بینی

مدت زمان چسب زدن بینی گوشتی

ما در این مقاله سعی داریم شما را با مدت زمان چسب زدن بینی گوشتی آشنا کنیم. بینی در مرکز صورت قرار دارد و یکی از مهم ترین اعضای صورت است که باعث زیبایی افراد می شود. جراحی بینی امروزه یکی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی است که بیشتر نوجوانان به آن علاقه پیدا کردند. با جراحی بینی می توان مشکلات بینی را مثل بینی انحراف دار، بینی بزرگ و گوشتی و مشکلات تنفسی را می توان از بین برد. برای آشنا شدن با جراحی بینی و مدت زمان چسب زدن بینی گوشتی با ما همراه باشید.

جراحی بینی یا رینوپلاستی چیست ؟

جراحی زیبایی بینی در علم پزشکی رینوپلاستی یا راینوپلاستی گفته می شود. پزشک در این جراحی می تواند در ساختار بینی تغییراتی ایجاد کند و مشکلات بینی را برطرف کند. مشکلاتی مثل قوز بینی، کج بودن بینی، گوشتی بودن بینی و یا افتادگی و پهن بودن بینی را می توان با این جراحی از بین برد. بهترین و پرطرفدار ترین جراحی در ایران جراحی بینی است که همه افراد در هر سن و سال و جنسیتی این جراحی را انجام می دهند. جراحی بینی می تواند باعث افزایش اعتماد به نفس و زیبایی در ظاهر آن ها شود.

جراحی بینی یا رینوپلاستی چیست ؟

جراحی بینی در ظاهر افراد چه تاثیراتی دارد ؟

جراحی بینی به غیر از برطرف کردن مشکلات می تواند در جراحی بینی تاثیرات زیادی  داشته باشد. با جراحی بینی می توانید قوز بینی خود را از بین برد؛ عمل بینی می تواند موجب تغییر سایز بینی شود؛ جراحی بینی می تواند موجب از بین بردن انحراف و پولیپ بینی شود؛ جراحی بینی موجب تغییر ظاهر بینی های گوشتی و استخوانی شود؛ جراحی بینی موجب تغییر در سایز سوراخ های بینی شود.

سن مناسب برای جراحی بینی چه سنی است ؟

هنگامی که به سن بلوغ می شود تغییرات زیادی در چهره افراد به وجود می آید که این تغییرات منی تواند باعث کاهش اعتماد به نفس در افراد شود و موجب شود افراد به دنبال زیبایی بروند. به همین دلیل جراحی بینی می تواند باعث افزایش اعتماد به نفس در افراد شود اما باید به این نکته توجه داشته باشید که زمانی باید جراحی بینی انجام دهید که صفحات رشد بینی شما بسته شده باشد که در دختران در 15 سالگی و در پسران در 17 سالگی این اتفاق می افتد. زمان مناسب برای جراحی بینی در دختران در سن 16 سالگی و در پسران در سن 17 سالگی است.

افرادی که می توانند جراحی بینی انجام دهند : 

افرادی که کجی و انحراف بینی، قوز بینی، افتادگی نوک بینی دارند افرادی که می خواهند فرم بینی آن ها اصلاح شود، افرادی که می خواهند گوشت زیاد و اضافه بینی آن ها از بین برود، افرادی که می خواهند پهن بودن نوک بینی آن ها از بین برود می توانند این جراحی را انجام دهند.

افرادی که نمی توانند جراحی بینی انجام دهند : 

جراحی بینی برای بعضی از افراد مناسب نیست و نباید انجام دهند. در ادامه با این افراد آشنا می شوید :

 • افراد مبتلا به بیماری های انعقاد خون
 • افرادی که جراحی بینی اولیه آن ها کمتر از 1 سال پیش انجام شده است.
 • افراد مبتلا به چاقی شدید
 • زنان باردار
 • افراد سیگاری
 • خانم های زیر 16 سال و آقایان زیر 18 سال
 • افراد مبتلا به بیماری های خاص مانند سرطان یا دیابت
 • افرادی که به دلیل روانی فرم بینی خود را نامناسب می بینند.
 • خانم هایی که کمتر از 6 ماه از زایمان آن ها می گذرد.
 • افرادی که به صورت حرفه ای یا غیر حرفه ای ورزش های سنگین و مبارزه ای مانند تکواندو، بوکس، کشتی و … انجام می دهند.

انواع مدل های جراحی بینی

جراحی بینی به سه مدل جراحی بینی طبیعی، جراحی بینی فانتزی، جراحی بینی نیمه فانتزی تقسیم می شود.

جراحی بینی طبیعی : 

در این روش عیب های ظاهری بینی از بین می رود و بینی ظاهری طبیعی پیدا می کند. بیشتر آقایان خواستار این جراحی هستند. این جراحی می تواند عملکرد تنفسی را حفظ کند و ظاهر طبیعی برای بینی شما ایجاد کند.

جراحی بینی فانتزی : 

جراحی بینی برای کوچک کردن سایز بینی انجام می شود که به این روش جراحی بینی فانتزی می گویند. در این جراحی پزشک باید دقت و مهارت زیادی داشته باشد تا مشکلات تنفسی به وجود نیاید. تغییر ساختار بینی و کوچک کردن بیش از اندازه بینی می تواند مشکلات تنفسی به وجود بیاورد و باعث بالا رفتن بیش از اندازه نوک بینی شود و باعث خوکی شدن بینی می شود.

جراحی نیمه فانتزی : 

این جراحی شامل هر دور وش بالا می شود و شما بینی طبیعی دارید و کمی قوس روی بینی خود مشاهده می کند که باعث زیبایی بینی می شود که خانم ها خواستار این جراحی هستند.

تاریخچه جراحی بینی : 

بینی در مرکز صورت قرار دارد به همین باید همه اجزای صورت هماهنگ باشد تا چهره افراد زیباتر شود. جراحی بینی از همان اول پیشرفته نبود و امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ابزار های جدید پیشرفته تر شده است. تاریخچه جراحی بینی به هزار سال قبل بر می گردد. اولین کشوری که عمل بینی انجام داد کشور هند قدیم بود. در قدیم مجازات افرادی که دزدی می کردند نوک بینی یا کل بینی آن ها را قطع می کردند به همین علت فردی به اسم سوشروتا بینی این افراد را به با پوست پیشانی ترمیم می کرد.

در قدیم افراد توسط حیوانات وحشی و جنگ مورد حمله قرار می گرفتند و بینی خود را از دست می دادند که این پزشک هندی با این روش توانست بینی آن ها را جراحی کرد. در قرن 16 میلادی پزشک ایتالیایی برای افرادی که در جنگ بینی خود را از دست می داند پوست بازویشان را به بینی آن ها پیوند می زد تا خون از راه پوست به بینی جریان پیدا کند. این روش خیلی خشن و ترسناک به نظر می رسد اما در آن زمان در علم پزشکی تحول بزرگی به وجود آمد. این پزشک را پدر جراحی بینی در دنیا می شناسند.

انواع مدل های جراحی بینی 

تاریخچه جراحی بینی در ایران : 

دکتر سیروس آصانلو پدر جراحی بنی ایران است که بعد از اینکه دوره پزشکی عمومی خود را گذراند به انگلیس و آمریکا سفر کرد. از پزشکان و متخصصین آن کشور مطالب زیادی یاد گرفت و در سال 1319 به ایران برگشت . کلینیک جراحی بینی در ایران به وجود آورد.جراحی بینی از سال 1321 در ایران صورت گرفت.

چگونه یک پزشک متخصص برای جراحی بینی انتخاب کنیم ؟

هنگامی که می خواهید جراحی بینی انجام دهید باید از افرادی که قبلا جراحی بینی انجام دادند پرس و جو کنید و با اطلاعات کافی دست به انجام جراحی بزنید. قبل از جراحی با پزشک مشورت کنید و سوال های خود را از او بپرسید و اگر بیماری خاصی دارید یا داروی خاصی مصرف می کنید حتما با پزشک در میان بگذارید. سعی کنید نمونه کارهای پزشک را ببیند و انتخاب دقیقی در پزشک و کلینیک داشته باشید. سعی کنید پزشکی را انتخاب کنید که بسیار با دقت و با تجربه باشد زیرا بینی شما در مرکز صورت قرار دارد و باید با همه اجزای صورت شما هماهنگی داشته باشد و مشکلات تنفسی برای شما به وجود نیاید.

مراقبت های قبل از جراحی بینی

 • سعی کنید از دو هفته قبل از جراحی بینی مصرف دخانیات مثل سیگار و قلیان خودداری کنید.
 • 8 ساعت قبل از جراحی بینی باید ناشتا باشید. از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید زیرا اگر ناشتا نباشید مواد بیهوشی اثر حالت تهوع را به همراه خواهد داشت.
 • بعضی از قرص های مسکن موجب افزایش خونریزی می شود. قرص هایی مثل آسپرین و پروفن باعث این اتفاق می شوند. سعی کنید  از دو هفته قبل از جراحی بینی از این قرص ها استفاده نکنید.
 • روزهای نزدیک به جراحی بینی سعی کنید سرما نخورید زیرا اگر به سرماخوردگی دچار شدید جراحی بینی را باید عقب بیندازید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی : 

برای اینکه نتیجه بهتری از جراحی خود داشته باشید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه به مراقبت های بعد از جراحی بینی می پردازیم :

 •  در زمانی که در بینی شما پد قرار دارد و پانسمان دارید با دهان نفس بکشید.
 • بعد از جراحی بینی باید طوری استراحت کنید که سرتان بالاتر از بدنتان باشد.
 • برای نوشیدن مایعات از نی استفاده نکنید. این کار نیاز به نفس بیشتر دارد که باعث فشار زیادی به بینی شما می شود.
 • سعی کنید به آرامی مسواک بزنید و به لب بالا فشار وارد نکنید.
 • سعی کنید به آرامی بخندید تا فشار زیادی به بینی وارد نشود.
 • از میوه و سبزیجات زیادی استفاده کنید. فیبر موجود در آن موجب به وجود آمدن یبوست نمی شود.
 • روی تخت دراز بکشید و سرتان را بالاتر از شانه قرار دهید زیرا این کار موجب کاهش خونریزی می شود.
 • پزشک برای اینکه شکل بینی حفظ شود از گچ استفاده می کند که این گچ بعد از یک هفته برداشته می شود.
 • تا یک ماه بعد از جراحی بینی از عینک استفاده نکنید. استفاده از عینک به بینی شما فشار وارد می کند. امکان دارد روی شکل بینی تاثیر بگذارد.
 • هنگامی که بینی شما پانسمان دارد ایستاده زیر دوش قرار نگیرید.
 • از فعالیت های سنگین مثل ورزش خودداری کنید. اما بعد از تمام شدن 3 تا 4 هفته می توانید فعالیت خود را شروع کنید.
 • بعد از مرخص شدن از بیمارستان مراقبت هایی که در خانه انجام می دهید می تواند دوره نقاهت را راحت تر کند.
 • از غذاهای مایع و پوره شده استفاده کنید. زیرا که جویدن و گاز زدن برای شما سخت می شود.
 • از آناناس بیشتر استفاده کنید. این میوه به بهتر شدن زودتر جای بخیه و زخم کمک می کند و برای کاهش درد و ورم بسیار موثر است.
 • از گاز زدن و جویدن غذا خودداری کنید. این کار به بینی شما فشار وارد می کند و باعث خونریزی می شود.
 • روش صحیح چسب زدن به بینی را از جراح خود بپرسید. صحیح چسب نزدن بینی باعث بد حالت گرفتن و کج شدن آن می شود.

عوارض جراحی بینی : 

جراحی بینی مانند سایر جراحی های دیگر می تواند عوارضی داشته باشد که این عوارض موقتی و طبیعی هستند و بعد از گذشت چند هفته از بین می روند. باید مراقبت های بعد از جراحی بینی را انجام دهید تا از این عوارض بکاهید. کبودی زری چشم و اطراف بینی یکی از عوارض جراحی بینی است که بعد از جراحی بینی کم کم از بین می رود. درد یکی دیگر از عوارض جراحی بینی است که با مصرف مسکن می توان این درد را کاهش داد. یکی دیگر از عوارض جراحی بینی ورم است که با گذاشتن کمپرس سرد می توان ورم را کاهش داد که مقدار بیشتر ورم بعد از 2 هفته از بین می رود. مقدار کمتر آن بعد از 6 ماه از بین می رود. جراحی بینی عوارض طولانی مدتی دارد که عبارت است از : تغییر رنگ پوست بینی، خون دماغ شدن، کج شدن بینی و مشکلات تنفسی، ماندن جای زخم و بخیه روی بینی، بی حسی در ناحیه بینی.

بینی گوشتی چیست ؟

بینی گوشتی پوست ضخیمی دارد و دو دسته تقسیم می شود. بینی های گوشتی که پوست ضخیمی ندارند اما لایه های چربی در زیر پوست وجود دارد و انواع دیگر این مدل بینی طوری است که دارای پوست ضخیم بدون لایه چربی است. تفاوت این دو نوع بینی گوشتی طوری است که بینی های دارای لایه چربی پوست شل و قابل حرکتی است اما بینی های گوشتی که پوست ضخیمی دارد سفت و قابل حرکت نیست. ویژگی های دیگر بین های گوشتی این است که این نوع بینی استخوان بندی ضعیفی دارد و با وجود پوست ضخیم و سنگینی نوک بینی افتادگی دارد و این نوع بینی پهن است و پوست چرب و سفتی دارد.

بینی های گوشتی و استخوانی چه تفاوت هایی دارند ؟

در بینی های استخوانی پوست نازک است و جزئیات استخوانی از زیر پوست دیده می شود یعنی امکان دارد لبه های استخوان قبلا شکسته شده باشد و قابل لمس باشد و دیده شود و در نیمه پایینی به دلیل نازک بودن پوست غضروف ها قوی هستند و استحکام دارند و پهنی و افتادگی در نوک بینی کمتر وجود دارد اما در بینی های گوشتی پوست کلفت است و زیر پوست و استخوان ها و غضروف ها دیده نمی شود و سنگینی پوست غضروف ها ضعیف و افتاده است. تفاوت بینی های گوشتی و استخوانی به میزان ضخامت پوست بستگی دارد.

مدت زمان چسب زدن بینی گوشتی

بعد از جراحی بینی به افرادی که می خواهند بینی خود را جراحی کنند توصیه می شود به مدت 2 هفته بینی خود را چسب بزنند. زیرا در این 2 هفته نوار چسب می تواند در ورم و شکل گیری بینی نقش داشته باشد. مدت زمان چسب زدن بینی برای جراحی بینی استخوانی 4 هفته است که در این زمان باید 1 بار در هفته یا 2 بار به دکتر مراجعه کنید و پزشک چسب شما را بزند تا نحوه صحیح آن را یاد بگیرید و ایرادات شما را در چسب زدن برطرف کند. مدت زمان چسب زدن بینی گوشتی در جراحی بینی بیشتر است این زمان 6 تا 8 هفته است و تا هر چقدر که تورم بینی کاهش یابد ظاهر بینی بهتر می شود و نتیجه بهتری از جراحی خود می گیرید.

عوض کردن چسب بینی : 

برای عوض کردن چسب بینی افرادی که پوست چربی دارند باید هر روز چسب خود را عوض کنند اما افرادی که پوست خشکی دارند می توانند بیشتر از چسب استفاده کنند. در هنگام تعویض چسب را با آب گرم بشویید تا راحت از پوست جدا شود زیرا در هنگام عوض کردن پوست کشیده می شود و از چسبیدن پوست به بافت زیرین جلوگیری می کند. هنگامی که چسب را در می آورید کمی صبر کنید تا پوستتان هوا بخورد و دوباره چسب بزنید.

چرا باید بعد از جراحی از چسب استفاده کرد ؟

چسب بینی می تواند در ظاهر بینی تاثیر گذار باشد. علت چسب زدن بعد از برداشتن آتل و به دلیل کاهش تورم و اینکه ضربه ای به بینی وارد نشود. اهمیت چسب زدن به پزشک بستگی دارد. بعضی از پزشکان به نحوه چسب زدن اهمیت زیادی می دهند و بعضی از آن ها معتقدند عیب های بینی به دلیل این است که از چسب بینی به صورت اشتباه استفاده می کنند. با چسب زدن می توان ایرادات بینی را برطرف کرد.

مدت زمان چسب زدن بینی گوشتی 

اشتباه چسب زدن بینی بعد از جراحی بینی : 

روش های مختلفی برای چسب زدن به بینی وجود دارد اما نحوه چسب زدن برای انواع بینی فرق ندارد. باید از شتاب زدگی در چسب زدن خودداری کنید و سعی کنید هنگام چسب زدن با آرامش این کار را انجام دهید تا پوست از غضروف و استخوانی بینی جدا نشود زیرا با جمع شدن خون در زیر پوست موجب ایجاد گوشت اضافه می شود.

اشتباه چسب زدن به بینی می تواند چه نتایجی داشته باشد ؟

چسب زدن در هفته های اول بعد از جراحی بینی به فرم دهی بینی کمک می کند. پزشک برای بار اول بینی شما را چسب می زند. زمانی که چسب زدن به صورت صحیح انجام نشود و فشار زیادی زری تیغه بینی باشد نوک بینی با فشار زیاد بالا می رود و روی پشت بینی خطوطی می افتد.

کلام آخر

قبل از جراحی بینی سعی کنید بهترین پزشک و بهترین کلینیک را برای جراحی انتخاب کنید و با اطلاعات کافی دست به انجام جراحی بینی بزنید. ممنون از اینکه تا آخر مقاله مدت زمان چسب زدن بینی گوشتی همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در یمان بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)