بینی

رینوپلاستی بینی بدون جراحی

ما در این مقاله سعی داریم شما را با رینوپلاستی بینی بدون جراحی آشنا کنیم. رینوپلاستی بدون جراحی یکی از روش های اصلاح و زیبایی بینی است که بسیار پرطرفدار است. رینوپلاستی بینی بدون جراحی یک انتخاب عالی است زیرا هزینه این روش از جراحی های بینی کمتر است. جراحی بینی می تواند راه حل مناسبی برای از بین رفتن عیب های ظاهری بینی و از بین رفتن مشکلاتی مانند پولیپ، انحراف بینی، مشکلات تنفسی باشد. برای آشنا شدن با رینوپلاستی بدون جراحی با ما همراه باشید.

جراحی بینی چیست ؟

جراحی بینی یا رینوپلاستی یکی از جراحی های زیبایی در جهان است. این جراحی با هدف بهتر شدن ظاهر بینی، جذابیت بینی و درمان احتمالی مشکلات بینی است. جراحی زیبایی بینی باید توسط پزشک متخصص و با تجربه انجام شود. معمولا با ایجاد بشر در ناحیه پایینی بینی کار جراحی آغاز می شود. با توجه به تغییراتی که مورد نیاز است شکل و فرم استخوان بینی، پره های بینی و غضروف آن تغییر می کند. پزشکان با توجه به نیاز افراد تغییرات مربوط به بینی را انجام می دهند.

چه افرادی برای رینوپلاستی بدون جراحی مناسب هستند ؟

 • افرادی که می خواهند  قوس یا قوز بینی شان محو شود. البته این روش برای افرادی قابل اجراست که قوس یا قوز بینی کم تا متوسطی داشته باشند.
 • افرادی که  غیر قرینگی یا تورفتگی روی بینی دارند.
 • افرادی که غیر قرینگی نوک و یا انحراف نوک بینی دارند.
 • افرادی که می خواهند نوک بینی سر بالاتری داشته باشند.
 • افرادی که قبلا جراحی بینی انجام دادند و از ظاهر بینی خود راضی نیستند و اکنون می خواهند بدون جراحی اصلاحاتی در آن ایجاد کنند، مثلا ناصافی و یا تورفتگی در سطح و نوک بینی دارند.
 • افرادی که پل بینی تو رفته دارند و بینی شان کوتاه به نظر می رسد ، می توانند با تزریق فیلر و پر کردن پل بینی ظاهر بینی را بلندتر نشان دهند.

 

 

جراحی بینی چیست ؟

رینوپلاستی بینی بدون جراحی گونه است ؟ 

رینوپلاستی به سه روش لیفت بینی با تزریق ژل، لیفت بینی با نخ و لیفت بینی با تزریق بوتاکس تقسیم می شود که در ادامه با آن ها آشنا می شویم :

لیفت بینی با تزریق ژل : لیفت بینی با تزریق ژل مهم ترین کاربرد را در برطرف کردن قوز بینی یا فرورفتگی روی بینی دارد. در این روش لیفت بینی با استفاده از ژل مخصوص انجام می شود. اصول پایه لیفت غیر جراحی بینی بر تزریق فیلر استوار است. برای این کار از ژل هیالورونیک استفاده می شود که موقت است و بعد از جذب افراد باید دوباره به پزشک مراجعه کنند تا تزریق ژل برای آن ها تکرار شود که در بیشتر موارد هم نتیجه رضایت بخش بوده است قوز بینی برطرف می شود. هزینه لیفت بینی بدون جراحی و با تزریق ژل از عمل های زیبایی کمتر است.

لیفت بینی با نخ : در بعضی از موارد برای رینوپلاستی بینی از نخ لیفت جذبی برای بالا کشیدن نوک بینی استفاده می شود که برای بینی های استخوانی و گوشتی مناسب است. برای انجام این کار پزشک بعد از بی حسی موضعی نخ های لیفت را در طول بینی وارد می کند و با این عمل ساده نوک بینی بالا کشیده می شود. برای رسیدن به نتیجه بهتر لازم است بیمار چند ماه صبر کند تا لیفت نخی به نتیجه نهایی برسد و دوام این عمل معمولا بین 2 تا 3 سال است و بعد از هر چند سال باید عمل کاشت نخ لیفت جذبی در بینی تکرار شود.

لیفت بینی با تزریق بوتاکس : افرادی که سوراخ بینی خیلی گشادی دارند از این عمل استفاده می شود. برای این کار می تواند با تزریق بوتاکس در عضله خاصی از بینی سوراخ های آن را کوچک کرد و شاهد جمع شدن پره های بینی بود. دوام بوتاکس در بینی مانند پیشانی در بهترین حالت بین 4 تا 6 ماه است و بعد از این مدت باید تزریق بوتاکس تکرار شود. بعد از بی حس کردن بینی مقدار مناسبی از فیلر با سوزن ظریفی به زیر پوست تزریق می شود. برای رفع قوز بینی این تزریق در بالا و پایین قوز به میزان لازم انجام شده تا برجستگی قوز بینی محو شود.

مزایای رینوپلاستی بینی بدون جراحی

رینوپلاستی بدون جراحی مانند سایر روش های دیگر دارای مزایا و معایبی است که در ادامه با مزایا رینوپلاستی بدون جراحی آشنا می شوید :

 • یکی از مهم ترین مزایای این روش این است که فرد تحت عمل جراحی قرار نگرفته و در نتیجه عوارضی هم در پی نخواهد داشت.
 • اگر فرد از فرم جدید بینی خود رضایت نداشته باشد، امکان بازگشت به حالت اولیه وجود دارد.
 • میزان بالا بردن بینی متناسب با سلیقه فرد تنظیم می شود.
 • تمامی فرآیند ها فقط با بی حسی انجام شده و نیازی به بیهوشی نیست.
 • در این روش صدای تو دماغی و  تورم برای فرد ایجاد نشده و مشکلی هم در بویایی بروز نخواهد کرد.

برای آشنا شدن با مشکلات رایج بعد از عمل بینی به سایت مربوطه مراجعه کنید.

اقدامات قبل از رینوپلاستی : 

قبل از جراحی رینوپلاستی شما باید با پزشک خود ملاقات کنید تا عواملی که تعیین کننده این هستند که جراحی برای شما مناسب است بررسی شود. در ادامه با اقدامات قبل از جراحی رینوپلاستی آشنا می شوید :

سابقه پزشکی : مهم ترین سوالی که پزشکان از شما می پرسند انگیزه شما برای انجام عمل جراحی و اهداف شما است. پزشک درباره سابقه شما مانند سابقه انسداد بینی، جراحی و هر دو نوع دارویی که مصرف می کنید سوال می کند. اگر دچار اختلال خونریزی مانند هموفیلی هستید امکان دارد نتوانید برای جراحی رینوپلاستی مناسب باشید. در مشاوره توضیح در مورد داروهایی که در حال مصرف آن هستید و گزارش بیماری خاص خود جزو الزامات است.

معاینه : پزشک شما یک معاینه شامل آزمایش هایی مثل آزمایش خون انجام خواهد داد. پزشک پوست و داخل و خارج بینی شما را بررسی می کند. معاینه به پزشک کمک می کند که متوجه شود چه تغییراتی مورد نیاز است و ویژگی های جسمی شما مانند ضخامت پوست و یا قدرت غضروف در انتهای بینی شما که امکان دارد روی نتیجه شما تاثیر می گذارد چگونه است. معاینه برای تعیین تاثیر رینوپلاستی بر تنفس ضروری است.

عکس ها : قبل از جراحی امکان دارد از شما عکس هایی از زاویه های مختلف از شما بگیرند. جراح شما امکان داد با استفاده از نرم افزار کامپیوتر عکس های شما را دستکاری کند تا به شما نشان دهد که چه نتیجه ای امکان دارد از جراحی بینی حاصل شود. پزشک شما از این عکس ها برای ارزیابی قبل و بعد از عمل در طی جراحی و بررسی های طولانی استفاده می کند. عکس های اجازه بحث در مورد اهداف جراحی را می دهد.

بحث درباره انتظارات شما : شما و دکتر شما باید درباره انگیزه و انتظارات با شما صحبت کند. پزشک توضیح می دهد که رینوپلاستی برای شما چه کارهای می تواند و چه کارهایی نمی تواند انجام دهد. شما باید درباره خواسته های خود از پزشک سوال کنید و با او گفت و گو کنید. بعضی اوقات جراح شما امکان دارد درباره انجام عمل جراحی برای زاویه دهی چانه شما صحبت کند. این به این دلیل است که یک چانه کوچک باعث توهم یک بینی بزرگ تر می شود. لازم نیست در این شرایط جراحی شانه انجام دهید اما این کار می تواند مشخصات صورت شما را متعادل کند.

وقتی که عمل جراحی برنامه ریزی شده در صورتی که از یک روش سرپایی استفاده می کنید باید همراه داشته باشید که شما را به خانه همراهی کند. برای چند روز اول بعد از بیهوشی امکان دارد دچار اختلال حافظه، زمان و واکنش آهسته و اختلال در قضاوت شوید. از یک نفر بخواهید که یکی دو روز به شما برای انجام مراقبت های شخصی کمک کند تا شما ریکاوری شوید.

مزایای رینوپلاستی بینی بدون جراحی

از جراحی رینوپلاستی بینی بدون جراحی چه انتظاری دارید ؟ 

رینوپلاستی یک روش با مجموعه ای از مراحل نیست. هر عمل منحصر به فرد است و و برای آناتومی و اهداف خاص فرد تحت معالجه سفارشی سازی می شود. رینوپلاستی امکان دارد در داخل بینی یا از طریق یک برش خارجی کوچک در پای بینی بین سوراخ ها انجام شود. جراح احتمالا استخوان و غضروف زیر پوست شما را تنظیم می کند. جراح شما می تواند استخوان بینی یا غضروف بینی شما را بسته به آن که چقدر تغییر نیاز است ساختار بینی چگونه است و مواد موجود چه چیز هایی هستند زاویه سازی کند. برای تغییرات کوچک جراح امکان دارد از غضروف استخراج شده از عمق بیشتری در داخل بینی یا از غضروف گوش شما استفاده کند. برای جراحی های بزرگ جراح می تواند از غضروف دنده، ایمپلنت یا استخوان از دیگر مناطق بدن شما استفاده کند.

اقدامات لازم هنگام جراحی رینوپلاستی بینی بدون جراحی  : 

با توجه به پیچیدگی جراحی و ترجیحات جراح شما جراحی زیبایی بینی و بی حسی و مسکن یا بیهوشی عمومی نیاز دارد. قبل از عمل با دکتر خود مشورت کنید که کدام نوع برای شما بهتر و مناسب تر است. در ادامه با اقدامات لازم هنگام جراحی رینوپلاستی بینی بدون جراحی می پردازیم :

بی حسی محلی با مسکن : این روش در یک بستر سرپایی استفاده می شود و محدود به یک منطقه خاص از بدن شما است. پزشک شما داروهای بی حس کننده را به بافت های بینی تزریق می کند و مسکن از طریق سرم داخل وریدی به بدن شما وارد می شود. این باعث می شود که تسکین یابید و درد را حس نکنید اما به طور کامل به خواب نروید.

بیهوشی عمومی : شما داروی بی حس کننده را با استنشاق آن یا از طریق یک لوله کوچک که در یک رگ در دست، گردن یا قفسه سینه شما قرار می گرد دریافت می کنید. بیهوشی عمومی بر همه بدن شما تاثیر می گذارد و باعث می شود در هنگام عمل بیهوش شوید. بیهوشی عمومی به لوله تنفسی نیاز دارد. جراحی زیبایی بینی امکان دارد یا از طریق یک برش کوچک خارجی در پایه بینی شما انجام شود. جراح شما استخوان و غضروف های زیر پوست شما را تنظیم می کند. جراح شما بسته به میزان نیاز به از بین بردن یا اضافه شدن ساختار بینی و مواد جدید می تواند شکل استخوان های بینی ای غضروف شما را از چند طریق تغییر دهد. برای تغییرات کوچک جراح امکان دارد از غضروف گرفته شده از عمق داخل بینی یا گوش شما استفاده کند. برای ایجاد تغییرات بزرگ جراحی می تواند از غضروف دنده، ایمپلنت یا استخوان قسمت های دیگر بدن استفاده کند. بعد از ایجاد این تغییرات جراح پوست و بافت بینی را به عقب قرار داده و برش ها را در بینی شما می بخشد. اگر دیواره بین دو طرف بینی خم یا کج باشد پزشک می تواند آن را برای بهتر شدن تنفس اصلاح کند. بعد از عمل شما در اتاق ریکاوری قرار می گیرید و جایی که کارکنان بر بازگشت شما به حالت بیماری نظارت می کنند. اگر مشکلات سلامتی دارید باید شب بمانید.

اقدامات بعد از رینوپلاستی بینی بدون جراحی

بعد از جراحی شما باید در رختخواب طوری که سر شما بالاتر از سینه قرار دارد استراحت کنید. این کار برای کاهش خونریزی و تورم مناسب است. بینی شما امکان دارد به علت تورم یا آتل داخل بینی که در طول عمل در بینی شما فرار دارد مسدود شود. در بیشتر موارد پانسمان های داخلی برای یک هفته تا هفت روز بعد از جراحی باقی می مانند. پزشک امکان دارد برای محافظت و پشتیبانی بیشتر یک آتل به بینی شما بچسباند. این آتل در یک هفته می ماند. خونریزی کم و تخلیه مخاط و خون برای چند روز بعد از جراحی یا بعد از برداشتن پانسمان رایج است. پزشک امکان دارد یک پد قطره یک قطعه کوچک از گاز که با چسب نگه داشته می شود در زیر بینی برای جذب زهشکی قرار می دهد. گاز را طبق دستور پزشک تعویض کنید. پد قطره را محکم کنار بینی قرار ندهید. در ادامه با مراقبت های بعد از جراحی رینوپلاستی آشنا می شوید :

 • اجتناب از فعالیت های شدید مانند ایروبیک و دوییدن.
 • زمانی که در بینی خود بانداژ دارید برای حمام کردن بجای دوش از وان استفاده کنید.
 • به بینی خود ضربه نزنید
 • برای جلوگیری از یبوست، غذاهای غنی از فیبر مانند میوه ها و سبزیجات بخورید. یبوست می تواند شما را تحت فشار قرار داده و در نتیجه روی محل جراحی فشار وارد شود.
 • اجتناب از حالات شدید چهره، مانند لبخند یا خنده.
 • مسواک زدن دندان ها را برای محدود کردن حرکت لب فوقانی خود به آرامی انجام دهید.
 • لباسهایی را که از جلو بسته می شوند بپوشید. لباس های مثل تی شرت که مجبور هستید روی سر خود بکشید نپوشید.
 • علاوه بر این، حداقل چهار هفته پس از عمل جراحی از عینک طبی یا آفتابی استفاده نکنید تا از ایجاد فشار روی بینی شما جلوگیری شود.
 • هنگامی که به بیرون از خانه می روید، به ویژه روی بینی خود از کرم ضد آفتاب SPF 30 استفاده کنید. آفتاب بیش از حد می تواند تغییرات رنگ دائمی در ناحیه پوست بینی شما ایجاد کند.
 • بعضی از مواقع ممکن است تورم یا کبودی در اطراف چشم شما به مدت دو تا سه هفته پس از جراحی بینی رخ می دهد. رفع تورم بینی مدت زمان بیشتری به طول خواهد انجامید.
 • محدود کردن سدیم رژیم غذایی باعث می شود تا تورم سریع تر درمان شود.

 رینوپلاستی بینی با عمل بینی چه تفاوتی دارد ؟

تفاوتی که رینوپلاستی بینی با عمل بینی دارد عبارت است از : برای از بین بردن قوز بینی یا به عبارتی فرورفتگی که در بینی وجود دارد به کار گرفته می شود؛ ایجاد ارتفاع در نوک بینی افراد که بعضی از افراد علاقه دارند که نوک بینی آن ها بالاتر باشد که باعث تغییراتی در چهره آن ها و زیبایی آن می شود؛ کوچک کردن پره بینی که این عمل باعث کوچک دیده شدن سوراخ های بینی می شود؛ تغییر زاویه بین بینی و لب افراد؛ کاستن از عرض بینی. در عمل بینی این موارد انجام نمی شود و مواردی که در عمل بینی به آن ها پرداخته می شود شامل : عمل شکستگی بینی که امکان دارد در اثر ضرب دیدگی یا تصادف و هر اتفاق دیگر باشد؛ عمل کردن انحراف بینی که امکان دارد در هر فردی به صورت ارثی یا در اثر تصادف اتفاق افتاده باشد؛ کوچک کردن شاخک های بینی؛ از بین بردن پولیپ بینی باشد.

عوارض بعد از جراحی رینوپلاستی

عدم تقارن سوراخ های بینی : جراح بینی قبل از عمل سوراخ بینی را اندازه گیری می کند اما امکان دارد به دلیل تورم بعد از عمل مشکل عدم تقارن سوراخ های بینی به وجود بیاید که بیشتر بعد از برطرف شدن تورم و کاهش آن این اختلاف از بین می رود.

زینی شکل شدن بینی : این مشکل به دلیل تراشیدن بیش از اندازه استخوان پشت بینی به وجود می آید. اگر پزشک کم تجربه باشد و یا اندازه گیری خود را به درستی انجام نداده باشد امکان دارد این عوارض به وجود بیاید.

آسیب به پوست بینی : اگر جراح هنگام عمل دقت نکرده باشد و به پوست بینی آسیب برسد امکان دارد پوست سیاه شده باشد و از بین برود. بدترین عوارض بعد از عمل بینی آسیب پوستی است که ترمیم آن سخت است.

باریک شدن بیش از اندازه نوک بینی : این عوارض بیشتر به دلیل اصرار بیماران به وجود می آیند که نه تنها باعث زیبایی نمی شود بلکه باعث می شود بینی فرد غیر طبیعی و مصنوعی دیده شود.

بینی خوکی شکل : زاویه مناسب برای نوک بینی خانم ها 110 درجه و آقایان 90 درجه است. اگر جراح به این اندازه توجه نکند نوک بینی بیش از اندازه بالا می رود و ظاهر آن نامطلوب می شود.

عوارض بعد از جراحی رینوپلاستی

کلام آخر

قبل از انجام جراحی بینی سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین و با تجربه ترین پزشک را برای رینوپلاستی بینی بدون جراحی انتخاب کنید. سعی کنید از افرادی که قبلا جراحی بینی انجام دادند پرس و جو کنید و با آگاهی کامل دست به انجام جراحی رینوپلاستی بزنید. ممنون از اینکه تا ادامه این مقاله هماره ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)