بینی

جراحی زیبایی بینی

امروزه بسیاری از افراد از بزرگ بودن بینی خود یا شکستی آن رنج می برند که روش های بسیاری از درمان آن به وجود آمده است که یکی از بهترین روش ها، جراحی زیبایی بینی است. جراحی زیبایی بینی، روشی برای بهبود یافتن عملکرد بینی و زیبایی آن است. با استفاده از این روش به غضروف و استخوان بنین شکل می دهند تا بینی به شکل مورد دلخواه برسد. تغییراتی که در صورت انجام می شود، با توجه به تناسب با صورت شما انجام می شود. اگر مشکلات تنفسی داشته باشید با جراحی بینی می توانید آن را درمان کنید.

چه افرادی برای انجام جراحی زیبایی بینی مناسب هستند؟

جراحی زیبایی بینی متناسب افرادی است که از شکل و فرم بینی خود ناراضی هستند. همچنین مناسب کسانی است که دارای قوز بینی و افتادگی شدید و کجی و انحراف هستند و از این موضوع رنج می برند. اگر از ظاهر بینی خود رنج می برید یا مشکلات تنفسی دارید، بدون هیچ گونه نگرانی و عوارضی می توانید جراحی بینی انجام دهید.
چه افرادی برای انجام جراحی زیبایی بینی مناسب هستند؟

مزایای جراحی زیبایی بینی

با مزایای جراحی بینی آشنا شوید:

 • اگر شما دارای بینی بزرگی هستید می توانید با جراحی بینی آن را تغییر دهید تا کوچک شود.
 • با استفاده از جراحی بینی می توانید قوزی که بر روی بر آمدگی بینی به وجود آمده است را کوچک کنید.
 • اگر نوک بینی چاق و نا مشخصی دارید، می توانید با جراحی بینی آن را باریک و مشخص کنید.
 • می توان استخوان بینی را باریک کرد و سوراخ های بینی را کوچک کرد.
 • با این جراحی برجستگی ای که بر روی بینی به وجود آمده است را برطرف می کنند. تا بینی کوچک و متناسب با صورت بشود.
 • نوک بینی بالا می آورد و صاف می شود.
 • اگر بینی شما در تصادف یا هر سانحه ی دیگر شکسته یا کج شده باشد، را می توان با این جراحی درمان کرد.
 • اگر مشکل کج بودن سیتوم بینی را دارید، با استفاده از این عمل جراحی می توانید بینی را صاف کنید تا راه تنفس برایتان باز شود و بهتر بتوانید نفس بکشید.

مراحل جراحی زیبایی بینی

قبل از انجام جراحی بینی، ابتدا پزشک تغییرات لازم درباره فرم و اندازه بینی را مورد بررسی قرار می دهد. جراح متخصص با دقت فراوان تمام ایراد های بینی را بر طرف می کند. در این جراحی تمام نقص ها و مشکلات بینی تان بر طرف می شود. اگر مشکلات تنفسی و گرفتگی دارید، با استفاده از این جراحی، می توان آن را به طور کامل درمان کرد. این جراحی یک عمل زیبایی و درمانی محسوب می شود. بعد از انجام این جراحی، بینی را بخیه می کنند و روی ان پانسمان و گچ قرار می دهند.

آیا افرادی که حساس هستند می توانند این جراحی را انجام بدهند؟

افرادی که دارای بیماری های روانی هستند، به هیچ عنوان نباید این جراحی را انجام بدهند. به دلیل اینکه افرادی که دچار بیماری های روانی از جمله: وسواس های فکری و… هستند، با انجام این جراحی دچار ناراحتی های روحی می شوند. بیشتر افراد نمی توانند به این جراحی اعتماد کنند و سردرگم می شوند و عجولانه تصمیم می گیرند که این عجولانه تصمیم گرفتن موجب پشیمانی آن ها بعد از عمل می شود. افرادی که دارای وسواس فکری هستند از نتیجه ی عمل راضی نخواهند بود حتی اگر نتیجه عمل خوب باشد. در این صورت تصمیم به عمل دوباره و ترمیم آن می گیرند.

اگر فرد دارای چنین بیماری هایی باشد، ابتدا باید با مراجعه به پزشک و مشاور متخصص آن را درمان کند و بعد از آن تصمیم به انجام جراحی زیبایی بینی بگیرد. انتخاب پزشکی که تمامی نکاتی ضروری را رعایت کند و دارای مهارت باشد، امنیت شما جانی شما را در این جراحی تامین می کند. در جلسه ای که قبل از عمل بینی برگزار می شود، به شما توصیه می کنند که اگر به پزشک متخصص اطمینان ندارید و یا از نتیجه ی این عمل می ترسید، نباید این عمل جراحی را انجام دهید.

مشاوره قبل از جراحی زیبایی بینی چه اهمیتی دارد؟
باید قبل از انجام جراحی بینی با پزشک مشورت کنید تا آسیب هایی که ممکن است حین جراحی یا بعد از آن پیش بیاید، بررسی شود. همچنین اگر مشکلی وجود داشته باشد که نیاز به صلاح شدن داشته باشد، زیر نظر قرار می گیرد. در جلسه مشاوره به شما درصد موفقیت و نتیجه بعد از عمل بینی را اعلام می کنند. در جلسه ی مشاوره تمامی نکات مورد بررسی قرار می گیرد و نکاتی که قبل از عمل باید از آن مطلع باشید، به شما گفته می شود تا با آگاهی کامل این جراحی را انجام دهید.
نکاتی بسیار مهم که باید قبل از انجام جراحی زیبایی بینی بدانید!
قبل از جراحی بینی باید تمامی آسیب دیدگی های بینی را به پزشک اطلاع دهید. اگر پزشک از اینگونه موارد اطلاع نداشته باشد، ممکن است فرد بعد از عمل با عوارض و خطرات جدی ای رو به رو شود. ابتدا پزشک در مورد تغییراتی که بعد از عمل پیش می آید، صحبت می کند. ابتدا از شما عکس های کامپیوتر می گیرند، البته این عکس های کامپیوتری نشان دهنده ی نتیجه ی تقریبی بعد از عمل است و این جراحی طبق آناتومی صورت شما صورت می گیرد.

عوامل موثر در نتیجه جراحی بینی

نتیجه عمل بینی گوشتی به عوامل بسیاری بستگی دارد ولی مهم ترین علل برای گرفتن نتیجه ی بهتر، انتخاب پزشک مناسب است. تجربه و تخصص جراح بسیار اهمیت دارد به دلیل اینکه با این تجربه می تواند تمامی نقص های بینی را به بهترین شکل در بیارد. با موارد دیگری بر نتیجه تاثیر دارد آشنا شوید:

به طور کلی نتیجه جراحی بینی به عوامل مختلفی بستگی دارد انتخاب جراح از مهم ترین مواردی است که شما باید مد نظر قرار دهید، زیرا تخصص و تجربه و تبحر ای که جراح در اختیار دارد می ‌تواند ناقص ترین بینی را به زیباترین شکل ممکن تبدیل نماید. از این رو دقت در انتخاب جراح بسیار حائز اهمیت می باشد در موارد دیگر می ‌توان میزان تاثیرپذیری عوامل را مد نظر قرار داد عوامل مهمی مانند موارد زیر:

 • نوع بینی: نوع بینی در نتیجه ی این جراحی بسیار مهم است. تفاوت های بسیاری در نتیجه ی جراحی بینی های گوشتی با استخوانی دارد. بینی های استخوانی نتیجه ی بسیار بهتری نسبت به بینی های گوشتی دارد زیرا بینی های استخوانی محکم و غضروف های مقاوم تری دارد و جراح می توانید به راحتی هر تغییری که می خواهد روی آن ایجاد کند.
 • جنس پوست و انعطاف پذیری بینی: هر مقدار که بینی انعطاف پذیری بالا تری داشته باشد و پوست آن صاف باشد، تغییراتی که به وجود می آید به خوبی قابل مشاهده قرار می گیرد و بسیار زیبا می شود.
 • انتظارات بیمار از عمل بینی: در ابتدا بیمار باید انتظارات منطقی ای از انجام این جراحی داشته باشد. گاهی اوقات افراد، در جلسه مشاوره عمل بینی عکس هایی از افراد مشهور می آورند و انتظار دارند که بینی آن ها همانند بینی افراد مشهور باشد. اما این کار کاملا غیر ممکن است. به دلیل اینکه آناتومی صورت هر فرد با فرد دیگر متفاوت است و بینی هر فرد با فرد دیگر کاملا نتیجه ی متفاوتی از انجام این جراحی می گیرد. برای راضی بودن از نتیجه ی این جراحی باید سطح انتظاراتتان را پایین بیاورید.
 • وجود مشکلات ذاتی در ساختار بینی: بعضی از افراد دارای بینی های نامتقارن و تیغه ی انحرافی هستند که فقط با انجام جراحی بینی دران می شود. اگر این انحراف و نا متقارنی بیش از اندازه باشد بر نتیجه ی عمل بسیار تاثیر می گذارد. البته اگر این مشکل قابل درمان نباشد یا ممکن باشد که نتیجه ی مطلوبی از انجام این جراحی نگیرید، جراح در جلسه ی مشاوره به شما اعلام خواهد کرد.

عوامل موثر در نتیجه جراحی بینی

جراحی بینی باز و بسته

جراحی بینی دو روش دارد که شامل: روش باز و روش بسته است.

 • جراحی باز: یکی از مزایای این جراحی، در معرض دید قرار گرفتن تمامی قسمت های بینی است. اما این روش معایبی هم مانند: تورم بعد از عمل است که ممکن زمان زیادی برای از بین رفتن نیاز داشته باشد. انجام جراحی باز بیشتر در مواردی است که فرد می خواهد عمل بینی مجدد انجام دهد. همچنین در مواردی که بینی بسیار نامتقارن است و جراح باید به طور دقیق آن را تغییر دهد.
 • جراحی بسته: روش بسته یکی از قدیمی ترین و پر کاربرد ترین روش ها است که برش های بسیار کوچک و کمی بر روی بینی به وجود می آید که تغییرات به وجود آمده بدون مشاهده مستقیم ساختار ها است. مزایا این روش التهاب و برش کمتر است.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 • باید از ضربه خوردن و صدمه دیدن به بینی خود جلوگیری کنید.
 • از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید. می توانید فعالیت های سبک مانند فیلم دیدن و کتاب خواندن انجام دهید دهید.
 • بعد از عمل ممکن است درد شدید یا کمی داشته باشید که برای کاهش این درد، پزشک برایتان مسکن هایی تجویز می کند.
 • بعد از گذشت هفت تا ده روز می توانید به سرکار یا مدرسه بروید.
 • یک الا دو هفته بعد از می توانید ورزش کنید. اما بهتر است فعالیت های شدید را تا چهار الا شش هفته انجام ندهید.
 • بعد از انجام جراحی ممکن است بینی متورم باشد و حتی اطراف چشم کبود بشود که این مسئله کاملا طبیعی است و ممکن است بعد از چهار الا شش هفته از بین برود. هنگامی که تورم بینی کاهش پیدا می کند تازه متوجه تغییر و باریک تر شدن بینی می شوید.

چگونه باید تشخیص بدهید که بینی شما استخوانی است یا گوشتی؟

اگر شما دارای بینی ای گوشتی باشید، هنگامی که نوک بینی را لمس می کنید، استخوان بینی لمس نمی شود و پوست بینی چرب و منافذ روی بینی تان بزرگ است. همچنین بینی تان دارای پره های کشیده است. هر گونه موارد غیر از موارد گفته شده بینی استخوانی است.

آیا بینی های گوشتی بعد از عمل بازگشت دارند؟

بینی های گوشتی غضروف های ضعیف تری نسبت به بینی های استخوانی است. اگر در عمل تیغه ی بینی را تراش بدهند نازک می شود و تا مدتی زیبا به نظر می رسد اما بعد از مدتی به علت مشکلاتی که در زیر پوست بینی به وجود می آید باعث افتادگی نوک بینی می شود.

برای جراحی بینی باید چه پزشکی را انتخاب کنیم؟

 • دارای تخصص و تجربه باشد.
 • به غیر از تخصص باید هنر هم داشته باشد.
 • باید از سابقه ی بالایی برخوردار باشد.
 • بیمارانی که پیش او بینی شان را جراحی کرده اند از کار جراح انتخابی شما راضی باشند.

بهترین زمان برای عمل بینی چه سنی است؟

رشد بینی در دختران در سن 15 سالگی و رشد بینی در پسران در سن 17 سالی متوقف می شود. امروزه عمل بینی بیشتر در سنین جوانان و نوجوانان است. زیرا آن ها اهمیت بسیاری به ظاهر و زیبایی می دهند. البته باید در نظر بگیرید که انجام عمل بینی برای افراد زیر 18 سال ممنوع است و باید با اجازه ی پدر انجام بگیرد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های قبل از عمل

برای کاهش عوارض و خطرات عمل بینی بهتر است موارد زیر را رعایت  کنید:

 • رژیم غذایی مناسب: چند هفته قبل از عمل رعایت رژیم های غذایی برای بیماران بسیار مهم است. اگر رژیم غذایی مناسبی داشته باشید، بعد از عمل زودتر بهبود پیدا می کنید. این رژیم شامل: مصرف میوه و سبزیجات، دانه های غلات حاوی پروتئین، مکمل های مفید مثل: ویتامین A , ویتامین C است.
 • داروها: افراد باید قبل از انجام جراحی در مورد داروهایی که مصرف می کنند با پزشک خود مشورت کنند. استفاده ی سرخود از بعضی از دارو موجب عوارض و خطراتی بعد از عمل می شود. افراد حتما باید از مصرف داروهای رقیق کننده مانند: آسپرین و ویتامین E و ایبوپروفن اجتناب کنند.
 • آماده سازی برای بهبود: بهبود پس از جراحی بینی ممکن است مقداری زمان ببرد، فرد بیمار باید آمادگی های لازم برای بهبودی بعد از عمل را داشته باشد. به طور مثال افراد باید دو هفته قبل از انجام عمل کار خود را تعطیل کنند و کسی را داشته باشند که از چند روز قبل بتواند چند روز قبل از عمل آن ها را کمک کند. بعد از عمل جوییدن غذا بسیار سخت است پس باید قبل از عمل غذا های نرم بخورند.
 • سیگار کشیدن: استفاده از تنباکو باعث کاهش جریان خون در سر می شود و اکسیژن کافی به محل برش نمی رسد. به همین دلیل بهبودی برای افراد سیگاری زمان زیادی می برد و همچنین ممکن است افراد بعد از عمل دچار عفونت های شدید و زخم شوند.

هزینه جراحی زیبایی بینی

هزینه جراحی زیبایی به عوامل متعددی بستگی دارد، مانند:

 • تجربه جراح: یک پزشکی که دارای تجربه ی بالایی است، نسبت به پزشکی که تجربه و مهارت پایین تری دارد، دستمزد بالا تری می گیرد.
 • امکانات جراحی: اگر پزشک منتخبی شما امکانات لازم را در مطب خود نداشته باشد، این عمل در بیمارستان یا مراکز جراحی دیگری صورت می گیرد. هزینه جراحی بستگی به موقعیت و شهرت و تجهیزات مکان جراحی دارد.
 • محل جغرافیایی: هزینه جراحی پلاستیک در هر شهر یا کشور متفاوت است. برای مثال در کلان شهری مثل تهران هزینه عمل بسیار بالا تر از شهر های دیگر مانند رشت است.
 • بیهوشی: بیهوشی ای که قبل از عمل تزریق می شود، هزینه ی عمل را افزایش می دهد. دستمزد متخصص بیهوشی هم مانند دستمزذ جراح با در نظر گرفتن تجربه و تخصص بالا می رود.
 • مراقبت های حین بهبودی: بعد از انجام جراحی، ممکن است فرد به دارو های خاصی نیاز داشته باشد که بر هزینه هایی که پرداختید اضافه می شود.

کلام آخر

با سپاس از شما همراهان گرامی که تا انتهای این مقاله ما را همراهی کردید. در صورت داشتن نظر یا پیشنهاد آن را با ما به اشتراک بگذارید.

 

 

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)