بینی

دکتر خوب برای عمل بینی

حالت شب

ما در این مقاله سعی داریم شما را با دکتر خوب برای عمل بینی آشنا کنیم. امروزه جراحی بینی کی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی است. جراحی بینی می تواند باعث زیبایی ظاهر در افراد شود و مشکلات بینی را از بین ببرد. به همین دلیل باید دکتر خوب برای عمل بینی خود انتخاب کنید تا از جراحی خود بهترین نتیجه را بگیرید. برای آشنا شدن با جراحی بینی و دکتر خوب برای عمل بینی با ما همراه باشید.

عمل بینی یا رینوپلاستی چیست ؟

در علم پزشکی به عمل بینی رینوپلاستی یا راینوپلاستی گفته می شود. پزشک در بینی تغییراتی به وجود می آورد و مشکلات بینی را از بین می برد و فرم بینی را اصلاح می کند. مشکلاتی مثل کج بودن، گوشتی و بزرگ بودن بینی، قوز بینی، پهن بودن و افتادگی نوک بینی را از بین می برد. بیشتر جراحی های زیبایی در ایران جراحی بینی است که بیشتر افراد در هر سن و سالی به آن علاقه دارند و با انجام این جراحی احساس زیبایی می کنند و باعث اعتماد به نفس افراد می شود.

عمل بینی یا رینوپلاستی چیست ؟

دلیل انجام جراحی بینی :

بینی یک از مهم تین اعضا در صورت است که باعث زیبایی چهره می شود و در زیبایی افراد تاثیر گذار است. این زیبایی می تواند از نظر هر فردی فرق کند. بینی های گوشتی و بزرگ، بینی های انحراف دارد مشکلاتی هستند که بیشتر افراد آن را دارا هستند. بهترین راه برای اینکه از این مشکلات راحت شوید جراحی بینی است. جراحی بینی برای زیباسازی بینی و از بین رفتن ایرادات بینی انجام می شود و افراد برای زیباتر شدن و افزایش اعتماد به نفس این جراحی را انجام می دهند. جراحی بینی می تواند پولیپ، شکستگی، انحراف، سپتوم بینی را برطرف می کند.

سن مناسب برای جراحی بینی

سن مناسب برای جراحی بینی زمانی است که دوره بلوغ افراد تمام شود زیرا در دوران بلوغ اگر جراحی بینی صورت بگیرد باعث می شود نتیجه مناسبی از جراحی بین خود نگیرید و بینی به حالت اول خود برگردد. زمانی که افراد به سن بلوغ می رسند گمان می کنند زشت هستند و بینی آن ها مشکلاتی دارد که باید هر چه سریع تر این مشکلات را برطرف کنند و باعث کاهش اعتماد به نفس در افراد می شود. باید صبر کنید تا دوره بلوغ شما تمام شود و صفحات رشد بینی شما بسته شود و بعد اقدام به جراحی بینی کنید. بسته شدن صفحات بینی در دختران در سن 15 سالگی و در پسران در سن 17 سالگی است و بهترین زمان برای جراحی بینی در دختران در سن 16 سالگی و در پسران در سن 17 سالگی است.

بینی استخوانی و گوشتی چه ویژگی هایی دارد ؟

اگر بینی شما گوشتی است برای اینکه نتیجه بهتری از جراحی بینی گوشتی خود بگیرید باید کمی صبر کنید تا دوره نقاهت شما تمام شود زیرا دوره نقاهت در این بینی های طولانی تر است. اما بینی های استخوانی اینطور نیست و دوران نقاهت آن نسبیت به بینی های گوشتی کمتر است. بینی هایی که پوست نازک و غضروف سفت و محکم تری دارند استخوانی هستند. بینی های استخوانی برای از بین بردن قوز روی بینی و برآمدگی های آن دست به جراحی بینی می زنند. بینی گوشتی پوست ضخیم و غضروف ضعیف و نرم، نوک پهن و بزرگی دارند و غدد چربی روی بینی وجود دارد. جراحی بینی گوشتی موجب  از بین رفتن افتادگی نوک بینی می شود و پهن بودن نوک بینی را برطرف می کند. جراحی بینی برای بینی های استخوانی راحت تر انجام می شود و نتیجه آن بهتر است. بینی استخوانی غضروف محکمی دارد و تراشیدن راحت است.

جراحی بینی روی بینی های استخوانی و گوشتی : 

برای اینکه متوجه شوید بینی شما استخوانی است یا گوشتی باید به پزشک مراجعه کنید. بینی هایی که غضروف محکمی دارد و لایه چربی در زیر پوست بینی کم است و پره های بینی کوچک و نازک است بینی ها استخوانی هستند. بینی هایی که غضروف نرم و ضعیف دارند و نوک بینی پهن و افتاده دارند و غدد چربی زیادی روی پوست بینی دارند بینی های گوشتی است. جراحی بینی استخوانی آسانتر است و نتیجه جراحی آن مطلوب تر است. بینی استخوانی غضروف محکمی دارد و راحت تراش می خورد و فرم دهی آن آسان است اما این روش در بینی های گوشتی سخت تر است.

جراحی بینی در بینی های استخوانی برای از بین رفتن قوز و برآمدگی بینی و از بین رفتن پولیپ و کوچک کردن سایز بینی صورت می گیرد. جراحی بینی گوشتی سخت تر از بینی های استخوانی است و برای نتیجه بهتر باید اسکلت بینی تقویت شود. در جراحی بینی گوشتی یکی از مراحلی که نتیجه بهتری از جراحی بینی خود بگیرید برداشتن لایه چربی در بینی است. بینی های گوشتی غدد چربی زیادی دارند. برای نتیجه بهتر از جراحی بینی گوشتی باید صبر کنید.  ورم بعد از جراحی بینی در موارد استخوانی کمتر و کبودی بیشتر است.

جراحی بینی چه تاثیری در ظاهر بینی دارد ؟

جراحی بینی در ظاهر بینی تاثیراتی دارد که می تواند باعث زیبایی ظاهر شما بشود. جراحی بینی می تواند سایز بینی را تغییر دهد، می تواند بینی های انحراف دار و پولیپ را از بین ببرد، می تواند در سایز سوراخ های بینی نقش داشته باشد، می تواند ظاهر بینی های استخوانی و گوشتی را تغییر دهد، می تواند قوز بینی را از بین ببرد.

مدل های جراحی بینی

جراحی بینی به سه مدل جراحی بینی طبیعی، جراحی بینی فانتزی، جراحی بینی نیمه فانتزی تقسیم می شود.

جراحی بینی طبیعی :

جراحی بینی طبیعی را بیشتر خانم ها دوست دارند و به آن علاقه دارند و از این روش استفاده می کنند. این روش جراحی می تواند عیب ها و ایرادات جراحی بینی را از بین ببرد و ظاهری طبیعی به بینی شما بدهد و شما یک بینی با فرم طبیعی داشته باشید.

جراحی بینی فانتزی : 

بیشتر افراد از این روش برای جراحی بینی استفاده می کنند. در این روش باید در انتخاب پزشک دقت کنید، باید پزشک با تجربه و با دقت بالا انتخاب  کید زیرا این روش یکی از حساس ترین روش های جراحی بینی است. در این روش پزشک باد بتواند بینی شما را به صورت عروسکی در بیاورد و مشکلات تنفسی برای شما ایجاد نشود. باید فاصله بینی تا لب یکسانت باد و بینی حالت خوکی نگیرد و باعث مشکلات تنفسی در افراد نشود.

جراحی بینی نیمه فانتزی : 

جراحی بینی نیمه فانتزی هر دو خصوصیات روش های بالا را دارد و در این روش بینی شما یک بینی طبیعی با کمی قوس روی بینی دارید. اکثر خانم ها به این روش علاقه دارند و از این رو برای جراحی بینی استفاده می کنند.

تاریخچه جراحی بینی : 

در گذشته جراحی بینی پیشرفته نبوده است و همه با جراحی بینی آشنا نبودند. جراحی بینی می تواند اهمیت زیادی در چهره افراد داشته باشد و باعث زیبایی آن ها شود. جراحی بینی به هزار سال قبل بر می گردد. در گذشته مجازات افرادی که دزدی دمی کردند این بود که بینی آن ها را قطع کنند و در آن زمان فردی به نام سوشرتا بینی افرادی که در دزدی می کردند را به پوستشان پیوند می زد تا خون از این راه جریان داشته باشد. بعضی از افراد هم بینی خود را در جنگ یا توسط حیوانات وحشی از دست می داند و این فرد بینی آن ها را پیوند می زد. بعدها در قرن 16 میلادی پزشک ایتالیایی برای افرادی که در جنگ بینی خود را از دست می دادند پوست بازویشان را به بینی آن ها پیوند می زد تا خون از این راه جریان داشته باشد اما این روش یکی از خشن ترین و ترسناک ترین روش های جراحی بینی است که در آن زمان تحول بزرگی در علم پزشکی دارد.

مدل های جراحی بینی

عوارض بعد از جراحی بینی : 

جراحی بینی مانند سایر جراحی های زیبایی دارای عوارض و معایبی است که این عوارض می تواند طبیعی باشد و بعد از گذشت چند هفته از بین می رود. اما بعضی از این عوارض طولانی مدت است و ممکن است از بین نرود در این صورت افراد باید جراحی ترمیمی انجام دهند. جراحی های که عوارض آن ها کم است را می توان کنترل کرد. درد بعد از جراحی بینی یکی از عوارضی است که طبیعی است و همه افراد آن را تجربه می کنند که با مصرف قرص های مسکن می توان این درد را کاهش داد. یکی دیگر از عوارض جراحی بینی ورم و کبودی در چشم و اطراف چشم است که این کبودی ها بیشتر در افرادی دیده می شود که بینی استخوانی دارند. برای این که این عوارض را کاهش بدهید باید از کمپرس سرد استفاده کنید. ورم یک دیگر از عوارضی است که بعد از جراحی بینی دچار آن می شوید که این ورم بعد از 6 ماه از بین می رود. عوارض دیگری مثل اختلال در تنفس، بی حس شدن و اختلال در عصب بینی، کج شدن و انحراف بینی و ماندن جای زخم و بخیه می تواند برای مدت زیادی باقی بماند که افراد را اذیت می کند و باعث کاهش اعتماد به نفس در افراد می شود در این صورت افراد باید جراحی بینی ترمیم انجام دهند.

مراقبت های قبل از جراحی بینی

 • در روزهای نزدیک به جراحی بینی مراقب سلامتی خود باشید که سرماخوردگی نخورید در غیر این صورت جراحی بینی شما با تاخیر انجام می شود.
 • بعضی از قرص های مسکن می تواند خونریزی را زیاد کند. قرص هایی مثل آسپرین و پروفن از این قرص ها هستند. سعی کنید 2 هفته قبل از جراحی بینی از این قرص ها استفاده نکنید.
 •  8 ساعت قبل از عمل  از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید.
 • سعی کنید 2 هفته قبل از جراحی بینی مصرف دخانیات مثل سیگار و قلیان را قطع کنید.
 •  روز قبل از عمل آب بنوشید.
 •  در روز عمل زیورآلاتی نباید همراه شما باشد.
 •  از خوردن و آشامیدن در روز عمل خودداری کنید.
 •  آزمایش و مدارک پزشکی خود را در روز عمل به همراه داشته باشید.
 • اگر لاک ناخن دارید آن را پاک کنید.
 • شب قبل از جراحی دوش بگیرید و از هر گونه آرایش و لوسیون و کرم در صورت پرهیز کنید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

برای اینکه نتیجه بهتری از جراحی بینی خود بگیرید سعی کنید مراقبت های بعد از جراحی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های بعد از جراحی بینی آشنا می شوید :

 • هنگامی که بینی شما پانسمان دارد ایستاده زیر دوش قرار نگیرید.
 • از غذاهای مایع و پوره شده استفاده کنید.
 • برای نوشیدن مایعات از نی استفاده نکنید. این کار نیاز به نفس بیشتر دارد که به بینی شما فشار بیشتری وارد می کند.
 • تا 1 ماه بعد از جراحی بینی از عینک استفاده نکنید. استفاده از عینک به بینی شما فشار وارد می کند.
 • سعی کنید به آرامی مسواک بزنید و به لب بالا فشار وارد نکنید.
 • پزشک برای شکل بینی و محافظت از آن برای شما گچ بینی استفاده می کند.
 •  در زمانی که در بینی شما پد قرار دارد و پانسمان دارید با دهان نفس بکشید.
 • بعد از جراحی بینی باید به صورت درازکش استراحت کنید طوری که سر بالاتر از شانه قرار بگیرد.
 • از گاز زدن و جویدن غذا خودداری کنید.
 • از انجام فعالیت های سنگین مانند ورزش خودداری کنید. اما بعد از 3 تا 4 هفته می توانید فعالیت خود را شروع کنید.
 • هنگامی که بینی شما پانسمان دارد برای حمام کردن ایستاده زیر دوش قرار نگیرید.
 • سعی کنید برای بروز احساسات کمتر فشار وارد کنید به آرامی بخندید.
 • تا 2 هفته بعد از جراحی بینی سر خود را بالا نگه دارید.
 • روش صحیح چسب زدن به بینی را از پزشک خود بپرسید تا بینی شما آسیب نبیند.
 • بعد از مرخص شدن از بیمارستان مراقبت هایی که در منزل انجام می دهید می تواند دوره نقاهت را برای شما راحت تر و کوتاه تر کند.

دکتر خوب برای عمل بینی :

جراحی بینی یکی از مهم ترین جراحی های زیبایی است که بسیاری از افراد به آن علاقه دارند و از این روش استفاده می کنند. یکی از مهم ترین  موضوعات در جراحی دکتر خوب برای عمل بینی است زیرا پزشک می تواند اهمیت زیادی در جراحی بینی داشته باشد. سعی کنید قبل از جراحی بینی با پزشک خود مشورت کنید و اگر بیماری خاصی دارید و یا داروی خاصی مصرف می کنید با پزشک مشورت کنید و سوالات خود را با پزشک در میان بگذارید. در ادامه با خصوصیات دکتر خوب برای عمل بینی آشنا می شوید :

 • تخصص کافی در علم جراحی بینی
 • داشتن تعداد زیادی نمونه کارهای موفق
 • داشتن اخلاق حرفه ای
 • راهنمایی کامل بیمار قبل و بعد از جراحی
 • مهارت در جراحی انواع بینی
 • داشتن صبر و حوصله در پاسخگویی به بیمار
 • داشتن علم زیبایی شناسی برای انتخاب مدل مناسب برای فرد
 • داشتن مهارت و تجربه در کار جراحی بینی

جراحی بینی مردان و زنان چه تفاوتی دارد ؟

20 درصد از جراحی های زیبایی بینی روی بینی مردان انجام می شود. رعایت فرم بینی مناسب با صورت و آناتومی مردانه در رینوپلاستی آقایان اهمیت دارد. زاویه چرخش نوک بینی در مردان و زنان فرق می کند و در مردان نباید زاویه طوری باشد که سوراخ های بینی دیده شود. نوع جراحی زیبایی مردان با زنان فرق می کند. چیزی که پزشکان بینی در هنگام عمل به آن توجه می کنند حالت صورت مخروطی شکل برای مردان و قلب شکل برای زنان است. از تفاوت های بینی مردان و زنان اندازه، عرض و ارتفاع بینی است که باید در هنگام عمل بینی به آن توجه شود.

آیا جراحی انحراف بینی با جراحی زیبایی فرق می کند ؟

جراحی انحراف بینی با جراحی زیبایی فرق می کند و افرادی که انحراف بینی دارند، سپتوم یا تیغه بینی در آن ها با کجی همراه است. در این افراد جراحی انحراف بینی یا سپتوپلاستی انجام می شود و کجی بینی برای اینکه تنفس بهتری داشته باشد. این فرد امکان دارد از نظر ظاهری از بینی خود رضایت نداشته باشد. به همین علت جراحی زیبایی و انحراف همزمان انجام می شود که به این جراحی سپتورینوپلاستی می گویند.

مشکلات رایج انحراف بینی : 

سپتوم یا تیغه بینی دیواره نازک از جنس استخوان و غضروف است که با لایه ظریف مخاطی پوشیده شده و دو حفره بینی را از هم جدا می کند. این تیغه باید درست در خط وسط قرار داشته باشد اما در همه افراد اینگونه نیست یعنی این دیواره کمی به سمت راست یا چپ تمایل دارد. اگر انحراف تیغه بینی کم باشد مشکلی ایجاد نمی شود اما در 10 درصد افراد این انحراف به گونه ای است که در تنفس مشکل ایجاد می کند. این افراد بیشتر شب ها به سختی و با دهان باز نفسی می کشند که باعث بدخوابی و خشکی دهان می شود. هنگامی که این افراد به سمتی که انحراف تیغه وجود دارد می خوابند مشکلی ندارند و هنگامی که به سمت مقابل می خوابند بینی آن ها بسته می شود. از مشکلات رایج انحراف بینی افزایش سینوزیت و سردرد است، خشکی و خونریزی بینی، تنفس با دهان باز در هنگام خواب، تنگی و یا انسداد کامل و یا نسبی تنفس از بینی است.

مراقبت های بعد از جراحی بینی 

کلام آخر

قبل از انجام جراحی بینی سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را برای جراحی انتخاب کنید و با آگاهی کامل دست به انجام جراحی بینی بزنید. سعی کنید دکتر خوب برای عمل بینی انتخاب کنید تا از جراحی بینی نتیجه مناسبی بگیرید. ممنون از اینکه تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن