بینی

مشکلات رایج بعد از عمل بینی

گاهی اوقات برخی از افراد به دلیل انتخاب پزشک نامناسب و مراقبت های نادرست و ضربه و آسیب و … دچار مشکلات و عوارضی می شوند. گاهی اوقات این مشکلات قابل درمان نیستند. برای مطلع شدن از مشکلات رایج بعد از عمل بینی، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

عمل بینی به چه صورت انجام می شود؟

 • بعد از بی حس کردن منطقه، جراح شما برش هایی برای دسترسی به استخوان ها و غضروف هایی که از بینی پشتیبانی می کنند، انجام می دهد. دو تکنیک عمومی برای برش وجود دارد: باز و بسته.
 • با اضافه کردن یا حذف استخوان و غضروف و تنظیم ساختارهای حمایت کننده در داخل بینی، اندازه بینی شما می تواند کاهش یا افزایش یابد و بینی ممکن است کوتاه یا بلند شود.
 • پیوند گرافت های ساخته شده از غضروف می تواند مورد استفاده قرار گیرد تا نوک بینی شما را تغییر داده و آن را سربالاتر، بلندتر، کوتاه تر و یا نازک تر کنند.
 • پوست و سایر بافت های نرم شما به شکل ساختار زیرین تغییر شکل می دهند.
 • در بعضی از بیماران، فیلرهای بافت یا پیوند چربی می توانند برای افزایش حجم در مناطق دلخواه اضافه شوند.

عمل بینی به چه صورت انجام می شود؟

مشکلات رایج بعد از عمل بینی

 • آبریزش بینی بعد از جراحی: بعد از جراحی بینی تغییرات بسیاری در بینی به وجود می آید که این تغییرات کاملا از جمله ورم و کبودی کاملا عادی است. یکی دیگر از شایع ترین مشکلات رایج بعد از عمل بینی که ممکن است به وجود بیاید آبریزش بینی و عطسه است که این آبریزش و عطسه ممکن است به دلیل ورم داخل بینی باشد که این آبریزش تا حدودی آزار دهنده است. بیشتر افراد هنگام عطسه کردن نگران عوض شدن حالت بینی شان هستند که در این مورد باید بگوییم که عطسه کردن خطری برای عمل بینی افراد ندارد. برای جلوگیری از آبریزش بینی، هر شش ساعت از قرص سرما خوردگی بزرگسالان استفاده کنید.
 • درد بعد از جراحی بینی: یکی از بیشترین مواردی که ممکن است بعد از عمل بینی به وجود بیاید، درد است که در هر فرد میزان متفاوتی دارد. با استفاده از قرص و دارو های مسکن می توان میزان این درد را به حداقل رساند. همچنین برای تسکین این درد می توان از کیسه های یخ هم استفاده کرد. اما اگر این درد شدت گرفت بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید.
 •  خونریزی و تورم پس از جراحی بینی: در صورتی که جراحی بینی توسط یک جراح ماهر انجام شود معمولا بیمار دچار خونریزی بسیاری کمی می شود بیشترین علت خونریزی، دستکاری بد و ناشیانه حین عمل بینی است. برای رفع ورم و جلوگیری از بروز خونریزی بهتر است تا بعد از عمل، به مدت چند روز از کیسه یخ استفاده کنید. بهتر است موقع خوابیدن از ۲ بالشت زیر سر برای کاهش ورم و خونریزی استفاده کنید در صورت بروز خونریزی بهتر است تا هر شش ساعت از قطره قطره اکسی متازولین و فنیل افرین استفاده کنید در صورت قطع نشدن حتما به پزشک مراجعه کنید. بهتر است برای عمل بینی و کاهش مشکلات رایج عمل بینی جراح مناسبی را انتخاب کنید.
 •  تنفس سخت پس از جراحی بینی: بسیاری از افراد از بروز ورم و یا آبریزش و عطسه که باعث بروز مشکل در تنفس می شود در ماه های اول بعد از جراحی رنج می برند که باید بگوییم این علائم در ماه های اول طبیعی است برای رفع این مشکل شستشوی بینی با سرم نرمال سالین به طور مرتب دو بار در روز علاوه رفع مشکل تنفسی به کاهش تورم نیز کمک می کند.
 •  کاهش ورم بصورت نامتقارن: معمولا ورم تا ۶ ماه بعد از جراحی نیز وجود دارد اما نه به شدت ماه های اول جراحی بلکه رفته رفته کاهش پیدا می کند از این رو بیمار باید برای رسیدن به نتیجه جراحی بینی خود و تا کاهش کل ورم ها ۶ ماه تا یک سال را صبر کند.
 •  جای چسب روی بینی: بعد از انجام جراحی این خود بیمار است که نقش زیادی را در نتیجه جراحی بینی دارد یکی از مواردی که تاثیر بسیار زیادی را در نتیجه جراحی دارد چسب زدن پس از جراحی بینی است که این کار از مهمترین نکات مراقبت بعد از عمل بینی می باشد.
 •  تامپون و خارج کردن آن پس از عمل بینی: بعد از جراحی بینی برای جلوگیری از خونریزی داخل بینی و شکل گیری، کاهش تورم از تامپون یا مش که نوار گاز زرد رنگی است استفاده می شود که ممکن است خارج کردن آن باعث بروز درد شود از این رو بهتر است تا این کار توسط خود جراح بینی روز سوم بعد از انجام شود.
 •  برداشتن گچ: جراح بعد از انجام جراحی و برای فرم دادن بینی و محافظت از آن از گچ روی محل بینی استفاده می کند که اسپلینت یا گچ بعد از ده روز برداشته می شود که برداشتن آن اصلاً درد ندارد. وجود ورم بعد از برداشتن اسپلینت بسیار طبیعی است و از این رو جای نگرانی وجود ندارد زیرا ورم تا ۶ ماه باقی می ماند.

مشکلات رایج بعد از عمل بینی

اقدامات قبل از جراحی بینی

اقدامات مهم قبل از جراحی بینی شامل مواردی است که ذکر شده. گاهی با رعایت نکاتی ساده میتوان تا حدود بسیار زیادی عوارض عمل بینی را کاهش داده و در نهایت نتیجه رضایت بخش تری از عمل خود کسب کنید.

 • دو هفته قبل از عمل ، از مصرف هرگونه قرص بپرهیزید: از استفاده قرص هایی از قبیل آسپرین، ایبوبروفن، ویتامین ای و مکمل‌های گیاهی پرهیز کنید.
 • استفاده از هر گونه نیکوتین را کاملا قطع کنید: زیرا نیکوتین موجود در سیگار، شدیدا روند درمان و ترمیم بینی شما را کند می‌کند.
 • به تعداد کافی مرطوب کننده لب و نوشیدنی های خنک به همراه خود داشته باشید: در طول عمل به علت تنفس از دهان، لب‌ها و گلویتان بسیار خشک خواهد شد ، استفاده از نوشیدنی های خنک و مرطوب کننده های لب به این مسئله کمک می کند.
 • مشاوره با دکتر قبل از عمل: برای اینکه بعد از عمل از فرم جدید بینی خود لذت ببرید ، قبل از آن به دکترتان بگویید که دوست دارید بینی تان چه شکلی باشد و با مشورت با دکتر خود به نتیجه ای واحد برسید.
 • به ترس و استرس خود نسبت به عمل غلبه کنید: برای حفظ آرامش خود سعی کنید فقط با دکترتان صحبت کنید ، مطمئن باشید تجربه او در کاهش اضطراب شما بسیار موثر خواهد بود.
 • به همراه داشتن لباس مناسب

اقدامات بعد از جراحی بینی

بعد از عمل جراح بینی برای کاهش درد تزریق و یا درمان خاصی وجود ندارد، بلکه نکات و توصیه هایی وجود دارد که رعایت آن ها سبب تسریع روند درمان و کاهش عوارض عمل بینی می شود. که در ذیل به این موارد اشاره می کنیم :

 • سر خود را به مدت طولانی پایین نگه ندارید:در روز اول بعد از جراحی باید سر خود را به مدت طولانی پایین نگه ندارید و در حالیکه سر، بالا قرار دارد،استراحت کنید. این عمل در کاهش تورم موثر است. (به این منظور چند عدد بالش زیر سرتان قرار دهید)
 • کمپرس آب سرد و کمپرس آب گرم : تا ۴۸ ساعت اول جراحی قبل از دراوردن تامپون ها هر ۲ ساعت یک بار به مدت ۲۰ دقیقه از کمپرس آب سرد و در ۴۸ ساعت دوم جراحی بعد از دراوردن تامپون ها ، برای کم کردن کبودی و تورم به همان ترتیب قبل از کمپرس آب گرم استفاده شود.
 • استفاده مکرر دارو های تجویز شده توسط پزشک :  تا دو هفته پس از عمل، از مصرف قرص های آسپرین و بروفن (یا ترکیبات حاوی آنها) استفاده ننمایید ، همچنین از مصرف دارو های اضافی جدا خودداری کنید.
 • از انجام فعالیتهای جسمی خودداری کنید: مانند ورزش کردن ، بلند کردن اجسام سنگین.
 • از خوردن غذاهای سفت که به جویدن زیادی نیاز دارد اجتناب کنید: از غذاهای نرم سریع الهضم و مایعات سرد ، استفاده شود.
 • از فین کردن خودداری کنید: در صورت ایجاد ترشح یا خونابه با یک دستمال کاغذی نرم بینی خود را پاک کنید ، ولی نباید به بینی دست زده شود.
 • برای مسواک زدن از مسواک کودک که بسیار نرم میباشد آرام و با ملایمت استفاده کنید: هنگام مسواک زدن از دستکاری لب بالا (برای جلوگیری از حرکت بینی) بپرهیزید.
 •  ازعینک استفاده نکنید:  تا حداقل ۲ ماه پس از جراحی بینی از استفاده از عینک بپرهیزید.
 • از دوش گرفتن جدا خودداری نمایید: قبل از برداشتن گچ بینی در صورتی که نیاز ضروری به استحمام دارید ، از وان استفاده کرده و یا با ظرف روی بدنتان آب بریزید همچنین قسمت‌هایی از صورت را که خارج از قسمتی است که چسب زده شده ، می‌توانید با پنبه مرطوب تمیز کنید ولی چسب‌ ها نباید خیس شوند و به مدت یک ماه از شنا کردن بپرهیزید.
 • از اعمالی که باعث تحریک شدید عضلات صورت می شوند خودداری کنید: مانند خندیدن ، گریه کردن ، صحبت زیاد ، با دهان باز عطسه کردن و حرکات اضافی صورت حداقل به مدت دو هفته بپرهیزید.
 • از مکالمات تلفنی و فعالیتهای اجتماعی طولانی مدت اجتناب کنید: حداکثر به مدت دو هفته پس از جراحی بینی
 • تا زمانی‌که پزشک صلاح بداند باید گچ یا قالب روی بینی در محل خود باقی بماند: لذا آن را خشک نگه داشته و به آن دست نزنید.برای خارج کردن پانسمان داخل بینی ، در زمان تعیین شده آن به پزشک خود مراجعه نمایید.پانسمان پایین بینی را در صورت کثیف شدن تا وقتی که ترشحات بینی قطع شود، تعویض نمایید.
 •  از لباس دکمه داراستفاده کنید : حداقل به مدت یک هفته اول بعد از عمل، از لباس‌هایی که از عقب یا جلو باز می‌شوند، استفاده نمائید.
 • استفاده از مرطوب کننده هوا و شستشوی بینی با سرم : تا ۲ هفته بعد از عمل توصیه می شود.
 • از مقاربت جنسی تا ۱۰ روز بعد از عمل پرهیز کنید.

اقدامات بعد از جراحی بینی 

چه کسانی مناسب جراحی بینی نیستند؟

باید دید فردی که مراجعه می کند آیا از نظر روحی و روانی سالم است یا خیر؟ یا به یک توهم خود زشت انگاری مبتلاست. در کل 1 تا 2 درصد افراد در جهان به این عارضه مبتلا هستند، به این صورت که فرد فکر میکند بینی اش زیبا نیست. در کل 15 تا 20 درصد افراد مراجعه کننده به مطب بنده به این عارضه دچار اند و اینجاست که نقش ما به عنوان پزشک پررنگ تر میشود که این افراد را جدا کنیم که جراحی بینی انجام ندهند.آمار نشان می دهد که تنها 10 درصد این افراد می توانند از نتیجه جراحی خود راضی باشند که حتی در صورت رضایت بعد از جراحی بینی سراغ دیگر قسمت های صورت خود رفته و راضی نمی شوند. معمولا این افراد خود را با افراد مشهور مقایسه می کنند.

همچنین کسانی که وسواس دارند، خلق ناپایدار روحی دارند، کسانی که خود کشی کرده یا حتی به خود کشی فکر می کنند مناسب جراحی نیستند، حتی گاهی در صورت نیاز ما این افراد را به مشاوره روانپزشکی می فرستیم تا در صورت تایید روانپزشک تحت عمل جراحی قرار بگیرند.کسانی که به هر علتی مشکلات جسمی داشته باشند مثل قلب ، ریه، افراد مبتلا به سرطان که ما به پزشک معالج ارجاع می دهیم تا در صورت تایید پزشک متخصص خود، تحت عمل جراحی قرار بگیرند.

گاهی افرد در اوج ورزش تصمیم به جراح بینی می گیرند که ما اصلا جراحی بینی را به آن ها توصیه نمی کنیم مگر اینکه در زمینه ورزش تصمیم به بازنشستگی داشته باشند. ورزش های رزمی و ورزش هایی که با توپ سرو کار دارند تا 6 ماه بعد از جراحی نباید انجام شوند.خانم هایی که قصد بارداری دارند باید توجه داشته باشند که یکسال قبل و بعد از جراحی بینی بارداری نباید صورت گیرد.

دوران نقاهت جراحی بینی چه مدتی است؟

نقاهت اولیه حدود 1 هفته تا 10 روز است. اگر بینی استخوانی باشد تا یکسال جا نمی افتد و اگر گوشتی باشد تا دو سال جا نخواهد افتاد.

مزایای جراحی بینی

 • شکل، زاویه و اندازه بینی شما بهبود می یابد
 • مشکلات ساختاری که تنفس را محدود می کنند و باعث گرفتگی می شوند می توانند اصلاح شوند
 • رینوپلاستی می تواند تأثیر قابل توجهی روی تصویر شخصی و اعتماد به نفس شما داشته باشد

مزایای جراحی بینی

معایب جراحی بینی

 • بسته به نوع جراحی، ممکن است زخم هایی در پایه بینی ایجاد شود
 • شما ممکن است مشکلات پوستی یا بافتی در اثر واکنش به پیوند نشان دهید
 • عادت کردن به ظاهر جدیدتان زمان می برد

اینها سه جنبه اصلی برای جراحی بینی هستند که باید در زمان تصمیم برای عمل بینی سبک سنگین کنید. اگر می خواهید بر روی آنچه منحصر به شما است تمرکز کنید، لطفا با جراح زیبایی خود صحبت کنید.

افراد مناسب برای عمل جراحی زیبایی بینی چه کسانی هستند؟

اکثریت قریب به اتفاق افرادی که از عمل جراحی برای تغییر شکل خود استفاده می کنند، از وضعیت ظاهری فعلی بینی خود ناراضی هستند و تمایل دارند تناسب بینی خود با سایر اجزای صورت را بهبود بخشند. درصد به نسبت کمتری از این افراد، بیمارانی هستند که با ناراحتی یا مشکلات تنفسی به خاطر نقص ساختاری یا آسیب دیدگی های قبلی ایجاد شده مواجه هستند. افراد مناسب برای انجام این عمل جراحی می بایست از سطح سلامت مناسب برخوردار بوده و درک صحیح از ریسک ها و خطرات این عمل جراحی داشته باشند. عکس های عمل زیبایی بینی، قبل از درمان به بیمار نشان داده می شود. لازم است انتظارات بیمار درباره نتایج این درمان واقع بینانه باشد. یک فرد مناسب برای عمل جراحی زیبایی تغییر شکل بینی می تواند دارای شرایط زیر باشد:

 • بینی بسیار بزرگ یا بسیار کوچک به نظر خود در مقایسه با سایر اجزای صورت داشته باشند.
 • بر روی پل بینی خود قوز داشته باشند.
 • یک بینی پهن داشته باشند.
 • سر بینی آنها افتادگی داشته، رو به جلو باشد، یا بیش از حد بزرگ به نظر برسد.
 • نوک بینی پیازی داشته باشند.
 • سوراخ های بینی آنها بیش از حد بزرگ بوده یا جمع شده باشد.
 • دچار مشکل انحراف بینی یا عدم قرارگیری بینی در وسط صورت باشند.
 • به خاطر آسیب دیدگی دچار عدم تقارن ظاهری بینی شده باشند.
 • به خاطر مشکلات مربوط به ساختار داخلی بینی مشکلات تنفسی همچون انحراف تیغه یا سایر مشکلات مربوط به آن داشته باشند.

معایب جراحی بینیتکنیک های رینوپلاستی

صرف نظر از نوع رینوپلاستی مورد نیاز یک بیمار، پزشک یک یا دو مورد از تکنیک های اصلی زیر را برای اصلاح مشکل مورد استفاده قرار می دهد:

 • رینوپلاستی بسته: این تکنیک جراحی به دلیل اینکه تمام شکاف ها در داخل بینی ایجاد می شود و نیازی به ایجاد شکاف در ناحیه خارجی بینی نیست، معمولاً نسبت به تکنیک های دیگر برتری دارد. در این حالت با وجودی که شکاف ها پنهان هستند، جراح می تواند به اکثر بخش های بینی دسترسی داشته و بسیاری از مشکلات زیبایی و ساختاری آن را اصلاح نماید.
 • رینوپلاستی باز: رینوپلاستی باز به جراح دسترسی بهتر به غضروف و استخوان بینی می دهد، اما با استفاده از این روش، مقداری جای زخم بر روی بینی بیمار باقی می ماند. در این حالت با ایجاد شکاف در انتهای تیغه میانی بینی (ناحیه بین دو حفره بینی) پزشک می تواند پوست سر بینی را بر داشته و غضروف آن را اصلاح نماید. پس از بهبود، از شکاف ایجاد شده علائم بسیار محدود بر روی پوست باقی می ماند که در اکثر مواقع در زیر ناحیه بینی پنهان می شود.

کلام آخر

لا سپاس از شما همراهان گرامی که ما را تا انتهای این مقاله همراهی کردید. امیدواریم که مطالب ذکر شده برایتان مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)