بینی

جراحی بینی بدون تامپون

جراحی بینی بدون تامپون چیست؟ به طور کلی بعد عمل زیبایی بینی برای جلوگیری از خونریزی مورد استفاده پزشکان جراحی بینی قرار می گیرد، تامپون ها یک نوع باند باریک هستند که در داخل حفره های بینی عمل شده قرار می گیرد. قرار دادن و کشیدن تامپون برای افرادی که عمل جراحی بینی را انجام داده اند کمی دردناکم می باشد و به همین خاطر برخی از افرادی که عمل جراحی بینی را انجام داده اند به دنبال عمل جراحی بینی بدون تامپون هستند.

برای افراد که به تازگی عمل جراحی بینی را انجام داده اند استفاده بیمار از تامپون و چسب بعد از عمل جراحی بینی برای محافظت از بینی در طول روند بهبودی برای افراد لازم می باشد. در ادامه قصد داریم شما را با جراحی بینی بدون تامپون آشنا کنیم ، ممنون می شویم که ما را تا آخر این مقاله همراهی کنید.

جراحی بینی بدون تامپون

در سال های اخیر از تامپون و یا مش در داخل بینی عمل شده استفاده می شد اما جنس تامپون از پنبه و یا گاز استریل می باشد و در زمان استفاده از تامپون را آغشته به پماد تتراسایکلین و چرب کرده و بعد از آن استفاده می شد. یکی از دلایل استفاده از تامپون ها این است که ترشحاتی که در روز های ابتدایی بعد از عمل جراحی بینی ممکن است توسط تامپون جمع و جذب شوند اگر در این روز ها از تامپون استفاده نشود ترشحات در داخل بینی کمی خشک شده و نیازی به مدت زمان بیشتری برای بهبودی و تنفس راحت می باشد.

در سال های گذشته بسیاری از پزشکان جراح از تامپون ها بسیار استفاده می کردند که این خود در زمان خارج کردن برای افراد کمی با درد همراه بود. زمانی که پزشکان جراح برای افراد از تامپون استفاده می کردند تنفس کمی برای افراد سخت تر بوده است و به همین دلیل باید از طریق دهان نفس می کشیدند که در این مدت زمان برای جلوگیری از خشکی دهان به افراد خوردن مایعات بسیار را پیشنهاد می کردند.

نکته بسیار مهم در رابطه با جراحی بینی بدون تامپون اینجاست که تامپون ها دیگر امروزه مورد استفاده قرار نمی گیرد و در صورتی که پزشک جراح بینی برای فرد بیمار از تامپون استفاده کرده باشد در زمان خارج کردن باید زیر نظر پزشک متخصص تامپون خارج شود. امروزه جایگزین تامپون ها استنت و یا ایروی برای افراد می باشد که از جنس پلاستیک سیلیکونی می باشند و ایروی مشکلات تامپون را برای افراد ندارد.

در میان این استنت ها یک کانال باز وجود دارد که برای تنفس افراد تعبیه شده است. یکی از بزرگ ترین مشکلاتی که تامپون ها نسبت به ایروی ها و یا استنت ها برای افراد دارند این است که در زمان خارج کردن تامپون فرد بیمار درد بسیاری را باید تحمل کند و این در حالی است که ایروی نه تنها این مشکل را برای افراد به همراه ندارد بلکه بیمار باید از روز اول می تواند از راه بینی تنفس کند.

جراحی بینی بدون تامپون

تفاوت تامپون و گچ استنت (ایروی)

  • تامپون و یا مش و گچ از جنس پنبه می باشند و بعد از تمام شدن جراحی بینی بدون تامپون در داخل بینی فرد بیمار استفاده می شود. تامپون ها را معمولا به پماد تتراسایکلین آغشته می کنند و آن ها را کاملا چرب می کنند و بعد از آن ها استفاده می کنند ، یکی از مهم ترین دلایل استفاده از تامپون ها برای افراد این است که ترشحاتی که در طی چند روز اول در بینی ممکن است جمع شوند کاملا جذب تامپون ها شوند ، اگر پزشک جراح از تامپون ها استفاده نکنند ترشحات در داخل بینی خشک می شوند و نیاز به زمان بیشتری برای درمان و تنفس راحت برای شما می باشد ، البته نیز در سال های گذشته بسیاری از پزشکان جراح از تامپون ها استفاده می کردند ، که این خود در زمان خارج کردن از بینی با کمی درد برای افراد به همراه است.
  • ترس از استفاده تامپون و گچ ذهن و دید بسیاری از پزشکان جراحی بینی را به سمت استنت و یا همان ایروی که از جنس پلاستیک ژله ای می باشد به خود جلب کرده است ، نکته مهمی که باید بدانید این است که در اثر سرما کاملا سفت می شوند و کاملا منعطف می شوند .
  • مدت زمان برداشتن و خارج کردن استنت ها حدود 7 روز برای افراد می باشد ، که انجام این کار معمولا در مطب پزشکان برای افراد انجام می شود ، تامپون و گچ استنت بینی به کاهش مقدار تورم ایجاد بعد از عمل جراحی کمک بسیاری می کند و استنت از تیغه بینی تا زمان بهبودی کامل بینی حمایت می کند .

اگر عمل زیبایی بینی به روش باز برای فرد انجام شده باشد قسمت بینی نیز باید بخیه شود ، استنت های داخلی بینی برای کمک به روند درمان بعد از عمل جراحی بینی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد . اگر جراحی بینی به روش بسته انجام شود این مشکلات وجود ندارد.

کشیدن تامپون بینی درد دارد؟

به طور کلی تامپون بینی بعد از گذشت 4 الی 5 روز و یا حتی طولانی تر توسط پزشک جراح بینی برداشته می شود. تامپون در این مدت زمان خشک می شود و کشیدن آن نیز همراه با کمی درد است. امروزه از تامپون ها تنها در موارد خاص مورد استفاده قرار می گیرد و در جراحی ها استفاده می شود.

انواع تامپون بینی

همان طور که در بالای مقاله جراحی بینی بدون تامپون گفته شد، تامپون یک پانسمان برای بینی است که بعد از انجام عمل جراحی بینی به صورت خلفی و یا قدامی در داخل حفره های بینی مورد استفاده قرار می گیرد. تامپون ها با ایجاد فشار بر روی عروق های خونی را از خونریزی بعد از عمل جراحی بینی جلوگیری می کند. به طور کلی تامپون ها سه نوع دارند و این که چه نوع تامپونی را  برای شما استفاده می کنند به نظر پزشک جراح بینی و نوع عمل جراحی شما کاملا بستگی دارد.

  • گاز استریل یا پنبه استریل فشرده : این نوع از تامپون ها سنتی ترین نوع پانسمان بینی می باشد.
  • فیتیله بینی آماده : فیتیله های آماده به صورت فوم، گاز یا پنبه در سایز های مختلف در بینی قرار می گیرد.
  • فیتیله بینی آماده دارای نخ : از جدید ترین نوع تامپون برای بینی که نخی در انتهای آن ها وجود دارد که این نخ ها تغییر موقعیت و کشیدن فیلتر بینی را برای پزشکان جراح و بیمار راحت تر کرده است ، در برخی از فیتیله های آماده نیز یک لوله در وسط آن ها وجود دارد که موجب می شود افراد بیمار می توانند به آسانی از طریق این لوله ها به راحتی نفس بکشند.

انواع تامپون بینی

دلایل استفاده از تامپون در جراحی بینی

  • برای حفط بیشتر تیغه بینی و یا همان سپتوم حداقل تا زمانی که توسط فیبروز تثبیت شود باید از تامپون ها استفاده کرد.
  • از تامپون ها برای جلوگیری از خونریزی احتمالی تیغه بینی.
  • از تامپون ها برای کمک به ترمیم استخوان و همچنین جلوگیری از هماتوم سپتوم بینی که می تواند عواقب بسیاری بدی را برای افراد داشته باشد استفاده می شود ، همانند سپتوم بینی یعنی جمع شدن بین مخاط و غضروف تیغه بینی که بعد از گذشت مدت زمانی تبدیل به لخته می شود ، هماتوم نیز می تواند به ساختار کلی بینی آسیب بسیاری برساند.

تامپون چند روز باید در بینی بماند ؟

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که چند روز بعد از عمل جراحی بینی تامپون برداشته می شود؟ در سال های گذشته تامپون را به مدت 5 الی 6 روز در بینی نگه می داشتند و بعد از آن همزمان با آتل خارجی روی بینی برداشته می شود اما امروزه نهایتا از تامپون ها تنها 48 ساعت بعد از عمل جراحی استفاده می کنند و با توجه به پیش بینی پزشک جراح بینی با توجه به نوع عمل و نوع بینی فرد بین 1 الی 2 روز بعد از عمل بینی برداشته می شود.

خونریزی بعد از جراحی بینی بدون تامپون

گاهی اوقات خونریزی بعد از در آوردن تامپون ممکن است برای شما رخ دهد مخصوصا در افرادی که عمل جراحی انحراف بینی را انجام داده اند به همین خاطر پزشک جراح بینی ابتدا چند دقیقه بینی را با انگشت کاملا فشار می دهد و بعد از آن از قطره های منقبض کننده عروق مانند فیتیله استفاده می شد و استفاده منظم و طبق دستور پزشک جراح از سرم های شست و شو بینی هم می تواند به جلوگیری از خونریزی کمک بسیاری کند.

جایگزین تامپون در جراحی بینی

برخی از افراد به دلیل ترسی که از در آوردن تامپون های بلند بعد از عمل جراحی بینی را دارند ، عمل جراحی بینی بدون تامپون و بدون درد را بیشتر ترجیح می دهند. جایگزین تامپون در عمل جراحی بینی اسپلینت داخلی می باشد که در بیشتر مواقع این استنت ها از جنس سیلیکون می باشند و در وسط اسپلینت ها که یک کانال باز وجود دارد قرار می گیرد. پس بعد از تمام شدن عمل جراحی بینی به جای استفاده از تامپون از این اسپلینت ها و یا ایروی ها داخل بینی ها استفاده می شود.

اول از همه بهتر است که بدانید زیبایی بدون درد برای هیچ فردی ممکن نیست و همچنین همان طور که در بالای مقاله گفته شد از فیتیله ها و تامپون های آمده نیز استفاده می شود که بلندی آن ها نهایتا به اندازه یک انگشت می باشد که کشیدن آن ها در افراد دردی را ایجاد نمی کند. بعد از آن نیز مدت زمان کوتاه تری را نسبت به گذشته تامپون می ماند و بینی دچار هیچ گونه خشکی در بینی خود نمی شود.

پس به هیچ وجه جای نگرانی و ترسی وجود دارد و در آخر نیز یکی از مهم ترین دلایلی که بهتر است پزشک جراح از تامپون ها استفاده کند این است که تامپون ها علاوه بر جلوگیری از خونریزی ترشحات بینی بعد از عمل جراحی را کاملا به خود جذب می کند . بعد از در آوردن آن ها نیز فرد بیمار می تواند به راحتی از طریق بینی خود نفس بکشد.

اما اگر تامپون ها در بینی استفاده نشود این ترشحات در داخل بینی می ماند و کاملا خشک می شود و تنفس را برای افراد کمی سخت تر می کند. این مشکل یکی از عوارض عمل بینی بدون تامپون به حساب می آید.

جایگزین تامپون در جراحی بینی

مزیت و ویژگی جراحی بینی بدون تامپون

به طور کلی عمل بینی بدون تامپون در روز و متد عمل جراحی بینی تفاوت بسیاری با عمل جراحی بینی با استفاده از تامپون ندارد. تنها بعد از تمام شدن عمل جراحی بینی به جای قرار دادن تامپون ها در بینی از استنت ها و یا ایروی ها استفاده می شود. تنها لازم است که پزشک جراح بینی مورد نظر شما این جایگزین های تامپون را در اختیار داشته باشد تا از آن ها استفاده کند.

استفاده از تامپون ها مزایای بسیاری را برای افراد به همراه دارد اما به دلیل احساس درد در زمان بیرون کشیدن آن و همچنین عدم توانایی در نفس کشیدن از بینی و احساس ناخوشایندی که در زمان وجود تامپون در بینی به داوطلبان به افراد می دهد و بسیاری از افراد می خواهند عمل جراحی بینی را انجام دهند تمایل بسیاری به انجام عمل بینی بدون تامپون دارند. همچنین به دلیل خشک شدن خونابه و ترشحات بینی بر روی تامپون بعد از گذشت چند روز بهداشت بینی نیز کاملا به خطر می افتد پس استفاده از جایگزین ها و کنار گزاشتن از تامپون یک انتخاب عاقلانه ای می باشد.

هزینه عمل بینی بدون تامپون چه تفاوتی با عمل با تامپون دارد؟

برای انجام جراحی بینی بدون تامپون ابزار خاصی را استفاده نمی کنند و تنها به جای استفاده از تامپون ها، ایروی و یا استنت ها مورد استفاده قرار می گیرد، پس هزینه های عمل بینی بدون تامپون تفاوت بسیاری با عمل بینی با تامپون ندارد.

کلام آخر 

از این که ما را تا آخر مقاله جراحی بینی بدون تامپون همراهی کردید از شما سپاس گزاریم. شما عزیزان همچنین می توانید از طریق راه های ارتباطی درج شده در وب سایت با متخصصان ما در ارتباط باشید. امیدواریم که از خواندن این محتوا لذت برده باشید و برایتان مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)