بینی

تیپ پلاستی بینی چیست ؟

شاید برای شما هم سوال باشد که تیپ پلاستی بینی چیست ؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که یکی از روش های جراحی بینی تیپ پلاستی است. با پیشرفت تکنولوژی و گسترش علم تیپ پلاستی یکی از پرطرفدارترین روش های جراحی بینی شناخته شده است. این روش برای افرادی استفاده می شود از بینی خود ناراضی هستند و از جراحی خود نتیجه مناسبی نگرفتند. برای آشنا شدن با جراحی بینی و تیپ پلاستی با ما همراه باشید.

جراحی بینی یا رینوپلاستی چیست ؟

به جراحی بینی در علم پزشکی رینوپلاستی هم گفته می شود. پزشک در بینی تغییراتی به وجود می آورد و مشکلات بینی را از بین می برد و فرم بینی را اصلاح می کند. مشکلاتی مثل گوشتی بودن بینی، اضافه بودن بینی، قوز روی بینی و کج بودن بینی را برطرف می کند. بیشترین جراحی ها در ایران جراحی زیبایی بینی است که اکثر افراد در هر سن و سالی از این جراحی استفاده می کنند و به آن علاقه دارند. بیشتر افراد از کشور های دیگر به ایران می آیند تا جراحی زیبایی بینی را انجام دهند.

جراحی بینی یا رینوپلاستی چیست ؟

هدف از جراحی بینی چیست ؟

جراحی بینی می تواند ظاهر بینی را تغییر دهد و مشکلات آن را از بین ببرد. برای مثال جراحی بینی می تواند استخوان بینی را باریک کند، می تواند نوک بینی را تغییر دهد، زاویه بینی بینی و لب را تغییر دهد، سوراخ بینی را تنگ یا گشاد کند، بینی کج را صاف می کند. اکثر برش های در جراحی بینی برای تغییر شکل بینی استفاده می شود و بیشتر آن ها در داخل بینی صورت می گیرد و دیده نمی شود.

روش های جراحی بینی :

جراحی بینی به دو روش باز و بسته انجام می شود. در ادامه با روش های جراحی بینی آشنا می شوید :

جراحی بینی به روش بسته :

جراحی بینی به روش بسته روشی است که خیلی کم از آن استفاده می شود و برش ها در این روش در داخل بینی است و این روش برای مواقعی است که در بینی تغییرات زیادی لازم نباشد. پزشک در روش بسته دسترسی کمی به همه نقاط دارد.

جراحی بینی به روش باز :

در این روش پزشک به همه نقاط بینی دسترسی دارد و می تواند تغییرات زیادی در بینی انجام دهد. اما  زخم ها و برش ها در این روش در روی پوست صورت می گیرد و امکان دارد دیده شود. در این روش پزشک با یک برش در ناحیه غضروف بین دو بینی پوست را از نوک بینی بلند می کند و غضروف را شکل می دهد. بعد از گذشت چند هفته جای برش ها و زخم ها از بین می رود.

مراقبت های قبل از جراحی بینی

قبل از جراح بینی برای اینکه از جراحی خود نتیجه بگیرید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های قبل از جراحی بینی آشنا می شوید :

رژیم غذایی :

در هفته های اول باید رژیم غذای را رعایت کنید زیرا اهمیت زیادی دارد. تغذیه مناسب باعث می شود خطرات و عوارض کاهش یابد و سریع تر بهبود یابید و به عفونت مبتلا نشوید. شما باید از میوه و سبزیجات و دانه های غلات زیاد استفاده کنید. مکمل های تغذیه مناسب است. پزشکان باید به افرادی که می خواهند جراحی بینی انجام دهند ویتامین A، ویتامین C و بروملین را پیشنهاد کنند. افرادی که می خواهند جراحی بینی انجام دهند بادی از بعضی از مواد غذایی و مکمل پهای خاص که باعث عوارض می شود و می تواند باعث کاهش سرعت بهتر شدن شما شود دوری کنید. افراد نباید مکمل های گینگو، ویتامین E، زنجبیل، جینسنگ، گینگو استفاده کنند. بعضی از مکمل های گیاهی و هومیوپاتی می تواند باعث عوارض ناشی از بیهوشی شود و افرادی که می خواهند جراحی بینی انجام دهند باید حتما قبل  از جراحی با پزشک خود مشورت کنند. سعی کنید قبل از جراحی بینی از مشروبات الکلی استفاده نکنید زیرا باعث متابولیزه شدن کبد می شود.

دارو :

سعی کنید قبل از جراحی بین با پزشک خود مشورت کنید و از داروهایی که مصرف می کنید به او اطلاع دهید. اگر بیماری خاصی دارید و یا داری خاصی مصرف می کنید حتما با پزشک در میان بگذارید. زیرا بعضی از دارو ها می توان باعث اختلال در جراحی بینی شود و مشکلاتی به وجود بیاورد. بعضی از این داروها می تواند باعث رقیق شدن خون شود. پس سعی کمی قبل از جراحی بینی از داروهایی که باعث رقیق شدن خون می شود خودداری کنید.

سیگار کشیدن :

سیگار کشیدن و تنباکو می تواند جریان خون را کاهش دهد و اکسیژن نمی تواند به ناحیه برش برسد و امکان دارد افراد سیگاری زمان زیادی برای بهتر شدن بعد از جراحی نیاز داشته باشند  و ممکن است باعث افزایش عفونت در افراد شود و زخم های آن ها دیرتر بهبود یابد. سیگاری ها می توانند جراحی بینی انجام دهند ما باید چند هفته قبل از جراحی بینی از سیگار استفاده نکنند.

آماده سازی برای بهتر شدن :

بعد از جراحی بینی امکان دارد دوران نقاهت کمی طول بکشد و بیماران باید خود را برای این دوران آماده کنند. آن ها 2 هفته باید از کار خود بگذرند و فردی را پیدا کنند تا از آن ها مراقبت کند. بعد از جراحی بینی افراد نباید از غذاهای جویدنی استفاده کنند باید غذای نرم بخورند.

جراحی بینی برای چه افرادی مناسب است ؟

جراحی بینی برای بیشتر افراد مناسب است و افراد در هر سن و سالی از جراحی بینی استفاده می کنند. افرادی که فرم بینی خود را می خواهند اصلاح کنند، افرادی که نوک بینی آن ها پهن است، قوز روی بینی آن ها زیاد است، گوشت زیادی دارند و می خواهند آن را از بین ببرند، افرادی که بینی آن ها کج است و انحراف دارند می توانند از جراحی بینی استفاده کنند و کاندیدای مناسبی برای جراحی بینی هستند.

چه افرادی نمی توانند جراحی بینی انجام دهند ؟

بعضی از افراد نمی توانند جراحی بینی انجام دهند و جراحی بینی برای آن ها ممنوعیت دارد. این افراد عبارتند از :

 • افراد مبتلا به بیماری های خاص مانند سرطان یا دیابت
 • افراد سیگاری که در طول روز تعداد زیادی سیگار می کشند.
 • افراد مبتلا به بیماری های انعقاد خون
 • زنان باردار
 • خانم هایی که کمتر از 6 ماه از زایمان آن ها می گذرد.
 • افراد مبتلا به چاقی شدید
 • افرادی که به صورت حرفه ای یا غیر حرفه ای ورزش های سنگین و مبارزه ای مانند تکواندو، بوکس، کشتی و … انجام می دهند.
 • کسانی که عمل بینی اولیه آن ها کمتر از 1 سال پیش انجام شده است.
 • افرادی که به دلیل روانی فرم بینی خود را نامناسب می بینند.

سن مناسب برای جراحی بینی :

سن مناسب برای جراحی بینی زمانی است که دوره بلوغ شما تمام شده باشد و صفحات رشد بینی شما بسته شده باشد زیرا اگر جراحی بینی انجام دهید ممکن است از جراحی خود نتیجه مناسبی نگیرید و بینی شما به حالت قبلی بر گردد. در دوران بلوغ تغییراتی در صورت و چهره شما به وجود می آید که شما فکر می کنید زشت هستید و باعث کاهش اعتماد به نفس در افراد می شود. برای اینکه نتیجه مناسبی از جراحی بینی خود بگیرید باید صبر کنید تا دوره بلوغ شما تمام شود و صفحات رشد بینی شما بسته شود. صفحات رشد بینی در دختران در سن 15 سالگی و در پسران در سن 17 سالگی بسته می شود و بهترین زمان برای جراحی در دختران در سن 16 سالگی و در پسران در سن 17 سالگی است.

مراقبت های قبل از جراحی بینی 

ویژگی های بینی استخوانی و گوشتی :

برای اینکه نتیجه مناسبی از جراحی بینی گوشتی بگیرید باید صبر کنید تا دوران نقاهت شما به پایان برسد و برای این کار زمان زیاد لازم است. بینی های استخوانی نسبت به بینی های گوشتی نتیجه بهتر و زودتری دارد. بینی هایی که پوست نازک و غضروف سفت و نازکی دارند استخوانی هستند. بینی های استخوانی برای از بین رفتن قوز روی بینی و برآمدگی آن باید از جراحی بینی استفاده کنند. بینی های گوشتی پوست ضخیمی دارند و غضروف آن ضعیف و نرم و نوک پهنی دارد و غدد چربی روی آن وجود دارد. جراحی بینی در بینی های گوشتی برای برطرف شدن افتادگی نوک بینی و پهن بودن نوک بینی از بین می رود. جراحی بینی در بینی های استخوانی راحت تر و آسان تر از بینی های گوشتی است و نتیجه آن بهتر و زودتر دیده می شود زیرا بینی های استخوانی غضروف محکمی دارند و تراشیدن آن راحت تر است و می توان به هر شکلی آن را فرم داد.

تیپ پلاستی چیست ؟

تیپ پلاستی یکی از روش های پزشکی است که برای از بین بردن نوک بینی است و در آن پزشک غضروف های نوک بینی که افتادگی دارند را برطرف می کند. این روش کمک می کند تا افزایش بی رویه نوک بینی خنثی شود و بینی زیبا باشد. قد در نوک نوک بینی و ایجاد dorsum معقول بینی که در عین متعادل بودن به اندازه معقول باید عرض داشته باشد که مسیر عبور هوا را از بینی تامین کند.

افراد مناسب برای انجام تیپ پلاستی :

همه افراد می توانند تیپ پلاستی انجام دهند و به سراغ این جراحی بروند و نتیجه خوبی بگیرند. باید قبل از جراحی بینی با پزشک مشورت کنید که آیا این روش برای شما مناسب است یا خیر. افرادی که قوس بینی کم و متوسطی دارند می توانند از این روش استفاده کنند و این مشکل را برطرف کنند. افرادی که غیر قرینگی نوک و یا انحراف نوک بینی دارند می توانند از این روش استفاده کنند. افرادی که می خواهند نوک بینی آن ها سربالا باشد می توانند از این روش استفاده کنند. افرادی که بعد از جراحی از بینی خود ناراضی هستند هم می توانند از این روش استفاده کنند.

تیپ پلاستی چه مزایایی دارد ؟

در این روش پزشک تلاش می کند تا افتادگی نوک بینی و مشکلات بینی را تغییر دهد و ظاهری زیبا برای صورت و بینی شما بسازد و بینی شما را سربالا کند. یکی از بیشترین دلایل افتادگی نوک بینی افزایش سن است که برای از بین رفتن آرواره ها و کاهش ارتفاع هر دو فک بالا و پایین اتفاق می افتد. زمانی که غضروف پایینی نوک بینی برخورد می کنند اتصالی در ناحیه لب به وجود می آید که به آن کولومل می گویند. در این روش پزشکان سعی می کنند با افزودن به قسمت تحتانی و حذف قسمت فوقانی این مشکل را از بین ببرند. این روش دوران نقاهت کمی دارد.

مدل های جراحی بینی :

جراحی بینی به سه روش جراحی بینی طبیعی، جراحی بینی فانتزی، جراحی بینی نیمه  فانتزی انجام می شود.

جراحی بینی طبیعی :

این روش را بیشتر آقایان انجام می دهند و به آن علاقه دارند زیرا می خواهند بینی آن ها طبیعی باشد و مردانه به نظر برسد. در این روش مشکلات بینی شما برطرف می شود و ظاهر بینی شما طبیعی است.

جراحی بینی فانتزی :

در این روش باید دقت کنید که پزشک با تجربه برای جراحی خود انتخاب کنید زیرا این روش حساس است و باید مهارت زیادی داشت. به این روش فانتزی، عروسکی هم گفته می شود. کوچک شدن سایز بینی می تواند مشکلاتی به وجود بیاورد و با فاصله زیاد بین بینی و لب ممکن است بینی حالت خوکی شکل بگیرد.

جراحی بینی نیمه فانتزی :

از این روش بیشتر خانم ها استفاده می کنند زیرا در این روش هر دو ویژگی های روش های بالا است یعنی شما بینی طبیعی با کمی قوس روی بینی دارید و باعث زیبایی بینی شما می شود.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

برای اینکه نتیجه مناسبی از جراحی بینی خود بگیرید و عوارض و خطرات را کاهش دهید سعی کنید مراقبت های بعد از جراحی بینی را جدی بگیرید. در ادامه به مراقبت های بعد از جراحی بینی می پردازیم :

 • از غذاهای مایع و پوره شده استفاده کنید زیرا که جویدن و گاز زدن برای شما سخت می شود.
 • برای نوشیدن مایعات از نی استفاده نکنید زیرا این کار نیاز به نفس بیشتر دارد که به بینی شما فشار بیشتری وارد می کند.
 • بعد از جراحی بینی باید به صورت درازکش استراحت کنید طوری که سر بالاتر از شانه قرار بگیرد.
 • سعی کنید به آرامی مسواک بزنید و به لب بالا فشار وارد نکنید.
 • هنگامی که بینی شما پانسمان دارد ایستاده زیر دوش قرار نگیرید.
 • تا 2 هفته بعد از جراحی بینی سر خود را بالا نگه دارید. شب ها هنگام خوابیدن زیر سر خود از چند بالش استفاده کنید. این کار از خونریزی جلوگیری می کند و به کاهش ورم نیز کمک می کند.
 • پزشک برای حفظ شکل بینی و محافظت از آن برای شما گچ بینی استفاده می کند. این گچ بعد از 1 هفته برداشته می شود.
 • از انجام فعالیت های سنگین مثل ورزش خودداری کنید. اما بعد از 3 تا  4 هفته می توانید فعالیت را شروع کنید.
 • هنگامی که بینی شما دارای پانسمان است برای حمام کردن ایستاده زیر دوش قرار نگیرید.
 •  در هنگامی که در بینی شما پد قرار دارد و پانسمان دارید با دهان نفس بکشید.
 • سعی کنید برای بروز احساسات کمتر فشار وارد کنید به آرامی بخندید.
 • بعد از مرخص شدن از بیمارستان مراقبت هایی که در منزل انجام می دهید می تواند دوره نقاهت را برای شما راحت تر و کوتاه تر کند.
 • از میوه و سبزیجات بیشتری استفاده کنید.
 • از گاز زدن و جویدن غذا دوری کنید زیرا این کار به بینی شما فشار وارد می کند و باعث خونریزی می شود.
 • حتما روی تخت دراز بکشید و سرتان را بالاتر از شانه قرار دهید. این کار باعث کاهش خونریزی می شود.
 • روش صحیح چسب زدن به بینی را از پزشک بپرسید.درست چسب نزدن بینی باعث بد حالت گرفتن و کج شدن آن می شود.
 • تا 1 ماه بعد از عمل بینی از عینک استفاده نکنید. استفاده از عینک به بینی شما فشار وارد می کند و امکان دارد روی شکل بینی تاثیرگذار باشد.

عوارض بعد از جراحی بینی :

جراحی بینی می تواند مانند جراحی های زیبایی دیگر عوارضی داشته باشد که این عوارض طبیعی هستند و بعد از چند روز از بین می رود. اما بعضی از این عوارض طولانی مدت هستند و یا امکان دارد از بینی نرود که در این صورت باید جراحی بینی ترمیمی صورت بگیرد. درد بعد از جراحی یکی از عوارض جراحی بینی است که طبیعی است و با استفاده از قرص های مسکن از بین می رود. یکی دیگر از عوارض جراحی بینی ورم است که تا 2 یا 3 هفته از بین می رود و مقدار کمی در بینی می ماند. کبودی در اطراف چشم و بینی از عوارض جراحی بینی است که در بیشتر افراد دیده می شود و افراد با قرار دادن کمپرس سرد می توانند کبودی را کاهش دهند. کبودی در جراحی بینی استخوانی بیشتر دیده می شود. بعضی از عوارضی هم وجود دارد مثل انحراف بینی، کج شدن بینی، اختلال در تنفس و اختلال در عصب ناحیه بینی و بی حس شدن، زخم و بخیه روی بینی می تواند عوارضی باشد که تا مدت ها باقی بماند و از بین نرود که در این صورت باید از جراح بینی ترمیمی استفاده کرد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی 

کلام آخر

قبل از جراحی بینی از افرادی که قبلا این جراحی را انجام دادند پرس و جو کنید و با آگاهی کامل دست به انجام این جراحی بزنید. سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را برای جراحی انتخاب کنید تا نتیجه مناسبی از جراحی خود بگیرید. ممنون از اینکه تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)