بینی

طریقه خوابیدن بعد از عمل بینی

ما در این مقاله سعی داریم شما را با طریقه خوابیدن بعد از عمل بینی آشنا کنیم. جراحی بینی یکی از روش های جراحی زیبایی است که امروزه بسیار پرطرفدار است و افراد زیادی به آن علاقه دارند. یکی از موارد مهم در جراحی بینی اقدامات های قبل و بعد از جراحی بینی است. اقدامات جراحی بینی اهمیت زیادی دارد و در نتیجه عمل بینی تاثیر گذار است. برای آشنا شدن با اقدامات جراحی بینی و طریقه خوابیدن بعد از عمل بینی با ما همراه  باشید.

عمل بینی چیست ؟

به عمل بینی در علم پزشکی رینوپلاستی هم می گویند. در عمل بینی روی بینی تغییراتی صورت می گرد و باعث اصلاح فرم بینی و از بین رفتن مشکلات تنفسی می شود. مشکلاتی مثل قوز بینی، کج بودن بینی، گوشتی و بزرگ بودن بینی، افتادگی نوک بینی، پهن بودن نوک بینی مشکلاتی هستند که می توان با جراحی بینی آن ها درمان کرد. بیشترین جراحی زیبایی جراحی بینی است که بیشتر افراد به آن علاقه دارند و در هر سن و سالی و در هر جنسیتی از آن استفاده می کنند.

عمل بینی چیست ؟

هدف از جراحی بینی : 

جراحی بینی می تواند ساختار بینی را تغییر دهد و فرم و ظاهر بینی را اصلاح کند. جراحی بینی می تواند سوراخ های بینی را بزرگ و کوچک کند، نوک بینی را تغییر دهد، استخوان بینی را باریک کند، بینی کج را صاف می کند، زاویه بین بینی و لب را تغییر می دهد. بیشتر برش هایی که استفاده می شود در داخل بینی است و دیده نمی شود و قابل دیدن نیست.

روش های جراحی بینی

جراحی بینی به دو روش جراحی بینی باز و جراحی بینی بسته صورت می گیرد که در ادامه به آن ها می پردازیم :

جراحی بینی به روش بسته :

جراحی بینی به روش بسته روشی است که پزشک در آن به همه بخش های بینی دسترسی ندارد و نمی تواند تغییرات زیادی در آن به وجود بیاورد. این روش برای جراحی هایی صورت می گیرد که تغییرات کمی در آن انجام شود. در این روش برش ها پنهان هستند و دیه نمی شود و همه بشر ها داخل بینی انجام می شود.

جراحی بینی به روش باز :

در این روش پزشک دسترسی بیشتری به همه بخش های  بینی دارد و می تواند تغییرات زیادی در بینی انجام دهد اما در این روش جای زخم دیده می شود و بیرونی بینی است و امکان دارد جای زخم روی بینی بماند. در این روش با برش در ناحیه غضروف بین دو بینی پزشک می تواند پوست را از نوک بینی بلند کند و غضروف را دقیق شکل می دهد.

قبل از جراحی بینی باید چه کارهایی انجام داد ؟

برای اینکه نتیجه مناسبی از جراحی بینی بگیرید و عوارضی نداشته باشید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های بعد از جراحی بینی آشنا می شوید :

رژیم غذایی :

در هفته های اول عمل بینی رژیم غذایی نقش مهمی دارد. تغذیه مناسب موجب می شود در بهتر شدن شما و کاهش خطر مبتلا شدن به عفونت می شود. افراد باید از میوه و سبزیجات زیادی استفاده کنند و دانه های غلات که پروتئین دارد نیز مناسب است. پزشکان می توانند مکمل هایی مثل ویتامین ویتامین A، ویتامین C و بروملین به افرادی که می خواهند جراحی بینی انجام دهند پیشنهاد دهند. افرادی که می خواهند جراحی بینی انجام دهند باید از مکمل های غذایی و مکمل های خاص استفاده کنند که موجب عوارض می شود دوری کنند. این افراد باید مکمل های مثل ویتامین E، زنجبیل، گینگو و جینسنگ مصرف نکنند. بعضی از مکمل های گیاهی و هومپوپاتی عوارض بیهوشی را دارد و افراد قبل از مصرف هر ماده خوراکی اضافه ای باید با پزشک مشورت کنند. الکی می تواند کبد را متابولیزه کند که بیشتر پزشکان توصیه می کنند قبل از جراحی از الکل استفاده نکنند.

دارو : 

قبل از جراحی بینی در هنگام مشاوره با پزشک اگر داروی خاصی مصرف می کنید و یا سابقه بیماری خاصی دارید حتما با او در میان بگذارید زیرا بعضی از داروها می تواند برای جراحی عوارضی به وجود بیاورد. پزشک می توان برای بیماران داروهایی موقت تجویز کند. یادتان باشد قبل از جراحی بینی نباید از قرص هایی که باعث رقیق شدن خون می شود استفاده کنید.

سیگار کشیدن :

استفاده از سیگار و تنباکو خون را در بدن کاهش می دهد و اکسیژن نمی تواند به ناحیه برش برسد . افراد که سیگار می کشند امکان دارد برای دوران نقاهت خود زمان بیشتری نیاز داشته باشند و دچار زخم و عفونت بشوند. افرادی که سیگار می کشند باید چند هفته قبل از جراحی بینی سیگار را کنار بگذارند و نباید تا  2 الی 3 هفته بعد از جراحی بینی سیگار استفاده کنند.

آماده سازی برای بهتر شدن : 

بهتر شدن برای جراحی بینی امکان دارد چند هفته طول بکشد و افراد باید خود را برای مدت زمان دوران نقاهت آماده کنند. افراد باید 2 هفته از کار و فعالیت های مهم خود بگذرند و از شخصی بخواهند برای جراحی به آن ها کمک کند. بعد از جراحی بینی شما نمی توانید غذاهای سفت بجوید و باید تا چند روز اول از غذاهای نرم استفاده کنید. سعی کنید بعد از جراحی بینی تا چند هفته از فعالیت های سنگین و ورزش کردن خودداری کنید.

جراحی بینی برای چه افرادی مناسب است ؟

جراحی بینی برای بعضی از افراد مناسب است و همه افراد می توانند در هر سن و سالی از این جراحی استفاده کنند. افرادی که می خواهند قوز بینی را برطرف کنند، افرادی که می خواهند فرم بینی را اصلاح کنند، افرادی که می خواهند کجی و انحراف بین را از بین ببرند، افرادی که می خواهند افتادگی نوک بینی را از بین ببرند، افرادی که می خواهند گوشت زیاد و اضافی بینی را حذف کنند می توانند از این جراحی استفاده کنند.

چه افرادی نمی توانند جراحی بینی انجام دهند ؟

بعضی از افراد نمی توانند جراحی بینی انجام دهند و برای آن ها این جراحی ممنوعیت دارد. در ادامه با این افراد آشنا می شوید :

 • کسانی که عمل بینی اولیه آن ها کمتر از 1 سال پیش انجام شده است.
 • زنان باردار
 • افراد مبتلا به چاقی شدید
 • خانم هایی که کمتر از 6 ماه از زایمان آن ها می گذرد.
 • خانم های زیر 16 سال و آقایان زیر 18 سال
 • افراد مبتلا به بیماری های انعقاد خون
 • افراد مبتلا به بیماری های خاص مانند سرطان یا دیابت
 • افرادی که به صورت حرفه ای یا غیر حرفه ای ورزش های سنگین و مبارزه ای مانند تکواندو، بوکس، کشتی و … انجام می دهند.
 • افراد سیگاری که در طول روز تعداد زیادی سیگار می کشند.
 • افرادی که به دلیل روانی فرم بینی خود را نامناسب می بینند.

روش های جراحی بینی 

آیا بینی بعد از مدتی به حالت اول بر می گردد ؟

بینی که جراحی می شود 2 ماه نیاز دارد تا ترمیم شود و جوش بخورد و در این مدت تحت تاثیر جاذبه زمین بینی به سمت پایین و ناحیه قبلی کشیده می شود و اگر لازم باشد پزشک در این مواقع توصیه هایی مثل زدن چسب یا ماساژ به بیماری دهد که از این اتفاق جلوگیری می کند و بعد از این مدت دیگر بینی به سمت پایین کشیده نمی شود. بعد از جراحی بینی امکان  دارد بینی شما ورم کند که مقدار آن به نوع عمل پزشک و جنس پوست بیمار بستگی دارد و برای این که این ورم از بین برود 1 سال زمان نیاز است. بینی بعد از عمل از نظر شکل ظاهری تا 1  سال تغییر می کند که این تغییرات خوب و بد هستند ولی بعد از این زمان بینی شکل ثابتی پیدا می کند و تغییر نمی کند و جراحی بینی جز جراحی های زیبایی است که نتیجه آن تا آخر عمر باقی می ماند و به شکل قبل بر نمی گردد.

سن مناسب برای جراحی بینی : 

سن مناسب برای جراحی بینی سنی است که صفحات رشد بینی شما بسته شود یعنی دوره بلوغ شما تمام شود. اگر دوره بلوغ شما تمام نشود ممکن است بینی خود را جراحی کنید و نتیجه مناسب از جراحی بینی نگیرد به همین دلیل باید دوره بلوغ شما بسته شود و صفحات رشد بینی بسته شود. صفحات رشد بینی در دختران در سن 15 سالگی و در پسران در سن 16 سالگی بسته می شود و بهترین زمان برای جراحی بینی در دختران در سن 16 سالگی و پسران در سن 17 سالگی مناسب است.

ویژگی بینی گوشتی و استخوانی : 

اگر شما هم بینی گوشتی دارید برای اینکه نتیجه بهتری از جراحی خود داشته باشید باید صبر کنید زیرا دوران نقاهت جراحی بینی بیشتر از جراحی استخوانی است اما بینی استخوانی دوران نقاهت کمتری دارد. بینی های که پوست نازک و غضروف سفت و محکمی دارد استخوانی هستند و بینی های استخوانی برای از بین بردن قوز روی بینی و برآمدگی باید جراحی بینی انجام دهند. بینی گوشتی پوست ضخیم و غضروف نرم و نوک پهنی دارند و غدد چربی روی بینی بیشتر است. جراحی بینی گوشتی موجب از بین رفتن افتادگی نوک بینی می شود و پهن بودن نوک بینی را برطرف می کند. جراحی بینی استخوانی راحت تر از بینی گوشتی است و نتیجه آن بهتر است و به دلیل غضروف نرم تراشیدن آن راحت تر صورت می گیرد.

مدل های جراحی بینی

جراحی بینی به سه روش جراحی بینی طبیعی، جراحی بینی فانتزی، جراحی بینی نیمه فانتزی می گویند.

جراحی بینی طبیعی : 

در این روش پزشک ایرادات و مشکلات بینی را از بین می برد و ظاهر بینی را طبیعی می کند. بیشتر مردان از این رو استفاده می کنند. در این روش شما بینی طبیعی دارید و ایرادات بینی شما برطرف شده است.

جراحی بینی فانتزی :

در این روش باید خیلی در انتخاب پزشک دقت کنید زیرا پزشک باید با تجربه و با دقت باشد زیرا این روش نسبت به روش های دیگر حساس تر است. به جراحی بینی فانتزی بینی عروسکی هم گفته می شود. پزشک باید دقت کند که فاصله لب با بینی یکسان باشد و بینی حالت خوکی نگیرد. در این روش ممکن است مشکلات تنفسی به وجود بیاید که باید به این موضوع دقت کند.

جراحی بینی نیمه فانتزی :

جراحی بینی نیمه فانتزی هر دو ویژگی های روش بالا را دارد و در این روش شما یک بینی طبیعی با کمی قوس روی بینی مشاهده می کنید. بیشتر خانم ها از این روش استفاده می کنند.

تاریخچه جراحی بینی :

بینی در مرکز صورت قرار دارد و باعث زیبایی چهره می شود و باید همه اجزای صورت با هم تناسب داشته باشند. جراحی بینی از همان اول پیشرفته نبوده است و بعدها پیشرفت کرده است. تاریخچه جراحی بینی به هزار سال قبل بر می گردد. اولین کشوری که جراحی بینی را انجام داد کشور هند قدیم بود که در آن زمان افرادی که دزدی می کردند مجازات می شدند و مجازات آن ها این بود که کل بینی آن ها یا نوک بینی آن ها را قطع می کردند. فردی به اسم سوشروتا بینی این افراد را به کمک پوست پیشانی ترمیم می کرد. در گذشته اتفاقاتی مثل مثل گاز گرفته شدن بینی توسط حیوانات وحشی و یا جنگ موجب می شد افراد بینی خود را از دست بدهند که این پزشک با این روش بینی آن ها را پیوند می زد. در قرن 16 میلادی پزشک ایتالیایی برای افرادی که بینی خود را دز جنگ از دست می دادند بینی آن ها را به پوست بازویشان پیوند می زد تا خون از این راه ادامه داشته باشد. این روش خیلی خشن و ناراحت کننده به نظر می رسد اما تحول بزرگی در آن زمن بود.

جراحی بینی روی بینی استخوانی و گوشتی :

برای اینکه متوجه شوید بینی شما استخوانی است یا گوشتی باید به پزشک مراجعه کنید و پزشک با معاینه بینی شما متوجه می شوید که بینی شما استخوانی است یا گوشتی. بینی هایی که غضروف محکمی دارند و لایه چربی در پوست بینی کم است و پره های بینی نازک است بینی های استخوانی هستند اما بینی هایی که غضروف نرم و ضعیف دارند و نوک بینی پهن و افتاده است و غدد چربی روی پوست بیشتر است بینی های گوشتی هستند. جراحی بینی استخوانی آسان تر است و نتیجه آن زودتر مشخص می شود. غضروف محکم به راحتی تراش می خورد فرم دادن آن راحت تر است اما این اتفاق در بینی های گوشتی سخت تر است. جراحی بینی استخوانی برای از بین بردن قوز و برآمدگی بینی و از بین بردن پولیپ و کوچک کردن سایز بینی صورت می گیرد.

جراحی بینی در بینی های گوشتی سخت تر از بینی های استخوانی است زیرا غضروف نرم است و تراشیدن آن سخت است. برای این که نتیجه بهتری از جراحی بینی بگیرید باید اسکلت بینی تقویت شود. در جراحی بینی گوشتی یکی از مراحل مهم برای نتیجه بهتر برداشتن لایه چربی است. بینی های گوشتی غدد چربی زیادی در زیر آن وجود دارد. برای اینکه نتیجه بهتری از جراحی بینی گوشتی بگیرید باید صبر کنید. در بینی های استخوانی ورم و کبودی بیشتر دیده می شود.

اقدامات بعد از جراحی بینی

برای اینکه نتیجه بهتری از جراحی بینی بگرید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های بعد از جراحی بینی آشنا می شوید :

 • از غذاهای مایع و پوره شده استفاده کنید. زیرا که جویدن و گاز زدن برای شما سخت خواهد بود.
 • پزشک برای حفظ شکل بینی و محافظت از آن برای شما گچ بینی استفاده می کند.
 • بعد از جراحی بینی باید به صورت درازکش استراحت کنید. به طوری که سر بالاتر از شانه قرار بگیرد.
 • سعی کنید به آرامی مسواک بزنید و به لب بالا فشار وارد نکنید.
 • تا 2 هفته بعد از عمل بینی سر خود را بالا نگه دارید. شب ها هنگام خوابیدن زیر سر خود از چند بالش استفاده کنید.
 • روش صحیح چسب زدن به بینی را از جراح خود بپرسید.
 • از گاز زدن و جویدن غذا خودداری کنید. این کار به بینی شما فشار وارد می کند و باعث خونریزی می شود.
 • زمانی که بینی شما پانسمان دارد ایستاده زیر دوش قرار نگیرید.
 • برای نوشیدن مایعات از نی استفاده نکنید. این کار نیاز به نفس بیشتر دارد که به بینی شما فشار بیشتری وارد می کند.
 • حتما روی تخت دراز بکشید و سرتان را بالاتر از شانه قرار دهید. این کار باعث کاهش خونریزی می شود.
 • از میوه و سبزیجات بیشتری استفاده کنید. فیبر موجود در آن باعث ایجاد یبوست نمی شود.
 • بعد از ترخیص از بیمارستان مراقبت هایی که در منزل انجام می دهید می تواند دوره نقاهت را برای شما راحت تر و کوتاه تر کند.
 • زمانی که بینی شما دارای پانسمان است برای حمام کردن ایستاده زیر دوش قرار نگیرید.
 • سعی کنید برای بروز احساسات کمتر فشار وارد کنید، به آرامی بخندید.
 • از انجام فعالیت های سنگین مانند ورزش خودداری کنید. اما بعد از طی شدن سه تا چهار هفته می توانید فعالیت خود را مجددا آغاز نمایید.
 •  در زمانی که در بینی شما پد قرار دارد و پانسمان دارید، با دهان نفس بکشید.
 • از آناناس بیشتر استفاده کنید. این میوه به بهبود زودتر جای بخیه و زخم کمک می کند و برای کاهش درد و ورم بسیار موثر می باشد.
 • تا یک ماه بعد از عمل بینی از عینک استفاده نکنید. استفاده از عینک به بینی شما فشار وارد می کند. ممکن است روی شکل بینی تان تاثیرگذار باشد.

اقدامات بعد از جراحی بینی

کلام آخر

قبل از جراحی بینی سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را برای جراحی بینی انتخاب کنید. از افراد با تجربه کمک بخواهید و با اطلاعات کافی دست به انجام جراحی بزنید. ممنون از اینکه تا آخر این مقاله هماره ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)