بینی

رینوپلاستی چیست ؟

ما در این مقاله می خواهیم به شما بگوییم که رینوپلاستی چیست و راجع به آن با شما صحبت کنیم، پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید. در ابتدا به طور مختصر راجع به آن به شما توضیح می دهیم اما در ادامه به طور مفصل درباره ی این موضوع با شما صحبت خواهیم کرد.جراحی رینوپلاستی یکی از رایج ترین جراحی ها می باشد و افراد برای ترمیم بینی خود بعد از آسیب دیدگی،اصلاح مشکلات تنفسی و یا به دلیلی اینکه از ظاهر بینی خود ناراضی هستند از رینوپلاستی استفاده می کنند. رینوپلاستی همان عمل زیبایی بینی می باشد. در جراحی رینوپلاستی اندازه، شکل، پره ها و پل بینی تغییر می کند و در حالت تعادل قرار می گیرند.

رینوپلاستی چیست ؟

رینوپلاستی چیست؟

رینوپلاستی یکی از محبوب ترین جراحی پلاستی می باشد و علم و هنر جراحی پلاستیک بینی است که افزون بر ایجاد تناسب در خود بینی، ارتباط خوشایندتری را بین بینی و دیگر اجزای صورت برقرار می کند. به همین دلیل نباید بینی را به عنوان عضوی مجزا و مجرد در نظر گرفت. رابطه تنگاتنگ بینی با پیشانی، چشم، لب و چانه به گونه ای است که هر نوع نقص در اجزای صورت می تواند بر این ارتباط ظریف تاثیر گذارد.

تغییرات بعد از رینوپلاستی :

بعد از رینوپلاستی تغییراتی در بینی افراد به وجود می آید که شامل موارد زیر است:

 • در زاویه بینی تغییر ایجاد می شود.
 • اندازه بینی تغییر می کند.
 • در بعضی موارد باعث باریک شدن بینی فرد می شود.
 • برآمدگی هایی که در بینی وجود دارد از بین می رود.
 • نوک بینی به هر مدلی که فرد می خواهد تغییر می کند.

در جراحی رینوپلاستی باید به این نکته توجه کنیم که استخوان بینی فرد رشد خود را کرده باشد و قرار بر رشد دوباره آن نیست، که استخوان بینی در دختران زودتر از پسران از رشد می ایستد و این سن برای دختران 14 سالگی و برای پسران 16 سالگی می باشد. اما اگر فرد دچار مشکلات تنفسی است بهتر است در همان سنین کوچک این مشکل برطرف شود و اگر نیاز به رینوپلاستی است این کار انجام شود.

چه تفاوتی بین رینوپلاستی با عمل بینی وجود دارد؟

رینوپلاستی برای از بین بردن موارد زیر به کار می رود:

 • باعث کوچک شدن پره های بینی می شود که این عمل موجب کوچک دیده شدن سوراخ های بینی می شود.
 • قوز بینی را از بین می برد.
 • موجب ایجاد ارتفاع در نوک بینی افراد می شود.
 • زاویه ی بین لب و بینی افراد را تغییر می دهد.
 • عرض بینی کاهش می یابد.

اما در عمل بینی این موارد انجام نمی شود و عمل بینی شامل موارد زیر است:

 • شاخک های بینی کوچک می شود.
 • پولیپ بینی را از بین می برد.
 • باعث از بین بردن شکستگی بینی می شود.
 • عمل انحراف بینی، که در هر فرد ممکن است در اثر تصادف یا ارثی اتفاق افتاده باشد.

چه تفاوتی بین رینوپلاستی با عمل بینی وجود دارد؟

تفاوت بین رینوپلاستی مدرن و سنتی :

تنها هدف در رینوپلاستی سنتی کوچک شدن بینی و ظاهر بینی می باشد. در رینوپلاستی سنتی بخشی از غضروف برداشته می شود و استخوان ها هم خورد می شوند که موجب بروز عوارض و مشکلات زیادی می شود به همین دلیل این روش کارایی زیادی ندارد.

اما امروزه با پیشرفت علم پزشکی، با بخیه زدن و شکل دادن می توان ظاهر بینی را تغییر داد و عوارض ناشی از جراحی بینی را به حداقل رساند. در رینوپلاستی مدرن تا جایی که امکان دارد کم ترین میزان غضروف برداشته می شود.

رینوپلاستی مدرن عوارض کم تری نسبت به رینوپلاستی سنتی  دارد و به همین دلیل امروزه رینوپلاستی سنتی جای خود را به رینوپلاستی مدرن داده است.

انواع جراحی بینی :

توربینوپلاستی

امروزه انواع مختلفی از جراحی ها روی بینی انجام می شود که هر کدام برای از بین بردن نوعی از مشکلات بینی کاربرد دارند.

توربینیت ها اعضای کوچکی داخل بینی هستند که باعث مرطوب نگه داشتن و پاکیزه کردن هوای ورودی می شوند. توربینیت ها در برخی موارد متورم می شوند یا بخاطر آلرژی ، تحریک و عفونت ملتهب می شوند و بیش از حد مخاط ترشح می کنند و موجب گرفتگی بینی می شود. در جراحی توربینوپلاستی اندازه این عضو کاهش می باد و التهاب آن از بین می رود و راه تنفس را باز می کند.

سپتوپلاستی

در عمل سپتوپلاستی تیغه سپتوم اصلاح می شود. که سپتوم همان دیواره ای است که سوراخ های بینی را جدا می کند. انحراف این تیغه باعث می شود که شما نتوانید به راحتی نفس بکشید و باعث گرفتگی بینی می شود. در این جراحی این تیغه اصلاح می شود و به جای خود بر می گردد. این کار با حذف غضروف های اضافی بینی و شکل دهی دوباره به استخوان و غضروف انجام می شود.

رینوسپتوپلاستی

در بعضی مواقع انحراف سپتوم پیچیدگی بیشتری دارد و این انحراف در ظاهر بینی هم مشاهده می شود. در واقع در جراحی رینوسپتوپلاستی انحرافی که در ظاهر بینی و در سپتوم وجود دارد اصلاح می شود.

رینوپلاستی

تا به اینجا انواع جراحی ها و هدف آن ها را برای شما توضیح دادیم. این انواع جراحی ها همگی برای اصلاح راه تنفسی هستند. بنابر این تفاوت رینوپلاستی با سایر جراحی ها در این است که رینوپلاستی تنها به اصلاح ظاهر بینی می پردازد و هدف آن کاهش اندازه و اصلاح شکل بیرونی بینی است.

فرآیند چگونگی رینوپلاستی :

بعد از انتخاب روش رینوپلاستی و گذراندن جلسه مشاوره، انجام آزمایشات و عکس برداری ها زمان جراحی می رسد. بیمار از 8 ساعت قبل از عمل باید از خوردن و آشامیدن خودداری کند. بیمار از 3 الی 4 ساعت قبل از عمل در کلینیک بستری می شود در این زمان نباید هیچ گونه آرایشی داشته باشد و هم چنین نباید لوازم زینتی به همراه داشته باشد.

سپس فرآیند بیهوشی آغاز می شود . بیهوشی ممکن است به صورت موضعی یا عمومی باشد. مدت زمان جراحی نیز به بینی فرد بستگی دارد اما به طور معمول بین دو تا چهار ساعت می باشد. بعد از جراحی بیمار به اتاق ریکاوری منتقل می شود و تا زمانی که به هوش بیاید در آنجا می ماند. بیمار معمولا در همان روز عمل مرخص می شود و مراقبت های بعدی در خانه انجام می شود.

رینوپلاستی به روش باز و بسته

در رینوپلاستی به روش باز، جراح یک برش به شکل V روی پوست ایجاد می کند و به وسیله این برش حفره های بینی به دو قسمت تقسیم می شوند و به جراح اجازه می دهد که بر روی غضروف بینی کار کند و بر آنچه انجام می دهد تسلط داشته باشد. در جراحی رینوپلاستی به روش باز جای زخم بر روی صورت بیمار باقی نمی ماند. در رینوپلاستی باز جراح به طور مستقیم می تواند غضروف ها را مشاهده کند و تغییرات لازم را روی آن ها انجام دهد. در افرادی که بینی آن ها نیاز به جلو آمدگی و تورفتگی دارد رینوپلاستی باز موثرتر است.

اما در جراحی رینوپلاستی به صورت بسته این برش ایجاد نمی شود و جراح تغییرات لازم را از طریق حفره های بینی انجام می دهد. جراحی بینی به روش بسته تورم کم تری نسبت به روش باز دارد و هم چنین مدت زمان جراحی در روش بسته کوتاه تر است. بعضی از جراحان رینوپلاستی بسته را ترجیح می دهند اما بیشتر جراحان رینوپلاستی باز را انتخاب می کنند. در هر دو روش باز و بسته، برش های درونی، درون بینی ایجاد می شود تا بتوان به غضروف های داخل بینی دسترسی پیدا کرد.

قبل از انجام جراحی و انتخاب روش باز یا بسته بهتر است با جراح پلاستیک خود درباره ی اینکه کدام روش برای شما بهتر است و نتیجه بهتری خواهد داشت صحبت کنید و بهترین روش را برای جراحی انتخاب کنید.

رینوپلاستی به روش باز و بسته

 

نکاتی که قبل و بعد از رینوپلاستی باید رعایت کنید

موادی که در این دوره باید مصرف کنید

از یک ماه قبل از انجام رینوپلاستی مصرف هرگونه دخانیات را متوقف کنید. زیرا مصرف نیکوتین موجب کند شدن انعقاد خون می شود و هم چنین خون ریزی بعد از جراحی را افزایش می دهد.

از مصرف هرگونه داروهای مسکن قبل از جراحی خودداری کنید، در صورت استفاده حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

قبل از عمل از سبزیجات و میوه، بیشتر استفاده کنید. زیرا به دلیل وجود فیبر موجب یبوست نمی شود.

استراحت در دوران نقاهت

پس از جراحی به صورت درازکش استراحت کنید به طوری که سر شما بالا تر از قلبتان قرار بگیرد. همچنین بعد از جراحی به مدت دو هفته سر خود را بالا نگه دارید و شب ها هنگام خواب زیر سر خود چند بالشت بگذارید. این کار باعث کاهش ورم می شود و خون ریزی را کاهش می دهد.

برای شکل گیری بینی و محافظت از آن جراح برای شما از گچ بینی استفاده می کند که بعد از دو هفته برداشته می شود.

نکاتی که قبل و بعد از رینوپلاستی باید رعایت کنید

 

بهداشت شخصی در دوران نقاهت

زمانی که بینی شما پاسمان دارد به صورت ایستاده زیر دوش قرار نگیرید.

هنگام مسواک زدن سعی کنید به لب بالا فشار وارد نکنید و به آرامی مسواک بزنید.

روش چسب زدن بینی را از جراح خود بپرسید زیرا صحیح چسب نزدن بینی موجب بد حالت گرفتن آن می شود.

شب و هفته اول بعد از جراحی :

رژیم غذایی:تا زمانی که در مرکز جراحی هستید تحت نظر پرستاران و پس از چند ساعت می توانید ابتدا با مقداری کمی آب و سپس آب میوه تغذیه خود را شروع کنید. به دنبال آن تا 3 روز از غذا های نرم که نیاز به جویدن نداشته باشد استفاده کنید و پس از آن می توانید به شکل معمولی و مثل قبل غذا میل نمایید. از غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد دارد پرهیز کنید.

خون آبه و پانسمان زیر بینی: خروج خون آبه از بینی برای روز های اول طبیعی است، اگر مقدار آن قابل توجه است از یک گاز پانسمان کوچک جلوی سوراخ های بینی استفاده کنید و از دستمال کشیدن مکرر خودداری کنید. همان روز بعد از جراحی جهت تمیز کردن محل بخیه های بینی از گوش پاک کن استفاده کنید. سپس محل بخیه ها را با لایه ای از پماد آنتی بیوتیک تتراسایکلین بپوشانید و گاز پانسمان را قرار دهید.

کبودی و ورم: ورم و کبودی در اطراف چشم ها ممکن است بعد از عمل ایجاد شود که در روز های دوم تا چهارم تشدید خواهد شد. ولی قسمت اعظم این ورم های اطراف چشم ظرف 2 هفته از بین خواهند رفت. میزان این تورم و کبودی در افراد مختلف با هم متفاوت است.کمپرس سرد در 48 ساعت اول بعد از جراحی در اطراف چشم ها در کاهش تورم موثر است. به ندرت در سفیدی چشم لکه های خون مردگی مشاهده می شود که به تدریج از بین خواهد رفت و نیاز به مراجعه به چشم پزشک و استفاده از قطره نمی باشد.

گلو درد: در بعضی موارد به علت تحریک لوله بیهوشی درد و تورم گلو بعد از جراحی ایجاد می شود که تا چند روز ادامه دارد که می توان برای بهبودی از مسکن استفاده کرد.

تامپون بینی: تامپون بینی معمولا به عنوان پانسمان داخل بینی عمل می کند، این تامپون ها کوتاه بوده و از نوعی می باشند که خارج کردن آن دردناک نمی باشد و معمولا در روز دوم تا چهارم بعد از جراحی خارج می شوند.

استحمام: از یک روز بعد از جراحی می توانید از گردن به پایین استحمام کنید و در حالی که سر به سمت عقب کشیده شود می توان به کمک فرد دیگر موها را نیز شست. قالب بینی نباید خیس شود.

عطسه کردن: عطسه بعد از جراحی ایجاد مشکل برای بینی شما نخواهد کرد و در صورت بروز عطسه به هیچ وجه دهان خود را نبندید، با  دهان باز عطسه کنید تا فشار هوا به بینی منتقل نشود. در صورتی که تعداد عطسه ها خیلی زیاد باشد از قرص آنتی هیستامین استفاده نمایید.

اشکال در نفس کشیدن: داخل بینی تا مدتی بعد از جراحی متورم بوده و وجود لخته های داخل بینی باعث اشکال در تنفس از راه بینی خواهد شد که انتظار می رود ظرف چند هفته و در مواردی تا چندین ماه پس از جراحی درجاتی از گرفتگی بینی وجود داشته باشد.

لباس پوشیدن: از پیراهن های باز و دکمه دار استفاده کنید و از تی شرت به مدت یک هفته استفاده نکنید.

سیگار و قلیان: استعمال این موارد موجب افزایش ورم و تاخیر در بهبودی می شود.

نکاتی که قبل و بعد از رینوپلاستی باید رعایت کنید

 

رژیم غذایی بعد از رینوپلاستی باید چگونه باشد؟

در روزهای اولیه بعد از عمل بهتر است از غذا های سفت و جویدنی استفاده نکنید و از غذاهای نرم و آبکی استفاده کنید.

آیا عمل رینوپلاستی با درد همراه است؟

رینوپلاستی تحث بیهوشی انجام می گیرد و هیچ گونه دردی را احساس نخواهید کرد. بعد از جراحی ممکن است کمی درد داشته باشید که با استفاده از مسکن قابل کنترل است.

در چه سنی می توان رینوپلاستی انجام داد؟

از سن 14 سالگی می توان رینوپلاستی را انجام داد اما بهتر است تا رسیدن به سن بلوغ صبر کرد.

هزینه عمل

هزینه عمل با توجه به بینی و تخصص جراح و کلینیکی که در آن جراحی انجام می دهید متغیر است. برای اطلاع بیشتر از قیمت ها می توانید با شماره های داخل سایت تماس بگیرید و مشاوره رایگان نیز دریافت کنید.

کلام آخر

از شما عزیزان ممنونم که تا پایان این مقاله همراه ما بودید و ما را همراهی کردید. امیدوارم که به جواب خود در مورد رینوپلاستی چیست، رسیده باشید و از نکاتی که برای شما شرح داده شد نهایت استفاده را برده باشید. در صورت داشتن انتقاد یا پیشنهاد آن را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)