بینی

جراحی بینی به روش بسته

ما در این مقاله سعی داریم شما را با جراحی بینی به روش بسته آشنا کنیم. انسان ها زیبا هستند و زیبایی را دوست دارند و به دنبال راه هایی برای زیبا تر شدن می روند. جراحی بینی یکی از این روش های زیبایی است که بسیار پرطرفدار است و در جوان تر ها بیشتر دیده می شود. جراحی بینی روش هایی دارد که هر فردی می تواند با توجه به شرایط خود و دستور پزشک از این روش ها استفاده کند برای آشنا شدن با جراحی بینی به روش بسته با ما همراه باشید.

جراحی بینی چیست ؟

جراحی بینی یکی از بهترین و پرطرفدار ترین جراحی ها در جهان است. این جراحی اگر به صورت اصولی انجام شود هم از لحاظ طاهری و هم از لحاظ عملکردی باعث بهتر شدن اهر بینی می شود. جراحی بینی یا رینوپلاستی نوعی جراحی است که شکل و فرم و ساختار بینی را برای متعادل سازی و بهتر شدن زیبایی صورت یا برای رفع عیب های تنفسی تغییر می دهد. هدف از جراحی بینی می تواند ترکیبی از اهدف درمانی و زیبایی باشد طوری که بهتر شدن ظاهر بینی، تنفس فرد و مشکلات ساختاری بینی رفع می شود.

جراحی بینی چیست ؟

آناتومی بینی چگونه است ؟

قسمت بالایی بینی، استخوان و قسمت پایینی غضروف است. جراحی بینی می تواند استخوان، غضروف، پوست یا هر سه مورد را بهتر بخشد. برای اینکه نتیجه جراحی بینی مناسب باشد باید قبل از جراحی بنی با پزشک خود مشورت کنید.

انواع بینی

همه بینی ها با هم متفاوت هستند. نوع بینی و ویژگی های آن از مهم ترین معیارهایی است که در روند برنامه ریزی برای جراحی بینی مورد توجه متخصصین و جراحان بینی قرار می گیرد. در ادامه به انواع بینی اشاره می کنیم :

بینی استخوانی :

 • برخلاف بینی گوشتی، بینی های استخوانی دارای پوستی نازک هستند که روی استخوان بزرگ بینی کشیده شده است و ظاهر استخوانی برای بینی ایجاد کرده است که کاملاً مشخص است.
 • میزان غضروف و استخوان بینی استخوانی بسیار بیشتر از بینی های گوشتی است. همین امر سبب می شود که بعد از جراحی بینی استخوانی احتمال افتادگی نوک بینی کاهش پیدا کند. زیرا که نوک بینی دارای تکیه گاه محکم استخوانی و غضروفی است.
 • در اغلب موارد بینی های استخوانی دارای یک قوز هستند که سبب می شود به این نوع بینی، بینی های کمانی یا عقابی نیز گفته شود.
 • در ناحیه پره های بینی چربی کمتری وجود دارد. به همین دلیل پره های بینی نازک است.
 • در بینی های استخوانی کمترین میزان چربی تجمع پیدا کرده است. به همین دلیل بعد از جراحی بینی بالاترین رضایتمندی را در افراد دارای بینی استخوانی شاهد هستیم.
 • بینی های استخوانی در بسیاری از موارد بهتر از بینی های گوشتی جراحی می شوند و نتیجه به مراتب بهتر خواهد بود.
 • بینی های استخوانی احتمال بازگشت کمتری دارند و بینی بعد از سالیان سال رشد نخواهد داشت.
 • یک بینی استخوانی آسیب پذیر تر است و بهتر است که بیمار تا ماه ها مراقب ساختار بینی خود باشد.

بینی گوشتی :

 • جراحی بینی گوشتی محدودیت های مختلفی دارد.
 • مهم ترین ویژگی بینی گوشتی که از بینی استخوانی متمایز می گردد ضخامت بالای پوست بینی است که از مشخصه های بارز این نوع بینی است.
 • بینی گوشتی پوستی ضخیم دارد و همچنین چربی های زیادی در نواحی پوست بینی تجمع پیدا کردند.
 • بینی های گوشتی، استخوان و غضروف کمی دارند و بخش عمده بینی را پوست بینی تشکیل داده است.
 • پهنای نوک و پل بینی زیاد است.
 • بینی میزان چربی بیشتری دارد.

بینی نیمه استخوانی و نیمه گوشتی :

در بعضی از مواقع بینی افراد از هر دو نوع بینی قبلی ویژگی هایی دارد و نمی توان تشخیص داد این بینی در کدام دسته قرار می گیرد. برای مثال بعضی از افراد که بینی های آن ها دارای قوز است اما با مشاهده بینی فرد می توان متوجه شد که این بینی دارای چربی و پوست ضخیمی است. یک ویژگی بینی استخوانی و یک ویژگی بینی گوشتی را در خود دارد.

انواع بینی 

خطرات عمل بینی :

جراحی بینی مانند جراحی های دیگر دارای عوارض و خطراتی است که در ادامه با آن ها آشنا می شوید :

 • تکرر خونریزی از بینی
 • سختی در تنفس از بینی
 • بی حسی در بینی و اطراف آن
 • احتمال نا متقارن شدن بینی
 • درد، تغییر رنگ و ورم که ادامه پیدا می کند.
 • جای زخم
 • ایجاد سوراخی در تیغه بینی

بهترین کاندیدای مناسب برای جراحی بینی :

بهترین کاندیدای مناسب برای جراحی بینی عبارتند از : افرادی که به بیماری های خاصی مبتلا نیستند مانند بیماری ایدز و هپاتیت، افرادی که دارای مشکلات عمده در ناحیه بینی هستند و ضروری است که برای رفع آن ها به جراحی بینی دست بزنند، افرادی که پل بینی و نوک بینی بسیار پهن است، افرادی که بینی آن ها دارای قوز است و نمای بدی ایجاد می کند، افرادی که مشکلاتی مانند مشکلات تنفسی در ناحیه بینی هستند، افرادی که دچار انحراف در ناحیه تیغه میانی بینی شان هستند، افرادی که نگاه واقع بینانه نسبت به روند جراحی و نتیجه حاصل از آن دارند.

انواع جراحی بینی :

جراحی های بینی از تنوع بسیاری برخوردار هستند و جراحی زیبای بینی یا رینوپلاستی یک نوع از انواع مختلف جراحی بینی است. انواع جراحی های بینی با هدف متفاوتی انجام می شود و نتیجه مختلفی دارد. در ادامه با مهم ترین انواع جراحی های بینی می پردازیم :

جراحی زیبای بینی یا رینوپلاستی : در جراحی زیبایی بینی مهم ترین هدفی که دنبال می شود حذف ایرادات موجود در بینی و فرم دهی زیباتر به بینی است. این جراحی همانطور که از نامش پیداست در دسته جراحی های زیبایی قرار می گیرد. در جراحی زیبایی بینی قوس روی بینی فرم داده می شود و نوک بینی کوچک می شود و افتا کی بینی از بین می رود. بعضی از افراد به اشتباه گمان می کنند بینی کج و بینی انحراف یکی هستند اما این دو جراحی متفاوت است. انحراف بینی در ناحیه سپتو و یا داخل بینی اتفاق می افتد. در اکثر مواقع این انحراف با چشم دیده می شود. امکان دارد تیغه بینی تاثیری در ظاهر بینی نداشته باشد اما کجی بینی یکی از عوارضی است که در ظاهر بینی قابل مشاهده است.

عمل انحراف بینی یا سپتوپلاستی : در بین لوله های بینی در ناحیه داخلی یک تیغه به اسم سپتو وجود دارد. در بعضی از افراد این تیغه داری انحرافی است که باعث بروز مشکلات در افراد می شود. برای مثال انحراف تیغه بینی باعث افزایش آبریزش بینی، خرخر کردن و اختلال در عملکرد طبیعی بینی می شود. به همین علت افراد برای بهتر شدن وضعیت بینی برای جراحی بینی سپتوپلاستی اقدام می کنند. تفاوت جراحی انحراف بینی با جراحی رینوپلاستی این است که این جراحی در دسته های جراحی درمانی قرار می گیرد. هدف از جراحی انحراف بینی یا سپتوپلاستی زیبایی نیست بلکه درمانی است. جراحی بینی کج زیر جراحی رینوپلاستی قرار می گیرد.

جراحی بینی ترمیمی : جراحی ترمیمی بینی مشکلات بینی را اصلاح می کند. جراحی ترمیم بینی یا رینوپلاستی ثانویه عمل شایعی است که زیرا افراد بسیاری هستند که جراحی بینی انجام می دهند اما به پزشک با تجربه ای مراجعه نمی کنند و به دلیل قیمت کم پزشک نامناسبی را انتخاب می کنند و این اتفاق باعث می شود که بینی مورد نظر خود را نداشته باشید و با مشکلات عملکردی و ساختاری روبه رو شوید و نفس کشیدن مشکل باشد. باید یکسال صبر کنید و بعد از اینکه بینی شکل نهایی را گرفت برای جراحی بینی ترمیمی اقدام کنید.

انواع مدل عمل بینی

قبل از عمل بینی باید با پزشک خود درباره مدل عمل بینی خود صحبت کنید و با او مشورت کنید. در ادامه به مدل های عمل بینی می پردازیم :

بینی طبیعی : همانطور که از نامش پیداست ویژگی های ظاهری بینی طبیعی است و شکل آن مانند بین های طبیعی افراد می ماند. برای مثال در این نوع بینی نوک بینی به سمت بالا کشیده نمی شود و پل بینی صاف است. در این نوع مدل بینی تغییرات محدودی صورت می گیرد. در جراحی بینی طبیعی اولویت با بهترش دن شکل بینی است طوری که با اجزای صورت هماهنگی داشته باشد و تناسب چهره را بهتر کند. مشکلات عملکردی و ساختار بینی در این نوع جراحی بهتر بهبود می باید و جراح با محدودیت های کمتری روبه رو می شود.

بینی فانتزی : در بینی های فانتزی محدوده تغییراتی که در ناحیه بینی ایجاد می شود بسیار بیشتر است. برای مثال نوک بینی تا زاویه 100 تا 105 درجه از لب فرم دهی می شود. به دلیل اینکه نوک بینی بالا کشیده می شود قوس و انحنای پل بینی شدید است. به همین علت بینی فانتزی، بینی عروسکی  هم نام دارد. سایز بینی های فانتزی بسیار کوچک است و این نوع بینی مناسب برای کسانی است که صورت کوچک دارند و استخوان صورت آن ها از ظرافت زیادی برخوردار است. بینی فانتری به هر فردی توصیه نمی شود.

بینی نیمه فانتزی :

بینی نیمه فانتزی ویژگی هایی شامل بینی طبیعی و فانتزی را داراست. برای مثال در بینی های نیمه فانتزی پل بینی به اندازه بینی طبیعی صاف نیست اما با شدت بین های فانتزی به سمت بالا کشیده نشده است. سایز بینی نیمه فانتزی به اندازه بین های فانتزی کوچک نمی شود ولی سایز بینی طبیعی را نیز ندارد.

انواع مدل عمل بینی 

عمل بینی چه مراحلی دارد ؟

جراحی بینی آن دسته از جراحی های پیچیده است که به دقت بالایی نیاز داد. جراح بینی مراحل مشخصی را برای انجام این جراحی دنبال می کند. افرادی که قصد انجام این جراحی را دارند تمایل به شناخت این جراحی دارند. در این جراحی برشی در داخل سوراخ های بینی ایجاد می شود. در بعضی از موارد این برش در بیرون از بینی و پایین بینی ایجاد می شود. هنگامی از این روش استفاده می شود که نیاز به پیوند غضروف به نوک بینی یا تغییر شکل نوک بینی باشد. اگر نیاز به کوچک کردن بینی باشد کناره های بینی هم برش داده می شود. با ایجاد برش های کوچکی در اطراف بینی استخوان بینی شکسته می شود و بینی تغییر شکل می دهد.

بعد از تمام شدن جراحی در بعضی از موارد یک اسپلینت فلزی یا پلاستیکی روی بینی قرار می گیرد و از بینی در مقابل ضربه محافظت می کند. تامپون و یا اسپلینت پلاستیکی در داخل سوراخ های بینی قرار می گیرد تا دیواره تیغه بینی در جای خود ثابت بماند و مجرای بینی از یکدیگر جدا بماند. در ادامه با مراحل عمل بینی بیشتر آشنا می شوید :

مرحله اول (بیهوشی) : قبل از جراحی فرد بیهوشی می شود تا در هنگام عمل احساس راحتی کند. در بعضی موارد می توان از بی حسی موضعی استفاده کرد ولی در بیشتر موارد افراد به طور کامل بیهوش می شوند. برای نوع بیهوشی بهترین انتخاب به بیمار پیشنهاد می شود.

مرحله دوم ( ایجاد برش) : رینوپلاستی به دو روش باز و بسته انجام می شود که در روش بسته برش های ایجاد شده در داخل بینی است و مخفی است اما در روش باز برش های ایجاد شده در زیر تیغه بینی است. در طول این روش پوستی که روی استخوان بینی و غضروف بینی کشیده شده است برداشته می شود و ساختار بینی تغییر شکل داده می شود.

مرحله سوم ( تغییر ساختار بینی ) : بخشی از استخوان ها و غضروف بینی در بینی هایی که سایز بزرگی دارند برداشته می شود. بعضی اوقات در هنگام جراحی نیاز به پیوند غضروف نیست. در بیشتر موارد غضروف تیغه بینی کمک گرفته می شود و یا در موارد خاص از غضروف گوش استفاده می شود.

مرحله چهارم ( اصلاح تیغه بینی ) : اگر تیغه بینی کج باشد در هنگام جراحی این مشکل اصلاح می شود. با اصلاح این مشکل بعد از جراحی تنفس فرد بهتر می شود.

مرحله پنجم ( اصلاح نوک بینی ) : اگر نوک بینی حالت بزرگی داشته باشد باید در هنگام جراحی نوک بینی اصلاح شود. با اصلاح نوک بینی زاویه بینی و لب مناسب می شود و خوش فرم می شود.

مرحله ششم ( بخیه زدن بینی بعد از جراحی ) : هنگامی ساختار بینی شکل گرفت و عیب های بینی برطرف شد پوست بینی بر روی بینی قرار می گیرد و برش های ایجاد شده بسته می شود و بخیه زده می شود.

مرحله هفتم ( اسپلینت روی بینی ) : چند روز اول بعد از جراحی بینی اسپلینت یا گچ روی بینی قرار می گیرد تا از بینی محافظت کند. این دوره اهمیت زیادی  دارد و در دوره نقاهت باید اقداماتی در این مورد انجام شود.

روش های عمل بینی

عمل بینی از دو روش باز و بسته تشکیل می شود که در ادامه به این روش ها می پردازیم :

عمل بینی به روش بسته : عمل بینی به روش بسته روشی است که اولویت دارد زیرا همه برش های جراحی در داخل بینی انجام می شود و زخم ها همه داخلی هستند با اینکه برش ها پنهان هستند جراح هنوز می تواند به نقاط زیادی از بینی دسترسی پیدا کند تا به طیف وسیعی از موارد زیبایی و ساختاری رسیدگی کنند.

عمل بینی به روش باز : جراحی بینی به روش باز امکان دسترسی بیشتری به غضروف و استخوان بینی می دهد اما امکان دارد جای زخم کوچک روی بینی باقی بماند. در این روش با یک برش در ناحیه غضروف بین دو بینی پزشک می تواند پوست را از نوک بینی بلند کند و غضروف را دقیق شکل دهد. هنگام بهتر شدن جای برش زخم بسیار کوچک می شود و به طور نادیده روی بینی می ماند.

آیا بینی بعداز عمل به حالت اولیه بر می گردد ؟

بینی عمل شده حدود 2 ماه طول می کشد که نسوخ نرم آن تا حدی ترمیم شده یا جوش بخورد و در این مدت تحت تاثیر جاذبه زمین بینی به سمت پایین و محل قبلی خود کشیده می شود و اگر لازم باشد جراح در این مواقع توصیه هایی مانند چسب یا ماساژ به بیماری دهد که تا حدی از این اتفاق جلوگیری شود و بعد از این دیگر بینی به سمت پایین کشیده نمی شود. بعد از جراحی ممکن است بینی دچار تورم شود که مقدار ان به نوع جراح و جنس پوست بستگی دارد و برای این که این ورم از بینی برود یک سال زمان می برد. بینی بعد از عمل از نظر شکل ظاهری تا حدود یک سال تغییر داشته که این تغییر مثبت و منفی است ولی بعد از این زمان دیگر بینی شکل ثابتی پیدا می کند و تغییر نمی کند. عمل بینی از معدود جراحی های زیبایی است که نتیجه آن تا آخر عمر باقی می ماند و برگشت به شکل قبل امکان ندارد.

روش های عمل بینی 

کلام آخر

قبل از انجام جراحی بینی از افراد با تجربه کمک بخواهید و از قبل درباره جراحی بینی به روش بسته تحقیق کنید. ممنون از این که تا ادامه مقاله جراحی بینی به روش بسته همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)