بینی گوشتی

مراقبت های بعد از جراحی بینی گوشتی

اگر جزو آن دسته افراد هستید که عمل جراحی بینی گوشتی را انجام داده اند حتما درباره مراقبت های بعد از جراحی بینی گوشتی باید اطلاعاتی را داشته باشید تا روند درمان شما آسان تر شود ، در این مقاله همه چیز را که باید در دوره مراقبت های بعد از عمل در نظر بگیرید از جمله نحوه خوابیدن ، غذا خوردن و یا استحمام بعد از عمل جراحی باید در نظر گرفته شود را آورده ایم .

بسیاری از افراد بر این باور هستند که تمامی مراحل عمل جراحی بینی بعد از عمل کاملا تمام می شود و این در حالی است که مراقبت های بعد از جراحی بینی گوشتی که همه آن ها بر عهده خود فرد می باشد برای بهبود و سریع شدن شکل فرم گیری جدید بسیار مهم و ضروری می باشد ، در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با مراقبت های بعد از جراحی بینی گوشتی آشنا کنیم ممنون می شویم که ما را تا آخر این مقاله همراهی کنید .

جراحی بینی گوشتی

به بینی هایی که دارای پوست ضخیم و غدد چربی فراوان می باشند بینی های گوشتی گفته می شود که به طور معمول غضروف ضعیف و مقاومی ندارند و از لحاظ ظاهری نیز دارای نوک بینی افتاده و پره های با ضخامت بالا و منافذ باز پوستی می باشند ، برای داشتن یک نتیجه خوب از عمل جراحی بینی گوشتی خود به بهترین جراح بینی گوشتی مراجعه فرمایید که با تقویت بافت و ساختار بینی ضعیف نتیجه جراحی بینی مطلوب و مورد رضایتی را برای شما عزیزان ایجاد کند .

به طور کلی پوست بینی افراد یکی از اجزای بسیار مهم در بینی افراد می باشد که ساختمان و استخوان بینی را کاملا می پوشاند و تعیین کننده اصلی نوع بینی های گوشتی می باشد ، عمل جراحی بینی گوشتی به روش باز و جراحی بینی به روش بسته دو روشی می باشد که برای دسترسی به ساختار زیرین پوست بینی استفاده می شود ،  یکی از مناسب ترین روش ها برای عمل جراحی بینی گوشتی به روش باز می باشد به این خاطر که دسترسی و تسلط جراحی بینی روی استخوان و ساختار کلی بینی مخصوصا در نوک بینی بیشتر می باشد .

جراحی بینی گوشتی

بافت و غضروف بینی های گوشتی ضعیف می باشد و یا تقویت غضروف انجام می شود تا نتیجه عمل جراحی بینی استخوانی هم مانند بینی های گوشتی در دراز مدت هم برای افراد مطلوب واقع شود . برای تقویت غضروف ضعیف از طریق تیغه وسط بینی و یا همان سپتوم استخوان و بافت ضعیف را تقویت کرده و به این صورت افرادی که دارای بینی گوشتی می باشند می توانند عمل جراحی بینی موفقی را نیز داشته باشند .

مراقبت های بعد از جراحی بینی گوشتی

بعد از انجام عمل جراحی بینی گوشتی و یا استخوانی نیاز است که مجموعه از مراقبت های حیاتی را نیز رعایت فرمایید زیرا این نکات می تواند شما را در کاهش عوارض بعد از عمل و همچنین بهبود هر چه سریع تر بسیار کمک کننده باشد ، پس در ادامه شما را با لیستی از مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی بینی گوشتی آشنا کنیم با ما همراه باشید :

 • برنامه دارویی: برنامه های دارویی خود را حتما با دقت رعایت کنید ، این عبارت بسیار ساده و در عین حال بسیار مهم می باشد که دارو ها و توصیه هایی که توسط پزشک تجویز شده است را در زمان معین شده و به مقدار مناسب و مشخص شده مصرف کنید .
 • پیاده روی: بعد از گذشت ۲ تا ۳ روز بعد از عمل جراحی بینی گوشتی در صورت تایید پزشک می توانید پیاده روی آرامی را داشته باشید.
 • شستشوی بینی : حداقل ۵ مرتبه در روز باید از سرم های شستشو برای شستشوی بینی خود استفاده کنید .
 • چسب زدن بینی : چگونگی پ چسب زدن بینی بعد از عمل برای افراد بسیار مهم می باشد، روز های اول پزشک جراح این کار را برای فرد بیمار انجام می دهد اما به دلیل اینکه چسب مدت ها باید روی بینی فرد باشد و در دوره های زمانی مشخص تعویض شود، بیمار باید نحوه چسب زدن اصولی را به طور کامل و صحیح یاد بگیرد تا خود او این کار را انجام دهد
 • پماد : استفاده از پماد های تجویز شده برای درمان زودتر در مناطق بخیه زده شده حداقل ۳ مرتبه در روز برای افراد توصیه می شود.
 • عطسه کردن : عطسه کردن می تواند فشاری زیادی به بینی فرد و بخیه های زده شده وارد کند پس بهتر است با دهان باز و به آرامی عطسه کنید تا به بینی  شما فشاری وارد نشود
 • تامپون: در صورتی که تامپون داشته باشید، زمان برداشتن آن به شما اطلاع داده می شود.
 • رانندگی:  به افراد توصیه می شود که به مدت ۲ هفته بعد از عمل جراحی رینوپلاستی از رانندگی حتما پرهیز نمایید.
 • مصرف سیگار: حداقل ۲ الی ۳ هفته قبل و بعد از انجام عمل جراحی بینی گوشتی نباید سیگار را مصرف کنید زیرا نیکوتین موجود در سیگار باعث کند شدن روند بهبودی شده و برخی از عوارض را پس از جراحی زیبایی بینی پدید می آورد.

محدودیت سنی برای عمل جراحی بینی گوشتی وجود دارد و بیشتر توصیه می شود بیماری که تمایل به عمل جراحی بینی دارد فرم بینی اش به تکامل نسبی رسیده و غضروف و یا استخوان های بینی به درستی رشد کرده باشند ، در صورتی که دلیل جراحی بینی درمانی بوده و یا به دلیل شکستگی بینی باشد در صورت تایید پزشک جراحی انجام می شود . مصرف آب آن هم به مقدار زیادی به طور کلی بعد از هر جراحی به افراد توصیه می شود ، حتما به مقدار کافی آب بنوشید . مقاربت بعد از عمل جراحی بینی باید به مدت حداقل ۱۰ روز پرهیز شود.

مراقبت های بعد از جراحی بینی گوشتی

در هفته اول بعد از انجام عمل جراحی بینی بهتر است از شستشوی بینی خود خودداری کنید ، در صورتی که آتل مرطوب شود ممکن است باعث عفونت و یا مشکلات پوستی در افراد شود ، درمان سرخود بعد از عمل جراحی بینی یک امر بسیار مهمی است که به میزان مناسب و در زمان های مقرر شده مصرف شده و به دلیل وجود درد، کبودی و حتی خونریزی از مصرف دارو و روش های درمانی خانگی و خودسر پرهیز نمایید و حتما سریعا پزشک خود را در جریان بگذارید.

به افراد توصیه می شود که بعد از عمل جراحی بینی از غذا های سبک استفاده کنید که نیاز به جویدن زیاد نباشد تا به بینی فشار وارد نشود و مصرف غذاهای سبک موجب می شود سیستم گوارشی بهتر کار کرده و مواد بیهوشی زودتر از بدن خارج شوند.

چگونه گچ بینی را بعد از عمل برداریم؟

بیشتر ۵ الی ۷ روز بعد از عمل جراحی بینی، برای برداشتن گچ بینی بیمار باید به جراح بینی خود مراجعه کند، قبل از مراجعه به پزشک حتما حمام کنید و به هیچ وجه خودتان برای برداشتن گچ اقدام نکنید .

 کاهش فشار روی دماغ عملی

بعد از عمل جراحی بینی حتما باید تلاش کنید که فشار وارد بینی را کاهش دهید ، برای مثال از لباس های راحتی حتما استفاده کنید تا در زمان پوشیدن و در آوردن بینی بینی افراد فشار زیادی وارد نشود .

 • در زمانفین کردن و یا شستشوی بینی به بینی خود به هیچ وجه فشاری را وارد نکنید، توصیه می شود به طور کلی تا زمان بهبودی نسبی از فین کردن بینی خود پرهیز نمایید.
 • وسایل ضروری و پراستفاده ای که نیاز دارید را زمان استراحت در اطراف خود قرار دهید تا با محدود کردن حرکات فشار وارد به بینی کاهش یابد.
 • بالشتی اضافی را در کنار خود قرار دهید تا در خواب فشاری به بینی شما وارد نشود.

کشیدن بخیه بعد از عمل رینوپلاستی چگونه است؟

به طور کلی نوع بخیه استفاده شده در عمل جراحی بینی کاملا متفاوت می باشد و در صورتی که لازم باشد بخیه شما کشیده شود بسیاری از بیماران نگران درد حاصل از کشیدن بخیه می باشند که باید بگوییم که درد شدیدی را نداشته باشید و بیمار ناراحتی اندکی را ممکن است که تجربه کند که بهتر است مواد قندی را همراه خود داشته باشید .

عینک روی بینی عمل شده 

قسمتی از عینک که بر روی بینی افراد قرار می گیرد به بینی فشار وارد خواهد شد و ممکن است که مانع از ترمیم غضروف و استخوان های بینی به فرم مورد نظر شود ، بنابراین به افراد توصیه می شود به مدت ۳ ماه از این مدل از عینک ها به هیچ عنوان استفاده نکنید.

آیا ورزش با بینی عملی امکان دارد؟

به شما توصیه می شود که به مدت یک ماه از انجام فعالیت های سنگیم و ورزش حتما خودداری نمایید ، بعد از گذشت 30 روز از فعالیت های سبک تر شروع کرده تا بعد از گذشت 6 ماه بتواند ورزش های با توپ و یا سنگین تر را انجام دهید . بیشتر به افراد توصیه می شود ورزش هایی مانند بوکس که احتمال آسیب و یا فشار زیاد به بینی را دارد بهتر است بعد از گذشت یک سال و با تایید پزشک این کار را انجام دهید .

آیا ورزش با بینی عملی امکان دارد؟

حمام کردن با بینی جراحی شده

چگونگی شستشوی صورت، بینی و استحمام بعد از هر عمل جراحی بینی مخصوصا بعد از عمل بینی استخوانی و یا گوشتی  بسیار مهم است و از توصیه های مهم مطرح شده در لیست مراقبت های بعد عمل بینی است.

عوارض بعد از عمل جراحی بینی

شما بهتر است در مورد علائم و مشکلاتی که بعد از عمل جراحی بینی ممکن است برای افراد به وجود بیاید اطلاعات لازم را داشته باشید تا بدون هیچ نگرانی و با رعایت توصیه های پزشکی عوارض عمل بینی را به خوبی پشت سر بگذارید و در زیر مجموعه ای از مسائل طبیعی بعد از عمل جراحی بینی اشاره شده است :

 • مسدود شدن بینی: احساس بسته شدن را تنفس از بینی و پر بودن بینی پس از عمل جراحی بینی ، کاملا طبیعی می باشد  و به مرور بهتر خواهد شد.
 • کبودی و تورم: هر فردی با توجه به وضعیت بدنی و میزان گستردگی عمل بینی، کمی کبودی و تورم را در صورت خود احساس خواهد کرد، پس مشاهده کبودی و تورم بعد از عمل جراحی برای افراد طبیعی بوده اما با رعایت توصیه های پزشک این علائم باید روندی نزولی داشته باشند، به طور کلی برآورد شده است پس از ۲ هفته کبودی و تورم رو به بهبودی خواهند رفت .
 • استفراغ و حالت تهوع پس از هر عمل جراحی طبیعی می باشد زیرا این موارد حاصل عوارض مواد بی هوشی و یا ضعف هستند که با گذشت زمان و بهبودی نسبی این موارد کاملا برطرف خواهند شد و جای نگرانی وجود ندارد.
 • گچ روی بینی: زمانی که گچ، باند و چسب از روی بینی برداشته می شود ممکن است که به مقدار اندک رنگ روی پوست بینی تغییر کرده باشد که جای نگرانی نداشته و پس از ۲ الی ۳ هفته به کلی برطرف خواهد شد.

نتیجه جراحی بینی های گوشتی

به طور کلی در بینی های گوشتی یعنی بینی هایی که پوست ضخیم و غضروف های ضعیف دارند امکان دست یابی به نتایج ایده ال و کاملا مطلوب وجود ندارد و میزان ورم بعد از عمل جراحی بسیار بیشتر می باشد و برطرف شدن ورم هم به زمان بیشتری نیاز دارد ، همچنین به دلیل ضعیف تر بودن ساختار غضروفی در برابر بافت نرم سنگین موجب می شود تغییراتی مانند پایین آمدن تدریجی نوک بینی با گذشت زمان رخ دهد و بینی فرم مناسب را از دست بدهید .

نتیجه جراحی بینی های گوشتی

به طور کلی هدف از عمل جراحی بینی گوشتی ، فرم دهی بهتر به قسمت نوک و پره های پهن بینی تا حد ممكن می باشد. در تکنیک های قدیمی عمل جراحی بینی گوشتی ، برای برطرف کردن ایرادات بینی ، بافت و غضروف بینی را تراشیده و بر می داشتند ، اما امروزه با پیشرفت علم پزشکی برای عمل جراحی بینی های گوشتی از تکنیک تقویت غضروف بینی یا به عبارتی غضروف گذاری استفاده می شود ، به همین دلیل در حال حاضر احتمال بازگشت در نتیجه عمل جراحی بینی گوشتی به حداقل ممکن رسیده است.

همچنین افرادی که دارای بینی های گوشتی دارند باید انتظارات واقع بینانه و نسبی از نتایج جراحی ، مراقبت های بیشتر در دوران پس از جراحی و صبر کافی برای برطرف شدن تورم و رسیدن به یک نتیجه نهایی داشته باشند .

کلام آخر 

از این که ما را تا آخر مقاله مراقبت های بعد از جراحی بینی گوشتی همراهی کردید از شما سپاس گزاریم ، همچنین اگر نظر و یا پیشنهادی در این زمینه دارید ممنون می شویم که با ما نیز در میان بگذارید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)