بینی

مراحل چسب زدن بینی عمل شده

ما در این مقاله سعی داریم شما را با مراحل چسب زدن بینی عمل شده آشنا کنیم. جراحی بینی امروزه یکی از پرطرفدار ترین جراحی های زیبایی به شمار می رود که بسیاری از افراد به آن علاقه دارند و از این جراحی استفاده می کنند. جراحی بینی به غیر از ظاهر زیبای بینی می تواند مشکلات بینی را برطرف کند و باعث اعتماد به نفس افراد شود. برای آشنا شدن با جراحی بینی و مراحل چسب زدن بینی عمل شده با ما همراه باشید.

جراحی بینی یا رینوپلاستی چیست ؟

جراحی زیبایی بینی که در علم پزشکی به آن رینوپلاستی یا راینوپلاستی می گویند یکی از روش های جراحی زیبایی است. در این رو از جراحی پزشک می تواند ساختار بینی را تغییر دهد و هر طور که مد نظر شما و پزشک باشد در بیاورد. جراحی بینی می تواند باعث زیبایی ظاهر بینی و از بین بردن مشکلات بینی شود. این جراحی بیشتر در کشور ایران طرفدار پیدا کرده است و همه افراد در هر سن و سالی از این جراحی استفاده می کنند.

جراحی بینی یا رینوپلاستی چیست ؟

هدف از جراحی بینی چیست ؟

در جراحی بینی می توان با نظر پزشک ساختار بینی را تغییر داد و ظاهر آن را به شکل دلخواه شما در بیاورد. در جراحی بینی می توان سوراخ بینی را تنگ یا گشاد کرد، زاویه بین بینی و لب بالا را تغییر داد، استخوان بینی را باریک کرد، نوک بینی را تغییر داد، بینی کج شان را صاف کرد. در بیشتر موارد برش های مورد نیاز برای تغییر شکل می تواند در داخل بینی باشد و در ظاهر بینی دیده شود. هدف کلی از جراحی بینی یکسان بودن و هماهنگ بودن اجزای صورت است.

انواع شکل و فرم بینی

بینی هر فردی با یکدیگر متفاوت است و هر بینی می تواند خصوصیت ها و ویژگی هایی داشته باشد. انواع و شکل های مختلفی برای بینی وجود دارد که در ادامه به ان می پردازیم :

بینی گوشتی :

بینی گوشتی یکی از بیشترین مدل های بینی است. این نوع بینی پوست ضخیمی دارد و غضروف بینی برای تحمل این حجم از بافت ضعیف است. این موضوع باعث می شود که یک جراحی بدون نتیجه داشته باشید و بعد از مدتی بینی به حالت قبلی بر گردد. بینی گوشتی جراحی پیچیده ای دارد و باید توسط پزشک متخصص و با تجربه صورت گیرد که اگر غیر از این باشد می تواند عوارض زیادی داشته باشد.

بینی قوز دار : 

9 درصد از مردم جهان دارای بینی قوز دار هستند. این مدل بینی در اثر ضربه به بینی در کودکی یا بزرگسالی است که باعث ناهمواری در استخوان بینی می شود و باعث انحراف بینی هم می شود. افرادی که بینی آن ها قوز دارد مشکلات تنفسی دارند و جراحی آن ها باید هم به صورت درمانی و هم به صورت زیبایی صورت گیرد.

بینی استخوانی : 

بینی استخوانی یکی از بهترین انواع بینی برای جراحی است. در این مدل ساختار بینی طوری است که پوست روی آن نازک و بدون بافت است. در بینی های استخوانی غضروف مناسبی ایجاد شده و نیازی به پیوند غضروف با استفاده از غضروف مصنوعی نیست. در بیشتر موارد بینی های استخوانی کمی انحراف دارد که هنگام جراحی از بین می رود. بینی هایی که صورت انسان ها وجود دارد متفاوت است اما می توان آن را به سه دسته تقسیم کرد زیرا بینی از لحاظ آناتومی و نوع جراحی به جایگاه زیادی تقسیم می شود.

چه زمانی می توان به جراحی بینی اقدام کرد ؟

پزشک با استفاده از علم زیبایی شناسی و درک تناسب و اعضای صورت می توان متوجه شد که شما به جراحی بینی نیاز دارید یا خیر. جراحی بینی باید زمانی انجام شود که با انجام تغییرات افراد احساس بهتری داشته باشند و اعتماد به نفس آن ها افزایش یابد. انجام این جراحی در شرایطی که باعث بهبود تنفس، اختلالات خواب، آپنه خواب و خروپف شود پیشنهاد می شود.

انواع روش جراحی بینی

جراحی بینی روش های مختلفی دارد که پزشک باید با توجه به بینی شما این نوع روش را برای شما استفاده کند. امکان دارد روشی که انتخاب می کنید برای بینی شما مناسب نباشد و باعث به وجود آمدن عوارض شود به همین دلیل باید این روش را به انتخاب خود پزشک بگذارید. در ادامه با روش های جراحی بینی آشنا می شویم :

جراحی بینی به روش باز :

یکی از بیشترین روش های جراحی بینی جراحی بینی به روش باز است که در این روش می توان بیشترین تغییرات را در ساختار بینی انجام داد. در این روش پزشک دسترسی زیادی به همه نقاط بینی دارد و می تواند تغییرات زیادی در بینی به وجود بیاورد. در جراحی بینی گوشتی و بینی هایی که انحراف یا قوز دارند می توان از این روش استفاده کرد. این روش جراحی برای همه نوع تغییری مناسب است و مدت زمان جراحی بینی باز بیشتر از بینی بسته است.

جراحی بینی به روش بسته

جراحی بینی بسته برای مواقعی کاربرد دارد که دسترسی کمتری به بینی نیاز است و در این جراحی میزان برش زیر بینی کم است و دسترسی آن از این ناحیه امکان پذیر است. پوست بینی در این روش برداشته نمی شود و افراد بعد از جراحی بینی تورم و درد و مشکلات کمتری خواهند داشت. میزان دسترسی جراحی بینی بسیار محدود است و بیشتر مناسب یک تغییر مختصر در بینی است. مدت زمان جراحی بینی با استفاده از این روش کوتاه تر است.

آلار پلاستی : 

آلار پلاستی یکی از جدیدترین روش های جراحی بینی است که برای افرادی کاربرد دارد که به تغییرات در سوراخ های بینی علاقه دارند. این روش به پزشک این امکان را می دهد که غضروف های نوک بینی را محدود کند و پایه آلار را کوتاه یا بلند کند. این تغییرات باعث باریک شدن بینی می شود.

جراحی بینی در ظاهر افراد چه تاثیری دارد ؟

جراحی بینی می تواند به غیر از رفع مشکلات بینی در ظاهر بینی تاثیر زیادی داشته باشد که در ادامه به این تاثیرات می پردازیم. جراحی بینی می تواند باعث تغییر سایز بینی شود، باعث برطرف شدن انحراف و پولیپ بینی می شود، باعث تغییر در سایز سوراخ های بینی شود، تغییر ظاهر بینی های گوشتی و استخوانی شود، می توانید قوز بینی خود را از بین ببرید.

سن مناسب برای جراحی بینی چه سنی است ؟

هنگامی که افراد به بلوغ می رسد احساس می کنند که ظاهر آن ها زیبا نیست و باعث کاهش اعتماد به نفس در افراد می شود به همین دلیل افراد دست به جراحی بینی می زنند اما باید بگوییم که جراحی بینی در یک سن مشخصی صورت می گرد. هنگامی که به سن بلوغ می رسید بینی شما در حال رشد است پی شما نمی تواند در آن لحظه بینی خود را جراحی کنید به همین دلیل باید صبر کنید تا صفحات رشد بینی بسته شود. در دختران در سن 15 سالگی و در پسران در سن 17 سالگی این صفحات بسته می شود. سن مناسب برای جراحی بینی در دختران 16 سالگی و در پسران 17 سالگی است. برای اینکه نتیجه بهتری از جراحی بینی خود بگیرید باید صبر کنید تا صفحات رشد بینی شما بسته شود.

انواع روش جراحی بینی 

ویژگی های بینی استخوانی و بینی گوشتی :

برای اینکه نتیجه مطلوبی از جراحی بینی گوشت خود بگیرید باید کمی صبر کنید زیرا برای نتیجه بهتر زمان زیادی لازم است. بینی های استخوانی در مقایسه با بینی های گوشتی نتیجه بهتری دارد. بینی هایی که پوست نازک و غضروف سفت و محکمی دارد استخوانی هستند. بینی استخوانی برای از بین بردن قوز روی بینی و برآمدگی به جراحی نیاز دارد.

بینی های گوشتی پوست ضخیمی و غضروف ضعیف و نرم و نوک پهن و بزرگی دارند و غدد چربی روی بینی وجود دارد. جراحی بینی گوشتی باعث از بین رفتن افتادگی نوک بینی می شود و پهن بودن نوک بینی را از بین می برد. جراحی بینی برای بینی های استخوانی راحت تر انجام می شود و نتیجه آن بهتر است. بینی استخوانی غضروف محکمی دارد و تراشیدن و فرم دادن به آن راحت تر صورت می گیرد.

مراقبت های قبل از جراحی بینی :

 • سعی کنید 2 هفته قبل از جراحی بینی از مصرف دخانیات مانند سیگار و قلیان پرهیز کنید.
 • بعضی از قرص های مسکن موجب افزایش خونریزی می شود. قرص هایی مثل آسپرین و پروفن این تاثیر را دارند.سعی کنید از این قرص ها از دو هفته قبل از جراحی بینی استفاده نکنید.
 • 8 ساعت قبل از جراحی بینی باید ناشتا باشید سعی کنید از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید.
 • در روز های قبل از جراحی بینی سعی کنید سرما نخورید زیرا جراحی بینی شما عقب می افتد.

اقدامات بعد از جراحی بینی

برای اینکه نتیجه بهتری از جراحی بینی خود بگیرید سعی کنید مراقبت های زیر را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های بعد از جراحی بینی آشنا می شوید :

 • از غذاهای مایع و پوره شده استفاده کنید. زیرا که جویدن و گاز زدن برای شما سخت خواهد بود.
 • سعی کنید به آرامی مسواک بزنید و به لب بالا فشار وارد نکنید.
 • بعد از جراحی بینی باید به صورت درازکش استراحت کنید. به طوری که سر بالاتر از شانه قرار بگیرد.
 • زمانی که بینی شما پانسمان دارد ایستاده زیر دوش قرار نگیرید.
 • سعی کنید برای بروز احساسات کمتر فشار وارد کنید به آرامی بخندید.
 • جراح برای حفظ شکل بینی و محافظت از آن برای شما گچ بینی استفاده می کند. این گچ بعد از یک هفته برداشته می شود.
 • از میوه و سبزیجات بیشتری استفاده کنید. فیبر موجود در آن باعث ایجاد یبوست نمی شود.
 • روی تخت دراز بکشید و سرتان را بالاتر از شانه قرار دهید. این کار باعث کاهش خونریزی می شود.
 • تا 1 ماه بعد از عمل بینی از عینک استفاده نکنید. استفاده از عینک به بینی شما فشار وارد می کند. ممکن است روی شکل بینی شما  تاثیرگذار باشد.
 • برای نوشیدن مایعات از نی استفاده نکنید. این کار نیاز به نفس بیشتر دارد که به بینی شما فشار بیشتری وارد می کند.
 • زمانی که بینی شما دارای پانسمان است برای حمام کردن ایستاده زیر دوش قرار نگیرید.
 • از گاز زدن و جویدن غذا خودداری کنید. این کار به بینی شما فشار وارد می کند و باعث خونریزی می شود.
 •  در زمانی که در بینی شما پد قرار دارد و پانسمان دارید با دهان نفس بکشید.
 • از آناناس بیشتر استفاده کنید. این میوه به بهبود زودتر جای بخیه و زخم کمک می کند و برای کاهش درد و ورم بسیار موثر می باشد.
 • روش صحیح چسب زدن به بینی را از جراح خود بپرسید. صحیح چسب نزدن بینی موجب بد حالت گرفتن و کج شدن آن می شود.
 • از انجام فعالیت های سنگین مانند ورزش خودداری کنید. اما بعد از 3 تا 4 هفته می توانید فعالیت خود را آغاز کنید.

عوارض بعد از جراحی بینی : 

جراحی بینی می تواند مانند سایر جراحی های دیگر عوارضی داشته باشد که این عوارض طبیعی هستند و بعد از چند هفته از بین می روند. اما بعضی از عوارض هستند که برای همیشه باقی می مانند و شما مجبور می شوید که جراحی بینی ترمیمی انجام دهید. بعد از جراحی بینی در ناحیه چشم و بینی کبودی به وجود می آید. یکی از عوارض جراحی بینی کبودی است که در بسیاری از افراد دیده می شود و با کمپرس سرد می توان آن را کاهش داد و به زودی از بین می رود. کبودی در افراد فرق می کند در بعضی از افراد زیاد و در بعضی از افراد کم است و کبودی بیشتر در افرادی که بینی استخوانی دارند اتفاق می افتد. بعد از جراحی بینی امکان دارد درد احساس کنید که این درد طبیعی است و با مصرف قرص مسکن از بین می رود. یکی دیگر از عوارض بعد از جراحی بینی ورم است که 2 تا 3 هفته بعد از جراحی از بین می رود اما مقدار کمی باقی می ماند که تا 6 ماه بعد از بین می رود. بعضی از عوارض ماندگار مثل اختلال در تنفس، کج شدن و انحراف بینی، اختلال در عصب ناحیه بینی، بی حس شدن، عوارضی است که می تواند تا مدت ها بماند اگر باعث اذیت می شود باید جراحی بینی ترمیمی انجام دهید.

چه افرادی نباید جراحی زیبایی بینی انجام دهند ؟

بعضی از افراد نمی توانند جراحی بینی انجام دهند و جراحی برای آن ها ممنوعیت دارد. این افراد شامل :

 • زنان باردار
 • افراد مبتلا به چاقی شدید
 • افراد سیگاری که در طول روز تعداد زیادی سیگار می کشند.
 • افرادی که به صورت حرفه ای یا غیر حرفه ای ورزش های سنگین و مبارزه ای مانند تکواندو، بوکس، کشتی و … انجام می دهند.
 • افراد مبتلا به بیماری های انعقاد خون
 • خانم های زیر 16 سال و آقایان زیر 18 سال
 • خانم هایی که کمتر از 6 ماه از زایمان آن ها می گذرد.
 • افرادی که به دلیل روانی فرم بینی خود را نامناسب می بینند.
 • افرادی که جراحی بینی اولیه آن ها کمتر از 1 سال پیش انجام شده است.
 • افراد مبتلا به بیماری های خاص مانند سرطان یا دیابت

مدل های جراحی بینی

جراحی بینی به 3 روش جراحی بینی طبیعی، جراحی بینی نیمه فانتزی، جراحی بینی فانتزی تقسیم می شود.

جراحی بینی طبیعی : 

جراحی بینی طبیعی می تواند ظاهر طبیعی بینی را حفظ کند و مشکلات تنفسی بینی را از بین ببرد که بیشتر آقایان این روش جراحی بینی علاقه مند هستند. نتیجه جراحی بینی در این روش به این گونه است که شما دارای یکی بینی طبیعی هستید.

جراحی بینی فانتزی : 

در این روش جراحی بینی پزشک باید خیلی با تجربه باشد زیرا این روش حساس است و به دقت زیادی نیاز دارد زیرا اگر در این روش بی دقتی صورت گیرد باعث به وجود آمدن مشکلاتی می شود. جراحی بینی به این خاطر انجام می شود که سایز بینی را کوچک تر کند که به این روش جراحی بینی فانتزی می گویند. تغییر سایز بینی و بالا رفتن نوک بینی می تواند باعث فاصله زیاد بین لب و بینی شود که به باعث می شود بینی حالت خوکی بگیرد.

جراحی بینی نیمه فانتزی :

ویژگی خصوصیت های هر دو روش بالا در این روش جراحی است یعنی شما بینی خود را جراحی می کنید و به غیر از برطرف کردن مشکلاتی می توانید بین طبیعی و مقداری قوس روی بینی داشته باشید. بیشتر خانم ها خواستار این جراحی هستند.

مراحل چسب زدن بینی عمل شده :

با آب و صابون بینی و گونه خود را به آرامی بشویید یا با پنبه آغشته به الکل پاک کنید و با استفاده از یک حوله نرم به آرامی آب را از روی پوست بردارید. 5 تا 10 دقیقه صبر کنید تا پوست بینی خشک شود. بسته به سایز بینی چسب کاغذی را جدا کنید و به صورت U شکل زیر بینی بچسبانید. باید دقت داشته باشید که چسب جلوی سوراخ بینی را نگیرد. بخش وسط نوار چسب زیر نوک بینی قرار گرفته و به سمت بالا روی کناره بینی کاهش داده می شود تا به خوبی روی بینی بخوابد. دو انتهای چسب باید نزدیک چشم بالا بیاید و این چسب در جلوگیری از افتادگی بینی تاثیر زیادی دارد.  3 قطعه چسب از بالا به پایین به صورت عرضی روی بینی بچسبانید طوری که لبه چسب ها روی یکدیگر را بپوشاند. روی چسب ها را مالش دهید تا به خوبی روی پوست بینی ثابت شود. یک لایه چسب عرضی دیگر روی لایه قبلی بچسبانید و مالش دهید تا به خوبی روی بینی قرار گیرند. قسمت اضافه چسب را از نوک بینی با قیچی ببرید.

مدل های جراحی بینی 

کلام آخر

قبل از جراحی بینی سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را برای جراحی انتخاب کنید. ممنون از اینکه تا پایان این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)