بینی

جراحی انحراف بینی

ما در این مقاله سعی داریم شما را با جراحی انحراف بینی آشنا کنیم. جراحی بینی یکی از پرطرفدار ترین جراحی های زیبایی است. بینی یکی از مهم ترین اعضای صورت است که زیبایی آن باعث زیبایی کل صورت می شود به همین دلیل برای جراحی بینی باید بسیار در انتخاب پزشک دقت شود. برای آشنا شدن با جراحی انحراف بینی با ما همراه باشید.

جراحی بینی چیست ؟

انسان ها زیبای هستند و زیبایی را دوست دارند. با پیشرفت علم پزشکی به انسان ها این امکان داده شده است که مهم ترین عضو ظاهری بدن طوری که دوست دارند تغییر دهند. عمل بینی از اولین روش های عمل های زیبایی برای بهتر شدن ظاهر افراد در دنیا است که بسیاری طرفدار دارد. جراح پلاستیک، غضروف و استخوان بینی را برای رسیدن به ظاهر مناسب تغیر می دهد. برای افرادی که از اندازه و شکل بینی خود ناراضی هستند جراحی بینی کی از بهترین روش ها است. رینوپلاستی تا حدی می تواند ویژگی های صورت را بهتر کند و به افراد کمک کند تا اعتماد به نفس تازه ای پیدا کنند. عمل بینی برای اصلاح نقص های ساختاری مانند مواردی که باعث مشکلات تنفسی به کار گرفته می شود.

جراحی بینی چیست ؟

اهداف جراحی بینی :

عمل بینی می تواند برای تغییر شکل و اندازه بینی استفاده شود. در ادامه به اهداف جراحی بینی می پردازیم:

 • استخوان بینی را باریک کنند.
 • سوراخ بینی را تنگ یا گشاد کنند.
 • بینی کج شان را صاف کنند.
 • نوک بینی را تغییر دهند.
 • زاویه بین بینی و لب بالا را تغییر دهند.

چرا جراحی بینی انجام می دهند ؟

بینی یکی از اعضای اصلی صورت است که در زیبایی و جذابیت تاثیر گذار است زیرا بینی در مرکز صورت قرار دارد. این زیبایی م تواند از نظر هر فردی متفاوت باشد. بینی های انحراف دار، گوشتی و بزرگ از ایراداتی است که بسیار دیده می شود. بهترین راه برای رهایی از این مشکلات انجام جراحی بینی یا عمل بینی می باشد. عمل بینی یا رینوپلاستی یکی از عمل های زیبایی در دنیا است که برای زیبا سازی بینی و رفع ایرادات صورت انجام می شود. افراد زیادی که جراحی بینی انجام می دهند به دلیل زیبا تر شدن این عمل را انجام می دهند. عمل بینی می تواند انحراف، پولیپ، شکستگی، کج بودن و سپتوم بینی را درمان می کند.

بینی های استخوانی یا گوشتی چه ویژگی هایی دارد ؟

بینی های گوشتی برای دیدن نتیجه عمل بینی باید صبر کند زیرا دوران بهبود بینی و دیدن نتیجه نیاز به درمان بیشتری دارد. بینی های استخوانی با بینی های گوشتی نتیجه بهتری دارد. بینی هایی که پوست نازک و غضروف سفت و محکمی دارند استخوانی هستند. بینی های استخوانی برای برطرف کردن قوز روی بینی و برآمدگی های آن به سمت عمل های زیبایی می روند. بینی گوشتی دارای پوستی ضخیم تر هستند. غضروف ضعف و ترم تر و نوک پهن و بزرگی دارند و غدد چربی روی بینی وجود دارد. عمل بینی گوشتی باعث برطرف شدن افتادگی نوک بینی می شود. و پهن بودن نوک بینی را از بینی می برد. عمل بینی برای بینی های استخوانی راحت تر انجام می شود و نتیجه ان بهتر است. بینی استخوانی با داشتن غضروف محکم تراشیدنش و فرم دادن به آن آسانتر است.

تاریخچه عمل بینی :

بینی در مرکز صورت قرار دارد به همین دلیل باید همه اجزای صورت با هم تناسب داشته باشند. عمل بینی از همان اول مدرن و پیشرفته نبوده است. تاریخچه عمل بینی به بیش از از هزار سال قبل برمی گردد. اولین کشوری که جراحی بینی انجام داد کشور هند قدیم بود که در ان زمان افرادی که دزدی می کردند مجازات می شدند و مجازات آن ها این بود که کل بینی آن ها قطع شود. شخصی به اسم سوشروتا بینی این افراد را به کمک پوست پیشانی ترمیم می کرد. در آن زمان اتفاقاتی مانند گاز گرفتن شدن بینی توسط حیوانات وحشی و جنگ باعث می شد فرد کل بینی را از دست بدهد

شاید برایتان عجیب باشد، اما تاریخچه عمل بینی به بیش از هزار سال قبل برمی گردد. می توان گفت اولین کشوری که جراحی بینی را انجام داد کشور هند قدیم بود. در آن زمان، مجازات کسانی که دزدی می کردند این بود که نوک یا کل بینی آنها قطع شود. به همین دلیل شخصی به نام سوشروتا بینی این افراد را به کمک پوست پیشانی ترمیم می کرد. در آن زمان اتفاقاتی نظیر گاز گرفته شدن بینی توسط حیوانات وحشی، جنگ و غیره باعث می شد فرد کل بینی اش را از دست بدهد. این پزشک هندی با این تکنیک، بینی آنها را عمل می کرد.

بعدها در قرن ۱۶ میلادی یک جراح ایتالیایی برای کسی که در جنگ بینی خود را از دست داده بود، پوست بازویش را به بینی اش پیوند زد تا خون از راه پوست به بینی جریان پیدا کند. با اینکه این روش بسیار خشن و حتی چندش آور به نظر می رسد، اما در آن زمان تحول بزرگی در زمینه علم پزشکی رخ داد. به طوری که بسیاری از افراد این جراح ایتالیایی را پدر جراحی بینی در دنیا می دانند.

مدل های عمل بینی

مدل های جراحی بینی به سه دسته تقسیم می شود که در ادامه با آن ها آشنا می شوید :

عمل بینی طبیعی : عمل بینی طبیعی برای از بین بردن عیب های ظاهری و حفظ کردن ظاهر طبیعی بینی انجام می شود. آقایان این بیشتر از این روش برای جراحی بینی استفاده می کنند. در این روش به غیر از عملکرد تنفسی ظاهر بینی هم حفظ می شود.

عمل بینی فانتزی ای عروسکی : جراحی بینی برای کوچک تر کردن سایز بینی انجام می شود که به آن عمل بینی فانتزی می گویند. در این نوع عمل باید پزشک تخصص و تجربه داشته باشد. کوچک دن سایز بینی می تواند مشکلات تنفسی به وجود بیاورد. این تغییر سایز و بالا رفتن نوک بینی باعث تغییر زاویه بین بینی و لب می شود. اگر تغییر زاویه بینی زیاد باشد بینی خوکی می شود و باعث مشکلات تنفسی می شود.

عمل بینی نیمه فانتزی : عمل بینی نیمه فانتزی ویژگی و خصوصیت هایی داد که در مدل بینی های فانتزی و طبیعی وجود دارد اما داشتن قوس روی بینی نشان دهنده عمل زیبایی بینی می باشد. این نوع عمل بینی در بین خانم ها بیشتر رواج دارد.

مدل های عمل بینی 

جراحی انحراف بینی چیست ؟

تیغه بینی یا سپتوم دیواره ای است که از استخوان و غضروف تشکیل شده است که دو مجرای بینی را از هم جدا می کند. انحراف بینی زمانی اتفاق می افتد که تیغه بینی به یک طرف حرکت کرده است. بعضی از افراد با عوارض انحراف تیغه بینی به دنیا می آیند اما در بعضی از موارد این عوارض می تواند به صورت ثانویه و در طول یک آسیب یا ضربه اتفاق بیفتد. بیشتر افرادی که به انحراف بینی دچار هستند یک مجرای بینی دارند که کوچک تر از مجرای دیگر است. این موارد می تواند باعث اختلال در تنفس شود. از علائم دیگر انحراف تیغه بینی می توان به خونریزی و درد در ناحیه صورت اشاره کرد. جراحی تنها روش ترمیم انحراف تیغه بینی است. سپتوپلاستی اسم دیگر جراحی اصلاح تیغه بینی است. این نوع جراحی می توان به اصلاح تیغه بینی پرداخت و جریان هوا به راحتی در بینی عبور کند.

آمادگی برای جراحی انحراف تیغه بینی :

از بیمار درخواست می شود که از دو هفته قبل از جراحی از مصرف بعضی از داروهای خاص دوری کنند. این داروها شامل آسپیرین، ایبوپروفن و داروهای دیگر رقیق کننده خون هستند. این روش برای کاهش خطر خونریزی اضافه در طول جراحی و بعد از آن است. اگر به داروی خاصی حساسیت دارید پزشک خود را در جریان بگذارید. در بعضی از موارد جراحی بیماران توسط بی حسی موضعی صورت می گیرد و ناحیه بینی و اطراف آن بی حس می شود. در بیشتر موارد بیماران تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد این به این معنی است که در همه مراحل جراحی بیمار کاملا خواب است.

اگر بیمار تحت بیهوشی قرار بگیرد شب قبل از جراحی بعد از نیمه شب هیچ خوراکی و آشامیدنی نباید استفاده کند. اگر در طول جراحی و زمان بیهوشی بیمار حالت تهوع داشته باشد از استفراغ و خفه شدن جلوگیری می کند. یکی از اعضای خانواده یا دوستان خود را همراه خود ببرید تا بتوانید بعد از جراحی با او به خانه برگردید. بیهوشی عمومی می تواند باعث گیجی شود و فرد نتواند رانندگی کند. قبل از جراحی از بیمار عکس هایی گرفته می شود که این عکس ها مقایسه قبل و بعد از جراحی است که به بیمار کمک می کند تا تغییراتی که ایجاد شده را مشاهده کند.

خطرات جراحی انحراف بینی :

در بعضی از موارد نتیجه جراحی همانطور که خود فرد می خواسته است نمی شود و نیاز به جراحی ثانویه است. جراحی انحراف بینی مانند سایر روش های دیگر خطرات و عوارض دارد که در ادامه با آن ها آشنا می شویم :

 • خونریزی
 • اسکار و جای بخیه
 • ایجاد سوراخ در تیغه بینی، که شکل یک حفره در تیغه بینی است.
 • تغییر در شکل بینی
 • تغییر رنگ پوست بینی
 • کاهش حس بویایی

دوران نقاهت بعد از جراحی انحراف بینی چگونه است ؟

جراحی انحراف تیغه بینی به صورت سرپایی انجام می شود و نیازی به بستری بیمار نیست در بیمارستان نیست. در بعضی از موارد نیاز است که بیمار در بیمارستان بستری شود ولی اکثر افراد همان روز جراحی می توانند به منزل بروند. بینی بعد از جراحی متورم است و خونریزی و درد از موارد طبعی بعد از جراحی هستند. بری بیمار مسکن تجویز می شود تا بعد از جراحی مصرف کند. پانسمان بینی یک تا دو روز برداشته می شود.

بعد از جراحی انحراف بینی از بیمار خواسته می شود که داروهای رقیق کننده خون مانند آسپیرین و ایبوپروفن مصرف نکند. این اتفاق برای پیشگیری از خونریزی است. برای چند هفته بعد از جراحی باید از انجام فعالیت های بدنی سنگین دوری کنید تا تورم کاهش یابد و اختلالی در ترمیم ایجاد نشود. بیشتر فعالیت های ورزشی سنگین مثل دویدن، وزنه برداری و فعالیت های ورزشی تماسی نباید انجام شود. این فعالیت ها فشار خون را بلا می برد و باعث خونریزی سنگین می شود. برخی از نکات دوران نقاهت عبارتند از : بالا قرار دادن سر هنگام خواب به منظور کاهش تورم، ندمیدن در بینی برای حداقل سه روز بعد از جراحی، پوشیدن لباس هایی که نیاز به پوشیدن از ناحیه سر ندارند و از جلو دکمه می خورند.

جراحی انحراف بینی چه نتیجه ای می تواند داشته باشد ؟

زخم های هنگام جراحی درمان می شود و تنفس در مدت زمان کوتاه بعد از جراحی بهتر می شود. شاید برای ترمیم کامل غضروف و دیگر بافت های بینی نیاز به یک سال زمان باشد تا اینکه شکل نهایی بینی مشخص شود. بسیاری از افرادی که می خواهند بینی خود را عمل کنند بعد از جراحی شاهد از بین رفتن علائم انحراف بینی می باشد. در بعضی از موارد بافت های غضروف و بینی در طول زمان تغییر موقعیت می دهند و شاید مجرای بینی را مسدود کند. در این موارد نیاز است که جراحی ثانویه انجام شود و بینی و تیغه بینی اصلاح شود.

مدل های عمل بینی 

اقدامات قبل از جراحی انحراف بینی

 • پزشک از شما می خواهد مصرف برخی از داروها را دو هفته قبل از جراحی ، قطع کنید.
 • این داروها ممکن است شامل آسپرین، ایبوپروفن و سایر داروهای رقیق کننده خون باشند توجه داشته باشید که این تجویز به منظور کاهش خطر خونریزی بیش از حد در حین و بعد از عمل خواهد بود.
 • شما باید در صورتی که حساسیت دارویی یا سابقه نارسایی خونی دارید  حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
 • لازم به ذکر است سپتوپلاستی در بعضی موارد تحت بی حسی موضعی انجام می شود اما عموما تحت بیهوشی عمومی صورت می پذیرد ، چنانچه قرار است جراحی شما تحت بیهوشی انجام گیرد توجه داشته باشید که از 8 تا 12 ساعت قبل از عمل نباید چیزی بخورید یا بنوشید  چرا که در روز جراحی باید ناشتا باشید.
 • بیهوشی عمومی باعث خواب آلودگی می شود تا زمانی که اثرات داروی بیهوشی کاملا از بین نرفته نباید رانندگی کنید از این رو توصیه می شود که در روز جراحی حداقل یک نفر همراه داشته باشید.

در هنگام جراحی انحراف بینی چه اتفاقی می افتد ؟

جراحی انحراف بینی به میزان شدن انحراف بستگی دارد که حدودا بین 30 تا 90 دقیقه طول می کشد. بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی با توجه به شرایط بیمار صورت می گیرد. جراح باید برای انجام این جراحی با ایجاد برش در یک طرف بینی به تیغه بینی دسترسی داشته باشد و غشای مخاطی تیغه را بالا می برد و تیغه را به موقعیت مناسب انتقال می دهد.  هنگام عمل سیپتوپلاستی هر گونه مانعی مثل قطعات اضافی استخوان یا غضروف برداشته می شود. آخرین مرحله تغییر موقعیت غشای مخاطی است.

مراقبت های بعد از جراحی انحراف بینی :

برای اینکه نتیجه بهتری از جراحی خود داشته باشیم باید مراقبت هایی را انجام دهیم. در ادامه با مراقبت های بعد از جراحی انحراف بینی آشنا می شوید :

 • جهت کنترل خونریزی بینی بعد از سپتوپلاستی داخل بینی بیمار پانسمان قرار داده می شود پانسمان را می توان یک یا دو روز پس از جراحی و توسط پزشک معالج  از داخل بینی خارج کرد.
 • پزشک شما برایتان داروی ضد درد را تجویز خواهد کرد تا در صورت لزوم و برای تسکین درد احتمالی ناشی از جراحی آن را مصرف نمایید.
 • پزشک از شما می خواهد آسپرین ، ایبوپروفن و سایر داروهای رقیق کننده خون و ضد التهاب برای کاهش خطر خونریزی بعد از جراحی مصرف نکنید.
 • بعد از عمل  باید فعالیت های بدنی خود اعم از بیشتر حرکات ورزشی شدید  مانند دویدن،  وزنه برداری و ورزش های تماسی را برای چند هفته پس از جراحی محدود کنید تا تورم را به حداقل برسانید. این فعالیت ها می توانند فشار خون شما را افزایش دهند و منجر به خونریزی شدید شوند.
 • سر خود را در هنگام خواب و استراحت بالاتر از قفسه سینه نگهدارید و با این کار از تشدید ورم و کبودی جلوگیری کرده و به کاهش آن کمک کنید.
 • از فین کردن و تخلیه ترشحات بینی با فشار  به مدت سه روز خودداری کنید.
 • تا چند وقت بعد از جراحی ، لباس های جلو باز بپوشید تا موقع تعویض لباس فشاری متوجه بینی شما نشود.

هزینه جراحی انحراف بینی چقدر است ؟

هزینه جراحی انحراف بینی به عواملی بستگی دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم :

تجربه جراح : دستمزد پزشک با تجربه و متخصص  نسبت به یک پزشکی که مهارت پایین تری دارد بیشتر است. بسیاری از افرادی که می خواهند بینی خود را عمل کنند تمایل دارند هزینه بیشتری پرداخت کنند زیرا می دانند پزشک باتجربه و متخصص می تواند نتایج بهتری داشته باشد.

امکانات جراحی : اگر پزشک دارای امکانات انجام عمل در مطب نداشته باشد این کار در بیمارستان یا مرکز جراحی انجام می شود که این مکان ها هزینه های جداگانه دارد که بستگی به موقعیت و تجهیزات دارد. به همین دلیل بسیاری از افراد حاضرند هزینه بیشتری برای راحتی و امنیت خود پرداخت کنند.

محل جغرافیایی : هزینه جراحی پلاستیک مثل بسیاری از کالاها و خدمات در جامعه متفاوت است. عمل جراحی بینی در کلان شهر و در شهرستان متفاوت است. برای مثال هزینه جراحی بینی در تهران نسبت به شیراز گران تر است.

بیهوشی : جراحی بینی را می توان تحت بیهوشی عمومی انجام داد که این نوع بیهوشی به هزینه های درمان اضافه می کند. دستمزد پزشک متخصص بیهوشی مانند جراحان با توجه به شهرت و تجربه به هزینه های درمان اضافه می کند.

اقدامات قبل از جراحی انحراف بینی 

کلام آخر

قبل از انجام جراحی انحراف بینی از افرادی که این عمل را انجام دادند پرس و جو کنید و با آگاهی کامل دست به انجام این جراحی بزنید. ممنون از اینکه تا ادامه مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)