بینی ترمیمی

زمان مناسب جراحی ترمیمی بینی

افرادی که بعد از انجام عمل جراحی بینی خود دچار مشکل شده اند به سراغ انجام عمل جراحی ترمیم بینی می روند و می خواهد از این موضوع اطلاع داشته باشند که زمان مناسب جراحی ترمیمی بینی کی می باشد ؟ به طور کلی افرادی که دچار مشکلات شدید تنفسی به دلیل بیش از حد برداشته شدن غضروف های بینی خود می شوند و یا از شکل ظاهری بیمه خود راضی نیستند به ناچار به سمت انجام عمل جراحی بینی ترمیمی و یا همان عمل بینی ثانویه می روند .

جراحی بینی ترمیمی

عمل جراحی ترمیمی بینی برای اصلاح مشکلات عملی اولیه بینی برای افراد انجام می شود در عمل جراحی ترمیمی بینی ممکن است پزشک جراح مجبور به پیوند غضروف از گوش فرد باشد .

به دلیل محدودیت های موجود در عمل جراحی ترمیمی بینی این عمل جراحی یک جراحی پر ریسک برای افراد محسوب می شود ، دلایلی که ممکن است فرد تصمیم به انجام عمل جراحی ترمیمی بینی می گیرد بزرگ بودن بینی ، انحراف بینی ، مشکلات تنفسی ، آبریزش شدید بینی ، خشکی بینی ، فاصله زیاد سوراخ های بینی و یا آسیب و شکستگی بینی بعد از عمل جراحی اولیه می باشد .

زمان مناسب جراحی ترمیمی بینی

بعد از مراجعه افراد بیمار پزشک جراح پلاستیک جراح در اولین مرحله به معاینه بینی افراد می پردازد . با شناخت مشکلات و نقص های بینی افراد پزشک جراح تشخیص می دهد که آیا فرد نیاز به انجام عمل جراحی ترمیمی دارد یه خیر ! یک پزشک جراح بینی خوب در این مرحله ممکن است پیوند غضروف را به بینی افراد پیشنهاد دهد .

مرحله بعد پزشک از بررسی تمامی جوانب زمان مناسب جراحی ترمیمی بینی را برای افراد مشخص می کند اما مسئله ای که در بین برای افراد از اهمیت بالایی برخور دار است زمان بین این دو عمل است .

زمان مناسب جراحی ترمیمی بینی

زمان مناسب جراحی ترمیمی بینی به تشخیص پزشک جراح بینی به شرح زیر می باشد :

 • به تشخیص بیشتر پزشکان جراحی بینی بهترین زمان مناسب جراحی ترمیمی بینی یک سال بعد از انجام عمل جراحی بینی اولیه می باشد .
 • بیشتر مشکلات بینی مانند کاهش تورم و ترمیم بعد از عمل بینی یک سال زمان می برد تا درمان شود بعد از گذشت این زمان و عدم رضایت افراد جراح بینی می تواند عمل ترمیم شما را انجام دهد .

به طور کلی عمل جراحی بینی ترمیمی نباید زود تر از ۱۲ ماه از آخرین جراحی بینی صورت بگیرد و چند ماه بعد از عمل جراحی بینی شما شاهد چشمگیر تورم و التهاب بافت بینی عمل شده خواهیم بود ، ولی با این وجود ممکن است ایجاد تغییرات اساسی در ساختار و بافت بینی تا حدود یک سال بعد از عمل نیز زمان ببرد ، این یک سال گذشت زمان موجب شکل گرفتن فرایند ترمیم بینی در افراد می شود ، در این صورت میبینی به ثبات می رسد و فرد می تواند نسبت به انجام جراحی ترمیمی بینی اقدام کند .

اگر جراح با معاینه بینی فرد با توجه التهاب و تورم های از بین نرفته شود لازم می داند همچنان زمان عمل ترمیمی را به عقب بیاندازد .. اگر شدت عیب ها و عوارض عمل بینی موجود خفیف باشد و راهکار های ساده این عوارض از بین بروند می توان زودتر از زمان مذکور آنها را درمان نمود .در مواردی مانند غیر قرینگی های ناشی از نقص در شکستن استخوان های بینی ، باقی ماندن مقداری کمی از قوز بینی ، کوچک کردن سوراخ ها و یا قاعده بینی می توان اقدامات لازم را زودتر از یک سال برای انجام عمل جراحی بینی انجام داد .

عمل جراحی بینی

عمل جراحی بینی و یا همان رینوپلاستی و یکی از پر طرفدار ترین عمل های زیبایی در بین افراد مخصوصاً در کشور ما ایران می باشد . عمل جراحی بینی امروزه در میان زنان و مردان به نسبت برابر متقاضی خود را دارد ، عمل جراحی بینی اگر توسط یک پزشک جراح بینی خوب و با تجربه انجام شود ( با مراقبت های لازم بعد از عمل بینی )میتوان برای همیشه از داشتن یک بینی متناسب با چهره خود لذت ببرید . اما در این بین افرادی هم هستند که با بی دقتی در انتخاب پزشک جراحی بینی خود بعد از عمل جراحی بینی به این هیچ عنوان از ظاهر بینی خود راضی نمی باشند ، این عمل جراحی در حالی که رتبه اول متقاضی عمل زیبایی را در کشور ما ایران دارد در عین حال یکی از حساسترین جراحی ها برای افراد به شمار می آید .

عمل جراحی بینی

عمل جراحی بینی علاوه بر اینکه زیبایی افراد را کاملا حفظ می کند باید مانع ایجاد مشکلات تنفسی بعد از عمل برای افراد مورد جراحی شود . افرادی که بعد از انجام عمل جراحی بینی اول خود دچار مشکلات شدید تنفسی به دلیل بیش از حد برداشته شدن غضروف های بینی خود می شوند و یا شکل ظاهری بینی خود ناراضی هستند ناچار به انجام عمل جراحی ثانویه و یا همان جراحی ترمیمی بینی می شوند .

هدف از جراحی ترمیمی بینی

به طور کلی دلایل مختلفی می تواند زمینه ساز نیاز افراد به انجام عمل جراحی ترمیمی بینی شود این دلایل از ابعاد زیبایی و درمانی کاملا متغیر می باشد ، با این حال هدف اصلی و مهم انجام عمل جراحی بینی از بین بردن عوارض زیبایی و درمانی موجود در بین این افراد می باشد ، بیشتر افراد بنا به دلایل زیبایی و عدم رضایت کافی از فرم و حالت بینی خود تصمیم به انجام عمل جراحی ترمیمی بینی می کنند عمل جراحی ثانویه بینی و یا همان عمل جراحی بینی ترمیمی اگر طبق اصول مهم و تحت نظر پزشک جراح بینی خوب و توانمند صورت گیرد می تواند مشکلات تنفسی و یا اشکالات ظاهری بینی افراد را تا حد زیادی درمان و یا جبران کند ،این عمل جراحی جوابگوی نیاز بسیاری از افرادی می باشد که بنا به هر دلایلی تصمیم به انجام عمل جراحی بینی می کنند .

افراد مناسب عمل جراحی بینی ترمیمی

به طور کلی دلایل انجام عمل جراحی بینی بسیار مهم می باشد . خیلی از افراد بنا به دلایل غیر منطقی تصمیم به انجام این عمل جراحی بینی را می کنند ، برای مثال افرادی که در انجام عمل جراحی زیبایی زیادهوروی می کنند و قصد شبیه شدن به شخصیت های فانتزی و یا بسیار مصنوعی را دارند در صف اول اشخاصی هستند که قصد انجام عمل جراحی ترمیمی بینی را دارند .

بسیاری از این افراد حتی از نتیجه عمل ترمیمی بینی خود هم رضایت کافی را ندارند و در صدد انجام جراحی های بیشتر برای رسیدن به تنوع و تصویر سازی ذهنی خود می باشند ، این افراد کاندید مناسبی برای عمل ترمیمی بینی نمی باشد و باید قبل از اقدام با یک روانشناس مشورت کنند زیرا در بسیاری از موارد مشورت های یک روانشناس می تواند این افراد را نسبت به تصمیم غیر منطقی خود کاملا آگاه کرده و آن ها را از عمل ترمیمی بینی منصرف کرد .

با این وجود علاوه بر این افراد گروه دیگری هم وجود دارند که برای دلایل منطقی برای انجام عمل ترمیمی بینی را دارند به مثال های زیر توجه کنید :

 • افرادی که بعد از انجام عمل جراحی اولیه خود دچار مشکلات تنفسی می شوند
 •  عدم اصلاح انحراف بینی بعد از انجام عمل جراحی اولیه و باقی ماندن مشکلات این عارضه در افراد
 •  عدم اصلاح دفورمیتی های ظاهری بافت بینی در عمل اولیه

افراد مناسب عمل جراحی بینی ترمیمی

این موارد ذکر شده در این قسمت از مقاله جزو دلایل شایع و منطقی این عمل جراحی ترمیمی می باشد با این حال افرادی هم هستند که از نتایج عملی خود راضی می باشند ولی متاسفانه در یک حادثه و یا تصادف دچار مشکل می شوند و نیاز به از عمل ثانویه و یا ترمیم پیدا می کنند .

ریسک های عمل جراحی بینی ترمیمی

به طور کلی بافت بینی افراد در طی جراحی اولیه دستخوش تغییرات زیادی قرار می گیرد و به همین دلیل بستر محدود تری برای اعمال تغییرات جدید در عمل جراحی ترمیمی بینی وجود دارد و این موضوع موجب شده است که این عمل ثانویه نیازمند دقت ، تبحر و تخصص بیشتر پزشک جراح باشد حساسیت این عمل جراحی بینی ترمیمی به قدری بالا می باشد که باید زیر نظر جراح با تجربه و با دقت بیشتر انجام شود .

به طور کلی اگر این عمل جراحی نیز با دقت صورت نگیرد ممکن است عوارض جبران نا پذیری را برای افراد داشته باشد .

نکات مهم عمل ترمیمی بینی

اگر شما می خواهید عمل جراحی ترمیمی بینی موفقیت آمیزی را تجربه کنید و از نتایج آن لذت ببرید به نکات زیر دقت لازم را داشته باشید :

 • دلایل منطقی برای انجام این عمل جراحی را حتماً داشته باشید
 •  تمام دغدغه های خود را برای انجام این عمل جراحی با پزشک متخصص خود حتماً در میان بگذارید
 • انتظارات واقع بینانه از عمل جراحی بینی خود را داشته باشید
 •  بهترین جراح ترمیم بینی در تهران را برای این عمل جراحی انتخاب کنید
 • در مراقبت های بعد از عمل بینی حتما کوشا باشید .

مزایای انجام عمل ترمیمی بینی

در زمان جراحی بینی ترمیمی جدا کردن پوست از بافت زیرین و ساختار بینی در این زمان بهتر و راحت تر انجام می شود ، اگر ترمیم بعد از مدت زمان مذکور انجام شود به دلیل عدم ترمیم کامل بافت بینی،وجود التهاب و تورم در بینی شاهد یکسری نا همواری ها در بینی خواهیم بود .

یک سری از ایرادات بینی بعد از گذشت زمان دیده می شوند به همین دلیل صبر کردن تا زمان مناسب موجب می شود این قبیل از مشکلات به طور کامل نمایان شود . در این حالت فضا و بستر مناسب تری برای اعمال تغییرات مورد نیاز برای رفع عیوب ظاهری و درمانی مورد نیاز ایجاد خواهد شد .

مزایای انجام عمل ترمیمی بینی

عوارض احتمالی جراحی بینی

 • جراحی بینی هم مانند دیگر عمل جراحی ها دارای یک سری عوارض های نادری است که این عوارض در بهترین مراکز جهان و به دست حاذق ترین جراحان یک امری اجتناب ناپذیر است و کاملا بستگی به شرایط جسمانی فرد بیمار می باشد. این عوارض زودگذر می باشد و با گذشت زمان بهبود پیدا می کند.
 • یکی از این عوارض عمل جراحی بینی خونریزی می باشد، اما امروزه این مساله با پیشرفت علم و ابزار های مجهز اتاق عمل و تجربه پزشک جراح به حداقل رسیده است.
 • عوارض بعدی این عمل جراحی بینی بد شکلی هایی است که به دنبال جراحی بینی ممکن است برای افراد به وجود بیاید ،  این موارد نادر اما قابل ذکر می باشد. بخشی از احتمال بروز بد شکلی بینی به تکنیک یا حوصله جراح بر می گردد.
 • عوارض بعدی که می توان به آن اشاره کرد عفونت های بعد از عمل جراحی بینی برای افراد می باشد. چراکه برخی اوقات بینی ممکن است بعد از عمل جراحی در هفته های اول و حتی ماه های بعد دچار عفونت شود . زیرا بینی منشا میکروب های فراوانی می باشد و اگر بهداشت بینی توسط بیمار به هر دلیلی رعایت نشود بیمار دچار سینوزیت و عفونت می شود که نهایتا می تواند عوارضی مانند بدشکلی در بینی ایجاد کند.
 • عوارض دیگری که ممکن است در عمل جراحی بینی به وجود آید از بین رفتن بخشی از غضروف های بینی افراد می باشد. در این شرایط قسمتی از فضای بینی به دلیل از بین رفتن عضروف ها به داخل کشیده شود و موجب به وجود آمدن معضل مشکلات تنفسی و بدشکلی در بینی می شود.

ترمیم بینی بدون جراحی

برخی از مشکلات و ایرادات موجود مانند : شکستن مجدد برخی از استخوان های بینی، خارج کردن اسکارهای موجود در محل برش های جراحی، اصلاح انحراف جزئی تیغه بینی و این چنین از مشکلات، را می توان به صورت سرپایی و بدون نیاز به بیهوشی مجدد برای افراد انجام داد. برای مثال ترمیم بینی با تزریق ژل می تواند فرورفتگی ها و یا گودی جزیی به وجود امده در بینی را برطرف کند.

عوارض احتمالی جراحی بینی

هزینه ترمیم بینی بدون جراحی

روش های گوناگونی برای از بین بردن مشکلات جزئی بینی بعد از عمل اولیه وجود دارد که هر کدام از این روش ها بسته به تجهیزات مورد نیاز، هزینه های مختلفی را شامل می شوند. عمل جراح بینی بعد از اتمام بررسی ها و مشخص شدن راهکار درمانی مورد نیاز و مناسب ، هزینه ها را به صورت قطعی به افراد می گویند و به اطلاع متقاضی می رسانند .

بهترین جراح عمل ترمیم بینی 

در بسیاری از مواقع به افراد توصیه می شود که عمل جراحی بینی ترمیمی خود به جراح عمل اولیه خود بسپارند زیرا پزشک جراح اولیه بهتر از هر پزشک دیگری دلیل شکست در عمل اولیه بینی را می داند ، زیرا هر چقدر هم پزشک جراح دوم دقت کافی را در معاینات حضوری ، بررسی پرونده پزشکی فرد متقاضی و در نظر گرفتن شرح عمل جراحی اولیه و شرایط موجود داشته باشید نمی توانید به اندازه ی جراح اول نسبت به وضعیت بافت بینی فرد و دلیل اصلی شکست عمل جراحی بینی اولیه آگاه و واقف باشد .

با این حال بسیاری از افراد هم هستند که تصمیم به جراحی ترمیم بینی می گیرند و نسبت به پزشک جراح اول خود کاملا بی اعتماد هستند . این افراد این فکر را می کنند که با انتخاب جراح دیگری می توانند سریع تر به خواسته ها و انتظارات خود از عمل ثانویه بینی دست پیدا کنند ، به این نکته توجه داشته باشید که در این زمان نباید اعتبار جراح قبلی خود را زیر سوال ببرید . جدا از اشتباهات فاحش و غیر قابل قبول، به وجود آمدن سری مشکلات احتمالی در تمام عمل های جراحی (چه زیبایی و چه درمانی) محتمل می باشد.

 دلایل افراد از انجام عمل بینی ترمیمی

 • بینی افراد خشک می شود و مشکلاتی که تنفسی هستند که از نخستین جراحی به وجود می آید .
 • تیغه بینی فرد مورد جراحی منحرف می شود
 • به دلیل وارد شدن ضربه به بینی بعد از جراحی اول بینی حالت کجی به خود می گیرد .
 • بینی فرد بزرگ باشد
 • سوراخ های بینی با هم نامتقارن باشند
 • افراد از اولین جراحی بینی خود رضایت کافی را نداشته باشد
 • بینی دچار فرو رفتگی شده باشد .
 • سوراخ های بینی با هم فاصله زیادی را داشته باشند
 • صدمه و آسیب دیدن بینی بعد از عمل جراحی بینی که اولیه می باشد که باعث می شود بینی حالت مناسب خود را از دست دهد .
 •  پزشک جراح بینی مهارت و تجربه بینی را در جراحی بینی نداشته و نتوانسته شکل بینی را به صورت رضایت بخشی برای فرد ارائه دهد .

 دلایل افراد از انجام عمل بینی ترمیمی

پزشک جراح بینی در عمل جراحی ترمیم بینی بسیار نقش مهمی را دارد زیرا باید به آناتومی بینی و نوع آن آشنایی کامل را داشته باشد و در این مورد باید پزشک جراح بینی مهارت و تجربه بسیاری را در این زمینه داشته باشد . به همین دلیل به افراد توصیه می شود که حتما در جراحی بینی خود دقت لازم را داشته باشند .

کلام آخر

امروزه عمل جراحی بینی ترمیمی در تمام دنیا و در کشور های پیشرفته بخشی از عمل های زیبایی را شامل می شود اما می توان گفت که اگر عمل جراحی بینی اولیه به درستی و توسط جراحان با تجربه انجام شود آمار عمل جراحی بینی ترمیمی کاهش پیدا می کند ، اما از آن جایی که امروزه افراد زیادی اقدام به عمل جراحی بینی می گنند و خیلی کم افرادی را مشاهده می کنیم که به دلیل نادرست اولیه بینی به دلیل مشکلات زیادی که با آن دست و پنجه نرم می کنند برای عمل ترمیم بینی اقدام می کنند ، از این که ما را تا آخر مقاله زمان مناسب جراحی ترمیمی بینی همراهی کردید از شما سپاس گزاریم همچنین اگر نظر و یا پیشنهادی در این زمینه دارید ممنون می شویم که با ما نیز در میان بگذارید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)