وبلاگ

آشنایی با انواع خونریزی بینی

خونریزی بینی یکی از مواردی است که تمامی افراد حتی برای یک بار آن را تجربه کرده اند. انواع مختلفی از خونریزی وجود دارد که در این مقاله ما می‌خواهیم به انواع خونریزی بینی بپردازیم و جزئیات مربوط به آن را نیز مورد بررسی قرار دهیم پس تا همراه ما باشید تا در این زمینه نکاتی را خدمت شما مطرح سازیم.

بررسی انواع خونریزی بینی

خونریزی بینی به دو نوع مختلف تقسیم می شود که می توانی مدر این خصوص به خونریزی قدامی و خونریزی خلفی اشاره داشته باشیم. در خصوص خونریزی قدامی می توانیم بگوییم که این نوع خونریزی به دلیل خونریزی رگ های مربوط به جلوی بینی می باشد و شما در این حالت نیازی به مراجعه به پزشک نخواهید داشت. در صورتی که خونریزی خلفی مربوط به پشت بینی می باشد و در این صورت باید به سراغ پزشک بروید. پزشک متخصص در زمینه گوش و حلق و بینی در این خصوص مناسب می باشد.

بیشتر بخوانید : بهترین جراح بینی

علت های خونریزی بینی

موارد زیادی وجود دارد که می توانیم آنها را جز علت های خونریزی بینی در نظر بگیریم. در این خصوص می توانیم به هوای خشک اشاره داشته باشیم. زندگی در آب و هوای خشک می تواند باعث خشک شدن بافت درونی بینی شده و حالت پوسته پوسته درون بینی ایجاد می کند. با ایجاد کمترین خارش ممکن است شما دچار خونریزی بینی شوید.

مصرف برخی داروها مثل آنتی هیستامین که در زمینه سرماخوردگی مورد نیاز است ممکن است باعث خون دماغ شدن شود. البته باید بدانید که بعد از شکستگی بینی و همچنین شکستگی جمجمه یا خونریزی داخلی می توانیم شاهد خونریزی بینی نیز باشیم.

مصرف برخی مواد مخدر مثل کوکائین و البته وجود تومورهای خاص در بینی نیز می توانند باعث ایجاد خونریزی در بینی باشند و باید این مورد را نیز به خاطر بسپاریم. در صورتی که فرد دچار لوسمی باشد ممکن است دچار مشکلات مربوط به اختلالات خونریزی شود و باید به آن توجه کنید.

بیشتر بخوانید : پروتز باسن با قیمت ارزان

البته برخی تومورها که در بینی وجود دارند می توانند حالت سرطانی، یا غیر سرطانی نیز داشته باشند و این امر نیز نیاز به توجه از سوی افرادی دارد که ممکن است هر چند روز دچار خون ریزی بینی شوند. ماندن در ارتفاع زیاد و البته مصرف الکل و مصرف مواد مخدر بیش از حد نیز می تواند باعث ایجاد خون دماغ شود. کمبود مواد معدنی و مغذی و البته تغییرات هورمونی نیز می تواند باعث خونریزی بینی در افراد گردد.

یکی دیگر از مواردی که می توانیم در خصوص انواع خونریزی بینی در نظر بگیریم فشار خون بالا می باشد. معمولا افرادی که فشار خون بالا دارند ممکن است دچار خونریزی بینی شوند. البته با مراجعه به پزشک و خوردن قرص های فشارخون می توانیم از بروز مشکلاتی از این قبیل جلوگیری نماییم و باید به این مورد نیز توجه داشته باشیم. مصرف مواد الکلی اگر از حد مجازش بالاتر رود نیز باعث می شود تا فرد در برخی اوقات دچار خونریزی بینی شود، این مورد به علت حالت خاصی که الکل در بدن ایجاد می کند رخ می دهد.

انواع خونریزی بینی

راههای درمان خونریزی بینی

در خصوص راه های درمان انواع خونریزی بینی باید بگویم که روش های درمان متفاوتی را در این خصوص می توانیم در نظر بگیریم. در صورتی که خون دماغ شدید است، می توانید قسمت نرم بینی را فشار دهید و مدتی همان قسمت را نگه دارید. از دیگر روشهای درمان خونریزی بینی این است که به مدت ۱۰ دقیقه بینی خود را مسدود کنید و از دهان نفس بکشید ، در صورتی که خون بند نیامد می توانید باز این کار را انجام دهید. به هیچ عنوان هنگام خون دماغ شدن نخوابید چون میتواند باعث حرکت خون به سمت معده شود.

چه مواردی به ما کمک می کنند تا از بروز خونریزی بینی جلوگیری نماییم؟

شما می‌توانید محیط خانه را مرطوب نگه دارید و البته مصرف آسپرین و دیگر قرص ها را نیز محدود کنید به خصوص آن دسته از داروهایی که به طور مستقیم در خونریزی بینی نقش دارند.

بیشتر بخوانید : درمان آکنه بینی

بررسی نکاتی دیگر

در برخی موارد خونریزی بینی نشانه هایی دارد که در این خصوص می توانیم به گیجی و یا ضعف و یا پریشانی و البته غش کردن افراد نیز اشاره کنیم. این نوع نشانه ها را می توانیم در کودکانی که 2 تا 10 سال نقش دارند و البته بزرگسالانی که سن آن ها 5 تا 80 سال می باشد شاهد باشیم.

کلام آخر

در این مقاله ما انواع خونریزی بینی را بررسی کردیم و جزئیات مربوط به آنها را نیز مورد بررسی قرار دادیم. باید این مورد را در نظر داشته باشید که دو نوع خونریزی بینی داریم که به صورت قدامی و خلفی میباشد همچنین روش های بسیاری برای درمان خونریزی بینی وجود دارد که در این مقاله به آن اشاره داشتیم و از اهمیت بالایی نیز برخوردار می باشند. امیدواریم که از خواندن این نوشته لذت برده و برایتان مفید بوده باشد. شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق راه های ارتباطی موجود در وب سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)