را جراحی کردند پرس و جو کنید و با آگاهی کامل دست به انجام جراحی بزنید و از ان ها درباره پزشک و کلینیکی که جراحی انجام دادند پرس و جو و تحقیق کنید. از افرادی که در آن جراحی و توسط آن پزشک بینی خود را جراحی کردند بپرسید و اگر راضی بودند و بین آن ها طبق انتظارات شما بود می توانید بینی خود را جراحی کنید.

سابقه کلینیک :

کلینیک هایی که تازه تاسیس می شوند با استفاده از تبلیغ ها و پایین آوردن هزینه جراحی بینی قصد دارند مشتری بیشتری جذب کنند اما باید ببینید که این کلینیک ها سابقه دارند تا بینی خود را جراحی کنید یا خیر. اما بعضی از کلینیک ها مدت زیادی وجود دارند که هیچ تبلیغی ندارند و طرفدار زیادی دارند و افراد زیادی نزد این کلینیک ها بینی خود را جراحی می کنند.

این کلینیک ها پرسنلی مجرب دارند که توسط افراد به دیگران معرفی می شود که بهترین نوع تبلیغ است. اگر کلینیکی پیدا کردید که سابقه طولانی دارد و همه افراد آن را معرفی می کنند بدانید که این کلینیک پزشکان مجرب و با تجربه دارند.

ویژگی های بهترین کلینیک جراحی بینی 

کلام آخر

قبل از جراحی بینی سعی کنید بهترین کلینیک را برای جراحی انتخاب کنید. ممنون از اینکه تا آخر مقاله عمل بینی با لیزر همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما درباره جراحی بینی با لیزر در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)