بینی

جراحی بینی طبیعی یا فانتزی

ما سعی داریم در این مقاله شما را با جراحی بینی طبیعی یا فانتزی آشنا کنیم. جراحی بینی یک از جراحی های زیبایی است که بسیاری از افراد به آن علاقه پیدا کردند و طبق آمار گفته شده جراحی بینی یکی از پرطرفدارترین و بیشترین جراحی زیبایی در ایران است که در هر سن و جنسیتی این جراحی را انجام می دهند. جراحی بینی کی از جراحی هایی است که می تواند در ظاهر بینی و از بین رفتن مشکلات بینی تاثیر گذار باشد. در ادامه با جراحی بینی طبیعی یا فانتزی با ما همراه باشید.

جراحی بینی یا رینوپلاستی چیست ؟

جراحی زیبایی بینی که در علم پزشکی به آن رینوپلاستی یا رانوپلاستی گفته می شود. پزشک با تغییرات در ساختار بینی و برطرف کردن مشکلات بینی و تغییر فرم بینی می تواند بینی شما را جراحی کند. مشکلاتی مثل قوز بینی، گوشتی و بزرگ بودن بینی، پهن بودن نوک بینی با این جراحی از بین می رود. جراحی بینی جراحی است که اکثر نوجوانان به علاقه پیدا کردند زیرا این جراحی می تواند باعث اعتماد به نفس در افراد شود.

جراحی بینی یا رینوپلاستی چیست ؟

تاثیر جراحی بینی در ظاهر : 

جراحی بینی به غیر از برطرف کردن مشکلات بینی می تواند در ظاهر افراد تاثیر گذار باشد. جراحی بینی می تواند قوز بینی خود را از بین ببرد، باعث تغییر در سایز سوراخ های بینی شود، باعث برطرف شدن انحراف و پولیپ بینی شود، می تواند باعث تغییر سایز بینی شود، باعث تغییر ظاهر بینی های گوشتی و استخوانی شود.

سن مناسب برای جراحی بینی : 

سن مناسب برای جراحی بینی بعد از تمام شدن دوره بلوغ است زیرا در هنگام بلوغ بینی در حال رشد است و اگر جراحی در این دوره انجام شود ممکن است از جراحی نتیجه مناسب نگیرید و بینی به حالت اولیه خود برگردد. باید صبر کنید تا دوره بلوغ شما تمام شود و صفحات رشد بینی شما بسته شود. صفحات رشد بینی در دختران در سن 15 سالگی و در پسران در سن 17 سالگی بسته می شود. دختران در سن 16 سالگی و پسران در سن 17 سالگی می توانند بینی خود را جراحی کنند.

هدف از جراحی بینی چیست ؟

جراحی بینی می تواند ظاهر کلی بینی و مشکلات بینی را از بین ببرد و فرم بینی را به شکل دلخواه شما در بیاورد. هدف از جراحی بینی این است که بینی کج شان را صاف کند، زاویه بین بینی و لب بالا را تغییر دهد، استخوان بینی را باریک کند، نوک بینی را تغییر دهد، سوراخ بینی را تنگ یا گشاد کند. در بیشتر موارد برش هایی برای تغییر شکل استفاده می شود که در داخل بینی است و دیده نمی شود و در ظاهر بینی دیده نمی شود. هدف از جراحی بینی ظاهر و حفظ ظاهر طبیعی بینی است.

جراحی بینی برای چه افرادی مناسب است ؟

برای افرادی که کجی و انحراف بینی، افتادگی نوک بینی، قوز بینی، می خواهند پهن بودن نوک بینی را از بین ببرند، فرم بینی را اصلاح کنند، گوشت زیاد و اضافه بینی را برطرف کنند جراحی بینی روش مناسبی است.

چه افرادی نمی توانند جراحی بینی انجام دهند ؟

بعضی از افراد نمی توانند جراحی بینی انجام دهند و برای آن ها ممنوعیت دارد.

 • زنان باردار
 • خانم های زیر 16 سال و آقایان زیر 18 سال
 • خانم هایی که کمتر از 6 ماه از زایمان آن ها می گذرد.
 • افراد مبتلا به چاقی شدید
 • افراد مبتلا به بیماری های خاص مانند سرطان یا دیابت
 • افراد مبتلا به بیماری های انعقاد خون
 • افراد سیگاری که در طول روز تعداد زیادی سیگار می کشند.
 • افرادی که به دلیل روانی فرم بینی خود را نامناسب می بینند.
 • افرادی که به صورت حرفه ای یا غیر حرفه ای ورزش های سنگین و مبارزه ای مانند تکواندو، بوکس، کشتی و … انجام می دهند.
 • کسانی که عمل بینی اولیه آن ها کمتر از 1 سال پیش انجام شده است.

روش های جراحی بینی :

جراحی بینی به دو روش باز و بسته انجام می شود که در ادامه به آن می پردازیم.

جراحی بینی به روش بسته

در این روش پزشک دسترسی کاملی به همه نقاط بینی ندارد و همه برش ها در داخل بینی صورت می گیرد و زخم ها داخلی هستند و برش ها پنهان هستند. که به این روش، روش بسته می گویند.

جراحی بینی به روش باز :

در این روش پزشک دسترسی کاملی به همه نقاط بینی ندارد اما امکان دارد جای زخم روی بینی بماند. در این روش یک برش در غضروف بین دو بینی ایجاد می شود و پوست بینی از نوک بینی بلند می کند و غضروف را شکل می دهد. ممکن بعد از بهتر شدن کمی از جای زخم روی بینی باقی بماند.

مراقبت های قبل از جراحی بینی

برای اینکه نتیجه بهتری از جراحی بینی بگیرید باید مراقبت های قبل از جراحی بینی را خوبی انجام دهید.

رژیم غذایی : 

در هفته های اول بعد از جراحی باید رژیم غذایی سالم رعایت شود و این برای افراد خیلی اهمیت دارد. تغذیه مناسب موجب زود بهتر شدن و کاهش مبتلا شدن به عفونت می شود. افراد باید حجم بیشتری میوه و سبزیجات و دانه های غلات مانند پروتئین مصرف کنند. مکمل های تغذیه مفید است. پزشکان می توانند مکمل های خاصی مانند ویتامین A، ویتامین C و بروملین را به افرادی که می خواهند بینی خود را جراحی کنند توصیه کنند.

افرادی که می خواهند جراحی بینی انجام دهند باید مواد غذایی و مکمل های که باعث کاهش سرعت بهتر شدن و عوارض جراحی می شوند دوری کنند. افراد باید مکمل هایی که ویتامین E، گینگو، زنجبیل، جینسنگ را استفاده نکنند و بعضی از مکمل های هومیوپاتی و گیاهی می توانند عوارض بیهوشی را به وجود بیاورد و افراد قبل از تغذیه اضافی باید با دکتر مشورت کنند. الکی می تواند توانایی کبد برای متابولیزه مردن درست را تحت تاثیر قرار بدهد و بیشتر پزشکان توصیه می کنند افراد در هفته های قبل از جراحی از الکل استفاده نکنند.

داروها : 

برای آماده شدن جراحی بینی افراد باید درباره داروهایی که استفاده می کنند به پزشک اطلاع دهند  زیرا بعضی از داروها باعث عوارض می شود. پزشک می تواند به طور موقت داروهایی تجویز کند. افراد باید از ایبوپروفن، آسپرین استفاده نکنند زیرا باعث رقیق شدن خون می شود.

سیگار کشیدن : 

استفاده از تنباکو و سیگار باعث می شود خون در سراسر بدن جریان نداشته باشد. اکسیژن نمی تواند به ناحیه برش برسد و افراد سیگاری نیاز به زمان زیادی برای بهتر شدن بعد از جراحی دارند و ممکن است به عفونت و زخم ها در آن ها زیاد باشد. افراد سیگاری می توانند جراحی بینی انجام دهند اما باید قبل از جراحی بینی سیگار با به مدت چند هفته ترک کنند.

آماده شدن برای بهبودی : 

امکان دارد بهبودی جراحی بینی چند هفته طول بکشد و افراد باید برای بهبودی آمادگی داشته باشند. افراد باید 2 هفته از کار خود بگذرند و فردی را پیدا کنند که به آن ها چند روز کمک کنند. بعد از جراحی جویدن برای افراد سخت می شود و باید چند روز اول غذای نرم بخورند.

مراقبت های قبل از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی

پانسمان بینی :

بعد از جراحی بینی در روز های اول تغییراتی که در بینی ایجاد می شود باید حفظ شوند. پزشک بعد از بخیه کردن برش اسپلیت روی بینی قرار می دهد و تکه های گاز استریل را داخل سوراخ های بینی فرو می کند تا خون ریزی بعد از جراحی بند بیاد. گازها امکان دارد  ناراحت کننده باشند اما چند روز بعد از جراحی بینی خارج می شود. برای اینکه بهتر نفس بکشید می توانید از تامپون استفاده نکنید و با اسپلیت راه هوایی را برای بیمار باز بگذارید تا نفس بکشد.

بهبودی : 

چند هفته بعد از جراحی بینی نیاز به بهبودی دارید و باید مراقبت های بعد از جراحی بینی را انجام دهید تا از جراحی بینی خود نتیجه بهتری کسب کنید. تا 48 ساعت اول باید بعد از جراحی بینی مراقبت هایی را انجام دهید که این مراقبت ها عبارتند از : از کمپرس سرد استفاده کنید، غذای های نرم بخورید، باند و گاز استریل را تعویض کنید، هنگام خواب سر خود را بالا بگیرید، لباس های جلو باز بپوشید تا هنگام عوض کردن لباس راحت باشید، هنگام داشتن پانسمان از دوش گرفتن پرهیز کنید، از ورزش کردن و فعالیت های سنگین خودداری کنید، سعی کنید تا چند ماه از عینک دودی استفاده نکنید، استفاده کردن از سدیم را کاهش دهید تا تورم بعد از جراحی بینی کاهش یابد. سعی کنید در هفته های اول جراحی بینی مراقبت ها را انجام دهید زیرا این مراقبت ها بسیار مهم است.

هزینه جراحی بینی چقدر است ؟

هزینه جراحی بینی به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

تجربه پزشک : 

دستمزد پزشکی که با تجربه و با دقت است نسبت به دکتری که تجربه پایین تری دارد بیشتر است. بعضی از افراد می خواهند هزینه های زیادی پرداخت کنند تا نتیجه جراحی بینی آن ها بهتر شود.

امکانات جراحی :

اگر پزشک دارای امکانات جراحی در مطب نباشد این کار در بیمارستان یا مرکز جراحی صورت می گیرد که این مکان ها هزینه های جدایی دارد که به موقعیت جغرافیایی افراد و شهرت و تجهیزات فرق می کند. بیشتر افراد می خواهند هزینه های بیشتری بدهند تا از تجهیزات و امکانات بیشتری استفاده کنند.

موقعیت جغرافیایی : 

هزینه جراحی بینی در هر شهری فرق می کند. برای مثال هزینه جراحی بینی در تهران نسبت به هزینه بینی در شهرستان بیشتر است.

بیهوشی : 

جراحی بینی توسط بیهوشی انجام می شود که این بیهوشی می تواند هزینه هایی داشته باشد. دستمزد متخصصان بیهوشی مثل پزشکان به شهرت و تجربه زیادی نیاز دارد که باعث افزایش قیمت جراحی بینی می شود.

مراقبت در مواقع بهبودی : 

بعد از جراحی افراد امکان دارند به داروی خاص یا مراقبت خاصی بعد از جراحی بینی نیاز داشته باشند که می تواند در هزینه های جراحی بینی نقش داشته باشد. هزینه های بیهوشی و مراقبت های بعد از جراحی می تواند برای افراد هزینه های خاصی به همراه داشته باشد که قبل از جراحی باید درباره این هزینه ها تحقیق کنید.

جراحی بینی طبیعی یا فانتزی : 

بینی طبیعی شکل طبیعی دارد برای مثال زاویه بین بینی و لب باید شکل طبیعی بین 90 تا 105 درجه است که اگر این فاصله به 90 درجه نزدیک باشد بینی طبیعی است و اگر به سمت 110 تا 120 درجه نزدیک باشد بینی فانتزی است. بیشتر از این فاصله بینی بد حالت و غیر طبیعی می شود. بینی فانتزی به بینی می گویند که در مقایسه با بینی طبیعی کوچک تر باشد و در بینی های فانتزی غضروف پشتی بینی را برای به وجود آمدن قوس زیاد می تراشد. بینی های فانتزی پرطرفدار هستند و اکثر افراد برای جراحی بینی این نوع مدل جراحی را انتخاب می کنند. این افراد از جراحی بینی و بینی فانتزی تعریف خاصی ندارند و دوست دارند بینی آن ها قوس دار و نوک تیز باشد اما این نوه بینی ها در شرایط خاص صورت می گیرند.

آیا بینی بعد از جراحی به حالت اول بر می گردد ؟

بینی جراحی شده 2 ماه زمان نیاز دارد که جاهای نرم ترمیم شود و جوش بخورد و در این زمان تحت تاثیر جاذبه زمین بینی به سمت پایین و ناحیه قبلی کشیده می شود و اگر لازم باشد در این موقع ها توصیه هایی مثل چسب زدن یا ماساژ به بیماری دهد تا از این روش جلوگیری شود و بعد از مدت ها بینی به سمت پایین کشیده نمی شود. بعد از جراحی بینی ممکن است دچار تورم شوید که مقدار آن به نوع جراحی بینی و جنس پوست بیمار فرق می کند و برای این که ورم از بین برود 1 سال زمان نیاز است. بینی بعد از جراحی از نظر شکل ظاهری تا 1 سال تغییر کند که این تغییرات می تواند خوب و بد باشد اما بعد از این دیگر بینی شکل ثابتی دارد و تغییر نمی کند و جراحی بینی جز جراحی هایی است که تا آخر عمر باقی می ماند و به شکل قبلی بر نمی گردد.

آیا جراحی بینی هم زمان با جراحی پولیپ امکان دارد ؟

پولیپ در رشد بیشتر از اندازه مخاط داخل بینی است که آلرژن ها یا همان مواد حساسیت زا ایجاد می شود و فضای داخل بینی را اشغال می کنند. به دلیل کاهش فضای داخل حفره بینی جریان هوا داخل بینی با مقاومت روبرو می شود و فرد احساس گرفتگی بینی می کند. این پولیپ ها  فضای داخل بینی و سینوس ها را اشغال می کنند و افراد به غیر از گرفتگی بینی دچار کاهش حس بویایی، احساس سردرد و فشار در صورت و خلط پشت حلق می کنند. انجام آندوسکوپی بینی و سینوس ها به همراه جراحی زیبایی بینی امکان پذیراست.

مدت زمان انجام جراحی بینی : 

مدت زمان جراحی بینی به نوع بینی بستگی دارد. اگر بینی مشکلات زیادی نداشته باشد و فقط یک قوز کوچک و افتادگی روی بینی باشد جراحی در حد 2 ساعت انجام می شود. اما بینی هایی که قبلا جراحی شدند و در جراحی قبلی آسیب دیدند و نیاز به پیوند غضروفی دارند امکان دارد تا 3 ساعت طول بکشد. بین های گوشتی نسبت به بین های استخوانی زمان زیادی نیاز دارند و امکان دارد تا 2 ساعت طول بکشد.

مدل های جراحی بینی

جراحی بینی به سه روش جراحی بینی طبیعی، جراحی بینی فانتزی، جراحی بینی نیمه فانتزی تقسیم می شود که در ادامه با آن ها آشنا می شویم:

جراحی بینی طبیعی : 

بیشتر آقایان خواستار این روش جراحی بینی هستند. در این روش جراحی بینی به روش طبیعی انجام می شود و مشکلات بینی را از بین می برد و ظاهری طبیعی برای بینی به وجود می آورد. در این روش مشکلات بینی از بین می رود و بینی ظاهری طبیعی می گیرد.

جراحی بینی فانتزی :

جراحی بینی می تواند باعث تغییر ساختار بینی شود و مشکلات بینی را از بین ببرد. در این روش باید پزشکی را انتخاب کنید که تجربه زیادی داشته باشد و بتواند بینی شما را به صورت فانتزی یا عروسکی جراحی کند زیرا اگر این روش جراحی بینی به خوبی انجام نشود می تواند باعث مشکلات تنفسی در افراد شود و فاصله بین بینی و لب می تواند حالت خوکی شکل به بینی بدهد.

جراحی بینی نیمه فانتزی : 

بیشتر خانم ها خواستار این روش جراحی هستند. جراحی بینی نیمه فانتزی هر دو روش بالا را دارا است و ویژگی و خصوصیت هر دو روش بالا را دارد. در این روش بینی شما طبیعی است و مقداری قوس روی بینی شما وجود دارد.

مدل های جراحی بینی 

خصوصیات پزشک جراحی بینی : 

سعی کنید قبل از جراحی بینی پزشکی با تجربه و کاربلد انتخاب کنید تا از جراحی خود نتیجه مطلوبی بگیرید. این قسمت یکی از مهم ترین روش های جراحی بینی است که باید به آن اهمیت دهید. در غیر این صورت نتیجه مناسبی از جراحی خود نمی گیرید و باید جراحی ترمیمی انجام دهید. در ادامه با خصوصیات پزشک آشنا می شوید :

 • داشتن تعداد زیادی نمونه کارهای موفق
 • داشتن اخلاق حرفه ای
 • تخصص کافی در علم جراحی بینی
 • راهنمایی کامل بیمار قبل و بعد از جراحی
 • مهارت در جراحی انواع بینی
 • داشتن صبر و حوصله در پاسخگویی به بیمار
 • داشتن مهارت و تجربه در کار جراحی بینی
 • داشتن علم زیبایی شناسی برای انتخاب مدل مناسب برای فرد

کلام آخر

قبل از جراحی بینی سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را برای جراحی انتخاب کنید. با اطلاعات کافی دست به انجام این جراحی بزنید. ممنون از اینکه تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)