بینی ترمیمی

تفاوت رینوپلاستی با جراحی بینی

ما در این مقاله سعی داریم شما را با تفاوت رینوپلاستی با جراحی بینی آشنا کنیم. رینوپلاستی یکی از روش‌های زیبایی بینی است که این روزها طرفداران بسیاری دارد. اما خیلی ها دوست دارند بدانند تفاوت آن با جراحی بینی چیست؟؟ معمولاً کسانی که تصمیم می‌گیرند بر روی ظاهر بینی‌شان تغییراتی اعمال کنند و به بهبود زیبایی صورت شان بپردازند؛ به دنبال روش های مختلف زیباسازی می‌گردند. هر چقدر روش زیبا سازی تاثیرات شگفت انگیزی بر روی زیبایی و جذابیت افراد بگذارد، مسلما طرفداران بیشتری پیدا می کند.

همانطور که می دانید بینی جز اصلی ترین قسمت های صورت است. چرا که در مرکز صورت قرار دارد و زیبایی آن به طور مستقیم بر روی دیگر صورت تاثیر می گذارد. در واقع هر چقدر این عضو زیباتر و خوش فرم تر باشد زیبایی چهره فرد جذاب تر می شود. اما برعکس هر چقدر بینی بد شکل و بدفرم باشد، موجب زشتی صورت و تحت تاثیر قرار گرفتن اعضای صورت خواهد شد.

رینوپلاستی چیست ؟

رینوپلاستی همان جراحی بینی است که با حفظ تمام عملکرد های بینی انجام می شود. رینوپلاستی همان عمل زیبایی بینی است که به منظور حفظ عملکردهای بینی و از بین بردن مشکلات ساختاری بینی انجام می‌شود. این روزها خیلی ها برای انجام رینوپلاستی اقدام می‌کنند و خواستار داشتن بینی خوش فرم و زیبا هستند. البته طی فرایند این عمل تمام مشکلات تنفسی و عملکردی هم رفع می شود. برخی مشکلات ممکن است بر اثر ضربه یا شکستگی ایجاد شود یا به صورت مادرزادی و ژنتیکی شکل گرفته باشد که هر دو مورد با انجام رینوپلاستی قابل رفع است.

عمل رینوپلاستی توسط متخصص انجام می شود که اگر متخصص مهارت و تجربه کافی در این زمینه داشته باشد، تمام نواقص بینی به حداقل خود خواهد رسید.

حال که با عمل رینوپلاستی آشنا شدید، مطمئناً فکر می کنید هیچ تفاوتی بین جراحی بینی و عمل رینوپلاستی وجود ندارد. تنها تفاوت عمل رینوپلاستی این است که بر اساس اصول و قوانین استاندارد جراحی انجام می شود و جراحانی که رینوپلاستی انجام می دهند از اعمال تغییرات بیش از اندازه خودداری می کنند. اما جراحی بینی بر پایه مدل های مختلف مانند طبیعی، فانتزی و نیمه فانتزی انجام می شود که انتخاب هر کدام از این مدل‌ها به سلیقه فرد بستگی دارد .

رینوپلاستی چیست ؟

تغییراتی که با عمل رینوپلاستی قابل ایجاد است:

این عمل برای زیبایی بیشتر بینی و حفظ عملکرد تنفسی می تواند تغییرات گفته شده در زیر را انجام دهد:

  • برطرف کردن قوز بینی
  • کوچک کردن تیغه بینی
  • کوچک کردن بینی های بسیار بزرگ
  • کوتاه کردن طول بینی های دراز
  • رفع فاصله بیش از اندازه بینی با لب بالایی
  • سربالا نمودن نوک بینی

عمل رینوپلاستی معمولا زمانی انجام می‌شود که استخوان بینی به صورت کامل رشد کرده باشد. بنابراین انجام این عمل برای آقایان بعد از ۱۶ سالگی امکان پذیر است و برای خانم ها بعد از سن ۱۵ سالگی. البته توصیه می شود بعد از ۱۸ سالگی برای انجام جراحی زیبایی اقدام کنید. چراکه در این سن دوره بلوغ کاملاً طی شده است و تمام اعضای صورت به طور کامل رشد کرده اند.

روش های رینوپلاستی

عمل رینوپلاستی برپایه دو روش انجام می‌شود. جراحی زیبایی برای ایجاد تغییرات بر پایه دو روش قابل انجام است؛ یک روش باز و دو، روش بسته.

اعمال تغییرات بر روی ظاهر بینی در روش جراحی بسته بیشتر است. متخصص برای دسترسی کامل به ساختار بینی هم از درون و هم از داخل، بینی را برش‌ می دهد که پوست به صورت کامل از روی ساختار بینی کنار زده می‌شود. همچنین حفره های بینی هم از هم جدا می شود. اما در روش بسته اعمال تغییرات محدود تر است و برش های لازم تنها داخل ساختار بینی ایجاد می شود. جراح برای اعمال تغییرات به صورت غیرمستقیم به ساختار بینی دسترسی پیدا می کند. چرا که در این روش مانند روش باز پوست از روی ساختار بینی کنار زده می شود.

 معمولاً عمل رینوپلاستی به روش بسته برای کسانی انتخاب می شود که تنها به رفع ایرادات جزئی نیاز دارند.

البته روش بسته نسبت به باز دارای مزایای مختلفی است که یکی از مزایای مهم، کوتاه بودن دوره نقاهت و بهبودی است. اما تغییراتی که در جراحی باز اعمال می شود تغییرات قابل مشاهده تری می باشد.

جراحی رینوپلاستی به هر دو روش نیاز به دقت و مهارت کافی دارد و متخصص باید در انجام هر کدام از روش ها مهارت کافی را به دست آورده و با تکنیک های هر دو روش آشنایی کامل داشته باشد.

چگونه برای جراحی رینوپلاستی آماده شوید؟

 ابتدا برای انجام جراحی رینوپلاستی باید متخصص خود را انتخاب کنید و با هر یک قرار ملاقات تعیین نمایید تا در مورد جراحی با یکدیگر صحبت کنید و در صورتی که به توافق رسید جراحی رینوپلاستی را انجام دهید.

در صورتی که دچار بیماری خاصی هستید یا داروی خاصی باید مصرف کنید؛ حتما در جلسه مشاوره به اطلاع پزشک برسانید و پزشک موظف است در این جلسه تمام خطر های احتمالی و نکات مراقبتی را برای شما توضیح دهد.  سپس با معاینه جسمی بینی و تشخیص ساختار کلی بینی مشخص می کند چه نوع تغییراتی قابل اجراست. سپس آزمایش لازم برای شما تجویز می شود. همچنین در این جلسه عکس های لازم از تمام جهات مختلف بینی گرفته می شود تا بینی در زاویه های مختلف مورد بررسی قرار گیرد.

همچنین موظف هستید، حدود ۲ هفته قبل و بعد از عمل بینی از مصرف مسکن هایی مانند آسپرین یا ایبوپروفن خودداری کنید. مصرف این گونه داروها موجب افزایش خونریزی شما می‌شود و عمل رینوپلاستی را با مشکل روبرو می کند.

چگونگی انجام جراحی رینوپلاستی :

جراحی رینوپلاستی در بیمارستان ها و مطب پزشک یا کلینیک زیبایی انجام می‌شود و پزشک در ابتدا برای حس بهتر بیماری و احساس نکردن درد در حین جراحی از بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی استفاده می‌کند. معمولا اکثر جراحان  بیهوشی کامل را انتخاب می کنند تا بیمار مراحل جراحی بینی را کاملا حس نکنند. سپس برای اعمال تغییرات از روش باز یا بسته استفاده می کنند. بعد از اعمال تغییرات برش های انجام شده را توسط بخیه ترمیم می کنند و بیمار را برای به هوش آمدن به بخش ریکاوری منتقل خواهد کرد. در این مرحله شما حدود چند ساعت باید بخش ریکاوری بمانید. در صورتی که مشکل برایتان پیش نیاید می توانید به خانه برگردید. حتماً دقت داشته باشید برای انجام جراحی بینی گوشتی یک نفر همراه خود بیاورید تا استرس و نگرانی بابت برگشت به خانه نداشته باشید.

روش های رینوپلاستی

دوره نقاهت جراحی بینی :

رینوپلاستی بینی یک روش ایمن و آسان است؛ اما ممکن است بهبودی آن کمی طول بکشد. اگرچه این روزها با روی کار آمدن تکنیک های جدید جراحی عمل بینی یک روش ایمن و کاملا آسان است. اما ممکن است دوره به بهبودی آن کمی طول بکشد. و حتی گاهی اوقات بی حسی در نواحی مختلف بینی ماه ها احساس می شود. همچنین کاهش تورم برای برخی کاندیدای عمل بینی به گذراندن دوره طولانی مدتی نیاز است. بنابراین برای مشاهده نتیجه عمل هرگز عجله نکنید.

مشکلات جراحی زیبایی بینی

خیلی از افراد هستند که به دلیل عدم انتخاب درست با مشکلات مختلفی بعد از جراحی زیبایی بینی مواجه شدند که باعث می شود از نتیجه عمل رضایت کامل را به دست نیاورد. این مشکلات شامل موارد زیر می باشد:

فرورفتگی پره‌های بینی: این مشکل به دلیل برداشتن بیش از اندازه غضروف پره های بینی اتفاق می‌افتد که جراح این کار را برای جمع کردن نوک بینی انجام می دهد.

تورفتگی پره وسطی بینی: در صورت برداشتن بیش از اندازه غضروف تیغه میانی پره داخلی بینی از حالت طبیعی خود خارج می‌شود و به ظاهر نیمرخ بینی تاثیر بسیار بدی می گذارد. در واقع از نظر معیارهای زیباشناسی باید نیمرخ پره وسطی بینی در ورای پره های جانبی بینی مشاهده شود.

برداشتن بیش از اندازه پوست پره های بینی: گاهی اوقات به دلیل برداشتن زیادی از پره های بینی و حذف چین بین بینی و صورت اثر بخیه ها بر روی پوست باقی می ماند و تنگی بیش از اندازه‌ای برای سوراخ های بینی ایجاد می شود. این مشکل هم از نظر ظاهری برای ساختار بینی تأثیر منفی می‌گذارد و هم ممکن است مشکلات تنفسی ایجاد  کند.

 بالا بردن بیش از اندازه نوک بینی یا به اصطلاح خوکی شدن فرم بینی: این مشکل به دلیل برداشت بیش از اندازه غضروف قسمت پایینی بینی و همچنین حذف پوست اتفاق می افتد که موجب می شود نوک بینی بیش از اندازه سر بالا شود و به اصطلاح مدل خوکی بینی شکل بگیرد.

باریک شدن بیش از اندازه نوک بینی: یکی از نکاتی که باید برای حفظ زیبایی بینی رعایت شود، متناسب بودن پهنای بینی با دیگر قسمت های بینی است.در صورتی که نوک بینی بیش از اندازه باریک شود و با قسمت بالایی بینی تناسب برقرار نکند بر روی زیبایی ظاهری تاثیر منفی خواهد گذاشت و حتی ممکن است بروز مشکلات تنفسی هم به همراه داشته باشد.

چه توقعاتی می توان از جراحی رینوپلاستی انتظار داشت؟

همانطور که گفتیم، نتایج رینوپلاستی بعد از گذشت مدتی اتفاق می‌افتد و حدود چند ماه باید برای مشاهده نتیجه صبر کرد. گاهی اوقات یک سال طول می‌کشد تا ورم حاصل از جراحی کاهش پیدا کند. حتی پزشکان به برخی افراد توصیه می کنند بیشتر از یک سال برای مشاهده نتیجه عمل صبر کنند. اما اگر بعد از مدت زمان مشخص شده توسط پزشک هنوز با مشکلات ظاهری بینی مواجه بودید می توانید برای انجام رینوپلاستی ترمیمی تصمیم بگیرید.

مشکلات جراحی زیبایی بینی

آیا رینوپلاستی درد دارد؟

بعد از کاهش اثرات بیهوشی ممکن است با درد بسیار زیادی روبه رو شوید که متخصص برای کاهش این درد داروهای مسکن تجویز می کند. البته هرگز اقدام به مصرف داروهای مسکن بدون نسخه نکنید و فقط داروهایی مصرف کنید که پزشکتان توصیه کرده است.

برای کاهش درد و تورم سعی کنید سر خود را بالا نگهدارید. هنگام خوابیدن از دو بالش استفاده کنید. این کار به کاهش تورم بسیار کمک می‌کند و موجب می‌شود دوره بهبودی را زودتر طی کنید.

طبق نتایج بدست آمده دردناک ترین قسمت بینی برداشتن پانسمان است. البته برخی پزشکان از پانسمان داخل بینی استفاده نمی‌کنند و استفاده از آن را گزینه مناسبی نمی دانند.

چگونه بهترین متخصص رینوپلاستی را انتخاب می کنید؟

انتخاب بهترین متخصص رینوپلاستی می تواند بر روی نتیجه نهایی جراحی بینی بسیار تاثیرگذار باشد. پس برای انتخاب بهتر باید به نکات گفته شده در زیر دقت کافی داشته باشید:

دارای تخصص و مهارت کافی متخصص: رینوپلاستی باید به تمام نکات و تکنیک های جراحی زیبایی واقف باشد تا بتواند بهترین نتیجه را برای بیماران خود به ارمغان بیاورد. هرچقدر متخصص برای یادگیری نکات و تکنیک های جدید تلاش کند و سالانه در دوره های تخصصی شرکت نماید؛ مطمئنا به عنوان بهترین متخصص رینوپلاستی شناخته می شود.

کسب رضایت تمام بیماران: زمانی که تمام بیماران یک متخصص رضایت کامل را داشته باشند، شما بهتر می توانید متخصص را به عنوان بهترین متخصص رینوپلاستی انتخاب کنید و برای شروع جراحی حس بهتری خواهید داشت. البته برای باخبر شدن میزان رضایت بیماران ‌دکتر می توانید به صفحات اینترنتی پزشک مراجعه کنید و پیشنهادات و نظرات مراجعه‌کنندگان را با دقت بخوانید. همچنین هنگام مراجعه می‌توانید با دیگر بیماران حاضر در مطب ارتباط برقرار کنید و از آن ها در مورد روند عملکرد متخصص سال بپرسید.

کسب مدرک تخصصی از بهترین دانشگاه ها:

مطمئنا پزشکانی که در بهترین دانشگاه های داخلی یا خارجی مدرک خود را دریافت کردند، بهتر می توانند جراحی بینی را به بهترین صورت ممکن به نتیجه برسانند. چرا که آنها نسبت به دیگر جراحان از علم به روز دنیا باخبر هستند و مطابق با تکنیک های جدید جراحی مدرک خود را دریافت کرده‌اند. همچنین آنها با گذراندن دوره های تخصصی آمادگی بیشتری برای اجرای جراحی خواهند داشت.

داشتن اخلاق حرفه ای و رفتاری مناسب با بیماران:

برقراری ارتباطی صمیمانه با بیماران یکی از ویژگی های مهم و اصلی یک متخصص خوب و حرفه ای است. در واقع زمانی که روند جراحی به خوبی پیش می رود که رابطه خوبی با بیمار و دکتر برقرار شود و بیمار بتواند هرگونه مشکل و سوال دارد از دکتر خود به راحتی بپرسد. همچنین دکتر موظف است بیماران خود را نسبت به نکات مراقبتی و تمام عوارض احتمالی آگاه کند و بعد از عمل همیاری خوبی با بیمار داشته باشد تا نتیجه جراحی به بهترین صورت ممکن به دست آید.

مشکلات جراحی زیبایی بینی

 انتخاب کلینیک و بیمارستان چه نقشی در جراحی بینی دارد ؟

مطمئنا زمانی که شما تصمیم بگیرید به بهترین متخصص رینوپلاستی مراجعه کنید، تجهیزات حرفه ای و پیشرفته در اختیار شما قرار می گیرد. چرا که بهترین جراحان بینی در بهترین کلینیک ها و بیمارستان ها فعالیت دارند.

البته هزینه عمل رینوپلاستی در موقعیت های بهتر با تجهیزات پیشرفته بسیار بیشتر خواهد بود.

کلام آخر

یکی از مواردی که کمک می کند به نتیجه ایده آل خود دسترسی پیدا کنید حفظ وضعیت روحی و روانی است. پس تا می توانید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید و با استرس و نگرانی مقابله کنید تا جراحی زیبایی بینی موفقیت آمیز باشد. ممنون از اینکه تا ادامه مقاله تفاوت رینوپلاستی با جراحی بینی همراه ما بودید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)