بینی

جراحی باز بینی بهتر است یا بسته؟

ما در این مقاله می خواهیم راجع به جراحی بینی با شما صحبت کنیم و بگوییم که جراحی باز بینی بهتر است یا بسته. قبل از آنکه بگوییم جراحی باز بینی بهتر است یا بسته ابتدا تفاوت جراحی باز و بسته را برای شما توضیح می دهیم. جراحی بینی به طور کلی به دو روش باز و بسته انجام می گیرد. در جراحی به روش باز برشی V شکل روی بینی ایجاد می شود. به وسیله این برش حفره های بینی به دو قسمت تقسیم می شوند و به راحتی می توان پوست را به سمت نوک بینی کشید. در این حالت جراح راحت می تواند غضروف ها و استخوان بینی را ببیند، اما در روش جراحی بینی بسته هیچ برشی روی بینی زده نمی شود. در روش باز اصلاح ناقرینگی، جایگذاری و ثابت کردن پیوندهای غضروفی راحت تر انجام می گیرد. در روش جراحی بسته برش ها داخلی است و بر روی مخاط بینی زده می شود و پس از آن، پوست خیلی نازکی از ساختمان غضروفی _ استخوانی جدا می شود و توسط ابزاری بالا نگه داشته می شود تا جراح بتواند کار خود را راحت تر انجام دهد. باید بدانید که انجام عمل ترمیمی بینی، با جراحی باز امکان پذیر است.

جراحی باز بینی بهتر است یا بسته؟

مزایای جراحی بینی بسته

به دلیل این که در جراحی بینی به روش بسته هیچ گونه برشی زده نمی شود بنابر این جای زخمی روی پوست باقی نمی ماند. تغییرات جزئی در بینی اعمال شده و ظاهر بینی بعد از عمل کاملا طبیعی است. همچنین سرعت بهبودی بعد از عمل نیز بسیار سریع تر است. همچنین زمان عمل و تورم آن کم است.

معایب جراحی بینی بسته

در جراحی بینی به روش بسته چون برشی روی بینی ایجاد نمی شود و دید کاملی نسبت به داخل بینی وجود ندارد بنابر این عمل جراحی نیز دشوارتر است و احتمال عوارض و از جمله آسیب به غضروف افزایش می یابد.

مزایای جراحی بینی باز

در جراحی بینی به روش باز چند مزیت وجود دارد که از مهم ترین آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • به جراح این اجازه را می دهد که آناتومی را به روش ناسازگاری بهتر ببیند و همچنین بهتر می تواند مشکلات آناتومیک که نیاز به اصلاح دارد را تشخیص دهد.
 • امکان اندازه گیری برای تغییرات بسیار دقیق و میلی متری را فراهم می کند.
 • هنگامی که تغییرات ایجاد می شود، در قسمت برش ها و یا غضروف ها راحت تر می توان به وسیله بخیه دو قسمت را به یکدیگر پیوند زد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 • بیشتر بیماران بعد از جراحی ممکن است کمی حالت تهوع و سرگیجه داشته باشند که اثرات مواد بیهوشی است و جای نگرانی نیست.
 • هنگام عطسه کردن حتما با دهان باز عطسه کنید تا فشار کم تری به بینی شما وارد شود.
 • تا چند روز بعد از عمل به حالت نیمه نشسته بخوابید به طوری که سر شما بالاتر از بدنتان قرار بگیرد.
 • بیماران تا یک ماه بعد از عمل باید از فین کردن و تخلیه ترشحات بینی با فشار، خودداری کنند.
 • به قالب پانسمان روی بینی خود دست نزنید.
 • تا 48 ساعت بعد از عمل به منظور کاهش تورم و کبودی می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید اما توجه داشته باشید که نباید یخ را به طور مستقیم روی بینی خود قرار دهید.
 • کشیدن سیگار و قلیان ممنوع است، زیرا سیگار در خون رسانی اختلال ایجاد می کند همچنین روند بهبودی را نیز کند می کند.
 • تا یک ماه بعد از عمل در معرض نور شدید خورشید قرار نگیرید، از انجام فعالیت های سنگین و شنا کردن بپرهیزید.

جراحی باز بینی بهتر است یا بسته

باید گفت که انتخاب هردو روش باز و بسته روش های علمی و صحیح می باشند و انتخاب هرکدام از آن ها بر اساس ترجیح جراح بینی انجام می شود. انتخاب روش جراحی به مدل بینی که بیمار می خواهد نیز بستگی دارد. در هر دو روش اگر نیاز به جمع کردن پره های بینی باشد، لازم است که پوست این نواحی برش داده شود. روش جراحی باز و بسته بینی هرکدام مزایا و معایب خود را دارند. جراحی باز بینی برای کسانی استفاده می شود که می خواهند تغییرات گسترده ای در نوک بینی خود ایجاد کنند یا کسانی که می خواهند جراحی بینی اصلاحی یا ترمیمی انجام دهند. بهترین راهی که برای تشخیص روش جراحی توصیه می شود، مشورت با جراح پلاستیک صورت است. هر جراح اولویت ها و روش های رینوپلاستی خود را دارد. در نهایت تصمیم گیری طبق گفت و گو درباره ی بینی و تغییراتی که به دنبال آن هستید، انجام خواهد شد.

انواع بینی

بینی ها با توجه به ضخامت و جنس پوستشان به دو نوع تقسیم می شوند:

بینی استخوانی: بینی های استخوانی داری پوست نازک و استخوان مستحکم هستند. بینی استخوانی به دلیل ویژگی هایی که دارد ایده آل ترین بینی برای جراحی بینی می باشد. افراد ی که بینی استخوانی دارند نتیجه مطلوب تری از جراحی بینی کسب می کنند. بینی استخوانی برای انجام انواع جراحی ها اعم از جراحی بینی طبیعی، نیمه فانتزی و فانتزی مناسب می باشد.

بینی گوشتی: بینی های گوشتی پوست ضخیم و استخوان و غضروف ضعیف تری نسبت به بینی های استخوانی دارند. بیمارانی که دارای بینی گوشتی می باشند ، مناسب جراحی بینی طبیعی می باشند، زیرا در بینی های گوشتی به دلیل ضخامت پوست آن، ظرافت و هنر دست جراح به خوبی قابل مشاهده نیست و ممکن است نوک بینی آن ها کمی گرد شود.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

نتیجه جراحی بینی

جراحی بینی طبیعی : جراحی بینی طبیعی بیشتر مناسب آقایان و افرادی است که خواستار ایجاد تغییرات چندانی در فرم بینی خود نیستند و بیشتر در صدد برطرف کردن ایرادات بینی خود می باشند. در این بینی هیچگونه قوسی ایجاد نخواهد شد و زاویه نوک بینی بین 90 تا 100 درجه می باشد.

جراحی بینی فانتزی : به جراحی بینی فانتزی جراحی بینی عروسکی نیز می گویند. در بینی فانتزی قوسی در ناحیه پل بینی ایجاد می شود که منجر به سربالا شدن بینی می شود.

جراحی بینی نیمه فانتزی: بینی های نیمه فانتزی چیزی بین بینی فانتزی و طبیعی می باشند، نه به اندازه بینی های فانتزی قوس دارند و نه طبیعی بودن بینی حفظ می شود.

انواع جراحی بینی

 • جراحی بینی رینوپلاستی
 • جراحی بینی سپتوپلاستی

رینوپلاستی

عمل جراحی رینوپلاستی یا همان جراحی زیبایی بینی امروزه در بین مردم رواج پیدا کرده است و هر روزه افراد بسیار زیادی این عمل جراحی را انجام می دهند. این عمل جراحی بسته به نوع بینی فرد و تشخیص جراح به روش های مختلفی انجام می شود.

در عمل جراحی بینی برش هایی در بینی ایجاد می شود و جراح در غضروف ها و استخوان های بینی بیمار تغییراتی را ایجاد می کند.

جراحی رینوپلاستی شامل جراحی بینی ترمیمی نیز می باشد. در جراحی بینی ترمیمی جراح به بازسازی فرم بینی که قبلا جراحی شده می پردازد. عمل ترمیمی بینی مدت زمان بیشتری طول می کشد و حتی ممکن است در طی این عمل به غضروف پیوندی نیز نیاز باشد، که در این صورت از غضروف های گوش گرفته می شود و غضروف بینی پیوند زده می شود.

سپتوپلاستی

جراحی زیبایی بینی ممکن است صرفا برای زیبایی نباشد و جنبه ی درمانی نیز داشته باشد. جراحی سپتوپلاستی نیز جنبه ی درمانی دارد. در سپتوپلاستی مشکلات بینی اصلاح می شود. معمولا برای اصلاح تیغه ی بینی یا همان سپتوم بینی این جراحی انجام می شود.

کسانی که دچار انحراف بینی و قوز و پولیپ هستند از این نوع جراحی استفاده می کنند.

انواع جراحی بینی

جراحی انحراف بینی

امروزه جراحی های زیادی از سوی بهترین جراحان انجام می شود که از جمله ی آن ها می توان به جراحی سپتوپلاستی اشاره کرد.

انحراف بینی به انحراف و کجی سپتو اشاره دارد. از پیامدهای منفی کجی تیغه ی بینی می توان به آبریزش بینی و خونریزی و اختلال در تنفس اشاره کرد. افرادی که دچار این مشکلات هستند باید حتما جراحی بینی را انجام دهند.

آیا انجام جراحی بینی با لیزر امکان پذیر است؟

خیر، زیرا لیزر در جراحی بینی فقط هنگام ایجاد برش بر روی پوست کاربرد دارد. استفاده از لیزر در جراحی هیچ تفاوتی در نتیجه جراحی ایجاد نخواهد کرد زیرا هیچ گاه به کمک لیزر نمی توان استخوان بینی را برش داد یا به غضروف ها و بینی شکل داد.

بعد از جراحی بینی چه مدت لازم است استراحت کنیم؟

انجام فعالیت های شغلی سبک مدت 4 روز بعد از جراحی امکان پذیر است اما برای انجام فعالیت های شغلی سنگین بهتر است به مدت دو هفته استراحت کنید.

آیا عطسه و سرفه روی فرم بینی تاثیر می گذارد؟

خیر زیرا اگر بینی توسط تامپون بسته باشد خروج هوا توسط دهان انجام می گیرد.

آیا تنفس بعد از عمل بینی بدتر می شود؟

معمولا به مدت یک ماه بعد از عمل ممکن است به دلیل وجود ترشحات و تورم بافت داخلی بینی به راحتی نتوانید تنفس کنید اما این مسئله موقتی است و تنفس شما به حالت قبل بر می گردد.

مزایای جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی دارای مزایایی می باشد که این مزایا به شرح زیر است:

ایجاد تقارن بین اجزای صورت: جراحی زیبایی بینی می تواند باعث ایجاد یک ظاهر متوازن در بیمار شود، چرا که عدم توازن در ناحیه بینی می تواند باعث ایجاد ایراد در ظاهر فرد شود.

بهبود ظاهر: تغییر شکل در پل بینی یا نوک آن باعث می شود که توجه افراد به سایر اجزای صورت جذب شود.

اندازه متناسب: کاهش عرض بینی باعث اهمیت در تناسب بینی با سایر اجزای صورت می شود.

برداشتن قوز یا اصلاح انحراف بینی: قوز بینی ممکن است بخاطر عوامل ارثی یا بخاطر آسیب دیدگی باشد که رینوپلاستی می تواند این نقص ها را برطرف کند.

رینوپلاستی می تواند مشکلات مربوط به سلامت فرد را نیز اصلاح کند. از مزیت های این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بهبود مشکلات تنفسی: جراحی بینی می تواند مشکلات ساختاری بینی را برطرف کند و مسیر بینی را باز کند به این ترتیب عمل بینی می تواند به بهبود مشکلات تنفسی کمک کند.

اصلاح موارد نقص مادرزادی: جراحی بینی می تواند مشکلات خارجی بینی و همچنین مشکلات مادرزادی داخل بینی را برطرف کند.

هنگامی که جراحی بینی برای اصلاح مشکلات ساختاری استفاده می شود، موسسات ارائه دهنده خدمات بیمه ممکن است هزینه آن را پرداخت کنند.

نتیجه جراحی بینی

عوارض جانبی جراحی زیبایی بینی

هر جراحی ممکن است عوارضی داشته باشد که عوارض جراحی بینی به شرح زیر است:

 • آلرژی داشتن به مواد بیهوشی
 • عفونت
 • بی حسی
 • باقی ماندن جای زخم بعد از عمل جراحی
 • مشکلات تنفسی
 • سوراخ شدن تیغه بینی
 • خون ریزی بینی
 • قطع شدن رگ های خونی بینی
 • احتمال انجام عمل اصلاحی یا ترمیمی

نکاتی که قبل از جراحی بینی باید به آن توجه کرد

 • قبل از جراحی با یک متخصص حرفه ای صحبت کنید و راجع به مراقبت ها و دستورالعمل های بعد از جراحی مشاوره بگیرید.
 • دو هفته قبل از عمل از مصرف الکل و سیگار بپرهیزید.
 • دوهفته قبل از عمل از مصرف داروهایی نظیر آسپرین و بروفن خودداری کنید زیرا مصرف این داروها باعث رقیق شدن خون می شود و ممکن است بیمار بعد از عمل دچار خونریزی شود.
 • به مدت 8 ساعت قبل از عمل چیزی نخورید.

نکات قبل از جراحی بینی

هزینه عمل بینی

هزینه عمل بینی به عواملی مختلفی مانند نوع بینی بیمار و تخصص جراح بستگی دارد. برای آگاهی از وضعیت قیمت ها می توانید با شماره های داخل سایت تماس بگیرید.

کلام آخر

ممنونم از شما همراهان گرامی که تا پایان این مقاله ما را همراهی کردید. امیدوارم با مطالبی که برای شما توضیح دادیم به پاسخ سوال خود که جراحی باز بینی بهتر است یا بسته رسیده باشید. در صورت داشتن انتقاد و پیشنهاد می توانید آن را با ما در میان بگذارید. در صورت داشتن سوال می توانید با ما تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دریافت مشاوره (کلیک کنید)