بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی با پوست ضخیم

بسیاری از افراد دارانی بینی گوشتی با پوستی ضخیم هستند و تصمیم به انجام جراحی بینی می گیرند که در بیشتر مواقع انجام جراحی بینی گوشتی با پوست ضخیم بسیار سخت و دشوار است. ما در این مقاله قصد داریم شما را با تمامی نکات جراحی بینی گوشتی با پوست ضخیم آشنا کنیم.

جراحی بینی گوشتی نتیجه بهتری دارد یا جراحی بینی استخوانی؟

امروزه پزشکان جراح متخصص می توانند هم عمل جراحی بینی استخوانی و هم عمل جراحی بینی های گوشتی را انجام دهند ولی نتایج این دو عمل به هیچ وجه شبیه یکدیگر نمی باشد ولی باید بگوییم که در هر دو مورد بینی پس از عمل هم دارای عملکرد بهتری می باشد و هم از نظر ظاهری زیباتر از قبل است.
گفتنی است که افرادی که دارای بینی های گوشتی می باشند ،باید در اینگونه جراحی ها صبر و حوصله ی بیشتری را به خرج دهند ،چون برای درمان و بهبود اینگونه بینی ها بیشتر از بینی های استخوانی ،زمان مورد نیاز می باشد.

مراقبت های پس از عمل بینی گوشتی

 • بیمار باید از انجام فعالیت های و ورزش های سنگین خودداری کند.
 • فرد نباید در محل های شلوغ و پر رفت و آمد تردد داشته باشد.
 • فرد نباید برای یک ماه از عینک آفتابی و طبی و هر نوع عینک دیگری استفاده نماید.
 • بیمار نباید در معرض نور آفتاب قرار بگیر
 • بیمار باید در شب های اول بعد از عمل و تا شکل گیری بینی خود به صورت طاق باز بخوابد و سعی کند که صورت و بینی اش روی بالش قرار نگیرد.
 • پس از عمل بیمار می تواند برای کاهش درد و تورم به مدت ۲۴ ساعت بعد از عمل از کمپرس یخ استفاده نماید
 • فرد باید در صورت داشتن درد از مسکن هایی که پزشک معالجش تجویز نموده است استفاده کند.

مراقبت های پس از عمل بینی گوشتی

هزینه عمل بینی گوشتی

عمل بینی گوشتی نیز یکی از کارهای پزشکی به حساب می آید و به دلیل قرار گرفتن در جراحی های زیبایی عموما شامل بیمه نخواهد بود ولی در صورتی که انحراف داشته باشد می توان از برخی بیمه های تکمیلی استفاده کرد .
برای همین اکثرا برای افرادی که عمل بینی را انجام می دهند هزینه ای تقریبا بالا در بر خواهد داشت. هزینه عمل بینی همیشه برای افراد مهم است و از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
مخصوصا اگر عمل انجام شده برای بینی های گوشتی باشد هزینه ها نیز بیشتر خواهد شد. بینی گوشتی به دلیل جراحی سختی که دارند جزوه عمل های پر هزینه تر نسبت به سایر عمل های بینی به حساب می آیند.

چگونه بفهمیم بینی ما گوشتی است؟

بینی گوشتی چند ویژگی دارد که با توجه به آن‌ها می‌توان فهمید آیا نوع بینی واقعاً گوشتی است یا خیر.بینی بزرگ با پوست ضخیم و غدد متعدد چربی را بینی گوشتی می‌گویند. معمولاً اگر از زیر به بینی نگاه کنید، این نوع بینی‌ها به صورت نیم‌دایره و فاقد زاویه هستند.
در بینی‌های گوشتی عموماً بافت غضروف ضعیف است و نوک بینی پهن می‌باشد. لازم به ذکر است که جراح زیبایی با معاینه‌ی بینی به راحتی نوع آن را تشخیص می‌دهد. بینی‌های گوشتی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

دسته اول بینی‌هایی هستند که پوستشان چربی زیادی تولید می‌کند و دارای غدد سبابه زیادی هستند. درصد موفقیت جراحی در این نوع بینی‌ها بیشتر است.
دسته دوم بینی هایی هستند که مقدار بافت زیر پوست آن‌ها زیاد است،
به عبارتی ضخامت پوستشان به خاطر غدد چربی نیست. جراحی این نوع از بینی‌های گوشتی دارای حساسیت بالایی هست و نیاز به یک جراح متبحر دارد.
همچنین صاحب بینی باید واقعیت را بپذیرد و توقعی بیش از حد نرمال نداشته باشد زیرا که با توجه به نوع بینی، داشتن یک بینی بسیار نازک پس از جراحی همچون بینی‌های استخوانی، امکان‌پذیر نیست.

عمل بینی گوشتی با پوست ضخیم چگونه انجام می شود؟

هدف اصلی و مهم در جراحی بینی گوشتی این است که گوشت را کاهش دهیم و غضروف موجود در بافت یکی از قسمت‌های بینی، که اغلب در نوک بینی دیده می‌شود را برداشته و آن را به قسمت‌های دیگر بینی پیوند بزنیم که اساساً این عمل در ابتدای بینی انجام می‌شود.
اساساً از غضروف نوک بینی برای اضافه کردن به قسمت‌های دیگر استفاده می‌شود. اگر غضروف در نوک بینی کم باشد یا در اثر ضربه آسیب دیده باشد، پزشک از غضروف اوریکل یا غضروف مهره‌ها استفاده می‌کند.

بینی گوشتی چگونه است؟

عمل بینی گوشتی : 

بینی های گوشتی بسیار نرم هستند، در واقع استخوان و یا غضروف بسیار محکمی در آن ها وجود ندارد ، بینی گوشتی پهن است و استخوان آن هم نرم می باشد ، بنابراین در ظاهر آن نیز تاثیر می گذارد و آن را گوشتی و گرد نشان می دهد .
جراحی این نوع بینی با ریسک بالایی انجام می شود زیرا نیاز به تکنیک های ویژه و ترفند های نوین جراحی دارد که غضروف ها را تقویت می نماید و فرم زیبایی به بینی می بخشد .
معمولا افرادی که بینی های گوشتی دارند از بزرگی بینی ، نوک پهن ، پره های کلفت و پوست ضخیم آن شاکی هستند.

تاثیر پوست نازک بر روی نتیجه جراحی زیبایی بینی

در بیماران دارای پوست بسیار نازک، اسکارها خیلی زود درمان می شوند و تورم در ناحیه جراحی کم است. با این حال پوست نازک تنها پتانسیل استتار کمی برای پوشش دادن اسکلت بینی زیرین داراست. حتی ناهمواری بسیار کم روی پل بینی نیز قابل مشاهده می شود. بنابراین بزرگترین چالش در بیماران دارای پوست بسیار نازک این است که بسیار دقیق عمل شوند و یک پل بینی کاملا صاف برجا بماند. به طور جایگزین پیوند و گرافت می توانند (فاسیا، درم، غضروف) از نقاط دیگر انتقال یافته و یا تزریق شوند تا ضخامت پوست را تقویت کنند.

پوست ضخیم:

پوست بسیار ضخیم اسکلت بینی را به خوبی بر روی ناحیه بینی می پوشاند اما متاسفانه عامل محدود کننده ای برای ایجاد بینی کوچک، به ویژه یک نوک بینی کوچک است. بیماران اغلب از نوک بینی بزرگ و بینی های ضخیم و گسترده و سوراخ بینی بزرگ رنج می برند. پوست ضخیم که احتمالا با نوک بینی بزرگ همراه است نسبت به سایر اجزای صورت نامتناسب به نظر می رسد.
پوست ضخیم همیشه علت نوک ضخیم بینی نیست (به اصطلاح نوک جعبه ای) – یک غضروف آلرژیک توسعه یافته می تواند نوک بینی را در پوست های نازک را نیز بزرگ کند. پوست بسیار ضخیم برای جراح یک چالش است. پوست در زمان ایجاد شکل دلخواه و غضروف کوچکتر و نوک بینی خوش فرم تر سرسخت عمل کرده و مقاومت می کند. تکنیک های جراحی که عمدتا غضروف نوک بینی را تضعیف می کنند و به جای نوک بینی گوشتی و گرد، نوکی فشرده و جمع و جور فراهم می آورند دیگر کارایی ندارند. در این حالت، تثبیت ساختاری بینی و دستیابی به یک شکل نه بسیار کوچک توصیه می شود.
در این مورد، یک بینی خوش فرم اما کمی بزرگتر از یک بینی کوچک، با سر گوشتی و گرد و بدفرم است.

بینی گوشتی چگونه است؟

نازک کردن پوست ضخیم :

نازک کردن پوست، به معنی حذف بافت چربی و بافت های همبند زیر پوست به ویژه از نوک بینی، بدون خطر نیست. فاکتور محدود کننده عروق خونی نوک بینی هستند. درست زیر لایه درمیس پوست شبکه ای از رگ های تامین کننده خون وجود دارند و نباید در طی نازک کردن پوست صدمه ببینند. نتیجه گردش خون آُسیب دیده می تواند فاجعه باشد. بنابراین در طول این روند نازک شدن پوست دقت زیادی لازم است. در طی این روش باید از زیاده روی پرهیز کرد.
بیماران با پوست بسیار ضخیم ( بینی گوشتی ) ممکن است پس از انجام رینوپلاستی اولیه به عنوان مثال برای برداشتن قوز بینی و شکل دادن به غضروف نوک بینی، یک جراحی ثانویه بعد از یک سال لازم داشته باشند. این در صورتی است که بیمار احساس کند نوک بینی بیش از حد بزرگ است و در بینی اسکارهای ضخیم در لایه بافت همبند زیر پوست وجود دارد. در این روش ثانویه به طور کلی، ورقه اسکار فیبروزی با ضخامت 1-3 میلی متر، حذف می شود و نتیجه زیبایی شناختی می تواند حاصل شود.

تورم طولانی مدت بینی های گوشتی

پوست ضخیم تمایل به تورم طولانی تر بینی و افزایش شکل اسکار به خصوص در زیر نوک بینی دارد. تقریبا در تمام بیماران دارای پوست ضخیم، تورم تا 24 الی 36 ماهگی مشاهده می شود. اثر نهایی رینوپلاستی را تنها پس از این مدت می توان تشخیص داد.
در بعضی موارد، استروئید ها فقط می توانند در طی چندین هفته پس از عمل، به داخل پوست ضخیم نوک بینی تزریق شوند تا از ایجاد زخم های شدید با کاهش واکنش بافت همبندی قوی جلوگیری شود. معمولا این تزریق یک تا 4 مرتبه با فاصله 6 هفته انجام می شود. در موارد بسیار نادر از واکنش بافت های بسیار قوی بافت همبند، این درمان ممکن است مدتی طول بکشد تا تمام علائم واکنش بافت همبند قوی کاهش یابد.

برای آشنا شدن با رینوپلاستی بینی بدون جراحی به سایت مربوطه مراجعه کنید.

علائم بیانگر بینی گوشتی چیست؟

پوست ضخیم بر روی بینی توسط عوامل مختلف شناخته می شوند:

 • منافذ بزرگ
 • غدد چربی زیاد
 • در یک سوم پایینی بینی، فقط پوست و بافت همبندی لبه های بینی را تشکیل می دهند
 • لبه های بینی پهن و ضخیم، مختص بینی با پوست ضخیم است
 • هنگامی که پره های بینی فشار داده می شود، با فشردن بینی بین دو انگشت می توان ضخامت یا نازک بودن پوست را احساس کرد.

به عنوان یک قاعده کلی
پوست بسیار ضخیم و بسیار نازک- هر دو دارای مزایا و معایبی هستند:

پوست نازک: تورم سریع از بین می رود، استتار کم است.
پوست ضخیم: تورم همچنان ادامه دارد، استتار بهتر است.

زمانی متوجه نتیجه نهایی رینوپلاستی می شوید که تورم بینی از بین برود، این زمان معمولا:

در پوست نازک: حدود 1 سال است
پوست ضخیم متوسط: حدود 2 سال
پوست ضخیم: حدود 3 سال است

هنگام شنیدن این اظهارات، بسیاری از بیماران می ترسند. اما شما قبل از عمل باید این واقعیت ها را بدانید. رینوپلاستی زیبایی شناختی عملی است که می تواند یک بار در طول زندگی انجام شده و چهره شما را برای همیشه تغییر دهد، بنابراین ارزش انتظار را دارد.
برای اطمینان یافتن باید بدانید که معمولا بعد از 3 تا 4 هفته پس از عمل، بینی ای کوچکتر و با ظاهری بهتر از قبل خواهید داشت. بقیه تورم عمدتا حدود 1-3 میلی متر است که اطرافیان شما به ندرت متوجه می شوند.

جراحی بینی گوشتی و مشکلات آن

پیش از هر توضیحی بهتر است اطلاعات جامعی درباره مشخصات بینی گوشتی به دست آوردید. بینی گوشتی به بینی ای گفته می شود که مشخصات ذیل را داشته باشد :

 • پوست ضخیم و چرب
 • مشخص بودن منافذ پوستی
 • پهن بودن ناحیه نوک بینی
 • زیاد بودن ضخامت پره های بینی
 • زیاد بودم پهنای قسمت تحتانی بینی
 • زیاد بودن ارتفاع پره های بینی از کنار
 • ضعیف بودن غضروف های بینی

در مجموع ؛ ویژگی های فوق باعث می شود که بینی پهن و بزرگ باشد و مشخصات زیبایی همانند خطوط موازی ناحیه پشتی بینی ، خطوط زیبایی ناحیه پره بینی ، شکل باریک و غیره در بینی مشهود نباشد.

آیا جراحی بینی گوشتی برگشت پذیر است ؟

قاعدتا عمل جراحی بینی در صورتی که توسط یک جراح حاذق و مجرب و به نحوی صحیح انجام پذیرد ، بهترین نتایج را به دنبال خواهد داشت.
بر خلاف تصور بسیاری از افراد که گمان می کنند نتیجه جراحی بینی گوشتی پس از مدتی به فرم سابق خود باز می گردد ؛ در خصوص جراحی بینی گوشتی و بازگشت پذیری نتایج آن ، باید خاطر نشان نمود که در حال حاضر به دلیل بهره وری از تکنیک های نوین در جراحی این نوع از بینی ها ، احتمال بازگشت نتایج آن به میزان قابل توجهی کاهش یافته و تقریبا به صفر رسیده است.

جراحی بینی گوشتی و مشکلات آن

کلام آخر

با سپاس از شما همراهان و دوستان گرامی که ما را تا انتهای مقاله جراحی بینی گوشتی با پوست ضخیم همراهی کردید. در صورت داشتن نظر یا پیشنهاد می توانید آن را با ما به اشتراک بگذارید. امیدواریم که تمامی این مطالب برایتان مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)