بینی

تفاوت جراحی باز و بسته بینی

تفاوت جراحی باز و بسته بینی چیست ؟ امروزه عمل جراحی بینی به دو روش باز و بسته برای افراد انجام می گیرد و کاملا بستگی به شرایط افراد و همچنین نظر پزشک جراح بینی دارد ، عمل جراحی بینی به روش باز روشی است که بین سوراخ های بینی فرد بیمار برش بسیار کوچکی زده شده و به راحتی پوست را از روی بینی بلند کرده و عمل جراحی بینی انجام می شود ، به وسیله برش ایجاد شده بینی به دو قسمت تقسیم می شود و به این ترتیب می توان پوست بینی را به راحتی به سمت بالای نوک بینی کشید ، این عمل جراحی به پزشک جراح بینی این اجازه را می دهد که بر روی موقعیت طبیعی غضروف نوک بینی به راحتی کار کند و بر روی کار خود تسلط کافی را داشته باشد، همچنین این روش موجب تصحیح حالت قرینگی ، طول کل بینی و حالت کوفتگی یا کشیدگی و پراجکشن (فاصله بینی از صورت) بینی می شود .

به طور کلی در هر دو نوع عمل جراحی برش های درونی درون بینی افراد زده می شود تا پزشک جراحی بینی بتواند به چهارچوب غضروف و استخوان بتوان دسترسی کامل را داشته باشد ، برای افراد بیماری که نیاز به تورفتگی و یا جلوآمدگی بینی خود دارند در بسیاری از موارد جراحی باز بینی برای آن ها بسیار موثر تر می باشد اما در برخی از بینی ها از جمله بینی هایی که غضروف نوک بینی آن ها متمایل می باشد رینوپلاستی باز برای آن ها  قابل توجیه می باشد ، به طور کلی غضروف هایی که به جای اینکه به طرف گوش ها متمایل باشند به طرف بالای سر متمایل هستند و یا همان عمودی هستند در بخش بیرونی غضروف کاملا ضعیف هستند و با انجام عمل جراحی آن هم از طریق برش های داخلی بسیاری از آن ها میزان گرد شدگی بیشتری دارند و در امتداد بیرونی بینی این افراد حالت تو رفتگی بیشتری وجود دارد .

در ادامه قصد داریم شما را با تفاوت جراحی باز و بسته بینی آشنا کنیم ممنون می شویم که ما را تا آخر این مقاله همراهی کنید .

جراحی بینی بسته

به طور کلی عمل جراحی بینی به روش بسته شامل هیچ نوع برشی در بینی نمی باشد ، پزشک جراح بینی تمامی فرآیند عمل جراحی را از طریق حفره های بینی برای افراد انجام می دهد و هیچ گونه برشی را در قسمت بیرونی صورت افراد به وجود نمی آورد ، برخی از پزشکان جراح پلاستیک بر این باور هستند که عمل جراحی بینی به روش بسته دقت بسیار کمتری را دارد و انجام موفقیت آمیز آن برای افراد بسیار دشوار تر از عمل جراحی بینی به روش باز است ، با این وجود عمل جراحی بینی بسته مزایای خودش را دارد ، برای مثال ساختار های عملکردی و نگه دارنده بینی در این عمل جراحی درگیر نمی شود و مدت زمان انجام این عمل جراحی برای افراد بسیار کمتر است و تورم کمتری را نیز بعد از عمل جراحی افراد تجربه می کنند .

جراحی بینی بسته

عمل جراحی بینی به روش بسته یک روش بسیار عالی برای افرادی است که از ظاهر نوک بینی خود رضایت کافی را دارند و نیازی به تغییر در این نواحی ندارند ، در زمان انتخاب بین عمل جراحی بینی باز و یا بسته باید پزشک جراح بینی در مورد این که کدام یک از روش ها بهترین نتیجه را برای افراد به همراه دارد باید با شما صحبت کند ، برخی از پزشکان جراح تمایل دارند از یک سری تکنیک هایی استفاده کنند که در آن تخصص بیشتری را دارند پس اگر برای انجام عمل جراحی بینی نگران و مضطرب هستید باید با پزشک جراح بینی خود در مورد اهداف زیبایی مورد نظر خود حتما صحبت کنید .

همان طور که در بالای مقاله گفته شد عمل جراحی بینی به روش بسته هیچ گونه برشی را بر روی سطح پوست ایجاد نمی کند و برخی از پزشکان جراح رینوپلاستی ترجیح می دهند که به یک نتیجه فوق العاده دست پیدا کنند ، اما اکثر پزشکان جراح عمل جراحی بینی به روش باز را انتخاب می کنند .

مزایای جراحی بینی به روش بسته

 • مدت زمان عمل جراحی در این روش بسیار کوتاه تر است : این ویژگی بدین معنا می باشد که در عمل جراحی بینی به روش بسته نیاز به بی حسی کمتری برای انجام این عمل جراحی برای افراد نیاز می باشد که این عامل برای برخی از افراد مهم ترین مسئله می باشد و به این دلیل که برش کمتری در این عمل جراحی برای افراد زده می شود مدت زمان آن نیز تا پایان عمل جراحی حدود 30 دقیقه کمتر می باشد .
 • میزان زخم های به وجود آمده در این روش بسیار کمتر می باشد : با توجه به این که در عمل جراحی بینی به روش بسته در بینی هیچ گونه برش خارجی ایجاد نمی شود پس زخمی نیز بر روی پوست افراد ایجاد نمی شود و برش های این روش در نواحی داخلی بینی بیشتر ایجاد می شود .
 • میزان گردش خون در پوست نوک بینی بیشتر از دیگر نواحی است : نکته بسیار مهمی که در این روش باید به آن توجه داشته باشید میزان گردش خون در پوست می باشد ، از آن جایی کخ در عمل جراحی بینی به روش بسته برشی بر روی کلوملا ایجاد نمی شود و بعد از گردش خون در این نواحی متوقف نمی شود .
 • تورم و کبودی در عمل بینی به روش بسته بسیار کمتر می باشد : در عمل جراحی بینی به روش بسته در طی این عمل به کانال های طبیعی پوست دست زده نمی شود و میزان تورم کمتر می باشد و زودتر بهبود پیدا می کند .

معایب جراحی بینی بسته

 • پزشک جراح زیبایی بینی نیاز به مهارت بسیار بالایی برای افراد این عمل جراحی دارد .
 • محدودیت در انجام عمل های دشوار همچون جراحی ترمیمی بینی ، رینوپلاستی کج و غیره
 • تجسم بینی در حالت طبیعی در عمل جراحی بینی به روش بسته بسیار دشوار تر است .
 • امکان آسیب رساندن به ساختار بینی در این روش جراحی وجود دارد.

جراحی بینی بسته

جراحی بینی به روش باز

در عمل زیبایی بینی به روش باز یک برش در تیغه بین دو سوراخ بینی و یا همان کلوملا ایجاد می شود و بعد از آن پزشک جراح بینی پوست را از ساختمان زیرین بینی کاملا جدا می کند ، در چنین شرایطی پزشک جراح بینی به سادگی تمام به تمامی آناتومی و ایرادات بینی تسلط کامل را دارد و برای دسترسی به نوک بینی نیز امکان بهتری فراهم می باشد ، همچنین اصلاح قرینگی بینی ، ثابت نمودن و جای گذاری پیوند های غضروفی در این روش زیبایی بسیار بهتر انجام می شود ، همچنین انجام عمل جراحی زیبایی بینی ثانویه و یا همان ترمیمی بینی تنها با روش عمل جراحی بینی باز برای افراد امکان پذیر می باشد .

پزشک جراح بینی به روش باز با ایجاد یک برش بسیار کوچک در ستون پوستی که سوراخ های بینی را از هم جدا کرده است و کلوملا نام دارد آغاز می کند و بعد از ایجاد برش در این نواحی می توان پوست بینی فرد بیمار از از نوک بینی جدا کرد ، همچنین پزشک جراح با ایجاد برش مشاهده و کار بر روی غضروف بینی را برای افراد بسیار آسان تر کرده است ، همچنین جای زخم به دلیل ایجاد برش در کلوملا بسیار نا محسوس می باشد یعنی به دلیل انجام عمل جراحی باز بینی جای زخم قابل توجهی را بر روی صورت افراد ایجاد نمی کند .

به طور کلی عمل جراحی بینی به روش باز دارای مزیت های متمایز مشاهده غضروف ها می باشد ، هر چند که مهم تر از آن قابلیت دست کاری و همچنین تغییر شکل بیتی با کنترل ، دقت بیشتر و به گونه ای است که با عمل جراحی بینی به روش بسته قابل انجام نمی باشد .

مزایای جراحی بینی به روش باز

 • دید بهتر پزشک جراح بینی در این عمل جراحی : در عمل جراحی بینی به روش باز به دلیل این که پوست بینی از اسکلت جدا می شود پزشک جراح بینی به راحتی می تواند ایرادات بینی را به خوبی مشاهده کند و آن ها را برطرف کند ، همچنین احتمال بروز نا قرینگی در عمل جراحی بینی به روش باز بسیار کمتر است .
 • قرار دادن گرافت یا پروتز در این روش جراحی راحت تر است : در برخی از موارد نیز ممکن است لازم باشد اسکلت بینی را با پیوند غضروف و پروتز تقویت نمود که در این روش این روش راحت تر برای افراد انجام می شود .
 • عمل جراحی بینی باز مناسب برای جراحی های دشوار : معمولا پزشک جراح بینی در صورتی که بینی کج ، ترمیمی و یا پیچ خورده باشد اولویت انجام عمل جراحی بینی به روش باز می باشد ، همچنین در این روش جراحی دسترسی به نوک بینی بسیار راحت تر بوده و در صورتی کخ در این نواحی نیز تغییراتی لازم باشد انجام شود پزشک جراح به راحتی می توان آن را ببیند و آن را اصلاح کند .

معایب جراحی بینی به روش باز

 • تورم ناشی از عمل جراحی زیبایی بینی در روش باز بسیار بیشتر است .
 • به دلیل اینکه عمل جراحی بینی به روش باز کاملا تهاجمی تر می باشد ، مدت زمان ریکاوری بعد از عمل بیشتر می باشد چرا که گردش خون در نوک بینی بسیار کمتر می باشد.
 • به دلیل برش روی کلوملا جای زخم به مدت چند هفته بعد از عمل جراحی باقی می ماند و بعد به مرور زمان کاملا از بین می رود و به هیچ وجه قابل تشخیص نمی باشد.
 • در این روش زمان جراحی طولانی تر است.

کدام روش جراحی برای شما مناسب تر است ؟

به طور کلی عمل جراحی بینی به روش باز و بسته مزایا و معایب خود را دارد ، عمل جراحی بینی به روش باز در بسیاری از موارد برای افراد بیماری استفاده می شود که قصد دارند تغییرات بسیاری را در نوک بینی خود ایجاد کند و یا یک عمل جراحی اصلاحی را انجام دهند ، به طور کلی دلایل مختلفی برای انتخاب یکی از آن ها نسبت به دیگری وجود دارد . پزشک جراح بینی تکنیک ها ، اولویت ها و روش های عمل جراحی بینی خود را دارد که در نهایت نیز تصمیم گیری کاملا بر اساس گفت و گو در مورد بینی و همچنین تغییراتی که به دنبال آن ها هستند

کدام روش جراحی برای شما مناسب تر است ؟

تفاوت جراحی باز و بسته بینی به شرح ذیل می باشد:

در ادامه مقاله تفاوت جراحی باز و بسته بینی قصد داریم شما را به صورت مقایسه ای تعدادی از تفاوت جراحی باز و بسته بینی  را مطرح کنیم با ما همراه باشید .

 1. یکی از عمده ترین تفاوت جراحی باز و بسته بینی در نحوه ایجاد برش در بینی فرد بیمار می باشد، در عمل جراحی بینی به روش باز برش بر روی کلوملا ایجاد می شود و در عمل جراحی بینی به روش باز برشی بر روی پوست بینی ایجاد نمی شود.
 2. در عمل جراحی زیبایی بینی به روش باز احتمال تحلیل تکیه گاه نوک بینی بسیار کمتر از عمل جراحی بینی به روش بسته می باشد.
 3. در عمل جراحی بینی به روش بسته کبودی و تورم نسبت به عمل جراحی بینی باز بسیار کمتر می باشد .
 4. همچنین دوران درمان و استراحت بعد از عمل جراحی بینی به روش بسته نسبت به روش باز آن بسیار کمتر می باشد .
 5. از دیگر تفاوت جراحی باز و بسته بینی ، مدت زمان عمل جراحی بینی به روش بسته کمتر از عمل جراحی بینی به روش باز می باشد .
 6. در صورتی که نیاز به رفع ایرادات نوک بینی باشد روش باز نسبت به روش بسته ارجح تر می باشد.
 7. در عمل های جراحی پیچیده مخصوصا عمل جراحی زیبایی بینی ترمیمی چون پزشک جراح در روش باز دید بهتری را دارد، از این روش استفاده می شود.

کلام آخر 

از این که ما را تا آخر مقاله تفاوت جراحی باز و بسته بینی همراهی کردید از شما سپاس گزاریم همچنین اگر نظر و یا پیشنهادی در این زمینه دارید ممنون می شویم که با ما نیز در میان بگذارید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دریافت مشاوره (کلیک کنید)