بینی

درمان انحراف بینی

ما در این مقاله سعی داریم شما را با درمان انحراف بینی آشنا کنیم. امروزه جراحی بینی یکی از پرطرفدارترین روش های جراحی بینی است. با جراحی بینی می توان بسیاری از مشکلات را از بین برد مشکلاتی مانند پولیپ، انحراف، شکستگی و ظاهر بد بینی را می توان از بین برد. بعضی از افراد بعد از جراحی بینی یا از ظاهر بینی خود راضی نیستند یا برای اینکه مشکلات بینی آن ها برطرف نشده دست به انجام دوباره بینی می زنند. جراحی انحراف بینی یکی از مشکلاتی است که افراد دست به انجام جراحی می زنند.

رینوپلاستی یا جراحی بینی چیست ؟

جراحی بینی در علم پزشکی رینوپلاستی یا راینوپلاستی گفته می شود. پزشک با انجام تغییرات روی ساختار بینی به فرم بینی می پردازد و مشکلات بینی را از بین می برد. مشکلاتی مثل قوز بینی، گوشتی بودن بینی، افتادگی بینی، کج بودن بنی با این جراحی درمان می شود. پرطرفدارترین جراحی در کشور ما جراحی بینی است. افراد زیادی به تهران می آیند تا بینی خود را عمل کنند. افرادی زیادی از کشور های دیگر به ایران سفر می کنند تا نزد بهترین دکتران جراحی زیبایی انجام دهند.

رینوپلاستی یا جراحی بینی چیست ؟

چرا جراحی بینی انجام می دهند ؟

یکی از اعضای اصلی صورت بینی است که در زیبایی افراد تاثیر زیادی دارد زیرا در مرکز صورت قرار دارد. این زیبایی از نظر هر فردی فرق می کند. بینی های انحراف دار، بزرگ و گوشتی یکی از ایراداتی است که بسیار دیده می شود. بهترین راه برای اینکه از مشکلات رها شوید جراحی بینی است. رینوپلاستی یا جراحی بینی یکی از عمل های زیبایی پرطرفدار تر است که برای زیبا سازی و از بین بردن ایرادات انجام می شود. افراد زیادی که جراحی بینی انجام می دهند برای زیباتر شدن آن انجام می دهند. جراحی بینی می تواند پولیپ، انحراف، کج بودن، سپنوم بینی را درمان کرد.

جراحی بینی چه تاثیری در ظاهر افراد دارد ؟

جراحی بینی  به غیر از اینکه مشکلات بینی را درمان می کند می تواند باعث زیبایی در چهره افراد بشود. در ادامه با تاثیرات جراحی بینی آشنا می شویم :

 • جراحی بینی می تواند باعث از بین بردن انحراف و پولیپ بینی می شود.
 • عمل بینی می تواند باعث تغییر سایز بینی شود.
 • عمل بینی موجب تغییر در سایز سوراخ های بینی شود.
 • جراحی بینی موجب تغییر ظاهر بینی های گوشتی و استخوانی شود.
 • با عمل بینی می توانید قوز بینی خود را از بین ببرید.

انواع مدل های عمل بینی

جراحی بینی به سه مدل بینی طبیعی، بینی فانتزی یا عروسکی، بینی نیمه فانتزی تقسیم می شود.

عمل بینی طبیعی : 

این روش برای از بین بردن عیب های ظاهری می شود و باعث ظاهر طبیعی بینی می شود. مردان به این نوع روش بیشتر علاقه دارند. به غیر از حفظ عملکرد تنفسی بینی و ظاهر آن مورد عمل قرار می گیرد.

عمل بینی فانتزی یا عروسکی : 

برای کوچک کردن سایز بینی می توان از جراحی بینی استفاده کرد که به این روش جراحی بینی فانتزی می گویند. در این جراحی پزشک باید تخصص زیادی داشته باشد. کوچک کردن سایز بینی می تواند مشکلاتی را به وجود بیاورد. تغییر سایز بینی و بالا رفتن نوک بینی باعث فاصله بینی و لب می شود. اگر این زاویه بیش از اندازه باشد بینی حالت خوکی می شود.

عمل بینی نیمه فانتزی :

این نوع عمل ویژگی هر دو عمل بینی را دارا است. در این نوع جراحی بینی شما طبیعی است و مقدار کمی قوس روی بینی شما دیده می شود خانم ها این نوع جراحی بینی را می پسندند.

چه زمانی باید اقدام به جراحی بینی کنید ؟

سعی کنید قبل از جراحی بینی بهترین پزشک را برای جراحی انتخاب کنید که بعدا دچار پشیمانی نشوید. پی مهم ترین راه برای انجام جراحی بینی پزشک متخصص و با تجربه است. انجام جراحی بینی باید هنگامی صورت بگیرد که با تغییر بینی حس بهتری داشته باشید و باعث اعتماد به نفس شما شود. جراحی بینی در شرایطی که باعث بهتر شدن تنفس، آینه خواب، اختلالات خواب و خروپف شود پیشنهاد می شود.

بهترین سن برای جراحی بینی چه سنی است ؟

وقتی که به سن بلوغ می رسید تغییراتی در صورت خود مشاهده می کنید که این تغییرات باعث می شود افراد احساس زشتی کنند و اعتماد به نفس خود را از دست بدهند. تغییراتی که در سن بلوغ ایجاد می شود  موجب می شود جراحی بینی در نوجوانان بیشتر شود. برای جراحی بینی باید صبر کنید تا صفحات رشد بینی بسته شود و با خیال راحت جراحی بینی انجام دهید. در دختران در سن 115 سالگی و در پسران در سن 17 سالگی این صفحات بسته می شود. زمان مناسب برای جراحی بینی در دختران 16 سالگی و در پسران 17 سالگی است. برای اینکه نتیجه بهتری از جراحی بینی خود بگیرید باید صبر کنید تا صفحات رشد بینی شما بسته شود.

اقدامات قبل از جراحی بینی : 

برای اینکه نتیجه بهتری از جراحی بینی بگیرید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های قبل از جراحی بینی آشنا می شوید :

 • روز قبل از عمل آب کافی مصرف کنید.
 • اگر لاک ناخن دارید آن را پاک کنید.
 • در روز عمل زیورآلات نباید همراه شما باشد.
 •  2 هفته قبل از عمل نباید از آسپرین استفاده کنید.
 •  آزمایش و مدارک پزشکی خود را در روز عمل به همراه داشته باشید.
 • 8 ساعت قبل از عمل از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید.
 • شب قبل از عمل دوش بگیرید.
 • دخانیات و نیکوتین باعث تنگ شدن رگ های خونی می شود و باعث اختلال گردش خون می شود. 2 هفته قبل از عمل بینی از استفاده آن اجتناب کنید.
 •  از خوردن و آشامیدن در روز عمل خودداری کنید.

انواع مدل های عمل بینی 

اقدامات بعد از جراحی بینی

 •  از مسواک نرم استفاده کنید.
 •  با دهان باز عطسه و یا سرفه کنید تا به بینی فشاری وارد نشود.
 • از خندیدن و حرف زدن زیاد در هفته های اول خودداری نمایید.
 • بهترین زمان برای حمام کردن بعد از عمل بینی را حتما از پزشک خود سوال کنید.
 •  بعد از جراحی بینی مسافرت با هواپیما در روزهای اول توصیه نمی شود.
 • هنگام استراحت و خواب چند بالش زیر سر خود بگذارید.
 • از فین کردن و فشار به بینی بپرهیزید چون امکان دارد باعث خونریزی شود.
 •  از خوردن نمک خودداری کنید.
 •  تا دو ماه نباید از عینک طبی یا آفتابی استفاده شود. می توانید لنز را جایگزین کنید.
 •  تا 24 ساعت بعد از عمل از کمپرس سرد در اطراف بینی و زیر چشم برای کاهش کبودی و تورم استفاده کنید.
 •  از خوراکی هایی که برای کاهش تورم صورت مفید است استفاده کنید. آب آناناس، آلوئه ورا و کرفس می تواند به کاهش تورم صورت کمک کند.

انحراف بینی چیست ؟

سپتوم بینی حفره بینی را در وسط تقسیم می کند و در قسمت جلویی شامل بافت غضروف و در قسمت پشتی شامل استخوان است. سپتوم باید در خط میانی قرار داشته باشد و سوراخ راست و چپ بینی باید یکسان باشد. نبودن سپتوم در خط میانی باعث انحراف کوچک در بینی می شود. انحراف خفیف موجب شکایت نمی شود. انحراف در بخش یا کل استخوان میانی بینی و تاثیر منفی در تنفس در محدوده انحراف بینی ارزیابی می شود.

در انحراف بینی عبور هوا از بخشی که سپتوم انحراف دارد کاهش می یابد. اگر انحراف به شکل  C یا S باشد امکان دارد در هر دو طرف بینی اتفاق بیفتد. انسداد بینی هنگامی بیشتر می شود که میزان انحراف بالاتر باشد. انسداد یک طرفه برای بیماران ناراحت کننده نیست. اگر در پولیپ بینی تورم باشد انسداد بینی امکان دارد نگران کننده باشد.انحراف استخوان یا غضروف بینی یعنی انحراف سپتوم به انحراف خطی میانی بینی اشاره می کند. از جراحی انحراف بینی یعنی سپنوپلاستی برای درمان این انحراف استفاده می شود. در تصمیم گیری عملیات شدت انسداد بینی، درجه انحراف و محل آن مهم است. مهم ترین عامل برای تصمیم گیری برای جراحی بینی شکایت بیمار است. بعضی بیماران دارای انحراف هستند مشکل انسداد امکان دارد دیده نشود.

در بیشتر بیماران به غیر از انحراف خط میانی ناشی از مشکلات مثل ورم پولیپ بینی و رینیت آلرژیک الویت درمان با دارو است. انحراف بینی می تواند با جراحی بینی درمان شود و مرحله تشخیص اهمیت خاصی دارد. ارزیابی بیمار میزان شکایت بیمار که باعث نگرانی ان می شود و لازم بودن یا نبودن جراحی باید تعیین شود. درمان انحراف بینی با تشخیص درست انجام می شود.

علائم انحراف بینی 

 • سردرد
 • خشکی بینی
 • خروپف در خواب
 • تنفس سخت و تنگی نفس در بیداری
 • سینوزیت های دائمی
 • خونریزی بینی
 • کج شدن شکل ظاهری بینی

کج بودن تیغه بینی موجب می شود نا هم اندازه شدن حفره های بینی می شود به همین دلیل اولین مورد در علائم انحراف بینی اندازه نبودن حفره ها بینی است. اگر انحراف زیاد باشد تشخیص هم اندازه نبودن حفره ها راحت و با چشم انجام می شود. در بعضی از افراد این انحراف جزئی است و از علائم دیگر مثل کیپ شدن یا کم شدن نفس کشیدن از یک حفره، خور و پف یا خرناس، عفونت های سینوسی و خشک شدن تیغه از علائم انحراف تیغه بینی است. انحراف بینی با ایجاد مسئله مختلف در بدن نشان می دهد و با بعضی از بیماری های کوچک در ارتباط است. برای مثال انحراف بینی و سر درد، انحراف بینی و آلرژی، انحراف و بینی و سرگیجه اشاره کرد.

دلیل انحراف بینی چیست ؟

در ساختار بینی سالم بعد از سوراخ بینی فضای باز وجود دارد. در این فضا هوا با حرارت دادن رطوبت پیدا می کند. بعد از نفوذ هوا بینی هوا را به سینوس، ناحیه بویایی و مناطق دیگر می فرستد. هوا می تواند به گلوی بالا انتقال یابد. ورودی گلو بالا مثل قسمت جلو تنگ است. اگر در ساختار بینی از ورود تا خروج هوا در این قسمت مشکلی به وجود بیاید از عبور هوا جلوگیری می کند. رایج ترین دلیل این اتفاق مشکلاتی است که امکان دارد باعث انحراف در خط میانی بینی شود. مانند هر ساختار بینی دیوار میانی شروع به رشد می کند. رشد به طور مرتب تا سن 17 تا 18 سالگی ادامه دارد. از این سن به بعد بینی به شکل نهایی تبدیل می شود. در مرحله رشد امکان دارد در استخوان میانی بینی به دلیل ویژگی های ارثی و یا ضربه انحراف اتفاق بیفتد. انحراف بینی در بعضی از افراد مادرزادی است. در بعضی از موارد در روند رشد اتفاق می افتد. انحراف بینی در برخی از بیماران قابل توجه نیست. بیشتر با معاینه توسط متخصص گوش و حلق و بینی مشخص می شود. انسداد بینی یک طرفه یا دو طرفه در بیماران آبریزش بینی، خون ریزی بینی، سینوزیت، درد صورت و تنفس صدا دار در کودکان پیشرفته انحراف بینی است.

انحراف بینی چه مشکلاتی دارد ؟

انحراف بینی امکان دارد ناشی از آسیب های تروما باشد که در طول زایمان یا هنگام تولد اتفاق می افتد.در افراد مسن و یا در نتیجه حوادث امکان دارد انحراف در قسمت غضروف استخوان میانی خط بینی ایجاد شود. انحراف بینی می تواند به موقعیت و درجه آن بستگی داشته باشد و به انسداد یک طرفه و یا دو طرفه مجاری بینی در بیماران شود. به غیر از این موجب تغییر صدای بیمار، خونریزی بینی، سر درد، سینوزیت مکرر، خروپف، تنفس از دهان، تجمع مایع در گوش، عفونت گوش و آینه خواب می شود.

آیا دلیل سر دردهای مزمن انحراف بینی است ؟

به افرادی که سر درد دارد توصیه می شود به پزشک مراجعه کنند تا درد خود را پیدا کنند. اگر افراد مبتلا به انحراف بینی باشند امکان دارد دچار سر درد های شدید شوند اما دلیل سر درد های مزمن انحراف بینی نیست.

آیا انحراف بینی باعث به وجود آمدن سینوزیت در افراد می شود ؟

انحراف بینی در به وجود آمدن سینوزیت نقش ندارد. هر فردی که دچار سینوزیت است عوارض انحراف بینی ندارد. اگر فردی سینوزیت داشته باشد انحراف بینی به دلیل اختلالی که امکان دارد در تنفس افراد به وجود بیاورد می تواند درد های سینوزیتی را بیشتر کند.

علائم انحراف بینی 

کلام آخر

قبل از انجام جراحی بینی از افرادی که قبلا جراحی بینی انجام دادند پرس و جو کنید و با آگاهی کامل دست به انجام جراحی بینی بزنی. سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را انتخاب کنید. ممنون از اینکه تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)