بینی

بینی طبیعی بهتر است یا بینی نیمه فانتزی ؟

شاید برای شما هم سوال باشد که بینی طبیعی بهتر است یا بینی نیمه فانتزی ؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که جراحی بینی یکی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی در دنیا است که امروزه بسیاری از افراد درگیر آن هستند. جراحی بینی باعث برطرف کردن مشکلاتی مانند پولیپ، انحراف بینی، مشکلات تنفسی و ظاهر بینی می شود. جراحی بینی باعث افزایش اعتماد به نفس می شود به خصوص در نوجوانان. برای آشنا شدن با جراحی بینی و نکات مهم آن با ما همراه باشید.

جراحی بینی یا رینوپلاستی چیست ؟

جراحی بینی یا رینوپلاستی جراحی است که می توان باعث تغییر ساختار بینی و بهتر شدن تنفس در افراد شود. قسمت فوقانی ساختار بینی استخوان است و قسمت پایینی آن غضروف است. رینوپلاستی می تواند غضروف، پوست و استخوان را تغییر دهد. درعمل بینی پزشک همه جوانب را در نظر می گیرد و بررسی می کند آیا شما گزینه مناسبی برای جراحی بینی هستید یا خیر.

جراحی بینی یا رینوپلاستی چیست ؟

انواع شکل و فرم بینی : 

بینی انسان مانند سایر اعضای بدن تفاوت ها و ویژگی هایی دارد. در ادامه با این تفاوت ها و ویژگی ها آشنا می شوید :

بینی گوشتی : 

بینی گوشتی یکی از شایع ترین مدل های بینی است. این نوع بینی پوست ضخیم دارد و غضروف بینی برای تحمل وزن این حجم از بافت ضعیف است. این موضوع باعث می شود که اگر پزشک بی تجربه باشد بینی به حالت اولیه خود برگردد. جراحی این نوع مدل بینی نیاز به دقت زیادی دارد تا افراد دچار عوارض نشوند.

بینی قوز دار :

این مدل بینی توسط یک ضربه عمیق به بینی اتفاق می افتد که در این بینی ناهمواری های در استخوان مشاهده می شود و دچار انحراف است. اختلالات تنفسی در این مدل بینی ها بیشتر است و جراحی آن به صورت زیبایی و درمانی است.

بینی استخوانی : 

بینی استخوانی یکی از بهترین انواع بینی ها است. در این مدل ساختار بینی طوری است که پوست روی آن نازک و بدون بافت است. غضروف در بینی های استخوانی بهتر است و نیازی به غضروف با استفاده از غضروف مصنوعی نیست. در بعضی موارد بینی های استخوانی انحراف دارند  که به آسانی از بین می رود.

انواع روش های جراحی بینی

جراحی بینی به دو روش باز و بسته صورت می گیرد که در ادامه با این روش ها آشنا می شوید :

جراحی بینی به روش باز : 

جراحی بینی باز یکی از رایج ترین جراحی های زیبایی در بینی است. اکثر پزشکان از این روش استفاده می کنند زیرا این روش به آن ها اجازه می دهد که به همه قسمت های بینی دسترسی داشته باشند و هر تغییری که می خواهند در آن انجام دهند. جراحی بینی گوشتی و بینی هایی که انحراف یا قوز دارند با این روش انجام می شود. مدت زمان این روش نسبت به روش بسته بیشتر است.

جراحی بینی به روش بسته :

از این روش هنگامی استفاده می شود که نیاز به تغییر زیادی نباشد. میزان برش در این روش کم تر است و دسترسی به همه قسمت های بینی محدود تر است. در این روش پوست بینی برداشته نمی شود و تورم و درد کمتری دارد. مدت زمان این روش کمتر از روش باز است.

آلارپلاستی : 

آلارپلاستی از جدیدترین روش های جراحی بینی است. این روش برای افرادی استفاده می شود که نیاز مند تغییرات زیادی در سوراخ های بینی هستند. این روش به پزشک اجازه می دهد که غضروف نوک بینی را محدود کند و پایه آلار را کوتاه و بلند کند. آلارپلاستی یکی از روش های جراحی بینی است.

چه افرادی برای جراحی بینی مناسب هستند ؟

بعض از افراد برای جراحی بینی مناسب هستند و بعضی از افراد خیر. افرادی که برای جراحی بینی مناسب هستند شامل : افرادی که از ظاهر بینی خود رضایتی ندارند، افرادی که به علت پزشکی نیاز به انجام جراحی بینی درمانی دارند، افرادی که به علت ژنتیکی و مادرزادی بینی های بزرگ دارند، افرادی که بینی آن‌ها در حادثه دچار ضربه و شکستگی شده است.

مراحل جراحی زیبایی بینی

برای جراحی بینی باید مراحلی را انجام بدهید که در ادامه به این مراحل می پردازیم :

انتخاب پزشک برای جراحی : 

یکی از مهم ترین کارهایی که باید برای جراحی بینی انجام دهید انتخاب پزشک است. اگر می خواهید از جراحی بینی خود نتیجه بگیرید باید در انتخاب پزشک خود دقت کنید. سعی کنید از افرادی که قبلا جراحی بینی انجام دادند پرس و جو کنید و با آگاهی کامل دست به انجام جراحی بینی بزنید. سعی کنید قبل از جراحی نمونه کار های پزشک را مشاهده کنید و شماره نظام پزشکی اهمیت زیادی دارد.

جلسه مشاوره : 

یکی از مهم ترین کارهای قبل از جراحی بینی مشاوره قبل از جراحی بینی است زیرا در این جلسه شما می توانید هر سوالی که از پزشک دارید می توانید بپرسید و سوالات خود را با آن در میان بگذارید و اگر مشکلی دارید با او در میان بگذارید. پزشک می تواند بینی شما را بررسی کند و طبق بینی شما بهترین روش انجام جراحی را برای ما انتخاب کند. اگر داروی خاصی مصرف می کنید یا بیماری خاصی دارید حتما قبل از جراحی با آن در میان بگذارید.

بیهوشی و جراحی بینی : 

در اتاق جراحی بینی بیهوشی توسط پزشک انجام می شود و با تزریق داروی بیهوشی این مراحل صورت می گیرد و پزشک مراحل لازم برای جراحی انجام می دهد و جراحی را شروع می کند اگر داروی خاصی مصرف می کنید و یا بیماری خاصی دارید حتما قبل از جراحی به پزشک اطلاع دهید. در هنگام جراحی بینی تغییرات مورد نیاز در غضروف بینی، بافت پوست بینی و پره های بینی انجام می شود و اگر مشکلی مانند پولیپ وجود داشته باشد درمان می شود و ناحیه برش بخیه زده می شود.

گچ و آتل بینی : 

بعد از جراحی بینی شما باید از از گچ و آتل روی بینی استفاده کنید تا بینی شما محدود شود. از آتل سه بعدی که جدیدا ساخته شده است که این آتل ها باعث کاهش تورم می شود و بعد از 1 هفته این آتل برداشته می شود.

دوران نقاهت : 

دوران نقاهت بعد از جراحی شروع می شود. در این دوران باید برای نتیجه بهتر مراقبت هایی را انجام دهید تا دچار عوارض نشوید و نتیجه بهتری داشته باشید. بعد از یک هفته آتل و گچ باز می شود و چسب روی بینی صورت می گیرد. سعی کنید این مراقبت ها را به خوبی انجام دهید تا باعث کاهش تورم و خون ریزی بینی شوید. دوران نقاهت برای هر فردی زنان متفاوتی دارد. در بعضی از افراد کم تر و در بعضی از افراد بیشتر است. در دو هفته اول بعد از جراحی بینی زیر چشم و اطراف چشم کبود می شود و به مرور بهتر می شود.

مراحل جراحی زیبایی بینی 

چه زمانی برای انجام جراحی بینی مناسب است ؟

قبل از جراحی بینی باید در نظر بگیرد که آیا برای جراحی بینی مناسب هستید یا خیر که با استفاده از علم زیبایی شناسی و درک تناسب بینی و اعضای صورت می توانید این کار را انجام دهید. جراحی بینی را هنگامی انجام دهید که با انجام تغییرات حس بهتری داشته باشید و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید. این جراحی در شرایطی که باعث بهتر شدن تنفس، اختلالات خواب، خروپف، آپنه خواب می شود.

اقدامات بعد از جراحی بینی

برای اینکه نتیجه بهتری از جراحی بینی خود بگیرید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های بعد از جراحی بینی آشنا می شوید :

 • مراقبت از عدم رطوبت و خیس شدن گچ یا آتل بینی
 • استفاده از کمپرس‌های سرد که توسط پزشک تجویز می‌گردد.
 • استفاده از یک پیراهن مناسب دکمه دار جهت مراقبت از عدم فشار به بینی بعد از جراحی
 • خوابیدن بر روی سطح شیب‌دار برای کاهش تورم
 • استفاده از کمپرس گرم که توسط پزشک تجویز می‌گردد.
 • داروهای تجویز شده توسط پزشک را مرتب مصرف کنید.
 • در حالت نشسته نیز سرتان را بالا نگهدارید.
 • کاهش مصرف نمک و غذاهای چرب برای جلوگیری از ایجاد تورم
 • با دقت زیاد و به آرامی مسواک بزنید و هیچ فشاری وارد نکنید.
 • تا 3 روز بعد از عمل استحمام نکنید و تا زمان باز گردن گچ یا آتل محل صورت را نشویید.
 • مراقب سرماخوردگی باشید تا سرفه و عطسه در نتیجه جراحی اثرگذار نشود.
 • غذاهای نرم استفاده کنید تا نیاز به جویدن نداشته باشد.
 • از آناناس طبیعی، آب آناناس یا قرص آناناس استفاده کنید تا سرعت بهبودی افزایش یابد.

جراحی بینی چه مزایایی دارد ؟

جراحی بینی مانند سایر جراحی دیگر دارای مزایا و معایبی است که عبارتند از : بهبود حالات خلقی و انرژی مثبت، بهبود تنفس از بینی، بهبود روابط اجتماعی و افسردگی، نشان دادن زیبایی‌های دیگر اجزا صورت، دستیابی به بینی خوش فرم و مناسب صورت. طبق مطالعات انجام شده باید گفت که افراد بالای 40 سال که جراحی بینی انجام دادند سن هر فرد بعد از جراحی بینی و بهتر شدن 7 سال جوان تر می شود. برای انجام دادن آزمایشات صورت هر فردی قبل از جراحی توسط دوربین های سه بعدی اسکن می شود و دوربین سن افراد را تخمین می زند. جراحی بینی جراحی جوان سازی به حساب نمی آید و امروزه با تغییراتی که در جراحی بینی انجام می شود و افراد موجب تقویت غضروف، پره های بینی، استخوان بینی می شوند و تغییرات در سن و سال تاثیر می گذارد.

آیا جراحی بینی خطرناک است ؟

جراحی بینی مانند سایر روش های دیگر خطرات و عوارضی دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم :

 • اسکار پوستی در پره‌های بینی
 • آسیب به عصب بویایی
 • حساسیت به داروی بیهوشی بعد از جراحی رینوپلاستی
 • خونریزی بعد از جراحی زیبایی بینی
 • عدم تقارن در پره‌های بینی
 • بی‌حسی دائمی بینی و محل اطراف جراحی
 • عفونت و بروز مشکلات ناشی از عدم مصرف آنتی بیوتیک مناسب
 • انحراف نوک بینی و عدم قرینگی
 • اختلالات تنفسی ناشی از آسیب به آناتومی دستگاه تنفس در ناحیه بینی

چه انتظاری باید از جراحی بینی داشته باشید ؟

رینوپلاستی امکان دارد در داخل بینی یا از طریق برش خارجی کوچک در پای بینی بین سوراخ ها انجام شود. پزشک استخوان و غضروف زری پوست را تنظیم می کند. پزشک می تواند استخوان بینی یا غضروف بینی شما را به هر طریقی که بخواهد تغییر کند. برای تغییرات بینی پزشک امکان دارد از غضروف خراج شده از عمق زیادی در داخل بینی یا از غضروف گوش استفاده می کند. برای جراحی های بزرگ پزشک می تواند از غضروف دنده، ایمپلنت یا استخوان مناطق دیگر استفاده می کند.

اقدامات بعد از جراحی بینی 

بینی طبیعی بهتر است یا بینی نیمه فانتزی ؟

شاید برای شما هم سوال باشد که بینی طبیعی بهتر است یا بینی نیمه فانتزی ؟ در هر دو عمل بینی طبیعی و بینی نیمه فانتزی استاندارهای جراحی بینی رعایت می شود. بینی طوری کوچک می شود و روی آن تغییرات انجام شده که مشکل تنفسی برای افراد به وجود نیاید و مشکلات تنفسی از بین برود. تفاوت هایی بین عمل بینی طبیعی و نیمه فانتزی وجود دارد که در عمل بینی طبیعی بینی افراد زیباتر شده و نواقص آن از بین می رود اما این تغییرات طبیعی است مشخص نمی شود جراحی بینی صورت گرفته است.  در جراحی بینی نیمه فانتزی تغییرات کمی وجود دارد طوری که دیده می شود جراحی بینی انجام شود و نتیجه این جراحی موجب می شود تغییرات زیادی در چهره افراد می شود. افرادی که صورت آن ها بیشتر تغییر می کند و به تنفسشان لطمه ای وارد نمی شود می توانند از این جراحی استفاده کنند.

آیا بینی بعد از عمل به حالت اولیه بر می گردد ؟

بینی طبیعی دو ماه زمان نیاز دارد که بهبود یابد و جوش بخورد و اگر لازم باشد پزشک توصیه هایی مانند چسب زدن و ماساژ بیمار را انجام دهید تا از پایین آمدن بینی جلوگیری شود و بعد از این مدت بینی به سمت پایین کشیده نمی شود. بعد از جراحی، بینی ورم می کند و مقدار آن به نوع جراحی و جنس پوست بستگی دارد و متفاوت است و برای اینکه تورم برطرف شود یک سال زمان می برد. بینی بعد از جراحی از نظر شکل ظاهری تا 1 سال تغییر می کند و این تغییرات منی تواند جنبه خوب و بد داشته باشد و بینی شکل ثابتی پیدا می کند و تغییر نمی کند و جراحی بینی جز دسته های از جراحی بینی است که تا آخر عمر نتیجه آن باقی می ماند و برگشت امکان ندارد.

مدت زمان لازم برای بهبودی : 

اگر شاغل هستید یا فعالیت هایی در روزمره انجام می دهید سعی کنید مرخصی بگیرید و از فعالیت های سنگین خودداری کنید تا سریع تر به نتیجه دلخواه خود برسید. بعد از جراحی تورم وجود دارد و امکان دارد تا چند ماه طول بکشد تا کاهش یابد. اما بعضی از افراد تورم و درد و کبودی ندارند و احساس نمی کنند. افراد بعد از 1 هفته می توانند فعالیت های خود را ادامه دهند.

اقدامات قبل از جراحی بینی : 

 • هشت ساعت قبل از انجام عمل جراحی چیزی نخورید.
 • از دو هفته قبل از عمل از مصرف داروهایی مانند بروفن و آسپرین خودداری کنید زیرا مصرف این داروها موجب رقیق شدن خون می شود و امکان دارد فرد را در هنگام و بعد از عمل دچار خونریزی کند.
 • از یک متخصص حرفه ای مشاوره های لازم را در مورد مراقبت ها و دستورالعمل های مربوط به جراحی بگیرید.
 • آزمایش های مخصوص پزشکی را که توسط پزشک تجویز می شود انجام داده و پزشک را در جریان سوابق بیماری های خود بگذارید.
 • از دو هفته قبل از عمل مصرف الکل و سیگار دوری کنید.

هزینه جراحی بینی

هزینه جراحی به عواملی بستگی دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم :

تجربه پزشک : 

پزشکی که از تجربه یادی برخوردار است نسبت به پزشکی که تجربه و مهارت کمتری دارد دستمزدش بیشتر است. بیشتر بیماران ممکن است هزینه های زیاد تری پرداخت کنند و نتیجه آن ها در جراحی بینی بهتر باشد.

امکانات جراحی : 

اگر پزشک امکانات زیادی در مطب یا کلینیک نداشته باشد جراحی در بیمارستان انجام شود هزینه های زیادتری ممکن است داشته باشد که این موضوع به موقعیت و شهرت و تجهیزات فرق می کند. بعضی از افراد دوست دارند هزینه های زیادتری پرداخت کنند و از امکانات بیشتری استفاده کنند.

موقعیت جغرافیایی : 

هزینه جراحی بینی مانند سایر جراحی های زیبایی فرق می کند. جراحی بینی در کلان شهرها نسبت به شهرهای کوچک تر گران تر است.

بیهوشی : 

جراحی بینی توسط بیهوشی انجام می شود که در هزینه جراحی بینی تاثیر گذار است. دستمزد متخصصان بیهوشی مثل جراحان به تجربه آن ها بستگی دارد.

مراقبت های در دوره بهبودی : 

بعد از عمل بینی امکان دارد نیاز به استراحت و داروهای خاص باشد که این داروها می تواند هزینه هایی را در بر بگیرد. افراد باید بدانند که هزینه های بیهوشی و مراقبت بعد از جراحی در برآورد اولیه درمان در نظر گرفته نمی شود و افراد باید درباره هزینه جراحی بیشتر تحقیق کنند.

چگونه می توان یک پزشک با تجربه انتخاب کرد ؟

در جراحی بینی باید جراح تجربه زیادی داشته باشد و به کار خود مسلط باشد. پزشک باید صحبت های بیماران را گوش دهد و تا جایی که امکان دارد به خواسته ها و انتظارات آن ها توجه کند. سعی کنید قبل از جراحی بینی با پزشک خود مشورت کنید و با او صحبت کنید و از نمونه کارهای او دیدن کنید.

هزینه جراحی بینی 

کلام آخر

قبل از جراحی بینی سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را انتخاب کنید و از افراد با تجربه و کسانی که قبلا این جراحی از انجام دادند پرس و جو کنید و با آگاهی کامل دست به انجام این جراحی بزنید. ممنون از اینکه تا آخر مقاله بینی طبیعی بهتر است یا بینی نیمه فانتزی ؟ همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما درباره مقاله بینی طبیعی بهتر است یا بینی نیمه فانتزی ؟ در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)