بینی

10 نکته بسیار مهم که قبل از انجام جراحی بینی باید بدانید!

ما در این مقاله می خواهیم راجع به 10 نکته بسیار مهم که قبل از انجام جراحی بینی باید بدانید با شما صحبت کنیم.بینی یکی از مهم ترین عضو های بدن است که عملکرد آن نقش حیاتی برای انسان دارد و اگر کوچک ترین اختلالی برای این عضو ایجاد شود می تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد. پس برای رسیدن به زیبایی نباید سلامتی را نادیده گرفت و در مرحله ی اول باید به پزشک مراجعه کنیم و سلامت خود را تضمین کنیم، سپس به زیبایی دست یابیم. برخی از نکات مهم در جراحی بینی است که حتما باید رعایت شوند تا به نتیجه دلخواه خود برسید که در این مقاله به 10 نکته بسیار مهم که قبل از انجام جراحی بینی باید بدانید، اشاره می کنیم.

10 نکته بسیار مهم که قبل از انجام جراحی بینی باید بدانید

 1. حدود 3 هفته قبل و بعد از جراحی از استعمال دخانیات خودداری کنید، زیرا وجود نیکوتین موجود در آن باعث می شود که عروق منقبض شده و خون رسانی به بافت های عمل شده را مختل می کند.
 2. به مدت 10 ساعت قبل از عمل جراحی از خوردن و آشامیدن خودداری کنید.
 3. هنگام مراجعه به کلینیک از لباسی استفاده کنید که پوشیدن آن راحت باشد و مجبور نباشید از سر به تن کنید.
 4. خانم ها قبل از انجام عمل جراحی نباید هیچ گونه آرایشی داشته باشند و در حین عمل جراحی از داشتن زیورآلات اجتناب کنند.
 5. دو هفته قبل از انجام عمل جراحی در رژیم غذایی خود از ویتامین های E , C استفاده کنند.
 6. بیمار بعد از عمل جراحی باید از کمپرس یخ استفاده کند بنابر این بهتر است قبل از عمل جراحی این کمپرس را تهیه کند.
 7. شب قبل از جراحی باید از غذای سبک استفاده کنید.
 8. اگر از دارویی استفاده می کنید حتی دارو های گیاهی، باید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
 9. شب قبل از جراحی بینی به اندازه کافی استراحت کنید.
 10. توصیه می شود که آقایان قبل از عمل جراحی بدون سبیل باشند.

10 نکته بسیار مهم که قبل از انجام جراحی بینی باید بدانید

نکاتی دیگر راجع به جراحی بینی :

تاثیرات اجزای دیگر صورت

جراحی بینی علاوه بر خوش فرم کردن بینی، باعث تناسب میان بینی و سایر اجزای صورت می شود. بینی عضوی مجزا در صورت نیست و باید به این نکته توجه کنید که ایراد و نقص در هریک از عضو های دیگر صورت در زیبایی بینی موثر است. به طور مثال اگر چانه کوچک باشد ممکن است باعث شود که بینی بزرگ تر به نظر برسد. بنابر این هنگام تصمیم گیری باید به این نکته توجه کنید.

سن عمل جراحی بینی

دختران باید حداقل دارای سن 15 سال و پسران دارای سن17 سال باشند. باید از نظر جسمی به رشد کافی رسیده باشند و انگیزه کافی برای جراحی بینی را داشته باشند.

عمل جراحی پلاستیک بینی در افراد مسن

سن که افزایش می یابد باعث می شود بافت های بینی سست و افتاده شوند. جراحی بینی در افراد مسن و بالا بردن نوک بینی به اندازه کافی در آن ها باعث می شود که هم جوان تر به نظر برسند و هم تنفس آن ها بهتر شود. بیشترین عیوب بینی در سنین بالا، افتادگی بینی و برآمدگی پشت آن است. افتادگی بینی هم باعث می شود که مسن تر به نظر رسید و هم تنفس را دچار مشکل می کند. افراد مسن با بالا دادن نوک بینی خود بسیار راحت تر می توانند نفس بکشند.

تاثیر وضعیت روحی افراد در عمل جراحی

وضعیت روحی افراد در عمل جراحی تاثیر زیادی دارد. بسیاری از بیماران وجود دارند که دچار وسواس فکری هستند و به شدت تحت تاثیر حرف های دیگران قرار می گیرند. این افراد با وجود نتیجه بسیار خوب جراحی از نتیجه عمل خود ناراضی هستند. بسیاری دیگر از افراد که قصد انجام عمل جراحی را دارند، از نظر خود دلایل موجهی مانند افزایش اعتماد به نفس و کسب موفقیت در ازدواج را دارند.

باقی ماندن آثار عمل بر روی بینی

در جراحی بینی تمامی برش ها از داخل بینی انجام می شود و در صورت ماهر بودن جراح هیچ گونه آثاری از جراحی باقی نمی ماند.

تاثیر نوع بینی بر عمل جراحی بینی

برخی از بینی ها که به آن ها بینی گوشتی می گویند و دارای ظاهری پهن با پوست ضخیم و بافت غضروفی ناچیز هستند. نحوه جراحی این بینی ها با بینی های استخوانی متفاوت است.

درد عمل جراحی بینی

برخلاف چیزی که تصور می کنید عمل جراحی بینی با درد زیادی همراه نمی باشد.

تاثیر خنده و حرکت صورت

در بینی عضلات زیادی وجود دارد که هنگام خندیدن باعث می شود نوک بینی به سمت پایین حرکت کند که امروزه روش های جراحی مختلفی وجود دارد که افتادگی بینی را درمان می کند.

در عمل جراحی بافت هایی از قسمت های اضافی برداشته می شود و در قسمت های دیگری از بینی استفاده می شود تا در دراز مدت، ساختار اسکلت بینی حفظ شود و بینی به مرور زمان دچار افتادگی نشود. به طور مثال یکی از این روش ها، برداشتن قطعه ای از غضروف تیغه ی بینی و جایگذاری آن در قسمت پایین بینی به عنوان ستون و پایه حمایتی بینی می باشد.

رینوپلاستی چیست؟

رینوپلاستی یکی از روش های زیبایی بینی است و هیچ ربطی به سن و سال و جنسیت فرد ندارد. رینوپلاستی تاثیر زیادی در صورت فرد می گذارد و باعث زیبایی و جذابیت فرد می شود. هرچقدر این عضو از صورت زیبا تر باشد باعث زیبایی افراد می شود و برعکس، هر چقدر این عضو از صورت بزرگ و بدشکل باشد باعث زشتی افراد می شود.

رینوپلاستی چیست؟

تفاوت بین رینوپلاستی و عمل بینی

تفاوتی که بین جراحی رینوپلاستی با عمل بینی وجود دارد این است که رینوپلاستی برای موارد زیر کاربرد دارد:

 • برای از بین بردن قوز بینی و یا برآمدگی که در بینی وجود دارد به کار می رود.
 • باعث ایجاد ارتفاع در نوک بینی می شود. افرادی که خواستار تغییرات در ظاهر و چهره خود هستند از این روش استفاده می کنند.
 • کوچک کردن پره های بینی که این عمل باعث کوچک دیده شدن سوراخ های بینی می شود.
 • عرض بینی در این عمل کم می شود.
 • تغییر زاویه بین لب و بینی

اما در عمل بینی این مواردی که ذکر شد انجام نمی شوند. مواردی که در عمل بینی انجام می شود به شرح زیر است:

 • عمل کردن انحراف بینی که در هر فرد ممکن است در اثر ضربه یا ارثی وجود داشته باشد.
 • عمل شکستگی بینی که در هر فرد ممکن است در اثر ضربه یا تصادف یا موارد دیگر رخ دهد.
 • کوچک کردن شاخک های بینی
 • از بین بردن پولیپ بینی

تفاوت جراحی به روش باز و بسته

به طور کلی جراحی بینی به دو روش باز و بسته انجام می شود. در جراحی به روش بسته هیچ گونه برشی بر روی بینی ایجاد نخواهد شد و برش های جراحی در داخل بینی انجام می شوند اما در جراحی به روش باز پس از برش پوست بینی از روی استخوان و غضروف کنار می رود و جراح عملیات لازم برای جراحی بینی را انجام می دهد.

همانطور که می دانید هر عمل زیبایی در عین داشتن مزایا، ممکن است خطرات و عوارضی را هم در پی داشته باشد. به طور مثال، اگر نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی و تعویض پانسمان به درستی رعایت نشود، ممکن است منجر به عمل مجدد شود.

تفاوت جراحی به روش باز و بسته

مزایای عمل بینی :

 • عمل بینی باعث بهبود زیبایی فرد می شود.
 • برطرف کردن مشکلات تنفسی بیمار
 • عمل زیبایی موجب افزایش زیبایی و جذابیت و همچنین افزایش اعتماد به نفس فرد می شود.
 • موجب بالا رفتن سطح سلامت و بهبود در وضعیت تنفسی فرد می شود.

معایب عمل بینی :

 • کوچک تر شدن سوراخ بینی
 • کاهش حس بویایی فرد
 • امکان بروز خون ریزی و ایجاد عفونت
 • سوراخ شدن تیغه بینی
 • عدم تقارن در ظاهر بینی
 • افزایش تنفس فرد از بینی
 • کرختی و بی حس شدن بینی
 • عوارض ناشی از مواد بیهوشی

نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی

یکی از مهم ترین عواملی که بعد از جراحی بینی باید رعایت شود، نحوه خوابیدن صحیح می باشد. زیرا استراحت و آرامش بعد از جراحی تاثیر زیادی در بهبودی سریع بیمار دارد، چرا که در هنگام خواب هورمون هایی در بدن ترشح می شود که موجب می شود روند درمان با سرعت بیشتری انجام شود. نکاتی که در ادامه برای شما می گوییم به بهبود بی خوابی شما بعد از جراحی کمک می کند:

خوابیدن رو به بالا یا طاق باز

یکی از مهم ترین اقداماتی که موجب کاهش خطرات پس از جراحی می شود، این است که در روز های ابتدایی بعد از جراحی به روی کمر یا طاق باز بخوابید. در این وضعیت باید طوری بخوابید که سرتان بالا تر از بدنتان با زاویه 45 درجه باشد. هم چنین قرار دادن سر در وضعیتی بالاتر از بدن موجب می شود که تورم در بینی تا حدی کاهش یابد.

استفاده از کمپرس یخ قبل از خواب

استفاده کردن از کمپرس یخ باعث می شود که تورم و کبودی بعد از عمل کاهش یابد و روند بهبودی با سرعت بیشتری اتفاق افتد. قبل از خواب سعی کنید که حتما از کمپرس یخ استفاده کنید. بعد از عمل دکتر به شما توصیه می کند که تا 72 ساعت از کمپرس یخ استفاده کنید.

سعی کنید تنها یا با فاصله از دیگران بخوابید

بعد از عمل جراحی مهم است که از وارد شدن ضربه به بینی تان جلوگیری شود. بنابر این تا جایی که ممکن است تنها بخوابید یا اگر کسی مراقب شما است، این شخص باید با فاصله از شما بخوابد تا حرکات ناگهانی در شب موجب وارد شدن ضربه به بینی شما نشود.

کافئین مصرف نکنید

سعی کنید که در روز های اولیه بعد از عمل از کافئین استفاده نکنید زیرا به طور طبیعی بعد از عمل دچار بی خوابی می شوید حال اگر قبل از خواب کافئین هم مصرف کنید، این بی خوابی در شما تشدید می شود.

روی شکم نخوابید

خوابیدن روی شکم بعد از عمل باعث می شود که به بینی تان فشار وارد شود و موجب تخریب غضروف هایی شود که در حال بازسازی هستند. بنابر این تا زمانیکه به بهبودی نسبی بعد از عمل نرسیدید، روی شکم نخوابید.

بعد از جراحی شاید برای شما این سوال پیش بیاید که چه غذاهایی باید مصرف کنید. در ادامه غذاهایی که پس از جراحی باید مصرف کنید را به طور خلاصه شرح می دهیم:

در هفته اول بعد از عمل سعی کنید که از غذاهای آبکی مانند سوپ و پوره استفاده کنید. زیرا بعد از جراحی بینی شما از حساسیت بالایی برخوردار است و نباید دچار تحریک شود. ضربه و تحریک باعث افزایش خون ریزی و همچنین تورم می شود. بنابر این بهتر است تا چند روز بعد از جراحی از غذاهای آبکی و سوپ و پوره استفاده کنید.

برای کاهش تورم و کبودی نیز می توانید از آب کرفس و آب آناناس استفاده کنید. بنابر این در هفته اولیه بعد از عمل از این دو نوع آب میوه استفاده کنید تا روند بهبودی سرعت بیشتری داشته باشد. برای جلوگیری از تورم تا اتمام روند بهبودی سعی کنید که نمک مصرف نکنید.

نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی

آیا نحوه چسب زدن بعد از عمل در زیبا تر شدن بینی تاثیر گذار است ؟

چسب زدن بعد از عمل جهت کم کردن تورم بینی است وگرنه در شکل نهایی بینی تاثیر گذار نیست.

آیا در عمل بینی از تامپون استفاده می شود ؟

تکنیک جراحان مختلف با یکدیگر متفاوت است. بعضی از جراحان بعد از عمل از تامپون استفاده می کنند اما بعضی ها استفاده نمی کنند. به طور کلی جراحانی که از تامپون استفاده می کنند دو اصل را در نظر دارند اولا برای کاهش خون ریزی ثانیا برای آنکه اسکلت بینی را سر جای خود ثابت نگه دارند.

آیا بعد از جراحی باید بینی را شست و شو داد ؟

در دو هفته ی اول بعد از جراحی باید بینی را با استفاده از سرم های مخصوص شست و شو داد.

هزینه عمل

هزینه جراحی بینی به عوامل مختلفی مانند تخصص جراح و نوع بینی شما بستگی دارد. برای آگاهی بیشتر از قیمت ها می توانید با شماره های داخل سایت تماس بگیرید.

کلام آخر

از شما عزیزان ممنونم که تا پایان این مقاله ما را همراهی کردید. امیدوارم این نکاتی که ذکر شد برای شما مفید واقع شود و از آن نهایت استفاده را برده باشید. در صورت داشتن سوال، انتقاد یا پیشنهاد می توانید آن را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)