بینی استخوانی

مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی

یکی از مهم ترین دغدغه های مهم در افرادی که تصمیم به انجام عمل جراحی بینی استخوانی دارند ، مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی می باشد ، این که چه مواردی را در فعالیت های روزمره خود باید رعایت کنند و از چه کار هایی دوری کنند تا دوران بهبودی بعد از عمل جراحی بینی را با سرعت هر چه بیشتر و خاطری آسوده تر سپری کنند .

شاید شما هم اشتیاق این را دارید که نتایج عمل جراحی بینی خود را بلافاصله بعد از عمل جراحی بینی مشاهده کنید ، اما باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که روند درمان به کمی زمان نیاز دارد ، مراحلی نیز وجود دارد که می توانید برای سریع کردن روند بهبود روی آن ها حساب کنید و خیال خود را راحت کنید که همه چیز به درستی پیش می رود . عمل جراحی بینی به کمتر از دو ساعت زمان نیاز دارد اما این در حالی است که افراد بعد از عمل جراحی بینی دوران نقاهت طولانی تری را باید پشت سر بگذارند تا از عوارض بعد از آن رهایی پیدا کنند ، دوران بهبودی این عمل جراحی در هر فردی با فرد دیگری کاملا متفاوت می باشد .

طول دوره بهبود بعد از عمل جراحی بینی معمولا 3 الی 4 روز می باشد و طول دوره پانسمان نیز با توجه به روند عمل و تشخیص پزشک جراح کاملا متفاوت می باشد که بیشتر بین 6 الی 10 روز می باشد ، کسب نتیجه رضایت بخش از عمل نیازمند مراقبت های بعد از عمل جراحی می باشد ، در ادامه قصد داریم شما را با مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی آشنا کنیم ممنون می شویم که ما را تا آخر این مقاله همراهی کنید .

مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی

کبودی و تورم بعد از جراحی بینی

تغییر رنگی که در اطراف بینی و زیر چشم های افراد شکل می گیرد عوارض مشترک میان تمام افرادی است که عمل جراحی بینی را انجام داده اند ، این کبودی ها در اثر نشت خون از طریق مویرگ ها به بافت زیر پوست افراد به وجود می آید ، بعد از انجام عمل جراحی بینی کبودی های موجود با شکل و رنگ های مختلفی در صورت افراد ایجاد می شود ، تغییر رنگ های به وجود آمده در پوست از زرد کم رنگ تا بنفش پر رنگ متغیر می باشد ، بهبود این عوارض در پوست اصلا جای نگرانی ندارد زیرا بعد از گذشت تقریبا یک هفته به صورت کامل این کبودی ها از بین می رود .

تورم پس از عمل بینی

هر جراحی که در هر ناحیه ای از بدن انجام دهید حتی ساده ترین عمل ، بر اثر ضربه وارده به بافت ها آن ناحیه و اطراف آن را کاملا تحت تاثیر قرار می دهد و موجب بروز تورم می شود ، میزان ورم نوک بینی در افراد مختلف کاملا متفاوت می باشد ، همچنین اگر عمل جراحی بینی برای بهبود تنفس افراد انجام شده باشد میزان تورم به وجود آمده نیز برای افراد بیشتر می شود ، بعد از به وجود آمدن تورم در دوره اولیه بهبودی بخش بزرگی از تورم به وجود آمده هم ناشی از تجمع مایع بوده که به صورت مستمر بین 2 تا 14 هفته التیام می یابد ، بعد از آن بینی فرم بهتری را در افراد پیدا خواهد کرد

روش های کاهش کبودی و تورم بعد از جراحی بینی

از مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی برای کاهش تورم و تغییر رنگ پوست می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از کمپرس سرد در ۴۸ ساعت اولیه بعد از عمل جراحی بینی استخوانی بر روی بینی و نواحی میانی به منظور کاهش تورم و کبودی ضرورت بسیاری دار و یکی از مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی می باشد .
 • تا جایی که می توانید سر خود را بالا نگه دارید.
 • از حمل وسیله های سنگین جدا خودداری کنید و فعالیت های بدنی خود را مانند ورزش کردن و شنا محدود کنید .
 • برای جلوگیری از خطر به وجود آمدن هایپرپیگمنتاسیون تا ۴ هفته بعد از عمل جراحی بینی ، از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید حتما اجتناب کرده و در صورت لزوم از کرم های ضد آفتاب با SPF 30  استفاده نمایید.
 • بعد از جراحی بینی استخوانی از بالا کشیدن بینی و تنفس هوا با زور ( کاری که بعضی از افراد هنگامی که حس گرفتگی بینی دارند انجام می دهند) خودداری کنید.
 • از بینی تان در مقابل هر گونه آسیبی محافظت کنید .
 • حداقل به مدت دو هفته بعد از عمل جراحی بینی از فین کردن اجتناب کنید.
 • مقاربت جنسی تا ۱۰ روز بعد از عمل ممنوع می باشد.
 • از خاراندن بینی خود با دست حتما جلوگیری کنید.
 • تا هنگام برداشتن گچ بینی از حمام رفتن مخصوصا حمام با آّب داغ خودداری کنید ، که مبادا گچ شما در روز های اول مرطوب گردد.
 • از استعمال دخانیات حتما خودداری کنید.
 • هفته اول پس از عمل جراحی بینی در رژیم غذایی از مواد غذایی نرم حتما استفاده شود.
 • مصرف سدیم را کاهش دهید.
 • تا ۴۸ ساعت پس از عمل هیچ نوع نوشیدنی الکلی مصرف نکنید.
 • آب فراوان بنوشید.

کبودی و تورم بعد از جراحی بینی

خونریزی پس از عمل بینی

خونریزی بعد از عمل جراحی بینی بسیار کم پیش می آید و به دلایل مختلفی این اتفاق می افتد ، ممکن است فرد بیمار در زمان عمل و یا بعد از آن دچار خونریزی شدید شود که حتی بند آوردن آن به کمک اورژانس و یا گاهی اوقات به تزریق خون نیز نیاز دارد ، یکی از مهم ترین دلایل بروز خونریزی بالا رفتن فشار خون می باشد ، به همین دلیل از ده روز قبل از عمل جراحی بینی باید از مصرف دارو های ضد التهاب و آسپرین که موجب افزایش فشار خون می شوند خودداری کرد ،  همچنین درد ، استفراغ و تهوع ناشی از دارو های بیهوشی سبب افزایش فشار خون می شود .

شکستن استخوان بینی توسط پزشک جراح نیز می تواند موجب بروز خونریزی در بینی افراد شود ، زیرا در این مسیر عروق ریز فراوانی وجود دارند و پارگی این عروق موجب خونریزی زیر پوستی نیز می شود که اگر این خونریزی شدید باشد از اطراف بینی فراتر رفته باشد به زیر چشم و گونه ها نفوذ می کند .

مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی در صورت ایجاد خونریزی می توان به نحوه استراحت افراد اشاره کرد . هنگام استراحت زمانی که این عارضه برای افراد به وجود می آید فرد باید به گونه ای دراز بکشد که سر او بالا تر از سطح بدنش قرار بگیرد و با استفاده از کمپرس یخ بر روی بینی و گردن و صورت خونریزی را کاهش دهد. تا زمانی که خونریزی شدید نیست و قابل کنترل می باشد اصلا جای نگرانی وجود ندارد اما در صورتی که خونریزی ادامه داشته باشد حتما به جراح خود برای معاینه مراجعه کنید.

درد بعد از عمل بینی

بعد از عمل جراحی بینی استخوانی مقدار کمی از درد برای افراد وجود دارد که این کاملا طبیعی می باشد ، با این وجود افراد ممکن است از ورم ایجاد شده و گرفتگی بینی ( به خصوص در هنگام استراحت و شب هنگام که به پشت خوابیده) بیشتر رنج ببرد که گاهی اوقات پزشک جراح برای بیمار برای کم کردن درد مسکن هایی را تجویز می کند اما غالبا برخی از پزشکان لزومی به مصرف مسکن را در خود نمی بینند ، به این نکته توجه داشته باشید که بیمار باید بسیار آگاه باشد که برای کنترل درد خود نباید از آسپرین و یا دارو های التهاب آور مانند ایبوپروفن، ادویل و نوپرین مصرف کنید زیرا این داروها با رقیق کردن خون، می تواند موجب افزایش خون ریزی در افراد شوند.
تب بعد از عمل بینی

بعد از عمل جراحی بینی زیاد شدن درجه حرارت بدن تا ۵/۳۷ درجه کاملا طبیعی می باشد که این افزایش دما به دلیل از دست دادن آب طبیعی بدن رخ می دهد . اما اگر تب بالای ۳۷.۵ درجه ادامه داشت، باید به پزشک مربوطه مراجعه کنید.

شستشوی بینی بعد از جراحی بینی

یکی از مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی ، طریقه صحیح شست و شوی بینی می باشد . بعد از عمل بینی و بازگشت از بیمارستان در صورت نیاز می توانید قسمت بیرونی بینی را به آرامی با پنبه و یا گوش پاک کن آغشته به هیدروژن پراکسید (آب اکسیژنه) تمیز کنید .

بعد از برداشت پانسمان از روی بینی در روز دو بار باید بینی به طور کامل تمیز شود تا چربی ترشح شده توسط غدد چربی پوستی به طور کامل پاک شود ، در صورت در صورت تمیز نکردن چربی پوست بینی موجب می شود که بینی مدت زمان بیشتری متورم باشد ولی باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که تمیز کردن بینی باید به آرامی انجام شود و در زمان تمیز بینی باید به آرامی انجام شود و در زمان تمیز کردن بینی نباید به آن فشار بیاورید و باعث تغییر حالت آن شوید .

گاهی اوقات به دلیل وجود خون و مخاط بینی افراد مسدود می شود به زوری که ممکن است فرد بیمار به سختی نفس بکشد ، در این حالت استفاده از اسپری سالین و سرم شور برای حفظ رطوبت پیشنهاد می شود ،  در واقع اسپری سالین یک محفظه پلاستیکی می باشد که جریان کم فشار آب را از طریق یک سوراخ بینی به داخل بینی افراد می‌ فرستد و از سوراخ دیگر بینی فرد خارج می شود . پزشکان جراح اسپری سالین را یک هفته بعد از عمل جراحی بینی استخوانی تجویز می کنند و استفاده از آن را تا زمان بهبودی توصیه می کنند.

می‌ توان یک هفته بعد از عمل جراحی بینی ، بینی خود را از طریق محلول آب نمک برای حفظ نظافت آبکشی کنید.

شستشوی بینی بعد از جراحی بینی

چسب زدن بینی بعد از عمل

یکی از مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی که در نتیجه عمل جراحی بینی بسیار تاثیر گذار می باشد استفاده از چسب بینی می باشد ، بعد از عمل جراحی بینی از چسب برای کاهش تورم و شکل دهی بینی افراد استفاده می شود ، 2 هفته بعد از عمل جراحی استفاده از چسب به شکل دهی بینی و کاهش تورم آن بسیار کمک می کند و بعد از آن فقط موجب کاهش تورم بینی در افراد می شود .

مدت زمان استفاده از چسب کاملا به نوع پوست بیمار بستگی دارد که از حدود 2 هفته تا 2 ماه در افراد متغیر می باشد ، افرادی که پوستی نازک و شفافی را دارند دو هفته و افرادی که پوستی ضخیم دارند بهتر است حداقل به مدت 2 ماه از چسب بینی استفاده کنند ، از چسب در افراد با پوست ضخیم حتی به مدت زمان ۶ ماه نیز امکان پذیر می باشد و هیچ گونه عوارضی برای افراد ندارد.

زمان تعویض چسب
معمولا چسب بر روی بینی افراد هر چند روز یک تا یک هفته یک بار باید عوض شود ، برای عوض کردن چسب ابتدا باید پوست ناحیه بینی با آب ولرم و صابون بشویید تا چربی اضافی روی پوست گرفته شده و بعد از خشک شدن پوست از چسب استفاده کنید .

برداشتن چسب 

زمان برداشتن چسب باید از هر دو دست برای برداشتن آن حتما استفاده کنید، به گونه ای که با یک دست پوست بینی را نگه داشته و با دست دیگر چسب را از روی بینی خود به آرامی بردارید. در صورتی که پوست بینی به هنگام برداشتن چسب کشیده شود به مرور زمان باعث ایجاد بافت اضافه در زیر پوست می شود.

روند بهبودی کامل بعد از عمل جراحی

بعد از برداشتن پانسمان از روی بینی خود ، بینی شما در نگاه اول کمی بزرگ تر به نظر می رسد و حتی ممکن است که نوک آن کمی به سمت بالا منحرف شده باشد ، در افرادی که پوست ضخیم و چربی دارند زمان بیشتری طول می کشد تا تورم بینی در آن کمتر شود ، لب بالایی در افراد هم ممکن است برای مدتی سفت شود و نوک بینی هم گاهی ممکن است بی حس شود که این حالت ناشی از تورم بینی و لب بالایی می باشد اما در آخر با رعایت مراقبت های بعد از عمل جراحی همه این حالت ها در افراد بر طرف می شود و اصلا جای نگرانی برای افراد وجود ندارد .

روند بهبودی کامل بعد از عمل جراحی

همچنین بیشتر از یک سال طول می کشد که فرم بینی به طور کامل مشخص شود و بعد از آن می توانید از نتیجه نهایی عمل جراحی بینی خود حتما لذت ببرید .

آیا نتیجه جراحی بینی استخوانی بازگشت پذیر است؟

به طور کلی احتمال بازگشت بینی استخوانی بعد از عمل جراحی بینی بسیار کم می باشد اما باید این نکته را هم بدانید که برای به حداقل رساندن عوارض عمل جراحی بینی ، عمل بینی خود را توسط بهترین جراح بینی انجام دهید ، به طور کلی بازگشت قوز بینی استخوانی در موارد نادر ممکن است اتفاق بیافتد و بیشتر نتیجه عمل جراحی بینی های استخوانی مطلوب و مورد رضایت افراد و اطرافیان او خواهد بود .

در پاسخ به این سوال باید گفت که عوامل گوناگونی مانند عملکرد جراح بینی ، نوع ساختار بینی و اقدامات قبل از جراحی بینی و مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی در ایجاد نتایج مطلوب نقش بسیار زیادی را ایفا می کند.

هزینه جراحی بینی استخوانی

هزینه جراحی بینی استخوانی در سعادت آباد با توجه به فاکتور های مختلفی مانند پیچیدگی و میزان تغییرات استئوتومی در عمل جراحی بینی و تخصص و تجربه پزشک جراح در افراد مختلف کاملا متفاوت می باشد ، هزینه عمل جراحی بینی استخوانی بعد از معاینه و مشخص شدن نوع  ساختمان بینی و هزینه های جانبی دیگر در جلسه مشاوره مطرح خواهد شد.

آیا نتیجه جراحی بینی استخوانی بازگشت پذیر است؟

اقدامات قبل از جراحی بینی

عمل جراحی بینی به غیر از مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی به اقدامات قبل هم نیاز دارد که در ادامه شما را با آن ها آشنا خواهیم کرد .

 • دو هفته قبل از عمل جراحی بینی از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی خودداری کنید .
 • به مدت دو هفته از داروهایی از قبیل آسپرین و بروفن که باعث اختلال در انعقاد خون خواهند شد، خودداری کنید .
 • یک شب قبل از عمل جراحی بینی شام سبک میل نمایید و حدود 6 الی 8 ساعت چیزی نخورید تا زمان عمل بینی معده خالی باشد.
 • اگر جزو آن دسته افراد هستید که بیماری خاصی دارید یا حتی به داروی خاصی حساسیت دارید جراح بینی خود را مطلع سازید.
 • در صورتی که طی یکسال گذشته عمل جراحی را انجام داده اید جراح بینی خود را حتما مطلع سازید.
 • روز عمل جراحی بینی خانم ها باید بدون لاک ناخن و حتی ناخن مصنوعی و بدون داشتن آرایش به محل عمل جراحی مراجعه نمایند.
 • آقایان هم قبل از زمان تعیین شده عمل جراحی بینی توصیه می شود که ریش و سبیل خود را حتما اصلاح نمایند.
 • قبل از مراجعه یا شب قبل از عمل جراحی بینی حتما استحمام کنید .
 • در صورتی که از لنز چشمی استفاده می نمایید قبل از جراحی بینی آن را خارج کنید.
 • در روز عمل جراحی بینی لباس راحتی که دارای دکمه از جلو باشد تن کنید تا هنگام تعویض لباس با بینی تماسی نداشته باشد.
 • یک ساعت قبل از زمان معین شده با یک یا دو همراه به کلینیک مراجعه نمایید.

کلام آخر

از این که ما را تا آخر مقاله مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی همراهی کرده اید از شما سپاس گزاریم همچنین اگر نظر و یا پیشنهادی در این زمینه دارید ممنون می شویم که با ما نیز در میان بگذارید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)